Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: Cille (TRT Çocuk)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-06-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    359407

Cille (TRT Çocuk)

Son zamanlarda 0-6 yaş arası yapımları gördüğümüz Türk animasyon stüdyolarında bu kez alışık olmadığımız türden bir yapımla karşımıza çıkıyor. Cille adlı çizgi filmin ilk gösterimi 1 Ocak 2011'de TRT Çocuk tarafından yayınlanacak. Yapımda Avatar havası görülse de Türk çizgi dizilerinde bir çığır açıldığını görebiliyoruz. Bakalım bu yapım tutulacak mı?

Kadim efsane,
    Çok çok eski zamanlarda insanlar ve Ezakiler arasında süregelen bir savaş varmış...Bir gün iki ordu Demirci Vadisi'nde karşı karşıya gelmiş...Fakat bu sefer İnsanların lideri Kadu ve Ezakilerden lideri Zend barış yapmak için öne çıkmış.Çünkü aralarındaki savaş iki ırkı da tükatiyormuş.İki kral kadim ağacın gölgesinde ant içmişler.Böylece "Hazar Devri" başlamış.

Fakat Ezakilerin lideri Zend ölünce yerine geçen kötü kalpli Zigat barışa son vermiş ve savaşı tekrar başlatmış.Bütün unutların tükandiği o anda Yaşlı Kral Kadu,Demirci Vadisi'ndeki ikikavak ağacına tekrar sığınmış...Ağaç ona halkını kurtaracak sırrı açıklamış...On iki üstün yaratık ve cillelerin gücü.İşte sır buymuş...Kadu bir kum ocağında kimisini suyla,kimisini havayla,kimisini toprakla ve kimisini de ateşle terbiye ettiği on iki cille yapmış...Efsanevi cilleler ağaca teslim edildiğinde,İkikavak derin uykusundan uyanmış ve bir duvar,inasnlarla Ezakilerin dünyalarını birbirinden ayırmış... Kadu cillelerin bulunmaması için dört kitap oluşturmuş ve bunları ayrı ayrı,sadece kendi bildiği gizli yerlere saklamış...Çünkü sadece cillelerin hepsi bir araya geldiğinde boyut kapısı açılabiliyormuş...

Cillelerin hikayesi;

Yaşananlar tarihe,tarihler efsanelere dönüştü ve tam 1000 yıl boyunca kitaplar sükunetlerini korudular...Fakat bir gün dört arkeolog tesadüfen toprak kitabını buldu...Cilleler tek başlarına kullanıldığında boyut kapısını açmasa bile dünyalar arası geçisi sağlıyordu...İnsanoğlu tamahkardır...Arkeologlar meraklarına yenik düştü ve boyut kapısını geçti.Bu herşeyin başlangıcı oldu...

Arkeologları esir alıp cilleleri ale geçiren Ezakiler,insan dünyasına üç tane avcı yolladı.Gabi,Ahendil ve Rehzen...Avcılar görevi kapıyı sonsuza dek yok etmek için bütün cilleleri ele geçirmekti...

Bu korkunç olayların yaşandığı esnada üç çocuk piknik yapmak için yaşlı şelalenin oraya gitmişlerdi.Solini Talu ve Kayra...Bir mağara dikkatlerini çekti.Mağaranın içinde asılı duran bir kitap vardı.Çocuklar kitabı açtıklarında içinde üç tane cille bulmuşlardı.Böylece farkına olmadan kadim bir savaşın içine girmiş oldular... Kayra ve arkadaşları acaba Ezakileri durdurup korkunç savaşın başlamasına engel olabilecek mi?

Alıntıdır.

Kaynakça:
    TRT Çocuk Dergi 3.Sayı Syf:60-61

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-10-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    543733

biraz japon çizgi filmlerini anımsatıyor

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-06-2007
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    361080

süper bi cizgi film bence ama yeni bölümleri ne zamn bilgisi olan varmı

Banned Member
    Giriş Tarihi
    17-09-2011
    Mekan
    30 Hakkari
    Üye No
    568523

evet gerçekten çok iyi.

henüz yeterince fark edilmemiş olabilir ama çok yakında ekran fenomei olacağı kesin.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    531866

Ben o çizgi filmi yabancı sanıyordum :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-02-2010
    Mekan