Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 14 mesajdan 1 ile 14 arası

Konu: Kaçkar Dağlarında Helikopter'ile Kayak Maceramız,ve Geçirdiğim Heliski Tatilimden...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292029

New Icon21 Kaçkar Dağlarında Helikopter'ile Kayak Maceramız,ve Geçirdiğim Heliski Tatilimden...

Merhaba,,

Geçtiğimiz yıl kış ayında çok keyifli ve muhteşem bir tatil haftası geçirdiğimi belirtmekle gireceğim konuya.
    Keyifli ve muhteşem kılan, doğa harikası içinde adrenalinin'de bir arada olduğu süreçti.

Yaz aylarında doğanın tüm renk ve çekiciliğini içinde barındıran Rize'nin Ayder yaylası, Kış aylarında da doğanın güzelliklerine ev sahipliği yapıyor.

Kış turizmini canlandıran sebeplerin başında; Dünyanın belirli yerlerinde gerçekleştirilen ve bu imkanı yurdumuzda Kaçkar Dağlarının eteklerinde tanıyan dağcılık kayağı.

Heliski ; Daha doğrusu helikopterli kayak, Türkiyede bir kaç merkezde gerçekleştiriliyor. o merkezlerin en başında gelen Ayder yaylası ve kaçkara uzanan etekleri geliyor.

Ayder yaylasında konakladığımız otelden , Karadenizin yüksek sıra dağları Kaçkar ve Altı parmak dağlarının zirvesine helikopterlerle varıp, 3937 metre yüksekliğindeki dağın eteklerinden aşağıya kayarak süzülmek , diyebiliriz buna.

Genel olarak yabancı bir firmanın yurt dışından getirmiş olduğu profesyonel dağcı kafileleri bu turlara katılıyor.Haftalık gelen kayak ekiprleri ile otelde konaklanıyor. Yine yabancı bir firmaya ait ve yurt dışından sezonluk getirilen 4 Adet helikopter hemen hemen hergün düzenli şekilde seferler düzenliyor ,kayakçıları farklı noktalara götürüyor ve o noktalardan kayak imkanı sunuyor. Kayak mesafesi yer yer değişiyor ve zaman alabiliyor, kayak bittikten sonra helikopter dağcıları topluyor. Kayak takımlarının GPS- Navigasyon - telsiz ve diğer haberleşme gibi her türlü bağlantıyı helikopter ve oteldeki rehberle ile kurulabiliyor.

İşte o kafilenin birine İstanbul'dan dahil olup tatil serüvenime başlamıştım. Kafileler genelde; ABD - FRANSA - AVUSTRALYA - KANADA - İSVİÇRE - İSVEÇ - İTALY - NORVEÇ - İSPANYA - İSRAİL - RUSYA gibi ülkelerden geliyor.

Keyifli zorlu ve oldukça da riskli bir sorumluluk istiyor:) Yer yer kar kalınlığı 6-8-10 mt. Dağın oluklarında tipilenen kar kalınlığı 20-30 metreyide buluyor. Çok profosyonel dağcı kayakçılar en riskli uçurumlardan kayak gerçekleştirebiliyorlar,buna şahit oldum ve şaşkınlıkla birebir gözlemledim.

4000 metreye yakın bir yükseklikte kış mevsimindeki soğukluğu , orada yaşanan heyecan ve kısada olsa bulutların arasından size gülümseyen güneşle üşümenin farkına varmıyorsunuz bile. Zirvede açılan Viski içinizi ısıtmaya yetiyor :)

Kondisyonunuz olması gerek , bilek ayak ve bacakların spora alışkın bir zorluğa dayanıklılık gerektiriyor,tabiki oksijen in azalmaya başladığı yüksekliği ve yükseklik korkunuzuda yenmeniz gerekiyor.

Fiyatlar belkide ülkemizdeki insanların buna yoğunlaşmaları için cezbedici fiyatlarda değil. Tek kişilik, 1 haftalık tatil maliyeti (Y.D) (Gold - Vip Pack) 10 000 euro civarlarında eve dönüş masrafı sağlasada, yaşamaya değer.

Kayak resimleri ve video da çok yakında bu başlık altında yer vermeye çalışacağım.

Özellikle Chriss, Monica , Thierry Gasser'e teşekkürlerimi ifade etmeden geçemeyeceğim.

Bir kaç fotoğrafımla başbaşa bırakıyorum sizleri, yorum sizin :)

Düzenleyen marjinalhakan : 28-12-2010 at 14:50 Sebep: Fotoğraf ekleme...

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    16-10-2006
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    273788

Herkesin hayalini kurduğu bir tatili gerçekleştirmişsin. Senin için sevindim. :)

Bu güzel macerayı bizimle paylaştığın için teşekkürler.

Videoları sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292029

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi talatger Mesajı Göster
    Herkesin hayalini kurduğu bir tatili gerçekleştirmişsin. Senin için sevindim. :)

Bu güzel macerayı bizimle paylaştığın için teşekkürler.

Videoları sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler.
    Rica ederim :) çok sağolun ,,
    '' Aşireti toplayıp gitmek lazım bir dahakine '' diyorsunuz yani. Benden geçti galiba, bir kaç ay sonra evleniyorum İstanbulda.

Bir daha bakalım ya nasip ya kısmet :)

Video kayıtları aslında geçen yılın plan ve programı değişmeden sitede yayımlanmıştı ,bu yıl için tasarım değişti.
    Çekim video bende mevcut CD olarak , bir kaç bin CD içinde onu bulmam zor olabilir şu an :) Ama en kısa zamanda eklemeye çalışacağım. Olmadı olmadı Dağcı rehber Görkem in o eşsiz video arşivinde mevcut , edinecek upload edip paylaşmaya çalışacağım. Kendisi Arjantin ye gitmişti en son, eğer sağ salim dönebilmişse ne mutlu , tüm GİTME ısrarlarıma rağmen :smiles10:

Turkey Heliski nin Trailer'ini izlemek için
    Selim amcanın bayırda çimendeki na ne demeli :) ?
    Sevgiler...

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    16-10-2006
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    273788

Demekki snowboard un yaratıcısı Selim amcaymış.:hhh: Çok güzel.:)

Aşireti toplayana kadar karlar erir.:)

Sana, ömür boyu mutluluklar dilerim. İnşallah eşinle birlikte de, bu güzelliğin tadını çıkarma fırsatınız olur.

Sevgiler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292029

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi talatger Mesajı Göster
    Demekki snowboard un yaratıcısı Selim amcaymış.:hhh: Çok güzel.:)

Aşireti toplayana kadar karlar erir.:)

Sana, ömür boyu mutluluklar dilerim. İnşallah eşinle birlikte de, bu güzelliğin tadını çıkarma fırsatınız olur.

Sevgiler.
    Selim amca karadenizde lazlar ile , Monte carlo'da kzılarla :)
    İyi ve güzel dilekleriniz için tekrardan teşekkürler, İnşallah :)

Sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2009
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    505593

"Rize'nin Ayder yaylası"
    önce bu güzellikleri sunduğunuz için teşekkür ederim.
    ben bu yörenin insanıyım.anlatımlarınız harika resimlerde öyle.
    biriki düzeltme:kaçkarlara ÇAMLIHEMŞİNDEN gidilir ayder yaylalarını rize diye tarif edrseniz bilmeyenler yanılmış olur.çamlı hemşin rizenin kazasıdır 60-70 km.doğusunda..
    ikinci:bu sene maalesef kar yokluğundan etkinlik gerçekleştirilemedi.
    size ömür boyu mutluluklar.gelemzsenizde güzellikleri bizimle paylaşın.:smiles34:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292029

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi garip yolcu Mesajı Göster
    "Rize'nin Ayder yaylası"
    önce bu güzellikleri sunduğunuz için teşekkür ederim.
    ben bu yörenin insanıyım.anlatımlarınız harika resimlerde öyle.
    biriki düzeltme:kaçkarlara ÇAMLIHEMŞİNDEN gidilir ayder yaylalarını rize diye tarif edrseniz bilmeyenler yanılmış olur.çamlı hemşin rizenin kazasıdır 60-70 km.doğusunda..
    ikinci:bu sene maalesef kar yokluğundan etkinlik gerçekleştirilemedi.
    size ömür boyu mutluluklar.gelemzsenizde güzellikleri bizimle paylaşın.:smiles34:
    Sağolun :)

Kaçkar (Altı Parmak) sıra dağları olarak , Gürcistan sınırına kadar uzandığını biliyorum.Bu yüzden bir çok yayla üzerinden ulaşım olduğunu biliyorum. Kaçkar Milli Parkları olarak Çamlıhemşin üzerinden geçit veriyor (Çamlıhemşin- Ayder Belediye Bşk. Sn. İdris Lütfü beyefendi ile tanışıklığımız olmuştur) ve üstü Ayder yaylasıdır doğrudur. Bende bir karadenizliyim aslında.

Heliski için kar biraz gecikmeli belkide , fakat yeni yıl ile birlikte dağları kar dolduracaktır muhtemelen. Ocak ortaları Şubat gibi tam zamanı olacağı söylenebilir. :)

Sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2009
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    505593

karın yağacağı yok gibi.haberlerde erzurumda kar taşıma işi yapılıyormuş piste.
    pek bellide olmaz bir yağar pir yağar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    61 Trabzon
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1303

öncelikle çok teşekkürler..çok ilginç bir hobiyi çok iyi fotoğraflarla hem tanıttınız hemde keyfinizi paylaşmış olduk.geçen sene iş yerime acaip kıyafetli 2 kişi bir jeep le gelmişlerdi , organizatör firma çığ durumunda şişen ve kayakçıyı çığ altında bırakmayan balonlar için bir kaç tane küçük tüp getirmişti. 200 Bar a doldurup verdim.
    Ticari olarak dışarıya tüp doldurmasamda konu ilgimi çekmişti yardımcı olmak istedim. Hatta bir fransız ölmüştü yanlış hatırlamıyorsam.
    Ben yakın bir ilde olduğum için beni bulmuşlar , uzun uzun anlattılar ilgi ile dinledim doldurdum gönderdim.
    Daha çok foto ve daha detaylı anlatırmısınız çok kişi beğenerek okuyacaktır ..
    Av foto ve videolarından daha ilgi çekeceğini düşünüyorum..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292029

Selamlar,

Sevgili @ta7t , Çığ tipi gibi durumlara yakalanmamak için, önce kayak gerçekleştirilecek bölge araştırılıyor , dağcı rehberler araştırmasını yaptıktan sonra kayak gerçekleştiriliyor. Kayak öncesinde masör kızlar masaj için kayakçıları o esnada hazırlıyorlar , kayak başladığı durumda helikopterler kayakçıları yakından kontrol etmektedir. Son bir kaç yıl içerisinde bir kaza ve ölüm yaşandığı konusunda bir şey söylenmemişti bizlere.Ama çok sonra bir kaç şey duymuştum. Dikkat evden çıkıp eve varana kadar hep gereklidir. Buzlu karlı kaygan bir yolda yürürken bile kaza sizi enkaz duruma getirebilir, tabiki olasılıklar bu gibi durumlarda pek yaşama şansı vermiyor çünkü haddinden fazla risk var, dengenizi kaybedip bir kaya parçasına çakılmak bile mümkün.

Bu dağlarda çok riskli kayak gerçekleştiren Dominique Perret olduğu hep dile getirilmiştir.
    Kayak videosu zaten bulunan bağlantıda '' Dominique Perret '' başlığıyla yer almaktadır izleyebilirsiniz.

Bu arada bir kaç fotoğraf daha ekledim #1 nolu mesaja.

Sevgiler...

Average Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    61 Trabzon
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1303

değerli arkadaş , çok teşekkürler video gerçekten bu hobinin adrenalin değerini gösteriyor.
    Demekki doğaya çıkan yada altına inen illede canlı öldürmesi gerekmiyor bu tür güzelliklerin görüntü avcılığı çok daha kalıcı ve değerli en azından doğayı bozmuyorlar.
    Kaçkarlar tırmanışınızıda beğendim , bizler gibi atın sırtına yüklenmiş dalgıç tüpleri, kurşun ağırlıklar ve diğer malzemelerle o gölün kenarına kamp kurup o soğuk sulara dalmakta farklı bir keyif.
    marjinalhakan , siteye değerli katkılarınızın devamını bekliyoruz her yeni aktivitenizi ekleyin, sevgiler.

Member
    Giriş Tarihi
    14-04-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    341487

çok güzel görüntüler paylaşımınız için teşekkürler

New Member
    Giriş Tarihi