Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 15 mesajdan 1 ile 15 arası

Konu: DiSEqC Motor ile USALS Ayarları

Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    1104

DiSEqC Motor ile USALS Ayarları

öncelikle,forumun son hali çok güzel ve hızlı...Hazırlayan ustaya teşekkürlerimi
    iletiyorum.
    bende next 8000XCAM,goldmaster diseqc motor var.kurulum ve ayarlar yukarılarda yazılmış hep ama,usals ayarları hakkında da ayrıntılarınız varsa
    yazarsanız çok sevinirim.
    tüm forum üyelerine selamlar... :wave:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

Ramco arkadaş usals ayarları için öncelikle bulunduğun ilin konumunu bulacaksın (önceki topicte vardı ama şu anda varmı bilmiyorum)o kunumu receiverin usals bölümüne (Üstteki uydu adı Türksat iken)gireceksin.Ve receivere örneğin Türksata git diyeceksin o gidecek ve antenin o pazisyonuyla türksatı bulacaksın (yalnız anteni yukarı aşağı ve sağa sola yapacaksan antenin gönderdiği pozisyonu hiç bozmadan yani direkle motar asasındaki vidayı gevşeterek sağ sol yapacaksın) bulduktan sonrası kolay Örneğin hotbirde git deyince kendisi gidecek ve sadece sana uyduya yönlendirmek ve gelecek uyduyu taratmak kalacak.Benim bildiğim bunlar takıldığın birşey olursa yine yaz bildiğim kadarıyla seni aydınlatmaya çalışırım.

Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    1104

sağol dostum ilgin için yazdıklarını denememe rağmen usals ı çalıştıramadım.diseqc pozisyoner modunda bütün her şey iyi fakat usals a geçip motoru türksata yönlendirdiğimde 13 dereceye,başka uydu seçtiğimde ise bilemediğim sekilde farklı yönlere gidiyor.motoru resetledim,cihazı resetledim durum hala aynı.sıfır istikametinden doğuda bir uydu seçsem batıya;batıda bir uydu seçsem doğuya gidiyor.anlamıyorum.bende bir hata var ama bulamıyorum.
    usals ayarları ile ilgili daha ayrıntılı bir kaynağa nereden ulaşabilirim.

saslar a,Ankara'ya ve bütün üyelere selamlar...
    Düzenleyen ramco : 31-01-2004 at 10:15

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

ramco arkadaşım Boylam olarak Ankara için 39.9 dogu Enlem olarak ta 32.8 Kuzey giriyorum.Sen yerleri yanlış yazmış olabilirsin.Ben 2 tane topfield 7300 capro 1 tanede Goldmaster 7300 cı kurdum ve hala kullanıyorlar.Bir sorun yok Ancak Diseq olarak kullanman en sağlıklısı çünkü usalsta hatırladığım kadarıyla 15 (tam emin değilim)batıdan sonra gitmiyordu yani ters yöne gidiyordu.Zaten usals'ı tam olarak kullanmak için motorun STAB olması gerekiyor.Ben akrabalarıma Kurdum onlar acemi oldukları için ve hispayı yer olarak görmedikleri içindi.Acemilerdi çünkü diseqte yapmış olsaydım az birşey kayma olursa geri veya kileri yapamazlardı onun için ben usastan kurdum 8-9 aydır da hala kullanıyorlar.Ama sen bu işleri anladığına göre usalsı boşver ve diseq olarak kullan bence .Saygılarımla

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

Adres kolarak ta Stab'ın veya ve yardımcı olabilecek gibi adresleri verebilir ama bence yine tekrar ediyorum usalsta diryenme diseq kullan.Saygılar

Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    1104

teşekür ederim dostum.saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1858

Cool

Next 8000 xcam ve goldmaster DISEQC motoru USALS modda kullaniyorum.
    42 derece dogu ve 30 derece bati arasinda canagin izin verdigi olcude butun uydularda sorunum yok.

Ilk basta dogruda hispa'ya git dedigim alakasiz bir yerlere gitmekteydi alet ancak
    Turksattan baslayarak sira ile batiya dogru teker teker uydulari taratinca sorunsuz olarak HISPA'ya ulasmayi basardim. Su asamada sorun yok.

Isin komigi HISPA'yi motor yokken canagi elle ayarlama olayinda bir turlu bulamamistim. Motoru aldiktan sonra tak diye buldu kendisi.

USALS mod tavsiye ederim, enlem ve boylam bilgilerini dogru girmek cok onemli ama.
    Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ramco
    teşekür ederim dostum.saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    315

selam Arkadaşlar

Next8000 ve stab hh120 kullanıyorum fakat hispaya ulasamıyorum bu stab modellerde mümkün olmadıgı söylenildi dogrumudur?Turksatdan itibaren hangi uyduya kadar seyredebilrim

Saygılar

Average Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1858

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ercan
    selam Arkadaşlar

Next8000 ve stab hh120 kullanıyorum fakat hispaya ulasamıyorum bu stab modellerde mümkün olmadıgı söylenildi dogrumudur?Turksatdan itibaren hangi uyduya kadar seyredebilrim

Saygılar
    Açıkçası stablar o dereceye gitmez çok yetersiz bir açıklama olmuş ve inandırıcı değil. Normal diseqc motorlar 50 dolar civarı iken stablar 100 dolar.

Eğer çanağın önünü kapatan bir engel yoksa sorunsuz gidebilmeniz lazım
    sadece çanağın doğu ve batı eksenlerine limit konulabiliyor, varsa o limiti iptal etmek gerekebilir.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    121

selam arkadaşlar
    disecq motor destekleyen cihazlarınızda disecq motor ayarlarınızı aşağıda vereceğim adrese göre yapabilirsiniz. orda cihaz adı,motor adı ve cinsini, bulunduğunuz bölgeyi ve e-mail adresinizi yazarak bilgi edinebilirsiniz. burda verdiğiniz bilgiler e-mail adresinize gelecektir ve ayrica o web sayfasında disecq motor kurulumuda tam olarak detaylı bir şekilde anlatılmıştır umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

arkadaşlar yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.Diseq ile usals ayrı özellikler bildiğim kadarı ile.Receiverdan usals kullanman için usals desteklemesi lazım.diseq 1.2 destekli her receiver da usals özelliği yok.receiverların özelliklerini araştırın göreceksiniz.mesela humax 5100-5400 ve topfield tf3000'lerde usals desteği yok.Ama humax 8100'e koymuşlar.Ayrıca sunny 7010DCI de de usals desteği olduğu yazılmış...

Member
    Giriş Tarihi
    12-02-2004
    Mekan
    64 Uşak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    2520

slm
    onwa x-7 cım recevier
    goldmaster lnb
    ofset 120 çanak
    dıseg H-H mount sg 2100 motor
    uşak- sivaslıdayım.
    servisten gelip kurdular 12 uydu vardı hispasatı serviste bulamadı.
    çanağın yerin değiştirdim türksattan başka bir uydu bulamıyorum motorun 0 derecesini türksata göre ayarladım (serviste o şekilde yapmıştı.
    receveir seçeneklerinde sadece motor seçili disegc
    sitede kurulu motorlu çanaklarda motorun kolu yukarı bakıyo ama benimkini aşağı kurdular. şu anda türksattan başkasını izleyemiyorum nasıl kurabilirim yardımcı olurmusunuz

Junior Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Üye No
    3201

arkadaşlar next 8000 x-cam cihazım ve 120 lik antenim var. nevşehirden hispasat uydusunu izlemem mümkünmü eğer mümkünse motorlu bir düzenek satın almak istiyorum ayarları nasıl yapılır? kaça mal olur? yardımcı olursanız sevirim

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-12-2004
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    55524

gaziantep için elem ile boylam kaçtır acaba

Advanced Member
    Giriş Tarihi