16 sayfadan, 5. sayfa İlkİlk 123456789101112131415 ... SonSon
Gösterilen Mesajlar: 309 mesajdan 81 ile 100 arası

Konu: Merkezi sistem + 1/8 diseqC + Atlanta Hd BOX = ÇALIŞIYOR

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi berkenkey Mesajı Göster
    4 lü LNB olması iyi, problem kalmadı. 4 lü diseqc i çıkarıp 8li takıyorsunuz ve Atlanta HDBOX ta diseqc 1.0 kapalı yapın ve diseqc 1.1 den LNB leri ayarlayın.

Uydulara gelince:
    1 - 42e zaten var. ( isterseniz bunun soluna bantla sıkıca bir LNB yapıştırıp 39e hellassat ı izleyebilirsiniz )

2 - benim tavsiye edeceğim diğer uydular: 23,5e - 19e - 16e - 13e - 9e - 7e - 1w
    - sirius ta FTA olarak rus kanalları var diğerleri şifreli ve çoğunu benim server açmıyor. HD için yaramaz. iskandinav yayınlarını zaten çekmez.

3 - Hellassat ı boş ver dersen, yukarıdaki 7 uydu + turksat zaten 8 li diseqc i dolduruyor
    ve 4.000 civarında tv kanalı alırsın. 200 civarı HD kanal bulursun ( bazıları tekrar )

4 - Gelelim çanaklara: tavsiyem 2 adet 90 lık offset.
    a- 90 lık çanağın birine: 16 merkez olmak üzere 23,5-19-16-13-9 şeklinde ayarlayabilirsiniz. 19 ve 13 için next'in ince LNB lerinden kullanmak lazım.
    ( çanak arkasından bakınca LNB dizilişi : 9-13-16-19-23.5 şeklinde, bunun için 2 adet 3lük aparatı birleştirebilirsiniz )
    b - diğer 90 lık çanağa merkez 1w thor olmak üzere 7e-1w şeklinde ayarlayabilirsiniz.
    ( biraz ince ayarlarla 7e nin LNB sinden 5e sirius u da alabilirisiniz )
    ( çanak arkasından bakınca LNB dizilişi : 1w-7e şeklinde )
    Mesajı okuduğumdan beri birtakım araştırmalar yaptım yazdım çizdim durum şöyle :headphone

Vazgeçtiğim uydular şunlar:

5e sirius : hem büyük çanak gerektirdiği için hem de yayınları isteğim doğrultusunda değil.
    28.2 astra : tam aradığım uydu. HD+ingilizce bi dünya kanal var. ama 1.70 mega offset çanak için 500 lira bütçem yok, çatıda uygun değil.
    30e hispasat ve 39e hellasat : yayınlar isteğim doğrultusunda değil. Dediğim gibi hedefim HD yayınlar + ingilizce dil seçeneği.

Şimdi, tavsiye ettiğiniz uydulardan 2 tanesini eledim. Nedenleri şöyle, karaköyden montajcı biri ayarlıcam ve 3lü aparat genelde satılan bilinen bir aparat. O ikisini birleştirmesi mesele (5li uydu sistemi için + gelecek olan montajcı 1 çanakta 5 uydu , işin içinden çıkar mı belirsiz..) Birleştirsek 2 ince LNB gerek hadi o da oldu diyelim. Son mesele, Eurobird 9e ve Eutelsatw2 16e uyduları.... Büyük neden bu... Eleme nedenim ise : Eurobird 9e server'ım kapsamıyor. Eutelsatw2 16e ise bikaç arnavut HD yayın var, sevmedim açıkçası. O nedenle sizin tavsiyeniz şuan yattı gibi duruyor ama 5li multifeed aparat vs. (bugun karaköy yakın bana, sorucam) olursa fikir güzel (2 tane benim için extradan uydu olacak ama fazla uydu göz çıkarmaz :) sonuçta çanak sayısı değişmicek, LNBler de boş beklicek. Onun yerine benim planımdaki 6 uydu yerine sizin fikriniz 8 uydu daha iyi.

Benim planım şu :

42e Turksat var zaten. O komşularla ortak.

90 lık çanaklardan şuan var olana : 23.5e Astra / 19.2e Astra / 13e Hotbird

90 lık yeni çanağa : 7e Eutelsat / 1w Thor.

Yalnız en büyük soru işareti şuanda şu.. Bizim üst komşu (sadece turksatı var) abi 39e'deki Hellassat'tan yada 9e'deki Eurobirdden yayın almak istiyor. Onu da yeni çanak planıma dahil etmek istiyorum ama;

Nereye dahil ederim ve O LNBlere ben de katılsam çiftli LNB aynı anda multifeed olarak çalışır mı çözemedim. Yani şöyle.. Yukarda 90lık yeni çanak.. 7enin hemen yanına 9e olur mu Eurobird. Oldu diyelim, çiftli LNB takılır mı...

Öncelikle benim planım nasıl o konuda fikirleriniz neler. Sonra da komşuyu işin içine katarsam açıkçası maliyette düşücek nereye dahil edebilirim...
    :love:

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hd.samu Mesajı Göster
    Mesajı okuduğumdan beri birtakım araştırmalar yaptım yazdım çizdim durum şöyle :headphone

Vazgeçtiğim uydular şunlar:

5e sirius : hem büyük çanak gerektirdiği için hem de yayınları isteğim doğrultusunda değil.
    28.2 astra : tam aradığım uydu. HD+ingilizce bi dünya kanal var. ama 1.70 mega offset çanak için 500 lira bütçem yok, çatıda uygun değil.
    30e hispasat ve 39e hellasat : yayınlar isteğim doğrultusunda değil. Dediğim gibi hedefim HD yayınlar + ingilizce dil seçeneği.

Şimdi, tavsiye ettiğiniz uydulardan 2 tanesini eledim. Nedenleri şöyle, karaköyden montajcı biri ayarlıcam ve 3lü aparat genelde satılan bilinen bir aparat. O ikisini birleştirmesi mesele (5li uydu sistemi için + gelecek olan montajcı 1 çanakta 5 uydu , işin içinden çıkar mı belirsiz..) Birleştirsek 2 ince LNB gerek hadi o da oldu diyelim. Son mesele, Eurobird 9e ve Eutelsatw2 16e uyduları.... Büyük neden bu... Eleme nedenim ise : Eurobird 9e server'ım kapsamıyor. Eutelsatw2 16e ise bikaç arnavut HD yayın var, sevmedim açıkçası. O nedenle sizin tavsiyeniz şuan yattı gibi duruyor ama 5li multifeed aparat vs. (bugun karaköy yakın bana, sorucam) olursa fikir güzel (2 tane benim için extradan uydu olacak ama fazla uydu göz çıkarmaz :) sonuçta çanak sayısı değişmicek, LNBler de boş beklicek. Onun yerine benim planımdaki 6 uydu yerine sizin fikriniz 8 uydu daha iyi.

Benim planım şu :

42e Turksat var zaten. O komşularla ortak.

90 lık çanaklardan şuan var olana : 23.5e Astra / 19.2e Astra / 13e Hotbird

90 lık yeni çanağa : 7e Eutelsat / 1w Thor.

Yalnız en büyük soru işareti şuanda şu.. Bizim üst komşu (sadece turksatı var) abi 39e'deki Hellassat'tan yada 9e'deki Eurobirdden yayın almak istiyor. Onu da yeni çanak planıma dahil etmek istiyorum ama;

Nereye dahil ederim ve O LNBlere ben de katılsam çiftli LNB aynı anda multifeed olarak çalışır mı çözemedim. Yani şöyle.. Yukarda 90lık yeni çanak.. 7enin hemen yanına 9e olur mu Eurobird. Oldu diyelim, çiftli LNB takılır mı...

Öncelikle benim planım nasıl o konuda fikirleriniz neler. Sonra da komşuyu işin içine katarsam açıkçası maliyette düşücek nereye dahil edebilirim...
    :love:
    1 - hellassat ancak turksat antenine olur.

2 - 9e için : 19e astra merkez olmak üzere: 23.5-19e-13e-9e yapabilirsiniz. 10 TL ye 5li aparatlar var, 4 lnb için ideal. zaten yukarıdaki uyduların LNB leri nerdeyse kafakafaya yerleşmesi gerekiyor. ( ince LNB gerekmez )
    LNB dizilimi anten arkasından bakınca: 9e-13e-19e-23.5e şeklinde olacak. 13, 19 ve 23.5 aynı hizada 9e 1-2 cm yukarıda olacak.

3 - kaldımı geriye 3 lnb girişi: boş durmasın derseniz thor merkez olmak üzere 7e+5e - 1w - 7w olarak ayarlanabilir.
    LNB dizilimi anten arkasından bakınca: 7w-1w-7e+5e şeklinde olacak. LNB leri tutan çubuk sol yukarıdan sağ aşağıya doğru yamuk duracak.

4 - multifeed e takılan LNB tekli, 2li veya 4 olabilir. önemli olan kafası aynı boyutta olsun ( ki zaten öyledir )

not: LNB lerin hepsini 2li veya 4lü takıp çatıda diseqc le birleştirip diğer komşularada çekebilirsiniz.
    bu şekilde sizin maliyet sıfıra inebilir. ( bu kadar hizmete olsun o kadar )
    2li LNB le 15-20 TL, 4lü LNB ler 35-40 TL, 8li diseqc 20-25 TL, 90lık anten 25-30 TL dir.
    Düzenleyen berkenkey : 22-09-2010 at 18:02

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

1 - hellassat ancak turksat antenine olur.

2 - 9e için : 19e astra merkez olmak üzere: 23.5-19e-13e-9e yapabilirsiniz. 10 TL ye 5li aparatlar var, 4 lnb için ideal. zaten yukarıdaki uyduların LNB leri nerdeyse kafakafaya yerleşmesi gerekiyor. ( ince LNB gerekmez )
    LNB dizilimi anten arkasından bakınca: 9e-13e-19e-23.5e şeklinde olacak. 13, 19 ve 23.5 aynı hizada 9e 1-2 cm yukarıda olacak.

3 - kaldımı geriye 3 lnb girişi: boş durmasın derseniz thor merkez olmak üzere 7e+5e - 1w - 7w olarak ayarlanabilir.
    LNB dizilimi anten arkasından bakınca: 7w-1w-7e+5e şeklinde olacak. LNB leri tutan çubuk sol yukarıdan sağ aşağıya doğru yamuk duracak.

4 - multifeed e takılan LNB tekli, 2li veya 4 olabilir. önemli olan kafası aynı boyutta olsun ( ki zaten öyledir )

not: LNB lerin hepsini 2li veya 4lü takıp çatıda diseqc le birleştirip diğer komşularada çekebilirsiniz.
    bu şekilde sizin maliyet sıfıra inebilir. ( bu kadar hizmete olsun o kadar )
    2li LNB le 15-20 TL, 4lü LNB ler 35-40 TL, 8li diseqc 20-25 TL, 90lık anten 25-30 TL dir.
    Hmm anladım. Zaten bir tek üst komşu var. 4 kat 4 daire var bizde. Alttaki ikisi çok takılmıyorlar. Sadece üst komşu uydu kullanıyor. Onların da derdi sadece Hellassat ve Eurobird 9e ile.

Bu seferki fikriniz gayet güzel. Ancak 7w Atlantik Bird server desteğim yok..... 2 sorum var bu sefer.

1. sorum: İmzanızda gördüğüm kadarıyla 90lık çanakla 23.5 astradan yayın alıyorsunuz. Sizden rica aşağıdaki HD yayınların kaçını alabiliyorsunuz bi kontrol eder misiniz. Dediğim gibi bugün karaköye gittim 5li aparat için. Çoğu yer satmıyormuş ama 3lü aparata 4 tane oluyormuş. Sizin dediğiniz gibi 5li aparata da 4lü olur hatta 5li aparat daha mantıklı duruyor 4 uydu için.

Abi dedi ki 23.5e Astra için biz Avusturyalı bi kadına 90'lık kurduk yetmedi dedi. Siz 90lıkla hepsini alabiliyorsanız demek ki onlar becerememiş. Ben kanalların isimlerini yazıyorum kaçını alabiliyorsunuz 90lıkla?

Bunların tamamı HD kanallar. Toplam 35 adet. Kaçını aldığınızı , alamadıklarınızın isimlerini belirtirseniz çok makbule geçecek.

3a
    Disney Cinemagic Deutschland
    National Geographic Channel Deutschland
    History HD Deutschland
    3b
    Nederland 2
    SBS 6
    Astra HD Demo Channel
    Discovery HD Showcase
    National Geographic Channel HD Nederland
    RTL 4
    Brava HDTV
    VTM
    Nederland 1
    CT HD
    Deluxe Lounge HD
    Classica Deutschland (
    Anixe HD
    Dance TV tests
    TV Nova
    Eurosport
    History HD UK
    FilmBox HD
    TV Nova
    Nova Sport (Czechia)
    HBO Czechia
    Nederland 3
    Film 1 1
    Sport 1 HD
    RTL 7
    RTL 5
    Net 5
    Één HD
    Ketnet (07-20)
    Canvas (20-07)
    Disney XD Nederland (06-18)
    Veronica (18-06)

(az önce 23.5e topiğinde öğrendim, 3b olanları alabiliyormuşuz :) siz 90lık çanakla 3bnin tamamını alabiliyo musunuz bi kontrol ederseniz süper haber olur. Alamadıklarınızı belirtirseniz..

2. sorum ise şu. Benim önceki mesajımda 90'lık alacağım uyduya 7e Eutelsat ve merkezde 1w thor vardı. 7e Eutelsatın yanına ince lnb ile 9e eurobird olur mu? Olursa 3-3 dağılım yapıcam. yani şöyle;

bir çanakta : 23.5e/19.2e/13e

ötekinde : 9e(?) / 7e / 1w

9e ve 7e aparatla olur mu çok yakınlar ama ince ayarla filan uyducu becerebilir mi acaba... Tek LNB ile ikisini değil yani 2 lnb ile çok yakın 2 uydu 2 ince lnb ile alınabilir mi ki.. Eurobird 9e komşuya da yarar walla güzel olur lnb çiftli ince, 7e tekli ince.. olur mu ki?
    Düzenleyen hd.samu : 22-09-2010 at 22:28

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Hmm anladım. Zaten bir tek üst komşu var. 4 kat 4 daire var bizde. Alttaki ikisi çok takılmıyorlar. Sadece üst komşu uydu kullanıyor. Onların da derdi sadece Hellassat ve Eurobird 9e ile.

Bu seferki fikriniz gayet güzel. Ancak 7w Atlantik Bird server desteğim yok..... 2 sorum var bu sefer.

1. sorum: İmzanızda gördüğüm kadarıyla 90lık çanakla 23.5 astradan yayın alıyorsunuz. Sizden rica aşağıdaki HD yayınların kaçını alabiliyorsunuz bi kontrol eder misiniz. Dediğim gibi bugün karaköye gittim 5li aparat için. Çoğu yer satmıyormuş ama 3lü aparata 4 tane oluyormuş. Sizin dediğiniz gibi 5li aparata da 4lü olur hatta 5li aparat daha mantıklı duruyor 4 uydu için.

Abi dedi ki 23.5e Astra için biz Avusturyalı bi kadına 90'lık kurduk yetmedi dedi. Siz 90lıkla hepsini alabiliyorsanız demek ki onlar becerememiş. Ben kanalların isimlerini yazıyorum kaçını alabiliyorsunuz 90lıkla?

Bunların tamamı HD kanallar. Toplam 35 adet. Kaçını aldığınızı , alamadıklarınızın isimlerini belirtirseniz çok makbule geçecek.

3a
    Disney Cinemagic Deutschland
    National Geographic Channel Deutschland
    History HD Deutschland
    3b
    Nederland 2
    SBS 6
    Astra HD Demo Channel
    Discovery HD Showcase
    National Geographic Channel HD Nederland
    RTL 4
    Brava HDTV
    VTM
    Nederland 1
    CT HD
    Deluxe Lounge HD
    Classica Deutschland (
    Anixe HD
    Dance TV tests
    TV Nova
    Eurosport
    History HD UK
    FilmBox HD
    TV Nova
    Nova Sport (Czechia)
    HBO Czechia
    Nederland 3
    Film 1 1
    Sport 1 HD
    RTL 7
    RTL 5
    Net 5
    Één HD
    Ketnet (07-20)
    Canvas (20-07)
    Disney XD Nederland (06-18)
    Veronica (18-06)

(az önce 23.5e topiğinde öğrendim, 3b olanları alabiliyormuşuz :) siz 90lık çanakla 3bnin tamamını alabiliyo musunuz bi kontrol ederseniz süper haber olur. Alamadıklarınızı belirtirseniz..

2. sorum ise şu. Benim önceki mesajımda 90'lık alacağım uyduya 7e Eutelsat ve merkezde 1w thor vardı. 7e Eutelsatın yanına ince lnb ile 9e eurobird olur mu? Olursa 3-3 dağılım yapıcam. yani şöyle;

bir çanakta : 23.5e/19.2e/13e

ötekinde : 9e(?) / 7e / 1w

9e ve 7e aparatla olur mu çok yakınlar ama ince ayarla filan uyducu becerebilir mi acaba... Tek LNB ile ikisini değil yani 2 lnb ile çok yakın 2 uydu 2 ince lnb ile alınabilir mi ki.. Eurobird 9e komşuya da yarar walla güzel olur lnb çiftli ince, 7e tekli ince.. olur mu ki?
    1- 23.5 astra 3b de sorun yok, yayın kuvvetli 83 kalite ile 131 kanal alıyorum. hemde aparatın en kenarında. 3a yı alamazsın.
    2 - 9e ve 7e ikisinide ince kafalı LNB kullanırsan alırsın.

not: iki uydu arasında 4 derece fark varsa 2 normal LNB, 3 derece varsa 1 normal 1 ince, 2 derece varsa 2 ince LNB kullanmak gerekir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

1- 23.5 astra 3b de sorun yok, yayın kuvvetli 83 kalite ile 131 kanal alıyorum. hemde aparatın en kenarında. 3a yı alamazsın.
    2 - 9e ve 7e ikisinide ince kafalı LNB kullanırsan alırsın.

not: iki uydu arasında 4 derece fark varsa 2 normal LNB, 3 derece varsa 1 normal 1 ince, 2 derece varsa 2 ince LNB kullanmak gerekir.
    2 ince LNB... Pekala sorunum çözüldü diyebiliriz. Son kararımı vermeye az kaldı. Muhtemelen haftasonu yeni uydularıma kavuşucam. Ama bu işin sonu yok gibi duruyor ama çatım musati değil :hhh: Cidden insanda fazla fazla HD yayın izleme, yeni müzik / belgesel kanalları keşfetme, kaliteli filmler izleme isteği doğuyor farklı uydulardan :love: Ama 8li diseqc ile sınırlı kalıcam daha da ileri gitmem :smilies39: 2 çanak 8 uydu yeter. Fazlası merak edenler, hobi edinenler için tabi ki süper ama benim şuan bütçem ve çatı çok uygun değil. 2012'de astra 28.2 ömrünü epey dolduruyormuş. En büyük hayalim 28.2e astra uydusu :pirate: İngiliz kanalları ve birçok HD. Sky kanalları hem de ingilizce altyazılı. (hotbirde de var ama sınırlı). 2012de yeni nesil uydulara geçer kapsamı genişletirler yada TPlerde aktarmalar filan olursa inşallah biz de nasipleniriz 300 cm çanak almadan :graduate:

berkenkey usta kocaman teşekkür ediyorum .

Member
    Giriş Tarihi
    22-05-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    532287

176 ile hellassat 11012 v 30000 frekansından sorunsuz sinyal alırken 4 gündür 0 sinyal .4 gün önce tek çanak 4 lnb yaptım tüm tp ler normal ama 11012 0 sinyal .türksat çanağım farlı yerde 2 çanak 8 li atlanta diesqc ile birleşiyor.acaba sorun burada mı başlıyor .diesqc türksat 11012 ile hellassat 11012 yi karıştırıyor olabilirmi benzer sorun yaşayan varmı.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Bu 8li sisteme geçmek için son bir alternatif daha geldi aklıma da..

23.5e astra / 9e Eurobird / 1w thor 120lik aynı çanakta başarılı olur mu? :)

Yer : İstanbul Fatih

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Bu 8li sisteme geçmek için son bir alternatif daha geldi aklıma da..

23.5e astra / 9e Eurobird / 1w thor 120lik aynı çanakta başarılı olur mu? :)

Yer : İstanbul Fatih
    bir ara 90 lık çanağa 7 LNB takmıştım 23e den 4w ye kadar ( arada 27 derece var )
    Fakat kenarlara geldikce bazı TP ler çekmeyebiliyor.
    23.5 ile 1w arasında 24 derece var ve çanak 120 lik olursa daha iyi çeker. yinede "Lazım Olan Ekipmanlar ve Sorular" bölümüne bakmanı tavsiye ederim.
    ( 120 lik çanağa 8 LNB bile takılır )

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi zübü Mesajı Göster
    176 ile hellassat 11012 v 30000 frekansından sorunsuz sinyal alırken 4 gündür 0 sinyal .4 gün önce tek çanak 4 lnb yaptım tüm tp ler normal ama 11012 0 sinyal .türksat çanağım farlı yerde 2 çanak 8 li atlanta diesqc ile birleşiyor.acaba sorun burada mı başlıyor .diesqc türksat 11012 ile hellassat 11012 yi karıştırıyor olabilirmi benzer sorun yaşayan varmı.
    farklı LNB numarası vermişsen karışmaz. LNB nin dikey ayarını kontrol edin. sağa veya sola çevirerek kaliteyi kontrol edin.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

bir ara 90 lık çanağa 7 LNB takmıştım 23e den 4w ye kadar ( arada 27 derece var )
    Fakat kenarlara geldikce bazı TP ler çekmeyebiliyor.
    23.5 ile 1w arasında 24 derece var ve çanak 120 lik olursa daha iyi çeker. yinede "Lazım Olan Ekipmanlar ve Sorular" bölümüne bakmanı tavsiye ederim.
    ( 120 lik çanağa 8 LNB bile takılır )
    Yani ayarı güzel yapılırsa olur diyorsun. Anladım. Çatının pozisyonuna göre karar vericem artık. Montajcı abi 90lıkla bile zorlandık 120lik daha uzun ayaklı olacak terastan LNBlere uzanırken sıkıntı olabilir dedi.. Çatı çok uygun değil. O nedenle yan binanın terasına çıkıp teras duvarının yan kenarına montaj etmiştik 90lık şuan kullandığımı.. 7e uydusuna abi uzanamamıştı ben boyum uzun olduğu için uzanıp az bükmüştüm sinyal gelmişti... 120likle Ersan İlyasova lazım oraya uzanmak için :headphone Bakalım.. Duruma göre bakıcam, olmazsa 23.5'yi feda edip 90lık çanak alıp sadece 1w thor ile 9e Eurobird'ü alıcam. Teşekkürler Usta. :ok:

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Yani ayarı güzel yapılırsa olur diyorsun. Anladım. Çatının pozisyonuna göre karar vericem artık. Montajcı abi 90lıkla bile zorlandık 120lik daha uzun ayaklı olacak terastan LNBlere uzanırken sıkıntı olabilir dedi.. Çatı çok uygun değil. O nedenle yan binanın terasına çıkıp teras duvarının yan kenarına montaj etmiştik 90lık şuan kullandığımı.. 7e uydusuna abi uzanamamıştı ben boyum uzun olduğu için uzanıp az bükmüştüm sinyal gelmişti... 120likle Ersan İlyasova lazım oraya uzanmak için :headphone Bakalım.. Duruma göre bakıcam, olmazsa 23.5'yi feda edip 90lık çanak alıp sadece 1w thor ile 9e Eurobird'ü alıcam. Teşekkürler Usta. :ok:
    Multifeedle anten ayarlamanın püf noktası:
    Benim antenler balkonun dışında. Ama ayarlarken balkonun içinde direğe takılmış gibi düz bir şekilde sabitliyorum önüne geçip LNB leri istediğim gibi ayarlıyorum. sonra dışarıya takıyorum.
    Bu şekilde balkon içinde veya apartman bahçesinde ( önü açık olan bir yerde ) en hassas ayarlar yapılıp iyice sabitlenir ve sonra çatıya taşınır, merkez uydu ayarlanınca diğerleride ayarlanmış olur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Multifeedle anten ayarlamanın püf noktası:
    Benim antenler balkonun dışında. Ama ayarlarken balkonun içinde direğe takılmış gibi düz bir şekilde sabitliyorum önüne geçip LNB leri istediğim gibi ayarlıyorum. sonra dışarıya takıyorum.
    Bu şekilde balkon içinde veya apartman bahçesinde ( önü açık olan bir yerde ) en hassas ayarlar yapılıp iyice sabitlenir ve sonra çatıya taşınır, merkez uydu ayarlanınca diğerleride ayarlanmış olur.
    Hm anladım çok mantıklı aslında. Ne tarafa bakacağını iyi kestirip çatıda değil de daha uygun bir yerde ayar edip monte etmek daha mantıklı. Ya ben kendim yapsam aslında montajcılardan iyi beceririm, biliyorum kendimi. Ama matkap filan yok o yüzden her seferinde montajcı çağırıyorum.

Haftasonu 1° w Thor ve 9° e Eurobird'i bağlatıcam bakalım. Thor özellikle Animal Planet HD ve Discovery showcase HD kanallları için beni çok sevindiricek. ESPN America HD filan da üstüne kaymak zaten :smilies39: Eurobird 9° doğu uydusunda da özellikle Meyzen HD kanalını çok merak ediyorum. Hem internet sitelerini inceledim çok hoş duruyordu , hem Eurobird 9 ° Doğu uydusunu kullanan arkadaşlar direk o kanalın meziyetlerinden bahsediyorlardı. 23.5° doğu Astradan vazgeçtim çünkü hem 120lik çanak baya uğraştırıcaktı hem de çoğu kanal Dutch'ca, belçika yada hollanda kanalı. Amos var yakında ama server'da amos paketi yok. 16 ° Doğu Eutelsat w2'de de düzgün HD kanal yok. En iyisi Eurobird 9° Doğu ile Thor 1° Batı uyduları. Ama ikisinin de sinyali İstanbula kuvvetli geliyor haritadan incelersek. 90lık uydu fazla mı büyük son soru işareti kafamdaki bu. 80lik yada 70lik filan daha mı ideal olur acaba bu 2 uydu için.. :smiles20:

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Hm anladım çok mantıklı aslında. Ne tarafa bakacağını iyi kestirip çatıda değil de daha uygun bir yerde ayar edip monte etmek daha mantıklı. Ya ben kendim yapsam aslında montajcılardan iyi beceririm, biliyorum kendimi. Ama matkap filan yok o yüzden her seferinde montajcı çağırıyorum.

Haftasonu 1° w Thor ve 9° e Eurobird'i bağlatıcam bakalım. Thor özellikle Animal Planet HD ve Discovery showcase HD kanallları için beni çok sevindiricek. ESPN America HD filan da üstüne kaymak zaten :smilies39: Eurobird 9° doğu uydusunda da özellikle Meyzen HD kanalını çok merak ediyorum. Hem internet sitelerini inceledim çok hoş duruyordu , hem Eurobird 9 ° Doğu uydusunu kullanan arkadaşlar direk o kanalın meziyetlerinden bahsediyorlardı. 23.5° doğu Astradan vazgeçtim çünkü hem 120lik çanak baya uğraştırıcaktı hem de çoğu kanal Dutch'ca, belçika yada hollanda kanalı. Amos var yakında ama server'da amos paketi yok. 16 ° Doğu Eutelsat w2'de de düzgün HD kanal yok. En iyisi Eurobird 9° Doğu ile Thor 1° Batı uyduları. Ama ikisinin de sinyali İstanbula kuvvetli geliyor haritadan incelersek. 90lık uydu fazla mı büyük son soru işareti kafamdaki bu. 80lik yada 70lik filan daha mı ideal olur acaba bu 2 uydu için.. :smiles20:
    arada mesafe olan multifeed ler için 90 lık daha verimli olur. thor'dan da daha çok tp alırsın.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

arada mesafe olan multifeed ler için 90 lık daha verimli olur. thor'dan da daha çok tp alırsın.
    Pekala. 90lık BAFF çanak alıyorum o zaman bi tane yarın ve çaktırıyorum :ok:
    :graduate:
    teşekkür ederim çok

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Bu arada atlantayı özellikle "HD" yayınlar için almıştım. Haftasonu yeni çanak için malzemeler lazım bugun yarın alıcam. Ama belki görüntü kalitesinde az da olsa payı vardır kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz marka tavsiyesine ihtiyacım var...

90 cm çanak anten (BAFF düşünüyorum, ama önceden kullanmadım)
    8'li Diseqc (Atlanta 1.1 olandan düşünüyorum ama ilk kez alıcam onu da bilmiyorum)
    2'li LNB (?)
    Tekli LNB (Hiremco kullanıyorum memnunum sayılır ama süper/pahalı olması şart değil ama daha iyisi varsa..)

Berkenkey üstat, bir de sana şöyle bir sorum olacak. Elimde 6 uydu olacak yarın. Montajcı abi telefonda "8li disecq senin cihazda nasıl ayarlanır çok emin değilim" dedi. Anladığım kadarıyla önceden montajda 8lide problem yaşamış teknik bilgisi harika değil. Ama ben çözerim gibi geliyor, bir de senden teyit alayım dedim ve bir de soru işareti var. Şimdi elimde olacak uydular şunlar 6 tane:

42°E, Turksat
    19.2°E, Astra
    13°E, Hotbird
    7°E, Eutelsat
    ------
    bunlar şuan 4lüye bağlı, sökücem kabloları 4lüden. Yeni 2 uydu şunlar olacak.
    ------
    9°E, Eurobird
    0.8°W, Thor

Şimdi sormak istediğim şey, 8li 1.1 uyumlu Disecq'e (bütün konuyu okudum sanırım 1.1 uyumu zaten olması şart) bu sıra ile taksak sorun olur mu. Yani 8li disecq'e:
    LNB1 girişine : Turksat
    LNB 2 .: Astra
    LNB 3 : Hotbird
    LNB 4 : Eutelsat
    LNB 5 : Eurobird
    LNB 6 : Thor, bu sıra çalışır mı yoksa uyduların derecelerine göre filan mı olması şartı var. Bu teyit sorusu.

Kafamdaki soru işareti ise, forumda bir ara okumuştum, sonra birisi Disecq 8'linin arkasını aç ordan bilmem bişi var orayı aktif hale getir düzelir gibi bişi yazmıştı. Çok aradım ama bulamadım tam olarak o yazılar neydi...Şimdi, Multifeeed İnce ayarlardan sonra LNB'leri bağlıyoruz .. Ardından Disecq'ten gelen kablo ile yayını alıyoruz. Soru şu : Atlanta 8li diseqc 1.1 uyumlu olanda öyle arka kapak açıp yapmam gereken extra bişi var mı? Cihazda ayar yaparken 1.0 tamamen kapalı , Diseqc 1.1 açık ve çatıdaki sıraya göre olacak, bunu başlığı tamamen okuyarak çözüm zaten. -Ama ince ayar ve kabloların belli sıraya göre birleşmesi hariç- teknik olarak extra disecq yada başka bi noktada bişi yapmam gerekli mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim usta... Biraz çok soru soruyorum ama şu sistem bi otursun sana yemek ısmarlıcam Taksimde :jump:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    43874

Bu arada atlantayı özellikle "HD" yayınlar için almıştım. Haftasonu yeni çanak için malzemeler lazım bugun yarın alıcam. Ama belki görüntü kalitesinde az da olsa payı vardır kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz marka tavsiyesine ihtiyacım var...

8'li Diseqc (Atlanta 1.1 olandan düşünüyorum ama ilk kez alıcam onu da bilmiyorum)
    2'li LNB (?)
    Tekli LNB (Hiremco kullanıyorum memnunum sayılır ama süper/pahalı olması şart değil ama daha iyisi varsa..)

Berkenkey üstat, bir de sana şöyle bir sorum olacak. Elimde 6 uydu olacak yarın. Montajcı abi telefonda "8li disecq senin cihazda nasıl ayarlanır çok emin değilim" dedi. Anladığım kadarıyla önceden montajda 8lide problem yaşamış teknik bilgisi harika değil. Ama ben çözerim gibi geliyor, bir de senden teyit alayım dedim ve bir de soru işareti var. Şimdi elimde olacak uydular şunlar 6 tane:

42°E, Turksat
    19.2°E, Astra
    13°E, Hotbird
    7°E, Eutelsat
    ------
    ------
    9°E, Eurobird
    0.8°W, Thor

Şimdi sormak istediğim şey, 8li 1.1 uyumlu Disecq'e (bütün konuyu okudum sanırım 1.1 uyumu zaten olması şart) bu sıra ile taksak sorun olur mu. Yani 8li disecq'e:
    LNB 6 : Thor, bu sıra çalışır mı yoksa uyduların derecelerine göre filan mı olması şartı var. Bu teyit sorusu.

Kafamdaki soru işareti ise, forumda bir ara okumuştum, sonra birisi Disecq 8'linin arkasını aç ordan bilmem bişi var orayı aktif hale getir düzelir gibi bişi yazmıştı. Çok aradım ama bulamadım tam olarak o yazılar neydi...Şimdi, Multifeeed İnce ayarlardan sonra LNB'leri bağlıyoruz .. Ardından Disecq'ten gelen kablo ile yayını alıyoruz. Soru şu : Atlanta 8li diseqc 1.1 uyumlu olanda öyle arka kapak açıp yapmam gereken extra bişi var mı? Cihazda ayar yaparken 1.0 tamamen kapalı , Diseqc 1.1 açık ve çatıdaki sıraya göre olacak, bunu başlığı tamamen okuyarak çözüm zaten. -Ama ince ayar ve kabloların belli sıraya göre birleşmesi hariç- teknik olarak extra disecq yada başka bi noktada bişi yapmam gerekli mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim usta... Biraz çok soru soruyorum ama şu sistem bi otursun sana yemek ısmarlıcam Taksimde :jump:
    Valla hiç boşuna heyecan yapmayın, hiç öyle önceden ****en tane plan yapacak kadar zor bir iş degil ayarlar. siz yeter ki çanağa 6 tane lnb yi takıp 6 sını da birer tane uyduya iyi ayarlayın. Sırası filan hiç önemli değil. Yeter ki atlantanin başına geçtiğinizde hangi numarada hangi uydu olouğunu bilin. Disecq 1.1'i o sıraya göre ayarlayın, işiniz biter.
    bende bir multifeed çanakta 14 tane uydu var, 16 lı diseck ile çalışıyor. Hiç sorun olmadı.

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

2'li LNB (?)

42°E, Turksat
    19.2°E, Astra
    13°E, Hotbird
    7°E, Eutelsat
    ------
    ------
    9°E, Eurobird
    0.8°W, Thor

1 - bu saydıkların arasında önemli olan üzerinde diseqc 1.1 yazan 8li atlanta diseqc. o da 20 TL. Diğerlerini ( çanak, lnb vs ) en ucuzunu kullanıyorum ( anten 25 TL, LNB ler 10TL ) ve hiç bir problem çıkmadı.
    2 - uyduların diseqc e giriş numaralarını bir kağıda yaz, diseqc 1.0 kapat, diseqc 1.1 den tek tek LNB numarasına göre uyduları ayarla, hepsi bu. Sırası önemli değil.
    3 - o arkasında düğme var diye okuduğun 16 lı diseqc.
    Düzenleyen berkenkey : 24-09-2010 at 16:11

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

1 - bu saydıkların arasında önemli olan üzerinde diseqc 1.1 yazan 8li atlanta diseqc. o da 20 TL. Diğerlerini ( çanak, lnb vs ) en ucuzunu kullanıyorum ( anten 25 TL, LNB ler 10TL ) ve hiç bir problem çıkmadı.
    2 - uyduların diseqc e giriş numaralarını bir kağıda yaz, diseqc 1.0 kapat, diseqc 1.1 den tek tek LNB numarasına göre uyduları ayarla, hepsi bu. Sırası önemli değil.
    3 - o arkasında düğme var diye okuduğun 16 lı diseqc.
    Peki o zaman. 1.1 olan diseqc alıyorum Atlanta diğerlerini de kafam göre takılırım o zaman. Teşekkür ederim Berkenkey kardeşim :clownprv:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi fault123 Mesajı Göster
    Valla hiç boşuna heyecan yapmayın, hiç öyle önceden ****en tane plan yapacak kadar zor bir iş degil ayarlar. siz yeter ki çanağa 6 tane lnb yi takıp 6 sını da birer tane uyduya iyi ayarlayın. Sırası filan hiç önemli değil. Yeter ki atlantanin başına geçtiğinizde hangi numarada hangi uydu olouğunu bilin. Disecq 1.1'i o sıraya göre ayarlayın, işiniz biter.
    bende bir multifeed çanakta 14 tane uydu var, 16 lı diseck ile çalışıyor. Hiç sorun olmadı.
    Pekala. Ben kendim yapsam daha iyi olurdu ama montajcı gelecek bi de adam disecq konusunu bilmiyorum deyince beceremez filan diye burda sorayım dedim. Montajcılar çok çakal oluyor genelde herif yeniden gelip yeni bir servis parası alayım diye bi yerde açık kapı bırakıyor bazen.. Bu nedenle kendim de emin olayım dedim. Zaten şuan 4lü diseqc kullanıyorum ve 8lide de mantık aynı demek ki. No problem. :ok:

Sağlıcakla kalın :jump:

Member
    Giriş Tarihi
    04-08-2006
    Mekan
    11 Bilecik
    Üye No
    246909

Arkadaşlar anten bağlantısı ile ilgili benimde bir sıkıntım var.Önce mevcut durumu belirteyim.Oturduğum apartmanda merkezi anten sistemi var.Apartmana ait 3 adet santralden 1 si plus serisi digitürklü.Ben sonradan Astra19 için anten taktırıp santral ilavesi yaptırdım.Özetlicek olursak;
    Benim taktırdığım 3 uydulu (13-19-42) santralin 4 çıkışı sadece benim daireme iniyor ve 13-42 uyduları diğer santrallere geçiş yapıyor. apartmana ait plus serisi santralde de 7-13-42 derece uyduları var. 7 derece eutalsat uydusunuda kullanmak istiyorum nasıl bir çözüm önerirsiniz? Option swıtch bu işi görürmü? veya astradaki antendeki quad lnb nin yanına tek başına 7 derece lnb takıp option switch mi kullanmalı? Derdimi anlatabilmişimdir umarım.
    Düzenleyen digiman64 : 24-09-2010 at 16:55

16 sayfadan, 5. sayfa İlkİlk 123456789101112131415 ... SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık