16 sayfadan, 4. sayfa İlkİlk 1234567891011121314 ... SonSon
Gösterilen Mesajlar: 309 mesajdan 61 ile 80 arası

Konu: Merkezi sistem + 1/8 diseqC + Atlanta Hd BOX = ÇALIŞIYOR

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-07-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    535582

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mamoste Mesajı Göster
    sevgili for miracle cihazin arkasındaki kablo girişini kontrol edermisin? benim başımdan geçmişti. ben genelde alışık olduğumuz cihazın arkasına göre in solda out sağda ya göre kabloyu takmıştım. senin yaşadığın problemleri yaşadım. bu cihazda tersine yani in sağda oluyor. bu yanlışlığı giderince hiçbir problem kalmamıştı.
    kolay gelsin
    optik ses çıkışının (s/pdif) yanındakine takılı durumda şuan.

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-07-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    535582

resimde görünen 10886 H 30000 frekansı, durum bu iken ne kör tarama ne manuel tarama ile hd yayınları bulmuyor, bunun sebebi nedir?

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-07-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    535582

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi for_miracle Mesajı Göster
    resimde görünen 10886 H 30000 frekansı, durum bu iken ne kör tarama ne manuel tarama ile hd yayınları bulmuyor, bunun sebebi nedir?
    12363/29999 dan gündüz hiç sinyal alınmıyordu, şu anda ise 1 saniye var 3 saniye yok, sinyal geldiğinde de sinyal 30 - kalite 47 gibi geliyor, bu nasıl iş aklım ermedi inanın.

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-07-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    535582

bizim uydu sistemi 15 haziran'da takıldı, 3 uydulu; turksat - hotbird - eutelsat, aynı kablo üzerinden hem kablo tv hemde uydu yayını alıyoruz, şimdi apartman görevlisi geldi ona sordum ''10 gündür yoktum antenlerle falan oynayan oldumu?'' dedim, o da bir dairenin evine ve apartmanın girişine ayırıcı taktırdığını ve yayınların düzeldiğini söylediğini, söyledi. büyük ihtimal benim sinyal alamamam da bundan kaynaklı olabilirmi?

Junior Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305716

New Icon22 Disecq le merkezi sistem ayarlama sorunu!!!

selamlar,

merkezi sistemle Türksat ve hotbird tek kablo ile geliyor. Ayrıca balkonda digitürk var. bir diseq yardımıyla hem merkezi sistemden (türksat hotbird) hemde digitürk ten faydalanabilirmiyim? ayarları nasıl yapmalıyım? diseqden receivera uzanacak kablonun 1m yada daha uzun daha kısa olması bir sorun oluşturur mu?

şimdiden teşekürler...

New Member
    Giriş Tarihi
    04-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    204592

Bunun benzerini ben kullanıyorum dediğin gibi kullanabilirsin sıkıntı olmaz. disec gelen kablo htta bende 30 cm çalışmasında bir sıkıntı olmuyor.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-05-2004
    Mekan
    27 Gaziantep
    Üye No
    12542
    Düzenleyen ÖzgürcaN : 02-09-2010 at 14:19

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-07-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    535582

62-63-64 nolu mesajlar

:help1: 62-63-64 nolu mesajlara cevap verebilecek ustalar paylaşımlarınızı bekliyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-05-2004
    Mekan
    27 Gaziantep
    Üye No
    12542

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi for_miracle Mesajı Göster
    12363/29999 dan gündüz hiç sinyal alınmıyordu, şu anda ise 1 saniye var 3 saniye yok, sinyal geldiğinde de sinyal 30 - kalite 47 gibi geliyor, bu nasıl iş aklım ermedi inanın.
    29999 olan sembol oranını 30000 olarak ayarla 12363 olan frekansıda 12362 olarak düzenle yinde sinyal alamıyorsa çanak anten tesisatınızı gözden geçirin

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-05-2004
    Mekan
    27 Gaziantep
    Üye No
    12542

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kanarya89 Mesajı Göster
    selamlar,

merkezi sistemle Türksat ve hotbird tek kablo ile geliyor. Ayrıca balkonda digitürk var. bir diseq yardımıyla hem merkezi sistemden (türksat hotbird) hemde digitürk ten faydalanabilirmiyim? ayarları nasıl yapmalıyım? diseqden receivera uzanacak kablonun 1m yada daha uzun daha kısa olması bir sorun oluşturur mu?

şimdiden teşekürler...
    diseq kablosunun 1.3.5 metre olması hiç bir şey ifade etmez ama ne kadar kısa olursa o kadar iyi .digitürk çanak antenini lnb'si universal ise onu baz alarak yazıyorum diseq'e bağla hangi numaraya taktı isen atlantada Eutelsatw3 uydusunu taktıgın diseq numarasını gir LNB frekansını Universal Olarak Seç Tarama Yap Problem Olmaz

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Ben de bu sistemi kullanmak istiyorum. Önce durumu özetlemem lazım gerekecek. Apartmanımızda 4 uydulu merkezi sitem var.

1. Turksat
    2. Hotbird
    3. W3 (7 derece)
    4. Badr (26 derece)

Benim balkon ters tarafta olduğu için buraya çanak anten kurma şansım yok. Mecburen mevcut çanak antenlere multifeed kurarak bu işi halletmem gerekecek. Daireme tek kablo geldiği için de birleştirme işini ta çatıda yapmam gerekiyor. Yani multifeed ile diğer uyduları ayarlayacağım ve birleştirme işlemini çatıda yaptıktan sonra daireme giden kabloya takacağım 4lü switchden çıkan kabloyu. Dairem ile çatı arasında yaklaşık 20 metrelik bir kablo kullanmam gerekecek. Ayrıca daireme inen tek kablo da diğer odalara 4'lü splitter ile dağılıyor.

Şimdi soruma gelelim.

1. Normal merkezi sistemden gelen 2 uydu artı 8li diseqc ile gelen diğer uydularda araya giren splitter, 4'lü diseqc, 8li diseqc, bir de daire içinde diğer odalara dağıtım için kullanılan splitter ve 20m meterelik kablo uzunluğu devreye girdiğinde sinyal kalitesi önemli ölçüde etkilenir mi?

2. Ayrıca bu kadar uzun bir mesafede (cihazım diseqc switchden 20 metere uzakta olacak) cihazım diseqc seçimini sağlıklı yapabilir mi? Biraz uzun oldu ama ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
    Düzenleyen satkingdom : 08-09-2010 at 02:48

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satkingdom Mesajı Göster
    Ben de bu sistemi kullanmak istiyorum. Önce durumu özetlemem lazım gerekecek. Apartmanımızda 4 uydulu merkezi sitem var.

1. Turksat
    2. Hotbird
    3. W3 (7 derece)
    4. Badr (26 derece)

Benim balkon ters tarafta olduğu için buraya çanak anten kurma şansım yok. Mecburen mevcut çanak antenlere multifeed kurarak bu işi halletmem gerekecek. Daireme tek kablo geldiği için de birleştirme işini ta çatıda yapmam gerekiyor. Yani multifeed ile diğer uyduları ayarlayacağım ve birleştirme işlemini çatıda yaptıktan sonra daireme giden kabloya takacağım 4lü switchden çıkan kabloyu. Dairem ile çatı arasında yaklaşık 20 metrelik bir kablo kullanmam gerekecek. Ayrıca daireme inen tek kablo da diğer odalara 4'lü splitter ile dağılıyor.

Şimdi soruma gelelim.

1. Normal merkezi sistemden gelen 2 uydu artı 8li diseqc ile gelen diğer uydularda araya giren splitter, 4'lü diseqc, 8li diseqc, bir de daire içinde diğer odalara dağıtım için kullanılan splitter ve 20m meterelik kablo uzunluğu devreye girdiğinde sinyal kalitesi önemli ölçüde etkilenir mi?

2. Ayrıca bu kadar uzun bir mesafede (cihazım diseqc switchden 20 metere uzakta olacak) cihazım diseqc seçimini sağlıklı yapabilir mi? Biraz uzun oldu ama ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
    1. mesajdaki sistemi konuyu açtığımdan beri kullanıyorum herhangi bir sinyal kaybı veya sorunla karşılaşmadım.

4lü diseqc ve 2 way splitter uydu alıcısının yanıda, 8li diseqc uydu alıcısından 15 metre uzakta ( balkonda ). 20 metre den de etkilenmeyecektir diye düşünüyorum.

Member
    Giriş Tarihi
    22-05-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    532287

kullandığım sistemde 7-13-19-41 dereceler aynı diesqc de birleşiyor ve sorunsuz .diğer çanaktan gelen lnb şu an diesqc de yer olmadığından bağlı değil. elimde boşta duran 2 adet 4 lü diesqc var.birinin üzerinde 2.0 yazıyor diğerlerinde yazmıyor tahminim 1.0 veya 1.1 olması lazım.özetle 2 adet 1.1 veya 1.0 ve 1 adet 2.0 diesqc var 5 lnb nasıl 1 kombine olmalı atlanta hd box.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    39549

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satkingdom Mesajı Göster

1. Turksat
    2. Hotbird
    3. W3 (7 derece)
    4. Badr (26 derece)

Şimdi soruma gelelim.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi berkenkey Mesajı Göster
    1. mesajdaki sistemi konuyu açtığımdan beri kullanıyorum herhangi bir sinyal kaybı veya sorunla karşılaşmadım.

4lü diseqc ve 2 way splitter uydu alıcısının yanıda, 8li diseqc uydu alıcısından 15 metre uzakta ( balkonda ). 20 metre den de etkilenmeyecektir diye düşünüyorum.
    Cevabınız içi teşekkürler. Sistemi kurdum. Gerçekten de kablo uzaklığından dolayı bir sorun oluşmadı. Şu an
    1.Turksat
    2. Hotbird
    3. Eutelsat W3+Sirius
    4. Astra (19),
    5. Astra 3B (23),
    6. Badr ve Eurobird uyduları (26)
    7. Eutelsat W2 (16)
    8. Eurobird 9 (9)

uydularından sinyal alıyorum. Bazı uydularda bazı TPler gelmiyor ama Turksat, Astralar, eutelsat W3 ve W2 ve Badr uyduları full geliyor. Hotbird de bazı TPleri (BBC HDnin olduğu frekansı mesela) multifeed ile alamadım. Bu da biraz moralimi bozdu ama yine de böyle 8 uydu izleyebileceğimden daha iyi oldu.

Bu arada santralde 1. uydu Türksat ve 2. uydu Hotbird. Araya 2 way splitter koydum. Çıkışlardan birini Diseqcin 1. nolu girişine diğerini iki nolu girişine taktım ama sadece Turksattan sinyal aldı. Hotbird uydusunu merkezi sistemden alamadım. Herhalde bizim tekniksat santrallerde sadece 1. girişi tanıyor araya splitter koyunca. Merkezi sistemden Hotbirdü alabilsem BBC HD izleyebilecektim ama artık başka bahara kaldı. Dediğim gibi yine de çok memnunum. Tüm yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi zübü Mesajı Göster
    kullandığım sistemde 7-13-19-41 dereceler aynı diesqc de birleşiyor ve sorunsuz .diğer çanaktan gelen lnb şu an diesqc de yer olmadığından bağlı değil. elimde boşta duran 2 adet 4 lü diesqc var.birinin üzerinde 2.0 yazıyor diğerlerinde yazmıyor tahminim 1.0 veya 1.1 olması lazım.özetle 2 adet 1.1 veya 1.0 ve 1 adet 2.0 diesqc var 5 lnb nasıl 1 kombine olmalı atlanta hd box.
    iki anten birbirine yakınsa, 1 adet 8li atlanta diseqc ( diseqc 1.1) alın ( 20-25 TL ) ve bütün LNB lerden gelen kabloları buna takın. 8li diseqc ten çıkan kabloyu Atlanta HDBOX a takın. Atlanta HDBOX ta diseqc 1.0 kapalı yapın ve diseqc 1.1 den LNB leri ayarlayın.
    Diğer şekilde :
    - 4lü diseqc leri birleştirmek için 12 volt çıkışı zaten atlantada yok.
    - 2 adet 4 lü diseqc i yine bir 4 lü diseqc e bağladığınızda protokoller karışacağında büyük ihtimal sadece 1.nci girişteki uyduyu seyredersiniz, diğerlerini doğru birşekilde görmeyecektir.

Member
    Giriş Tarihi
    22-05-2010
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    532287

iki anten birbirine yakınsa, 1 adet 8li atlanta diseqc ( diseqc 1.1) alın ( 20-25 TL ) ve bütün LNB lerden gelen kabloları buna takın. 8li diseqc ten çıkan kabloyu Atlanta HDBOX a takın. Atlanta HDBOX ta diseqc 1.0 kapalı yapın ve diseqc 1.1 den LNB leri ayarlayın.
    Diğer şekilde :
    - 2 adet 4 lü diseqc i yine bir 4 lü diseqc e bağladığınızda protokoller karışacağında büyük ihtimal sadece 1.nci girişteki uyduyu seyredersiniz, diğerlerini doğru birşekilde görmeyecektir.

cevabınıza çok teşekkürler.mcburen 8 li diesqc aldım ve sorun çözüldü.4 lüler of'a çıktı.:ok:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Diğer şekilde :
    Ben de şuan Turksat 42° (komşularla ortak tek çanak) , Hotbird 13°, Astra 19.2° ve Eutelsat 7° (90lık Atlanta marka tek çanak) 2 çanak, 4 uydudan yayın alıyorum.

Thor, Sirius ve bir uydu daha olmak üzere multifeed tek çanak 3 uydu daha eklemek istiyordum, o zaman ben de 8'li Disecq alıp Diseqc 1.0'ı devre dışı bırakıp Diseqc 1.1'den ayar yapmam lazım sanırım. Yanlışım varsa düzeltin :headphone

Bir de Atlantada HD yayınları fazla almak için şuan kullandığım 4 uydu hariç [(özellikle Discovery HD Showcase (ingilizce), Animal Planet HD (ingilizce) olmak üzere] HD kanalların bolca olduğu güzel uydular hangileridir ustalardan /kullananlardan yardım alırsam süper olacak :ok: Mevki İstanbul Avrupa ve 90lık çanak alıcam muhtemelen.

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hd.samu Mesajı Göster
    Ben de şuan Turksat 42° (komşularla ortak tek çanak) , Hotbird 13°, Astra 19.2° ve Eutelsat 7° (90lık Atlanta marka tek çanak) 2 çanak, 4 uydudan yayın alıyorum.

Thor, Sirius ve bir uydu daha olmak üzere multifeed tek çanak 3 uydu daha eklemek istiyordum, o zaman ben de 8'li Disecq alıp Diseqc 1.0'ı devre dışı bırakıp Diseqc 1.1'den ayar yapmam lazım sanırım. Yanlışım varsa düzeltin :headphone

Bir de Atlantada HD yayınları fazla almak için şuan kullandığım 4 uydu hariç [(özellikle Discovery HD Showcase (ingilizce), Animal Planet HD (ingilizce) olmak üzere] HD kanalların bolca olduğu güzel uydular hangileridir ustalardan /kullananlardan yardım alırsam süper olacak :ok: Mevki İstanbul Avrupa ve 90lık çanak alıcam muhtemelen.
    Turksat tan gelen kablo santralden mi geliyor yoksa twin veya quad LNB den mi?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    538876

Turksat tan gelen kablo santralden mi geliyor yoksa twin veya quad LNB den mi?
    Bina içerisine merkezden gelmiyor. Şöyle ;

1- Turksata dönük parabol bir çanak var, kaçlık bilmiyorum ama 90 yada 90dan daha küçük.

Turksatta 4lü LNB var. ve 3 komşu ordan direk yayın alıyor. Benim ordan gelen 1 kablo çatıda 4lü Diseqc'e bağlı.

2- Bana ait 90'lık bir çanak var. Hotbird (odak),Eutelsat ve Astra 19.2 olmak üzere 3 uydu var ve bu 3 uydudan gelen 3 kablo yine çatıdaki 4lü Diseqc'e bağlı. 4 uydu (Turksat / Hotbird Astra19.2 Eutelsat-yasal üyeyim-) 4lü disecq Tek kablo olarak da çatıdan iniyor penceremden giriyor :pirate:

Durum böyle.

Bu arada Sirius HDleri almak için İstanbuldan çok büyük çaplı bir çanak gerekmiş. O yüzden ondan soğudum...

Astra 23.5 Doğu uydusu ve Thor 1 Batı uydusu şuan hedefim.

Atlanta HD box'ı alırken HD yayın için özellikle tercih etmiştim. Astra 23.5'te 35 tane, Thor'da 22 tane HD kanal var ve 90lık çanakla ikisi de alınabiliyor. Animal Planet HD ve Discovery "SHOWCASE" HD şuan alamadığım yayınlar (ingilizce olarak). Thor'u alırsam bu sorunum da bitecek.

Ama tek çanakla 24 derecelik fark olan bu 2 uydu (thor ve astra 23.5) alınabiliyor mu emin değilim... :smiles8:

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    517872

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hd.samu Mesajı Göster
    Bina içerisine merkezden gelmiyor. Şöyle ;

1- Turksata dönük parabol bir çanak var, kaçlık bilmiyorum ama 90 yada 90dan daha küçük.

Turksatta 4lü LNB var. ve 3 komşu ordan direk yayın alıyor. Benim ordan gelen 1 kablo çatıda 4lü Diseqc'e bağlı.

2- Bana ait 90'lık bir çanak var. Hotbird (odak),Eutelsat ve Astra 19.2 olmak üzere 3 uydu var ve bu 3 uydudan gelen 3 kablo yine çatıdaki 4lü Diseqc'e bağlı. 4 uydu (Turksat / Hotbird Astra19.2 Eutelsat-yasal üyeyim-) 4lü disecq Tek kablo olarak da çatıdan iniyor penceremden giriyor :pirate:

Durum böyle.

Bu arada Sirius HDleri almak için İstanbuldan çok büyük çaplı bir çanak gerekmiş. O yüzden ondan soğudum...

Astra 23.5 Doğu uydusu ve Thor 1 Batı uydusu şuan hedefim.

Atlanta HD box'ı alırken HD yayın için özellikle tercih etmiştim. Astra 23.5'te 35 tane, Thor'da 22 tane HD kanal var ve 90lık çanakla ikisi de alınabiliyor. Animal Planet HD ve Discovery "SHOWCASE" HD şuan alamadığım yayınlar (ingilizce olarak). Thor'u alırsam bu sorunum da bitecek.

Ama tek çanakla 24 derecelik fark olan bu 2 uydu (thor ve astra 23.5) alınabiliyor mu emin değilim... :smiles8:
    4 lü LNB olması iyi, problem kalmadı. 4 lü diseqc i çıkarıp 8li takıyorsunuz ve Atlanta HDBOX ta diseqc 1.0 kapalı yapın ve diseqc 1.1 den LNB leri ayarlayın.

Uydulara gelince:
    1 - 42e zaten var. ( isterseniz bunun soluna bantla sıkıca bir LNB yapıştırıp 39e hellassat ı izleyebilirsiniz )

2 - benim tavsiye edeceğim diğer uydular: 23,5e - 19e - 16e - 13e - 9e - 7e - 1w
    - sirius ta FTA olarak rus kanalları var diğerleri şifreli ve çoğunu benim server açmıyor. HD için yaramaz. iskandinav yayınlarını zaten çekmez.

3 - Hellassat ı boş ver dersen, yukarıdaki 7 uydu + turksat zaten 8 li diseqc i dolduruyor
    ve 4.000 civarında tv kanalı alırsın. 200 civarı HD kanal bulursun ( bazıları tekrar )

4 - Gelelim çanaklara: tavsiyem 2 adet 90 lık offset.
    a- 90 lık çanağın birine: 16 merkez olmak üzere 23,5-19-16-13-9 şeklinde ayarlayabilirsiniz. 19 ve 13 için next'in ince LNB lerinden kullanmak lazım.
    ( çanak arkasından bakınca LNB dizilişi : 9-13-16-19-23.5 şeklinde, bunun için 2 adet 3lük aparatı birleştirebilirsiniz )
    b - diğer 90 lık çanağa merkez 1w thor olmak üzere 7e-1w şeklinde ayarlayabilirsiniz.
    ( biraz ince ayarlarla 7e nin LNB sinden 5e sirius u da alabilirisiniz )
    ( çanak arkasından bakınca LNB dizilişi : 1w-7e şeklinde )

16 sayfadan, 4. sayfa İlkİlk 1234567891011121314 ... SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı