Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 45 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Bayrak Nedir? Bayrağımızın Tarihçesi! (Genel Bilgi)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

Post Bayrak Nedir? Bayrağımızın Tarihçesi! (Genel Bilgi)

Bayragin hangi devirde hangi millet tarafindan ilk defa kullanildigina dair kesin bir tarih gösterilemiyor.Çesitli kaynaklar ilk bayragn Yahudiler, Iranlilar, Misirlilar ve Çinliler tarafindan kullanilmis olmasi ihtimalini ileri sürmektedir.Fakat hicretten 2813 yil önce Misirlilarin kullandigina dair kesin kayitlar vardir.Iskenderin Dara ile olan savaslarinda da uzun gönderler üzerine büyük bayraklar bagladigida bilinmektedir.

--------------------------------------------------------------------------------

Sekline ve anlamina gelince; bir millet veya cemiyetin sembolü olarak kullanilan dört köse düz yada çesitli renkler tasiyan, bazilarinda özel isaretler ve resimler bulunan bir bezdir.Önemi olan resmi bayraklarla askeri kitalarda kullanilanlarla ve gemilerin arka taraflarina çekilen bayrakalra Sancak denilir.

--------------------------------------------------------------------------------

Bayrak kelimesinin asli mizrak anlamina gelen batrak sözünden gelmektedir.Zamanla T harfi düsmüs yerini Y harfi almistir.Eski Türkler savaslarda mizraklarinin ucuna kirmizi bir ipek kumas parçasi takarlardi bunlara Kutas denirdi, mizraklara kumas yerine yaban öküzü kuyrugu takarlardi ki bunlara da Yak denirdi.

Çesitli Türk topluluklari arasindaki bu deyimler daha sonradan Selçuk ve Osmanli Türkleri arasinda bayraklarin biçimlerine göre ayri ayri adlar almistir.At kuyrugundan olanlar Tug, kumastan olanlar Bayrak, ince uzun olanlara Yalav bayraklarin tepesine takilan kuyruklara Perçem veya Beçkem, alemlerede tanuk denilmistir.

Araplarin kullandigi bayrakalrin küçüklerine liva büyüklerine urayet denilmektedir.Türk topluluklarinda Ilhanlilarin kullandigi bayragin rengi beyazdir.Selçuk Türkleri hem siyah hemde beyaz bayrak kullanmislardir.Selçuklular çifte bayrak, Iranlilar günesli ve arslanli, Timur da ejderli bayraklar kullanmislardir.

Osmanlilardan zamanimiza kadar kullanilan bayraklara gelince; Osman gazinin kurdugu büyük beylik toprak kazançlariyla hizla büyüyüp gelistigi devrede devleti temsil eden tek renkli ve tek sekilli bir bayrak yoktu.Anadolu Selçuklu hükümdari Giyasettin Mesut tarafindan osman gaziye egemenlik alameti olarak gönderilenler arasinda bir de beyaz bayrak vardir.Türk akinlarinda ordunun basinda bu bayrak dalgalanmistir.Bu tarihten önce yani beyaz bayrak gönderilmeden Osman gazi savas bayragi olarak kirmizi bayragi seçmistir.Osman gazinin kirmiziya karsi özel bir alkasi oldugu bilinmektedir.Bu yüzden kirmizi çuhadan serpus giymistir.Asiret halki da kirmizi rengi pek sevdiklerinden kirmizi keçeden yapilmis küahlar giymislerdir.

Osman gaziye emaret verilmesinden sonrada kirmizinin yerini beyaz bayrak almistir.Takii XV.y.y la kadar bu tarihten sonra Osmanlilarin beyaz bayrak yerine kirmizi bayrakda kullandiklari anlasiliyor.Bu devirlerde bayrak yine tek renk ve tek sekilde degildir.Devletin çesitli askeri ve sosyal kademelerinde türlü renk ve sekillerde bayraklar kullanilmistir.Bunlar hükümdarlara, kapikulu ocaklarina, devlet büyüklerine, beylerbeyi, sancak beylerine mahsus türlü renk ve sekilde bayraklardir.

Yeniçeri ocaginin çesitli ortalarininda özel bayragi vardir.Bunlarin sekilleri ve renkleri ayri ayridir.Üzerlerine Çapa, balik, anahtar, tavsan v.s. gibi her ortamin alameti bulunurdu.Topçu, humbaraci, lagamci gibi askeri örgütlerde bayraklari üzerine kendi alametleri olan top, humbara resimleri koyarlardi.

XVI. y.y.da yeniçeriler ve sipahiler ayri ayri renk ve sekillerde bayraklar kullanmislardir.Yeniçeriler ak, sipahi bölükleri kirmizi, silahtar bölükleri sari, orta ve asagi bölüklerde alaca bayrak kullanmislardir.Bu bayrak renkleri Kanuni Sulta Süleyman devrsnde yediye kadar çikmistir.Bu konuda yazilan bir eserde su bilgiler yer almaktadir."Kanuni Süleyman zamaninda veziriazam fenk Ibrahim Pasa nemceye karsi savasa memur edildigi zaman Türk imparotorlugunun bayraklarinin adedi artirilmistir.O vakte kadar ancak dört çesit bayrak bulunuyordu.Bunlardan birisi beyaz ikisi yesil idi üzerlerine altin sirma ile kuran islenmisti.Buna üç bayrak daha ilave edildi.Hasanbey zadenin rivayetine görede bayraklardaki yildiz adedi yedi idi.Birisi beyaz, birisi yesil üçüncüsü sariydi diger dört adetten ikisi kirmizi ikisi de alaca renkli idi". Eser sahibinin verdigi bu bilgiler Osmanli kaynaklarindaki kayitlara uymaktadir.Yalniz yesil renk denizciler tarafindan kullanilmis ve gazilik alameti sayilmistir.Hükümdarlarin kullandigi beyaz bayragi devletin timsali sayabiliriz.

buggünkü kirmizi bes köseli ayyildizli bayraga dogru ilk adim ikinci Mahmut zamaninda atilmistir.Ayla beraber yildiz seklinin kullanilmasi ise XVIII. y.y sonlarinda ve III. Selim devrinde görülür.Yalniz o zaman ki yildiz sekli 8 kolludur kol adedi sekizden bese Abdülmecit zamaninda indirilmistir.Böylece XIX. y.y.'in ilk yarisindan itibaren bugünkü sekli ile ay yildizli bayrak Osmanlilarin devleti temsil eden resmi ve milli bayragi oldu.Ayrica padisahlara mahsus olan bayraklarin üzerlerinde tugra gibi özel isaretler vardi.

!922 yilinda saltanatin kaldirilmasi üzerine günesli ve tugrali bu özel bayraklar yerine hilafete mahsus yesil zemin ortasinda sekiz suali beyaz ayyildizli bir sancak kabul edildi.Hlafetinde kaldirilmasiyla Cumhuriyet hükümetince 1925 yilinda bir bayrak talimatnamesi yapildi.Böylece milli bayrakla savas ve ticaret gemilerine mahsus bayraklarin sekli tesbit edilmistir.

Sonradan milli bayraga ve bunun sekline daha kesin ve resmi mahiyet verilmek üzere B.M.M' since 29 Mayis 1936 tarihinde bir kanu kabul edildi.1937 yilinda da bu kanunun uygulama seklini tesbit eden Türk bayragi nizamnamesi nesredildi ve böylece bugünkü ayyildizli bayragimiz kesin seklini almis oldu.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

bir dip not :ayrıca osmanlılar tarihte ilk askeri bandoyu kuran ve bunu savaşlarda kullanandır :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

gözünü seveyim ben mehter takımının...
    olsa da dinlesek.mümkünmü kanın akış hızının artmaması.
    (bilgi için teşekkürler)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    5527

Gerçekten güzel bilgiler.Ellerinize sağlık.Saygılar.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Üye No
    1787

Mehter Dunyanın en ihtisamlı orkestrası, yaptıgı muzik de bence dunyanın en iyisi..
    Mehter benim tetikcimdir, duydum mu coşarim dayanamam.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

mehteri duyunca coşmayan varmı?
    ben görmedim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    6746

bende mehter marşının remixi var super dinlemek isyeten varsa gondereyım arkadaslar....
    saygılar.....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

ya ben onu dinledim ya...
    orjinalinin tadı yok gerçekten.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Üye No
    1787

baykara depo ya mp3 kısmına gonderesene yaw.. Alalım ordan ...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    6746

spectra arkadasım derhal gonderıyorum
    saygılar.....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    6746

spectra arkadasım show depoda su ana alabılırsın saygılar.....

Starting Member
    Giriş Tarihi
    11-03-2006
    Üye No
    196450

Versalİte ArkadaŞim
    Ben Bayrak Konusunda Bİ AraŞtirma Yapiyorum Ve Daha Sonra Bunu Sunu Olarak SunacaĞim. BayraĞimizla Ve TarİhÇesİyle İlgİlİ Yukaridakİ Gİbİ GenİŞ Bİlgİye İhtİyacim Var. Bununla İlgİlİ Kaynak, Kİtap Yada DİĞer Dokumanlara Nasil UlaŞabİlİrİm. Yardimini Alabİlİrmİyİm...

Starting Member
    Giriş Tarihi
    11-03-2006
    Üye No
    196450

Versalİteye Bayrak Hakkinda

Versalİte ArkadaŞim
    Ben Bayrak Konusunda Bİ AraŞtirma Yapiyorum Ve Daha Sonra Bunu Sunu Olarak SunacaĞim. BayraĞimizla Ve TarİhÇesİyle İlgİlİ Yukaridakİ Gİbİ GenİŞ Bİlgİye İhtİyacim Var. Bununla İlgİlİ Kaynak, Kİtap Yada DİĞer Dokumanlara Nasil UlaŞabİlİrİm. Yardimini Alabİlİrmİyİm...

Starting Member
    Giriş Tarihi
    11-03-2006
    Üye No
    196450

versaliteye
    e-mail adresim [email protected]

Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    150797

Bu konuya keşke daha fazla myorum yazılsa istekler belli edilse.Ellerine sağlık arkadaşım.İlginç ve güzel bilgiler vermişsin:tflag:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-11-2005
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    160102

Bayrağımızla ilgili bir katkıda bulunmak isterim:Hilal ve yıldızın bu günkü anlamda kullanımı yaklaşık 7-8 yüz yıl ötesine dayanıyor.İslamiyetin de öncülüğünü yapan atalarımız bunu sembolize etmek için hilali uygun görmüşler.Çünkü hilal ebcet hesabına göre 66 rakamının karşılığı oluyor;yani Allah lafzıyla aynı değerde(arapça harflerle),lale kelimesi de aynı değerdedir.Yani Allah kelimesinin sembolik göstergesi hilaldir.Yıldız ise arapça muhammed kelimesinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir şekildir.Aynı zamanda Muhammed(sav)dinimizin yol gösteren yıldızıdır.Edebiyatımızda peygamberimizin sembollerinden biri de kırmızı gül dür.Bu yüzden milletimiz manevi ve sembolik anlamlarından dolayı çocuklarına geçmişte hilal,lale,gül,yıldız gibi isimler çok vermişlerdir.
    Ezcümle;bizim bayrağımız herhangi bir ülke bayrağı gibi değildir.Onu doğru tanımak ve yeni nesillere doğru tanıtmak lazım.hilal ve yıldızın manevi anlamını bilmeyen bir nesil bayrağın da kıymetini bilemez;ona bir bez parçası gibi bakabilir.
    Son bir not,geçmişteki haçlı seferleri tarihte hilal-haç kavgası diye geçer.Yani
    Hilal(İslamiyet-ve temsilcisi atalarımız)-Haç(Hristiyanlık-ve temsilcisi Avrupa)
    Allah bayrağımızı semamızdan eksik etmesin...
    Sevgilerimle........

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    50 Nevşehir
    Üye No
    5520

Duanıza amin diyorum ve affınıza sığınarak ekliyorum.
    Hilal ve yıldız islam sembolüdür,ırk ihtiva etmez.Onun için malezya,azerbaycan,tunus,pakistan misali bir sürü kardeş ülke bayrağında hilal ve yıldız vardır.

Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2005
    Mekan
    31 Hatay
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    63457

Bu güzel bilgiler için teşekkürler.

New Member
    Giriş Tarihi
    29-12-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    170343

Nextt
    Düzenleyen boramir öztürk : 29-03-2018 at 14:04

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-04-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    11691

Hepinizdende ALLAH razı olsun.:tflag: Benim güzel vatanımın güzel insanları.ALLAH ın rahmet ve selmı üzeriize olsun.:tflag:

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı