Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 12 mesajdan 1 ile 12 arası

Konu: HI-FI Genel Bilgiler...

 1. #1
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  HI-FI Nedir ?  Aşağıda yer alan makale sanırım bir çoğunuzun aklına takılan sorulara kısmende olsa yanıt verebilicek bir nitelikte, gerçi bazı bölümlerde olay biraz daha teknik bir seviyeye yönelik olarak gelişmekte isede sonuç olarak her seviyedeki arkadaşımız buradan kendine uygun bir bölüm bulma şansına sahip olabilecek

  Gerek Hi-fi sistemlere ve gerekse ev sineması yada her türlü ses cihazları satın almayı düşünen arkadaşların daha dikkatlice okumalarını öneririm

  HI-FI Nedir ?

  HiFi, Ingilizce'deki "High Fidelity" yani yüksek sadakat kelimelerinin kisaltmasidir. Bazi teknik açilardan hata payi belirli oranlarin altinda olan (yani HiFi normlarına uygun) ve evde kullanilmaya yönelik müzik sistemleri HiFi sistemler olarak kabul edilmektedir. Ancak HiFi normlari oldukça düsük standartlardir, ayrica teknik ölçümlerle algilanan ses kalitesi arasinda bugüne kadar pek bir iliski saptanamamistir. Sonuç olarak son yillarda daha yüksek bir performans düzeyini ifade etmek için High End ve Ultra-Fi gibi iki kavram daha gelistirilmistir. Ancak bunlar arasinda kesin ayirimlar yoktur. Yüksek sadakatle ne ifade edilmek istendigini daha iyi anlamak için müzisyenlerin icrasindan bizim algilayisimiza kadar sesin ne gibi islemlerden geçtigine bir göz atmakta fayda vardir:

  1. Müzisyenler içinde bulunduklari stüdyo veya konser salonunun akustik özelliklerine göre müzigi duyarlar ve icra ederler. Örnegin reverberasyon süresi kisa olan bir ortamda bir müzisyen bir notayi daha kisa süreyle duyar ve müzigin temposunu ona göre ayarlar. (Music of Sound, James Boyk)

  2. Mikrofon adedi, tipi ve yerlestirilisine göre dogrudan gelen ve yansiyarak gelen sesler mikrofonlarca farkli oranlarda, farkli zaman araliklariyla algilanir.

  3. Herbir mikrofonun algiladigi ses elektrik enerjisine çevrilerek bir kayit cihazina iletilir ve bu cihaz tarafindan genellikle birer manyetik kayit ortamina kaydedilir. Son yillarda söz konusu sinyallerin çok sayida (Ör: 44100/saniye) örnegi alinarak, tamaminin aslina uygun (analog) olarak kaydedilmesi yerine, tamamini temsil ettigi varsayilan örneklerin kaydedildigi dijital sistemler yayginlasmistir. (Bu sistemlerin ilk ticari örnekleri gelistirildiginde saniyede 44100 örnekle temsil edilen bir sinyalle orijinali arasinda insan kulagi tarafindan fark algilanamayacagi iddia edilmekte idi. Bu sistemleri gelistirmis olan firmalar bugün saniyede 192 bin örnekleme yapan sistemler üzerinde çalismaktadirlar.)

  4. Kaydedilen sesler, faydasinin zararindan fazla oldugu kabul edilen ton ayari, reverberasyon etkisi ekleme, sikistirma gibi islemlerden geçirilir. Bunlarin en önemlisi sikistirmadir. Çogu canli müzikte en alçak sesle en yüksek ses arasindaki fark mevcut teknolojilerin kapasitesinden büyüktür. Ayrica ev kosullarinda orijinali kadar yüksek sesle müzik dinlemek pek mümkün olmayacagindan alçak seslerle yüksek sesler arasindaki farkin azaltilmasi anlamina gelen sikistirma islemi uygulanmaktadir. Uygulanmadigi takdirde sesi ya alçak sesleri duyamayacagimiz kadar kismamiz ya da yüksek seslerin bizi, komsularimizi rahatsiz
  edecegi kadar açmamiz gerekir. Uygulanmasi kaçinilmaz olan sikistirma isleminde çok önemli olan bir husus vardir. Sikistirma islemi her bir ses için ayri ayri yapilmalidir. Ayri ortamlara kaydedilmis sesler birlestirildikten sonra sikistirma yapilirsa müzigin akisi sirasinda ortaya çikan yeni bir ses devam etmekte olan seslerde anlamsiz bir zayiflamaya sebep olacaktir. (Compression In Mastering, Bob Katz)

  5. Bu sekilde islenmis olan sesler stereo bir sistemde sag ve sol kanal dengeli olacak sekilde birlestirilir. Stereo sistemlerin amaci yalnizca iki ses kanali kullanarak insan isitme sisteminin yön algilama becerisinin aldatilmasi ve bu sayede ikiden fazla adette ses kaynagi varmisçasina bir sahne görüntüsü olusturulmasi seklinde açiklanmaktadir. Ancak ayni maliyetle üretilecek iki kanalli bir sistemin tek kanalli bir sisteme göre daha düsük kalitede olmasi kaçinilmazdir. Sonuç olarak sahne görüntüsü elde etmenin müzikten alinan zevke olumlu katkisi olabilecegini bile kabul etsek ses kalitesinin diger açilardan düsmesinden daha önemli bir katkisi olacagi gayet süphelidir. Ayrica kulagimiza çok sayida yerden ses gelmesiyle, o hissi yaratacak sekilde iki yönden ses gelmesi kesinlikle tam ayni etkiyi yaratamaz. Örnegin tüm zil seslerinin bir kanala kaydedilmis oldugu bir stereo sistemi dinledigimizde sanki diger taraftaki kulagimiz tikali gibi hissederiz. Bu nedenle büyük çogunlukla gerçekçi sahne görüntüsünden fedakarlik yapilarak kayitlarin daha rahat dinlenebilir olmasina öncelik verilmektedir. Örnegin sanki davul seti sahnenin bir ucundan digerine kadar uzuyormus gibi bazi zil sesleri sag, bazisi sol, bazisi da ortadan gelecek sekilde kayitlar yapilmaktadir. (Piyasaya sürülecek ürün tasinabilir müzik sistemlerinden, çok yüksek kaliteli sistemlere kadar çesitli ortamlarda kullanilacagi için 4 ve 5. maddelerde belirtilen islemler tüm bu ortamlar gözönüne alinarak yapilir. Yapimci sirketler ürünlerini pazarlama stratejilerine göre farkli düzeydeki sistemlere göre optimize ederler.)

  6. Yapilmis olan kayitlar evimizdeki HiFi sistemde sese dönüstürülür.

  7. Odanin akustiginden de çesitli sekillerde etkilenen sesler kulagimiza ulasir.

  8. Beynimiz kulak tarafindan kendisine iletilen sesin özelliklerini o anki ruh halimiz, deneyimimiz, beklentilerimiz, dikkatimiz dogrultusunda seçici olarak algilar ve yorumlar. Örnegin dikkatimizi sesin ne kadar detayli olduguna yönelttigimiz sirada diger özellikleri degerlendiremeyiz. Görüldügü gibi müzigin icrasindan kulagimiza ulasana dek ses önemli degisikliklere ugramaktadir. Kayit islemleri, ve muhtemelen
  HiFi sistem üreticilerinin tasarim çalismalari sesin aslina sadik kalinmasindan çok, pratikte en rahat ve zevkle dinlenebilir sonuçlari elde etmeye yönel****r.

  Hi-Fi Aletleri Satın Alırken

  Dinleme Kosullari ve Yöntemi

  Bir müzik sistemini mümkün oldugunca gerçekçi degerlendirebilmek için dinleme kosullariyla ilgili bazi hususlara özen göstermek gerekir:

  Dinleme islemi sessiz, sakin bir ortamda gerçeklestirilmelidir. Odada mümkünse yalnizca dinlenmekte olan kolonlar bulunmalidir. Çünkü diger kolonlarin hoparlörleri kendilerine ulasan ses dalgalarinin etkisiyle titresir ve bu titresimleri sesin kaynaginda durmasindan sonra, kisa da olsa bir müddet devam eder. Diger kolonlar ayrica sesin tonu, yönü gibi hususlari da çesitli sekillerde etkilerler. Eger odada baska kolonlarin
  bulunmasi kaçinilmaz ise bu kolonlarin girisinin kisa devre edilmesi durumunda sorun bir miktar azalir. Bunu bir kolonun bas hoparlörünün diyaframina parmaginizla hafifçe vurarak deneyebilirsiniz. Kolonun girisi kisa devre iken daha az ses çikacaktir. Esasen ideal olan çözüm test edilecek sistemin ileride kullanilacagi ortamda dinlenmesidir. Dinleme islemi en az iki güne yayilmali ve bir kaç saatten kisa olmamalidir. En az iki gün önerilmesinin sebebi kisinin beklentilerinin ilk dinleme ile daha sonraki dinleme arasinda çogunlukla degismesidir. Ayrica kisinin alisik oldugu müzik sistemine göre çok yüksek kaliteli oldugu tahmin edilen (bu tahmin örnegin fiyata dayali olabilir) sistemlerin gerçek kalitesinin ve degerinin anlasilmasi için bir kaç hafta boyunca araliklarla dinlenmesi gerekebilir. Çünkü farkin çok büyük olmasi, normalizasyonun etkisiyle genellikle mevcut farkin dogru yorumlanabilmesini güçlestirmektedir. Dinleme islemi çesitli müzik türleri ile gerçeklestirilmeli, kaynak seçiminde insan sesi içeren ve çok sesli sanatsal müzik içeren kayitlara mutlaka yer verilmelidir. Eger bir karsilastirma yapilacaksa önce bir sistem en az 15 dakika dinlenmeli, daha sonra diger sisteme geçilmelidir. Çok hizli bir sekilde bir sistemden digerine geçis ses tonu gibi bazi farklarin algilanmasini kolaylastirmakla birlikte özellikle müzige iliskin kriterlerin algilanmasini güçlestirir. Algilanan sesin kayit, CD player veya baska bir kaynak, amplifikatör, kolonlar, oda ve kisinin o anki beklenti ve ruh halinin bir sonucu oldugu hiçbir zaman unutulmamalidir. Özellikle akustik açidan özel önlem alinmamis çogu odanin ses tonuna elektronik cihaz ve kolonlardan çok daha fazla etki ettigini unutmamak gerekir. Tek bir cihazin performansinin degerlendirilmesinde onun diger cihazlarla hem teknik (örnegin empedans uyumu) hem de ses karakteri açisindan uyumu konusunu da dikkate almak gerekir. Dinleme sirasinda dikkatimizi yöneltecegimiz kriterleri sese iliskin ve müzige iliskin olarak iki gruba ayirabiliriz.

  Sese iliskin kriterleri dinleme

  Sesin karakteri: Canli müzikte çok çesitli sesler vardir. Ayrica kayitlar da firmadan firmaya hatta albümden albüme küçümsenmeyecek farkliliklar gösterirler. Eger bir müzik sistemi her albümde benzer ses veriyorsa kayittaki farkliliklari örten kendine özgü bir ses karakteri var demektir. Örnegin bir müzik sistemi her zaman yumusak ses veriyorsa bu durum bir hatayi göstermektedir. Bir müzik sistemi gerektiginde sert ses de yumusak ses de verebilmelidir. Dinleme esnasinda sesin karakteri ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu da insan sesleridir. Insan kulaginin en aliskin oldugu seslerden biri dogal olarak insan sesidir ve bu nedenle bir müzik sisteminde sesin karakterinin ne kadar degistigini anlamak için erkek ve bayan sesleri içeren albümler de dinlenmelidir.

  Sesin netligi: Müzik sistemlerinde kalite arttikça sesin netligi de artacaktir. Ancak bir müzik sisteminde tiz seslerin abartilmasiyla sesin netliginin daha yüksek algilanacagi da unutulmamalidir. Ayrica yüksek kaliteli sistemlerin net ve keskin sesinin düsük kaliteye alismis bazi dinleyiciler tarafindan sert zannedildigini de belirtmek gerekir.

  Sesin büyüklügü: James Boyk "Thinking Person's Guide to Stereos" adli makalesinde "Bir müzisyen olarak HiFi sistemlerin canli müzige kiyasla en zayif olduklari alanin dinamik aralik oldugunu görüyorum" demektedir. Bir müzik sisteminde alçak seslerle yüksek sesler arasindaki fark ne kadar büyükse sistem canli müzige o kadar yakin ses vermektedir. Burada da müzik sisteminin "zorlanmasi" sonucu yüksek ses veriyormus hissi yaratmasi ile gerçekten yüksek ses vermesini karistirmamak gerekir.

  Sesin tonundan bagimsiz performans: Bir müzik sisteminin performansi her tondaki seslerde ayni olmayabilir. Örnegin sesin netligi tiz seslerde zayif olup bas seslerde daha iyi olabilir. Veya orta kalinliktaki seslerde derinlik hissi makul iken tiz sesler kolonlardan geliyor gibi olabilir.

  Sahne görüntüsü: Stereo sistemlerin amaci iki kolonla üç boyutlu sahne görüntüsü elde etmek olarak açiklanmaktadir. Bu sekilde evimizde konserdekine daha yakin bir zevk alacagimiz kabul edilmektedir. Bir müzik sistemi sahne görüntüsünü ne kadar net olusturabilirse sistemin kalitesinin o kadar yüksek oldugu düsünülmektedir. Bununla birlikte, çok belirgin, net bir sahne görüntüsünün müzikten aldigimiz zevki olumsuz etkilemesi daha muhtemeldir. Bir stereo sistem müzisyenlerin sahnenin neresinde bulunduklarini gösterebilir, ancak hareketlerini, mimiklerini gösteremez. Bir konserde gördüklerimiz duyduklarimizi güçlendirebilir ama stereo sistemle sahne görüntüsü olusturmak müzisyenlerin duygularini dinleyiciye aktarma yönünde herhangi bir katkida bulunmaz. Aksine ilgimizi müzikten görüntüye kaydirabilir. Aslinda
  gördüklerimiz bir konserde de müzikten aldigimiz zevki azaltabilir. "Duygulanim ile isitme arasinda görmeye nazaran daha yakin bir iliski vardir." (Music and the Mind, Anthony Storr s.26). Özellikle yüksek kaliteli sanat müziginde bazi kolay algilanabilecek melodi v.s. yaninda çogunlukla beynimizin sinirlarini zorlayacak harmoni, tema gibi unsurlar vardir. Bunlari algilamak ise yogun dikkat ve analitik düsünce gerektirir. Oysa duyu organlarimiza ulasan uyaranlar uzun vadeli hafiza kullanimi ve analitik düsünce gerektiren bu gibi islerdeki basari oranimizi azaltir. (A Role for Memory in Divided Attention Between two Independent Stimuli, Hafter, E.R., Bonnel, A.-M., Gallun, E. ve Cohen, E.). Muhtemelen çogumuzun kaliteli, sanatsal müzik dinlerken gözlerimizi kapattigimizda müzikten daha çok zevk aldigimiz durumlar olmustur. Iyi bir stereo sistemde seslerin yeri sesin gücü ve tonu degisse de sabit kalabilmelidir. Ayrica yanlardan gelen sesler de ortadan gelen seslere benzer derinlik hissine sahip olabilmelidir. Bazi müzik sistemlerinde özellikle yanlardan gelen seslerde derinlik hissinin azaldigini, sesin kolondan geldiginin belirginlestigini görmekteyiz. Burada derinlik hissi terimi sesin uzaktan gelmesini ifade etmemektedir. Derinlik hissi uzak veya yakin, sesin üçüncü boyutunun varligini kastetmektedir. Derinlik hissi yeterli olmadigi zaman seslerin kolonlardan geldigi barizlesir ve bu tarz ses dinleyenin ilgisini müzikten sese kaydirmaya meyillidir. Iyi bir stereo sistemin sahne görüntüsü yaratirken bir yandan da dinleyicinin ilgisini dagitmamasi gerekir.

  Seslerin bagimsizligi: Bazi müzik sistemleri tek bir enstrumanin sesini oldukça "etkileyici" bir sekilde verebilirken çok sesli bir müzikte ayni basariyi gösteremezler. Elbette insanin algilama sistemi de çok sesli bir müzikte her sesi ayni netlikte duyabilecek kapasitede degildir, ama iyi bir müzik sisteminde her enstrumanin rahatlikla takip edilebilmesi, ortaya yeni bir ses ç****ginda diger seslerin bundan mümkün oldugunca bagimsiz kalabilmesi gerekir.

  Müzige iliskin kriterleri dinleme

  Bir müzik sisteminde ses kalitesi ile ilgili yukarida sayilan kriterlere göre hemen hemen hiçbir kusur bulunamamasi o sistemden zevkle müzik dinlenebilecegini garantilemez! Bunun iki sebebi vardir. Birincisi, sesin niteliklerinin algilanmasinda yanilgi payi oldukça yüksektir. Küçük sesin detayli sesle, tiz sesin net sesle, keskin sesin sert sesle, zorlanma hissinin yüksek sesle karistirilmasi ve yukarida sayilan çesitli niteliklerin kombinasyonunun dinleyende farkli etkiler yaratmasi yanilgi payini yükselten faktörlerdir. Ikinci ve daha önemli sebep ise müzikten zevk almamizi saglayan ses niteliklerinin hepsinin kontrol edilmesinin
  imkansiz denecek kadar zor olmasidir. Örnegin yukaridaki kriterlerin hepsine göre oldukça kaliteli gözüken bazi sistemlerin müzikten zevk almamizda büyük önemi olan ritm hissini sadakatle olusturamadiklarini gözlemlemekteyiz.

  Sonuç olarak bir müzik sisteminin degerlendirilmesinde sesin niteliklerine iliskin kriterlerin kontrol edilmesinin yani sira, dikkatin tamamen müzige verildigi asagidaki yöntemin de kullanilmasi sarttir.

  Bas, tiz, detay, distorsiyon gibi hifi jargonunu unutun,

  Sesi degil, müzigi dinleyin,

  Enstrumanlari ne kolaylikla digerlerinden ayirabildiginize, takip edebildiginize bakin,

  Müzisyenlerin birbirleriyle uyumlu mu yoksa acemi gibi mi çaldiklarina bakin,

  Müzigin sizi tempo (örnegin ayaginizla) tutmaya yöneltip yöneltmedigine bakin,

  Müzik sisteminin ruh hali ve duygulari iletip iletmedigine, hangi duygulari uyandirabildigine bakin,

  Müzigin bir müddet sonra sizi yorup yormadigina dikkat edin.

  Tüm bu kriterlere göre degerlendirme yapilirken unutulmamasi gereken bir konu da hiçbir müzik sisteminin mükemmel olmadigidir. Bir sistem bazi müzik türleri için uygun iken bir baska sistem baska müzik türleri için daha uygun olabilir. Örnegin popüler müzikler en basit müzik sistemlerinde ve televizyonlarda zevkle dinlenebilir. Buna karsilik karmasik sanat müziklerinden azami zevki alabilmek, hatta bazen bunlari anlayabilmek için daha kaliteli müzik sistemleri kullanmak gerekir.

  Dikkate Alinmasi Gereken Diger Hususlar

  Teknoloji. Bazi teknolojilerin kendine has özellikleri vardir. Örnegin transistörlü amplifikatörlerin lambalilara göre genellikle bas kontrolünün daha iyi oldugu, borulu (horn) kolonlarin çok güçlü oldugu bilinmektedir. Ancak bu bilgiler bize belirli bir ürünün performansi konusunda yalnizca bazi ipuçlari verebilir. Piyasada çok kaliteli lambali amplifikatörler oldugu gibi düsük kaliteli olanlar da vardir. Benzer sekilde her teknolojiden iyi ve kötü örnekler bulmak mümkündür. Tecrübelerimiz bize hangi teknolojinin kullanilmis oldugundan çok kullanilan teknolojinin iyi uygulanip uygulanmamis olmasinin önemli oldugunu göstermektedir.

  Teknik Özellikler.

  Özellikle genis tüketici kitlelerini hedef pazar olarak gören bazi üreticiler frekans yanitsamasi, gürültü orani, distorsiyon orani gibi teknik özellikler ile ses kalitesi arasinda bir iliski oldugu izlenimini uyandiracak reklamlar yapmaktadirlar. Bu sekilde ürünlerinin aslina çok yakin ses verdigi izlenimini yaratmayi hedeflemektedirler. Zira teknik özelliklere bakildiginda örnegin en basit bir CD player'in hemen hemen mükemmel oldugu zannedilir. Böyle bir CD player'in brosüründe distorsiyon orani genellikle 1/10.000'i geçmez, frekans yanitsamasi 0,5 desibelden fazla bir sapma göstermez. Ancak yüksek kaliteli bir CD player ile düsük kaliteli bir CD player'in sesinin karsilastirilmasi durumunda bu kadar düsük hata oranlariyla açiklanamayacak ölçüde farkliliklar oldugu görülür. Bu durum bir müzik sisteminin tüm parçalari için geçerlidir. Hatta bazi üreticilerin tasarim ve üretim süreçlerinde önceligi teknik özelliklere vererek ses kalitesinden fedakarlik yapiyor olmalari da kuvvetle muhtemeldir. Nitekim bazi oldukça düsük kaliteli ürünlerin teknik özellikleri son derece kaliteli bazi ürünlerinkinden daha iyi gözükmektedir. Yani teknik özellikler ile ses kalitesi arasinda bazen negatif bir iliski dahi olabilir.

  Fiyat

  Bir müzik sisteminin fiyati yük****e genellikle kalitesi de yüksek olmaktadir. Ancak elbette bunun istisnalari da vardir. Ayrica fiyat artisinin ses kalitesini ne ölçüde ve ne sekilde artiracagi da önemlidir. Çok çesitli müzik sistemleri dinleme deneyimine sahip olmayan çogu kisi fiyat arttikça ses kalitesinin sesin orijinaline yaklasacagini, dolayisiyla kalitedeki degisimin giderek azalacagini düsünür. Oysa deneyimlerimiz yüksek kaliteli ürünler arasindaki farklarin ucuz ürünler arasindaki farklardan daha büyük olabildigini göstermektedir. Bu durumun baslica iki nedeni oldugunu zannediyorum. Birincisi düsük fiyatli ürünlerin imalati sirasinda temel önceligin ürünün istenen islevi mümkün mertebe güvenilir bir sekilde yerine getirmesinden ibaret olmasi. Yani kabul edilemeyecek gürültü oranlari disinda ses kalitesi açisindan fazla bir beklenti olmamasi ve markadan markaya fazla degismeyen standart parça ve yöntemlerin kullanilmasi. Ikincisi ise ucuz sistemlerin çözünürlüklerinin düsük olmasi nedeniyle mevcut farklarin duyulmasinin zor olmasi. Bir müzik sistemine ne kadar bütçe ayrildiginda ne kalitede ses alinacagi bir çok kisinin merak ettigi bir konudur. Maalesef biri nicelik digeri nitelik olan iki seyi karsilastirarak bu soruya net bir cevap verebilmek pek mümkün gözükmüyor. Ancak bu konuya bir ölçüde isik tutabilecek su bilgiyi verebiliriz: Ilk defa dinledigi fiyat kategorisindeki bir sistem hakkinda yorum yapan çogu kisi ses kalitesi farkinin beklediginden fazla oldugunu belirtmektedir. (Kisinin alisik oldugu sistemler ile yeni dinledigi sistem arasindaki farkin çok büyük olmasi durumu hariç. Bu durumda kisinin farki dogru algilayabilmesi genellikle pek mümkün olmuyor, hatta kaliteli olan sistem begenilmeyebiliyor. Kisi duymaya alismis oldugu, dolayisiyla dogru oldugunu zannettigi bozulmalari çok yüksek kaliteli sistemde duymayinca sistemin güçsüz, detaysiz, heyecansiz bir sese sahip oldugu kanaatine ulasabiliyor. Bütçe ile ilgili sik karsilasilan bir soru da bütçenin ne kadarinin hangi parçaya ayrilmasi gerektigidir. Müzik sistemleri ile yeni
  ilgilenmeye baslayan çogu kisi kolonlarin diger parçalardan daha önemli oldugunu düsünür. Kolonlar arasinda karsilastirma yapildiginda ses tonu gibi kolay hissedilen bazi farklar diger parçalara göre biraz daha fazla olmakla birlikte müzikten alinan zevki etkileme açisindan kaynak (ör: CD player) ve amplifikatör genellikle daha önemli rol oynamaktadir.

  Uyum

  Esasen bir müzik sistemini olusturan parçalarin uyumu en önemlisidir. Çok pahali ve kaliteli ancak birbiriyle uyumsuz parçalardan olusan bir müzik sistemi oldukça mütevazi bir sistemden daha kötü sonuç verebilir. Uyumlu bir sistemde parçalarin fiyati birbirine yakin olmaktadir. Bir müzik sisteminin parçalarini seçmeye hangisinden baslamaliyiz? Bu konuda çogumuzun en zor degistirecegi unsur salonun boyutlaridir. Salonun akustik özelliklerini bir miktar degistirmek çok zor degildir ama örnegin 60m2'lik bir salonda 20x30x40 cm boyutlarinda bir kolondan düsük distorsiyon oranlariyla yeterli akustik güç ve bas ses elde edilmesi hemen hemen imkansizdir. Dolayisiyla salonu seçme sansimiz olmadigini farz edersek seçime kolonlarla baslayip, ona uygun amplifikatör ve CD player ile devam etmeliyiz. Cihazlarin birbirine uyumu konusunda bazi teknik kriterler var olmakla beraber seçimi dinleyerek yapmak en uygunudur. Bilgi ve deneyimine güvenmeyen kisiler ve düsük bütçe ile kurulacak sistemler için en iyi sonuç genellikle tüm cihazlarin ayni marka ve seriden olmasiyla elde edilmektedir.

  Referanslar

  Bohn, Dennis (Rane Corporation) "Signal Processing Fundamentals"
  Boyk, James "Music of Sound"
  Boyk, James "Rules of the Game"
  Boyk, James "Thinking Person's Guide to Stereos"
  Boyk, James "Ear Of The Beholder"
  Grodinsky, Robert M., "Ultra High Resolution Loudspeaker System, United States Patent 4,597,100"
  Hafter, E.R., Bonnel, A.M., Gallun, E. and Cohen, E. "A Role for Memory in Divided Attention Between two
  Independent Stimuli"
  Hiraga, Jean "Les Haut-Parleurs"
  JBL Professional, "Sound System Design Manual 99"
  Jourdain, Robert "Music, The Brain And Ecstasy"
  Katz, Bob "Compression in Mastering"
  Norwitz, Leonard "Are You On The Road To Audio Hell"
  Penalva, Jean Michel "Du Son à l'Emotion La Haute Fidélité"
  Russel, Dan "Hammer Nonlinearity, Dynamics and the Piano Sound"
  Russel, Dan "The Piano Hammer as a Nonlinear Spring"
  Storr, Antony "Music and the Mind"
  Worral, David "Physics and Psychophysics of Music"


  "
  [/color][/url]" alinmis ve derlenmiştir.
  Düzenleyen Picklock : 23-03-2004 at 16:51

 2. #2
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  HI-FI Kriterleri

  Bir ses sisteminin değerlendirilmesine ilişkin çeşitli objektif kriterler vardır. Burada önemli olduğunu düşündüğümüz 6 tanesi hakkında biraz bilgilenelim...
  1. Ton ayarı: Sesin frekans aralığı (frequency range) şeklinde tanımlanır. Hertz(Hz) ile ifade edilir. Kısaca alt, orta ve üst sesleri içeren bir skala içinde müzik dinleriz. Bir sistemin müziğin doğasında var olan bu sesleri aslına en yakın kapasitede verebilmesi önemli bir başarı ölçütüdür.

  2. Reverberasyon etkisi: Canlı müzikte notaların belli bir duyulma süresi vardır. Müziğin temposu buna göre belirlenir. Kayıt ortamında saptanan bu özelliklerin sistemimizde aslına uygun biçimde duyulması, yani seslerin gereğinden kısa veya uzun duyulmaması da önemli bir ölçüttür.

  3. Dinamik aralık: Desibel(dB)cinsinden ifade edilir. Sesin büyüklüğü ile ilgilidir. Hiçbir audio sistemi canlı müzikteki büyüklüğü birebir veremez. Ancak en düşük ses ile en yüksek ses arasındaki aralık ne kadar büyük olursa, canlı müziğe o kadar yaklaşılmış olur.

  4. Sahne görüntüsü: Müziğin icrasında enstrümanlar sahneye belli bir düzen içinde yerleşir. Bu üç boyutlu bir yerleşimdir. Bir müzik sistemi sahnedeki bu izlenimi doğru olarak yansıttığı ölçüde boyutlu ve başarılıdır.

  5. Tını-ses rengi: Her enstrümanın belli bir ses karakteri vardır. Bu karakter harmonikler dediğimiz ve temel sese eşlik eden yan seslerle oluşur. Bunları doğruya en yakın biçimde bize ileten sistem, her enstrümanı kendi karakteristiğine uygun biçimde dinlememizi sağlar.

  6. Dinamik değişim: Müzikte farklı enstrümanların seslerindeki yükseklik farkı dışında bir de aynı enstrümanın çeşitli iniş-çıkışları sözkonusudur. Canlı müzikte bu hiçbir zaman monoton bir çizgi izlemez. Sistemimizin bu konudaki başarısı da oldukça uç bir performansı ifade eder.
  SES FREKANS ARALIĞI - FREQUENCY RANGE (Hz) :
  ALT SINIR: ÜST SINIR: SES TANIMI:
  20..............40..............Alt Kalın-Deep Bass
  40..............80..............Kalın-Mid Bass
  80.............160.............Üst Kalın-Upper Bass
  160...........320.............Alt Orta-Lower Midrange
  320...........640.............Orta-Midrange
  640..........1280............Üst Orta-Upper Midrange
  1280........2560............Alt Tiz-Lower Treble
  2560........5120............Orta Tiz-Middle Treble
  5120........10240..........Üst Tiz-Upper Treble
  10240......20480..........Tepe Oktav-Top Octave

  BAZI SESLERİN FREKANS ARALIĞI

  NEFESLİLER....HERTZ (Hz)
  Piccolo...............480-4608
  Flute..................256-2304
  Oboe..................256-1536
  Clarinet..............160-1536
  Trumpet...............160-960
  Bass Clarinet.........80-480
  YAYLILAR
  Violin................192-3072
  Viola.................128-1280
  Cello....................64-768
  Bass Viol.............40-240
  İNSAN SESLERİ
  Soprano............240-1152
  Alto....................160-768
  Tenor..................128-480
  Baritone................95-384
  Bass....................80-320


  SES ŞİDDETİNE İLİŞKİN BAZI ÖRNEKLER

  GÜRÜLTÜNÜN TANIMI.....................DESİBEL (dB)
  Kulakta acı başlangıcı..........................130
  Çelik bir levhaya çekiç darbesi..............114
  Perçin çivisine çekiç darbesi...................97
  Sedan bir otomobilde yolculuk................87
  Fabrika gürültüsü..................................78
  Yoğun trafikte bir ana cadde...................68
  Büyük bir ofis........................................65
  Büyük bir mağaza..................................63
  Orta büyüklükte bir mağaza....................62
  Restaurant........................................ ....60
  Ara sokak............................................. 58
  Benzin istasyonu...................................55
  Küçük bir dükkan...................................52
  Tiyatro salonu........................................42
  Büyük kentte bir ev.................................40
  Kırsal alanda bir ev.................................30
  Alçak sesle konuşma.............................20
  Meltem............................................ .....10
  İşitme sınırı............................................ .0


  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 13:39

 3. #3
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  HI-FI Severler

  Hi-fi konusuna ilgi gösteren arkadaşlar

  Bilgi almak, yeni alet yada kullanılmış 2.el aletler almak isteyenler için aşağıda yer alan site ve adresler bir kaynak noktası olabilir.


  RKD Ltd / Akusta
  [/color][/url]
  B&W Speakers, Wilson Audio, Halcro, Cary, Acapella, Mark Levinson, Kimber Cable, MIT etc..

  BL Müzik
  [/color][/url]
  Jadis, NAD, Roksan, Manley, Ixos Cables, audiophile tubes and others....

  Lotus
  [/color][/url]
  Audio Research, Krell, JM Labs, Proac, Transparent Cable, Stax, and others..

  Audiogen
  [/color][/url]
  Lamm, Lindemann, Nirvana Cable, Talon, Lilverline Audio, Wavac and others.

  Nefan
  [/color][/url]
  Kef Loudspeakers, Shure and others

  Imaj Elektronik
  BAT, Elac,
  Atatürk Oto Sanayi Sitesi Nazmi Akbacı İş Merkezi No:95-96 Maslak ISTANBUL
  Tel : 0212.276.49.34-28
  Fax : 0212.285.91.79

  House of Home Cinema
  Avantgarde, Kain, Danish Physics, WBT, etc
  Bağdat Caddesi 481/5 81070 Suadiye İstanbul
  Tel : 0216.350.84.51
  Fax : 0216.385.70.27

  BSL Ltd. Şti
  Emphasis Amplifiers, AC Filters, Electronic Repairs & Maintenance Service
  Halk Caddesi No:5 Üsküdar İstanbul
  Tel : 0216.333.29.45
  Fax : 0216.391.13.85
  Above information is to our knowledge. Please email us for yours.

  Ayrıca aşağıda yer alan linkler ile gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışında Hi-fi konusunda pek çok konuda bilgi ve detaya ulaşabilirsiniz

  [/color][/url]
  Online CD Store

  [/color][/url]
  Declated as one of the best Hi-End web sites in world.

  [/color][/url]
  DaVinci Audio.

  [/color][/url]
  Acik Radyo.

  [/color][/url]
  AudioGen

  [/color][/url]
  Audiophile Club of Athens

  [/color][/url]
  Aydın Esen

  [/color][/url]
  BBC Music

  [/color][/url]
  Gramophone

  [/color][/url]
  International Symhony Orchestras

  [/color][/url]
  Kerem Gorsev

  [/color][/url]
  Lotus

  [/color][/url]
  No Name HiFi

  [/color][/url]
  RKD

  [/color][/url]
  Stereo Times

  [/color][/url]
  Stereophile

  [/color][/url]
  The Absolute Sound

  [/color][/url]
  Ultimate Audio

  (Not : Yukarıdaki adresler ticari amaç taşımamakta olup sadece bilgilendirme amacı ile verilmiştir.)

 4. #4
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post HI-FI Genel Bilgiler...

  High-End ses müzige duyulan tutku ve müzigin ne kadar iyi sekilde tekrar üretildigi ile ilgilidir.High-End ses besteci veya icracinin verdigi müzikal mesaji maximum geçerlilik,duygu ve yogunluk ile dinleyicinin evinde tekrar olusturmanin arastirmasidir.Müzik önemli oldugu için gerçege mümkün olan en yakin haliyle tekrar üretmek de önemlidir.
  High-End ses ürünleri elektronik esya satan dükkanlarda satilan “stereo sistemler” ile çok ufak benzerlikler tasiyan bir dizi özel müzik üreten parçadan olusur. Müzik üreten bir sistem, çamasir makinesi veya tost makinesi gibi bir ev aleti degil, plaklarimizda ve Cd’lerimize kodlanmis müzigin engin duygusal ve ve entellektüel potansiyelini ifade eden cihazlardir.Müzik üretiminin kalitesi ne kadar yüksek olursa müzikle kuracaginiz baglanti o kadar yüksek olacaktir.
  Müzik ve müzigin tekrar üretilmesi konusundaki High-End audio degerleri ve göstergeleri High-End ses cihazlarinda açikça yer alir.Bu cihazlar orijinal canli müzik performansina bizi bir adim daha yaklastirirlar. Bu tarz cihazlarin parçalari teknik bilgi ve müzikal duyarliligini birlestiren kendini isine adamis uzmanlarca tasarlanir elle üretilir ve tek bir neden için var olurlar – müzik dinleme deneyimini zenginlestirmek.

  Hi-Fi dünyasinda var olan bir yanlis kani da High-End Audio’nun yüksek fiyatli ses ve sistemleri manasina geldigidir..Mass market mantiginda High-End Audio hos özellikleri ve milyarderleri hedefleyen fiyat etiketleri olan karmasik stereo ekipmanlarindan baska bir sey demek degildir.Elbette bu cihazlarin performanslari elektronik alet satan dükkanlarda bulabileceklerinizden çok daha iyi olacaktir, ancak bunlari almaya kimin gücü yetebilir ki ?
  Daha da kötüsü High-End Audio sadece egitimli,zevk sahibi, zor begenen dinleyiciler,snoblar veya elektronik alet çilginlarina hitap eder olarak görünüyor, sokaklardaki averaj insanlar için degil.


  High-End Audio bunlarin hiçbirisi degildir.Ilk olarak “High-End” tabiri ürünlerin performanslarina hitap edilerek kullanilmistir,fiyatlarina degil.Bir çok gerçek High-End sistemi büyük magazalarda satilan hepsi bir arada sistemlerden pahali degildir hatta bazen daha ucuzdur.Bir çok sistem duyuyorum ki hem averaj bir müsterinin bütçesine uygun hem de yüksek kalite müzik üretimi konusundaki öz’ü içinde barindiriyor.

  Her ne kadar High-End cihazlari yüksek fiyatli da olsa, bu evinize yüksek kaliteli bir ses sistemi kurmak için kredi almaniz anlamina gelmiyor.Mükemmel ses sunan bir sistem düsündügünüzden daha ucuza mal olabilir.

  Ikinci olarak High-End Audio müzikal deneyimle kurulan iletisimle alakalidir.Müzik sistemlerine karmasik, kullanilmasi zor özellikler eklemek demek degildir.Aslinda, High-End sistemlerini kullanmak mass-market orta seviye Hi-Fi sistemlerini kullanmaktan çok daha kolaydir. Bunun nedeni High-End etigine göre gereksiz özelliklerin elimine edip, bunun yerine paranin ses kalitesine harcanmasidir. High-End Audio müzik asiklari içindir elektronik ustalari için degil.

  Üçüncü olarak müzigi seven herkes yüksek kaliteli ses sisteminin degerini taktir edebilir,neyin iyi bir ses oldugunu anlamak için altin bir kulaga sahip olmak gerekmez, iyi ve orta karar ses üretimi arasindaki farklar açikça asikardir.gerçek bir High-End ses sistemini ilk defa dinleyen birisinin tepkisi ( çogunlukla saskinlik ve memnuniyet ) High-End Audio’nun herkes tarafindan kolaylikla taktir edilecegini gösterir. Eger müzikten hoslaniyorsaniz, High-End bir sistemle daha fazla keyif alirsiniz.Bu, bu kadar basittir.

  High-end audio’nun hedefi dinlenilen cihazin “yok olmasini” saglamaktir. Bu gerçeklestiginde müzisyen ve dinleyici arasinda en üst iletisim noktasina ulasilir. High-end Audio cihazlarla, aletlerle alakali degil, müzikle alakalidir.

  High-end credo müzik sinyalinin ne kadar az islemden geçerse o kadar iyi olacagini savunur. Herhangi elektrik devresi, kabloveya tonal kontrol sinyalin kalitesini düsürür, tabii ki müzikal tecrübeyi de. Bu nedenle high-end bir cihazda grafik equalizer, alt harmonik sytnhesizer veya diger ölçücüler bulamazsiniz. Bu tarz cihazlar müzikal gerçeklikten uzaklasmanin yani sira sinyale gereksiz devreler eklerler. High-end ürünler müzisyen ve sizin aranizdaki elektronik aletlerin adedini en aza indirerek müzikal deneyimin berrakligini en üst düzeye çikarirlar.

  Daha az daha fazladir…

  Kendinizi Grand Canyon’da bir uçurumun kenarinda ihtisamin güzelligine yenik düsmüsken hayal edin. Dünyanin içine oyulmus bu devasa heykelin azametini tecrübe etmekle kalmaz tüm ufak detaylari da görürsünüz.

  Tas tabakalarin üzerlerindeki bir tondan diger tona geçisleri fark edersiniz.Kirmizinin binlerce tonu arasindaki farkliliklar gözünüze çarpar.Devasa yapilarin üzerindeki ince detaylar bir bakista kolayca çözülür ve begeniniz daha da derinlesir.Isik ve gölgenin kontrasti çatlak ve yariklarin bitip tükenmez labirentini açiga çikarir.Ne kadar uzun ve yakindan bakarsaniz daha fazla ayrinti görürsünüz.Duyularinizin zenginligi sessizce uçurumun kenarinda tabiatin sirrina varilmaz güzelligi karsisinda kalakalmanizi saglar.

  Simdi kendinizi Grand Canyon’a hepsi birbirinden transparan ama çok kalin bir çok camdan yapilmis bir pencereden bakarken hayal edin.Bir pencere cami hafif gri saydamsizligi ile bu canli renkleri donuklastirsin ve benzer renklerin kolayca göze çarpmayan farkliliklarini yok etsin. Isik ve gölge arasindaki kontrasti azaltan diger cam Grand Canyon’un derinligini kanvas bir portre görüntüsüne çevirsin. Son olarak pencere çerçevesinin kendisi sizin manzaranizi kapatsin ve Canyon’un genel etkisini yok etsin .Grand Canyon’da uçurumun kenarinda durmanin verdigi direk ve kesin gerçeklik yerine gördügünüz gri,sentetik ,cansiz bir görüntü olacaktir.Bu görüntüyü televizyondan da izleyebilirdiniz!

  Yeniden olusturulan müzigi orta karar bir sistemden dinlemek Grand Canyon’a bu cam pencerelerin ardindan bakmak gibidir. Playback zincirindeki her halka -Cd sürücü,pikap preamfi, poweramfi, hoparlör ve onlari birbirine baglayan kablolar- bir sekilde üzerinden geçen sinyale distorsiyon verir.

  Halkadaki cihazlardan biri enstrümantel dokuya sinyale kaba,taneli bir karakter ekleyebilir.Bir digeri yüksek ve yumusak sesler arasindaki dinamik kontrasti azaltarak besteci veya icracinin ifadesini yok edebilir.Bunun yaninda bir baskasi da ince tonal renkleri yok ederek müzige kasvetli bir hava verebilir, tüm enstrumanlari ayirt edilemez bir tini ile örtebilir.Bunlarin sonucunda pencerenin çerçevesi - bu durumda elektronik ve mekanik playback sistem olarak adledilebilir - müzisyenin artistik maksadinin enginligini azaltir.  High-End Audio mümkün oldugu kadar çok pencere camini ortadan kaldirmayi, kalanlarin da mümkün olan en transparan hale gelmesini saglamayi hedefler. Ne kadar az pencere cami olursa,içinden geçen sinyal o kadar az etkilenir,canli performansa daha fazla yakinlasilir ve müzikal mesajla baglanti o denli derin gerçeklesir.

  Sizce neden High-End Audio ürünleri müzikal anlamda mass-market stereo sistemlerinden daha transparan pencere camlaridir. High-End cihazlari iyi gerçek sesi üretmek için tasarlanmislardir.Bazi keyfi teknik spesifikasyonlar ile iyi performans göstermeleri için tasarlanmalari zorunlu degildir.

  Gerçek bir High-End tasarimcisi cihazi yapim asamasinda dinlemeye baslar,parçalarda degisiklikler yapar,mümkün olan en gerçek sesi üretebilmek için farkli teknikler dener. Müzikal deneyimi en iyi aktaran cihazi üretmek için teknik beceri ve müzikal duyarliligini birlestirir.Bu kendini isine adamislik çogunlukla yüzlerce saat müzik dinleme ve itina ile sesi etkileyen her faktöre dikkat etmeyi gerektiren hareketli bir ugras haline gelir.Her ne kadar ürünün satis fiyati ayni kalsa da siklikla ürünün sesini iyilestirmek için daha pahali parçalar eklenir, bu daha nitelikli parçanin digerlerinden süphesiz daha fazla olan maliyeti firmanin karindan düsülecektir,neden mi? Çünkü High-End tasarimcisi müzik ve müzigin yeniden üretimine derin önem verir.

  Tam aksine mass-market ses cihazlari çogunlukla ‘kagit üzerinde’ iyi duracak sekilde tasarlanir.Bunun iyi bir örnegi 1970 ve 80’lerdeki “THD Savaslari”dir. Total hormanik Distortion anlamina gelen THD egitimsiz tüketiciler tarafindan amfi kalitesini ölçen bir terim olarak kullaniliyordu.Eger bu terimi siz de kullandiysaniz endiselenmeyin,audio hakkinda bilgi sahibi olmadan önce ben de THD rakamlarina bakardim.

  O siralarda THD degeri ne kadar düsükse amfi’nin o kadar iyi oldugu farz edilirdi.Bu gerçek dev elektronik üreticilerinin neredeyse yok sayilacak kadar az THD degerlerine sahip cihazlar üretmesine yol açti ve hangi firmanin THD spesifikasyon’larinda ondalik virgülden sonra daha fazla sifira sahip oldugunu yarisina dönüstü.( örnek olarak, 0,001 % ) Bir çok tüketici sadece bu özellige bakarak receiver’lar veya amfi’ler aldilar.

  Her ne kadar cihazin düsük THD degerine sahip olmasi iyi bir tasarim hedefi olsa da, problem bu asiri düsük distorsiyon figürlerinin nasil elde edildigiydi .

  Amfilerin distorsiyonunu düsürmek için kullanilan bir yöntemde “feedback” geri yükleme diye adlandirilan, çikis sinyalinin bir kismini alip giristen tekrara yükleme seklinde gerçeklestirilen yöntemdir.Yüksek miktarda geri yükleme THD’yi düsürüyor ama amfi’nin müzikal kalitesini düsüren bir çok baska problem de yaratiyordu. Dev elektronik sirketleri ürünlerinin ses kalitesinin kötü olmasiyla ilgileniyorlar miydi? Hiçbir sekilde! Önemli olan tek sey büyük miktarlarda satilacak bir mal yapmakti.

  Müzikal performansa karsilik önemsiz teknik spesifikasyon’lari öne çikartip , bunu tüketicilere çok önemli bir deger gibi sattilar. Bu ürünleri satin alan tüketiciler cihazlari dinlemek yerine bu teknik özelliklere bakarak seçiliyorlar ve kötü sesli sistemlere sahip oluyorlardi. Ironik olarak en düsük THD’ye sahip olanlar büyük ihtimalle en kötü ses kalitesine sahip olanlardi.

  Bu örnek bir ses cihazinin ne yapmasinin hedeflendigi düsünüldügünde mass-market üreticileri ve high-end firmalari arasindaki büyük farki ortaya koyuyor. High-end üreticileri ürünün test sonuçlarinda nasil performans gösterdiginden çok ürünün sesinin nasil oldugu ile ilgilenirler. Bilirler ki müzikal hassasiyete sahip bir dinleyici spesifikasyonlara degil ses kalitesi temeline dayanarak ürün satin alir.


  High-end ürünleri yalnizca kulak hassasiyeti ile degil, yaptiklari isten gurur duyan zanaatkarlar tarafindan elle üretilirler. Montajcilarin çogu audiofillerin kendileridir ve ürünlerin yapiminda adeta kendi evlerinde kullanacaklarmiscasina titiz davranirlar. Detaylara harcanan bu titizlik yapim kalitesinin çok yüksek olmasini saglar. Yüksek yapim kalitesi ürünün sesinin daha iyi olmasini saglamasa da ürünün saglamlik ve güvenilirlik garantisi olur. Bunun yaninda özenle elde yapilmis bir ürün sahibinin cihaziyla gurur duymasini saglar. Ki bu hiçbir mass-market ürününün sahip olamayacagi bir özell****r.

  High-end Audio ürünleri orta sinif hi-fi ürünlerden daha iyi bir satis sonrasi hizmetine sahiptir. High-end üreticileri ürünleri ve müsterilerine daha fazla önem verdikleri için daha cömert degistirme sartlari ve daha iyi servis sunarlar. High-end üreticisinin bir ürünü garanti disinda tamir etmesi nadir görülen bir durumdur. Bu söylediklerimden sizin de kesin bu tarz bir muamele göreceginizi çikartmayin ama mass-market ürünlerinde söz konusu dahi olamayacak sartlar siklikla high-end sektöründe yer alir.

  Birçok high-end ürünü ABD’de tasarlanir ve üretilir ve Amerikan yapimi Audio ürünlerinin kalitesine dünya çapinda saygi duyulur. Amerika’daki high-end Audio üretiminin %40’indan fazlasi çogunlukla uzak dogu olmak üzere ihraç edilir. Transportasyon, gümrük vergisi gibi masraflar eklendigi için high-end cihazlarin yurtdisinda Amerika satis fiyatinin neredeyse iki katina satildigi dogrudur. Bu arada yurtdisinda amerikan ürünlerine var olan ilgi, Amerika’da en iyi Audio cihazlarinin Japon’yada üretildigi seklindeki yaygin kaniyi da dikkate deger kiliyor.

  En derinlerde high end ürünlerinin daha temelden mass-market ürünlerinden farkli olduklarini düsünüyorum. Kavramdan amaca, tasarimdan yapima, pazarlamadan nasil kullanildiklarina kadar high-end ürünleri orta seviye hi-fi ürünlerinden çok farklilar. High-end cihazi müzigin ne kadar basarili olarak tekrar üretildiginin ve dinleyicisine ne kadar keyif verdiginine duyulan derin alakanin fiziki göstergesidir.

  High-end’i mass market ürününden ayiran tasarimcisinin müzige olan ilgili yaklasimidir. O , diger ürünler gibi satilacak kutular yaratmaz, müsterisinin müzikal deneyimini etkileyecek müzik aletleri tasarlar.. High end tasarimcisi kendisi de dinlemek isteyecegi kalitede ürünler tasarlar. Çünkü müzigi önemser, muhtemelen binlerce kilometre ötede bu müzigi dinleyecek olan kisinin müzigin keyfini tecrübe edip etmemesi onun için önemlidir. Dinleyici müzike ne kadar fazla dahil olursa, tasarimci isini o kadar iyi yapmis demektir. High end tasarimcisi için elektronik ve mekanik tasarim yalnizca teknik bir girisim anlamina gelmez, tutku ve kendini adama gerektiren bir istir bu. Ürün tasariminin her yönü – müzikal oldugu kadar teknik – bu tarz bir adanmisliga alisik olamayanlari sasirtacak derecede titizce incelenir.

  Yeniden müzik üretiminin deger sistemleri varliginin özüne kadar iner. Yapilan isin sonucu müzik dinleyicisinin müzikle daha güçlü ve yogun bir iliski kurmasini saglar.

  Neden high-end Audio? Neden high-end ses?
  Bunu cevabi müzik dinlediginiz odada ses sisteminin ortadan kaybolarak yerini besteci veya icraciya biraktigi andir. Bunun cevabi müzikal doruk noktasinda hissettiginiz fiziki üsüsmedir. Bunun cevabi fiziki dünyanin yok oldugu, yalniz sizin ve müzigin kaldigi noktadir.


  Bu high-end’dir.

  Not:Yazı alıntıdır. :wave:
  Düzenleyen Picklock : 23-03-2004 at 16:57

 5. #5
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End Sistem Kurmak

  Yüksek kaliteli bir müzik sistemi seçmek hayatinizda vereceginiz en önemli satin alma kararlarindan biri olacaktir. Ev aleti satin almaktan farkli olarak, cihaz seçiminiz müzikten ne kadar keyif alacaginizi etkileyecek bir karardir. Harika ses veren bir sistem hayat tarzinizi dahi degistirebilecek ve müzik, hayatinizda çok önemli bir yer sahibi olacaktir.Hi-Fi sistemi müzik dünyasini kesfetmek için bir araçtir. Sistem ne kadar iyi olursa, araç sizi o kadar daha ileri götürecektir.Her ne kadar Hi-Fi cihazlarini seçmek göz korkutucu gibi görünse de biraz bilgi ve ön hazirlikla bütçenizi asmadan hayalinizdeki sisteme ulasabilirsiniz. Bilgili bir müsteri dogru cihazi ve ona uygun diger cihazlari seçmeyi bilir. Bu özellik Hi-Fi satin alirken yüklü bir banka hesabindan daha önemlidir . Bu bölüm size nasil akillica alisveris edebileceginizi ve en estetik müzikal sistemi bütçenizi asmadan almaya giden yolu gösterecektir.

  Hi End Audio sistemi her biri özel bir isleve sahip bir çok cihazdan olusur. Bu cihazlar çogunlukla üç temel kategoride degerlendirilir.
  Kaynak cihazlari,kontrol cihazlari ve playback cihazlari.

  Bir kaynak cihaz bilgi depo ortamindaki ses sinyalini iyilestiren, düzelten alettir.Cd’den aldigi sinyali düzelten Cd Player bir kaynak alettir.Diger kaynak aletler, Pikap Tuner ve kaset çalardir. Kaynak cihazlari playback zincir’inin basinda yer aldiklari için “ Front End “ olarak da adlandirilirlar.
  Kontrol cihazlari preamfilerdir. Kaynak cihazdan aldiklari sinyali kontrol eder ve power amfiye yollarlar. Pre Amfi Hi-Fi sisteminin kalbidir.Tüm kaynak cihazlar Pre Amfi ye yönelik çalisirlar. Pre amfi ayrica ses ayar kontrolü yapar,sinyal rotasi çizerler.
  Playback cihazlari power amfiler ve hoparlörlerdir.Pre amfiden çikan sinyali müzige çevirmek için birlikte çalisirlar.

  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 13:32

 6. #6
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End için ne harcamalı ?

  Müzik playback sistemi için ne kadar para harcamalisiniz ?

  Bu, iki seye dayanir, hayattaki önceliklerinize ve finansal durumunuza.Ilkin önceliklerinize bakalim. Iki bin dolarlik bir stereo sistemini savurganlik olarak degerlendiren bir kisi iki haftalik bir Avrupa seyahatine gözünü kirpmadan yedi bin dolar harcayabilir, tam aksine yedi bin dolarlik bir tatili bosa harcanan bir para olarak gören ve satin alinacaklar listesinde mükemmel bir Hi-Fi sistem olan bir kimsede bulabiliriz.Bahsettigimiz ilk kisi müzigi muhtemelen arabayla ise giderken dinledigi oyalayici ama vazgeçilebilir unsur olarak degerlendirirken ikinci kisi müzik dinlemeyi ve müzik den keyif almayi çok önemli bir unsur olarak görebilir.Gelirinizin ne kadarini Hi-Fi sisteme harcayacaginiz müzigin sizin için ne kadar önemli olduguna baglidir, Ve buna sadece siz karar verebilirsiniz.
  Iyi bir Hi-Fi sistemine sahip olmak elbette müzik dinlemeyi hayatiniz da daha öncelikli bir pozisyona terfi ettirecektir.

  Ikinci faktör: Her zaman Hi-Fi bütçeniz için disaridan tavsiye alabilirsiniz.Stereophile okuyuculari arasinda 1991 yilinda yapilan anket göre,averaj bir Hi-Fi sistemi kisinin yillik kazancinin %10’u civarinda olmaliydi.Stereophile dergisinin okuyucularinin ortalama geliri yillik 80,700 dolar olarak düsünüldügünde ortalama bir sistem için uygun görülen bütçenin 8-9 bin dolar olmasi gerekiyor.Ankete katilanlar ayrica bir sonraki sene Hi-Fi ekipmanlarina ortalama 2100 dolar harcamayi düsündüklerini bildiriyorlar.Bu rakamlar gözünüzü korkutmasin:Stereophile okuyuculari kendilerini bu konuya adamis merakli kesimdir,elbette tüm müzik severleri temsil etmezler.Bu rakamlardan çok daha ucuza müzikal açidan tatmin edici bir sistem bir araya getirilebilirsiniz .


  High-End sisteminiz için kayda deger bir bütçe olusturmanizi siddetle tavsiye ederim.Masraf ilk basta çok fazla gözükebilir.Ancak en sevdiginiz müzik mükemmel bir sistemle çalindikça günden güne yildan yila bu harcamanizin karsiligini alacaksiniz.Bundan bir iki yil sonra sisteminizden keyif almaya devam ederken harcadiginiz para çoktan unutulmus olacaktir.Iyi bir müzik sistemi uzun süreli ve tatmin edici bir yatirimdir.Bundan da fazlasi yüksek kaliteli bir sistem alarak paranizi saklamak ekonomi yapmak anlamina gelmez, bu nedenle ilk seferinde dogru olanini yapin.

  Bir Hi-Fi sistemine ne kadar harcamaniz gerektigini belirlemek için bir baska yol daha vardir.Memnun kalacaginiz kalite seviyesini bulup,bunu bütçenize uydurmak.Hi-Fi saticisina gidip size farkli kalite seviyelerinden sistemler dinletmesini isteyin. Kendinizi ortalama fiyatli bir sistemden memnun kalmis veya iyi bir sistemden çikan müzigi kesfedip böyle bir sisteme sahip olmak ister durumda bulabilirsiniz.

  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 12:15

 7. #7
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End Sistemi Nasıl oluşturmalı ?

  Bütçenizi olusturduktan sonra Hi-Fi sistemi alirken asagidaki üç yoldan hangisini seçmeniz gerektigini karar vermelisiniz.

  1 ) En iyi parçalardan olusan komple bir sistem almak,
  2 ) Limitli bir bütçenin müsaade ettigi sekilde komple bir sistem almak,
  3 ) Simdilik birkaç parça satin almak ve finansal olarak uygun oldukça sisteme eklemeler yapmak.

  Ilk seçenek için fazla düsünmeye gerek yok,yüklü bir banka hesabiniz olmasi yeterli.En iyi sistemi alabilecek tüketicinin, bütçe,upgrading veya sisteme sonradan parçalar eklemek gibi endiseleri olmamali.High End sistem almanin diger bazi unsurlari bu konuda yapacagi masrafi önemsemeyen audiofiller için geçerlidir.Ancak bu tarz dinleyiciler yukarida saydigim 2 ve 3.seçenege basvurmak zorunda kalmayan,finansal engelleri olmayanlardir.Eger onlardan biriyseniz en iyi sistemi satin alin ve keyfini çikarin.
  Ancak çogumuzun bu tarz bir lüksü yok ve 2 ve 3. seçenek dahilinde bütçemizi ayarlamak durumundayiz.

  Ikinci seçenekte de bütçeniz dahilinde komple bir sistem alacaksiniz.Üçüncü seçenekte ise bütçenizin tamamini sadece birkaç adet yüksek kaliteli alete harcayacak, kalan paçalari da finansal olarak müsait oldugunuzda alacaksiniz.Bu durumda ikinci seçenegi “ Komple satin alma”, üçüncü seçenege ise “parça parça satin alma” diye adlandiralim.Her iki yaklasiminda kendilerine göre avantaj ve dezavantajlari vardir.Tüm sistemi tek seferde almak toplam bütçenin tüm cihazlar arasinda dagitildigi anlamina gelir.Bu nedenle ayri ayri satin aldiginizda her parça için harcayacaginizdan daha az harcamis olursunuz.Bazi parçalarin kalitesi umdugunuzdan düsük olur ancak sisteminiz eksiksizdir ve keyfini sürmeye hemen baslayabilirsiniz.Bu tarz bir alisveris cihazlar üzerine ayri ayri düsünmek istemeyen tüketiciler için uygundur.Bu tür dinleyici set-up yapip sonra da müzigin keyfine varacagi sistemler isterler ki bir çok dinleyici için komple sistem satin alma yaklasimi idealdir. Audio’yu hobi olarak degerlendirmeye egilimli veya gözünü daha iddiali sistemlere dikmis olan dinleyiciler ilk basta birkaç cihaz alip sonra eklemeler yapabilirler.Bu tarz alisveris yapmak isteyen dinleyici, 2.seçenekteki dinleyici kadar para harcayacaktir,ancak sadece bir çift hoparlöre.

  3. seçenegi tercih eden müsteri sistemin geri kalanini alacak bütçeyi olusturana dek kendi amfisini, receiver’ini, Cd Player’ini kullanmaya devam edebilir.Sistemi receiver’inin performansi ile limitli olacagindan,her ne kadar hoparlörlerinin performansini ilk basta alamayacak olsa da rüyalarini süsleyen elektronikleri aldiginda 1.sinif bir sisteme sahip olacaktir.Bu yaklasim sabir, kendini bu ise adamak ve uzun vadede daha fazla para gerektirir.

  Sistemini parça parça satin alan audiofil, teknolojinin süratle kendini yenilemesinden dolayi karli da çikabilir.Ilk basta power amfi gibi kolay kolay degismeyecek bir ürünle baslayip digital prosesör, Cd player Cd transport gibi ürünlerinde daha iyi ve daha ucuzu çikana kadar bekleyebilir. Sisteminize sonradan parçalar eklemenin bir diger avantaji da, satin almadan önce cihazlari ayrintili olarak dinleme ve inceleme imkanidir. Bir satis elemaninin tavsiyesi ve/veya kendi tecrübelerinizle topluca bir sistem almaktansa, parça parça satin alma yolunu seçen dinleyici, sistemin geri kalani ile en iyi eslesecek parçayi dikkatle inceleyip seçebilir.

  Bu parça parça yaklasimi daha çok audio hobistleri içindir ve büyük bir sabir gerektirir.Kisaca yapmak istediginiz sadece iyi bir sistem satin almaksa cihazlari unutup müzige bakin ve tüm sistemi bir seferde alin. Ilk harcama tutarina bakacak olursak, parçalari yavas yavas alsaydiniz bile ayni kalitede bir sistem sahibi olamayacaktiniz.Ancak uzun vadede daha az para harcamis olacak ve High-End müzik hakkinda daha fazla bilgi sahibi olacaktiniz. Bunun da yani sira tüm hayatiniz boyunca bir sonraki alacaginiz cihaz hakkinda endiselenmek zorunda kalmayacaksiniz. Komple sistem satin almak audio hobist olmayan müzik severlere tavsiye edilebilir. Bir çok müzik sever bu yolu seçer ancak bir High-End Audio sistemine sahip olmanin ayricaliginin farkina varinca kendilerini sistemlerindeki cihazlari parça parça upgrade ederken bulurlar.Bunun karsisinda sistemini parça parça satin alacak kiside magazinlerdeki ürün degerlendirmelerini okuyarak, bol bol saticilari ziyaret edip, demo dinlemeleri yaparak çok iyi bir dinleyici ve daha ciddi bir audiofil olacaktir.

  Bir Hi-Fi sistemi sadece sizin müzikal begeninize uygun olmakla kalmayip evinize ve dinleme ihtiyaçlariniza uymali. Bu konudaki rehberler çogunlukla çok dogrudur. Öncelikle hoparlörün ebatlarinin dinleme odanizin ebatlariyla uyusmasi gerekir. Büyük Full range hoparlörler küçük odalarda iyi performans göstermez veya tam tersi de geçerlidir.Büyük hoparlörler sadece fiziksel olarak dominant olmakla kalmaz, odaya bass enerji ile fazla yükleme yaparlar. 17” x 25”’lik odada iyi ses veren bir hoparlör, 12” x 15” lik bir odada agir, kalin boguk ses verir. Performans göstermesi için para döktügünüz bass ( gerçek bir derin bass üretimini yakalamak pahalidir ) küçük bir odada sizin aleyhinize çalisacaktir. Ayni paraya mükemmel bir mini monitör almis ( yapim maliyeti üst bas, orta alan ve tizlerin mükemmel olmasi için harcanmis ) olabilirdiniz, üstelik monitör ile her zaman kazançli çikarsiniz hem odaniz asiri bass’la yüklenmez,hem de mini monitör muhtelemen daha iyi bir soundstage’e ve tonal berrakliga sahip olacaktir.

  Mini monitörler limitli düsük frekans uzunluklari ile komsulari rahatsiz etmeme gibi bir baska avantaja daha sahiptirler. Kimseye rahatsiz etmeden yüksek sesle müzik dinleyebilirsiniz.Ayrica küçük bir odada yerlestirilmeleri de kolaydir. Tam aksine bir mini monitör sesiyle büyük bir odayi dolduramaz. Bazi müzik eserlerindeki güç,dinamik sürücü, derin bass uzunlugu, son derece tatmin edici fiziki etki, mini monitörlerle gerçeklesmez.Odaniz ve bütçeniz var ise, full range ayakli büyük bir hoparlör en iyi seçim olacaktir. Göz önüne alinmasi gereken bir diger faktör de amfi gücüdür. Amfiler hem oda hem de hoparlörlerle eslestirilmelidir. Daha büyük bir oda daha fazla amfi gücü ister, bir yandan da düsük duyarliliga sahip hoparlörler.

  High End Audio cihazlari faydali görünüslü kutulardan altin kaplama savurgan görünüslü masraftan kaçinilmamis örneklere kadar çok çesitlilik gösterir. Ürünlerin kasai her zaman içindeki elektronigin kalitesini degil üreticinin ürün felsefesini de yansitir. Bazi firmalar ucuz sase’lerin içine mükemmel elektronik yerlestirerek en düsük paraya en iyi sesi sunmayi hedeflerler. Lüks cihaz üreticileri ayni kalite seviyesindeki elektronigi çok gösterisli bir sasenin içine 1 inç kalinliginda bir ön panel, lake kaplama gravürler, pahali metal isleri kullanarak ama alelade terminal girisleri ve giris uçlari ile üretebilirler.

  Çok yüksek fiyatli ürünler satan bir elektronik üreticisi bana eger ucuz sase kullaniyor olsa ürünlerini yari fiyata satabilecegini söylemisti. Ancak yine de tasarim seviyesi ve elektronigin yapim kalitesinin mükemmel bir saseden daha azini hak etmedigini de düsünmeden edemiyordu. Bazi tüketiciler zarif görüntüyü ve lüks hissiyati tercih ederken digerleri daha az paraya en iyi müzigi vermeyi tercih ediyorlar.

  Bazi müzik asiklarina göre görüntü ve zarif bir kasa müzik kalitesinin ardindan geliyor, ses iyi oldugu sürece cihazin nasil göründügü ile ilgilenmiyorlar. Ancak kimi audiofiller muhtesem kozmetik, yüksek yapim kalitesi ve ayni ürünün zarafet ve lüks saçmasina neden olan ayrintilara para ödemeye gönüllü oluyorlar. High End cihazi seçerken kendi ihtiyaçlariniz ve üreticinin ürün felsefesini birlestirmeye gayret edin. Bu sayede, umurunuzda olmayacak kalin saselere para ödememis veya tam tersi evinizin genel dekorunu mahvedecek bir cihazi almamis olursunuz.

  Bir diger durum ise siradan hatta zayif kaliteli bir elektronigin gösterisli, dikkat çeken dis görünüse sahip olarak satilmasidir.

  Bu tarz ürünlerin pazari müzikal sofistikasyonu daha az, görüntü ve/veya firmanin marka statüsüne bakan müsteri kitlesidir. Bu tarz butik markalar High End olarak degerlendirilemez. Buna bagli bir diger konu da kullanim kolayligi/deger karsilastirmasidir.Bazi ürünlere ses kalitesini iyilestirmeden, ürünün fiyatini arttiran kullanim özellikleri eklenir. Preamfi için uzaktan kumanda buna iyi bir örnektir. Uzaktan kumanda fonksiyonu – dogru uygulandigi taktirde, preamfinin maliyetini ikiye katlar ancak ses kalitesinde iyilestirme yapmaz. Cihaz seçerken ses kalitesi, kullanim özellikleri ve fiyat konulari arasindaki baglantiyi da göz önünde bulundurun.


  Sisteminizdeki her parça için ne kadar harcamaniz gerektigini belirten bir kural liste yoktur. Mass market orta sinif Hi-Fi dergileri senelerdir okuyucularina Hi-Fi bütçelerinin büyük bir kismini müzigi üreten parça olduklari için hoparlörlere harcamalarini tavsiye ederler. Bu düsünce tarzina göre tüm Cd Player’lar ve amfilerin birbirlerinin ayni kalitede oldugu ileri sürülmektedir. Bu durumda neden pahali amfilere ve digital kaynak cihazlara para harcansin ki? High End dinleyicisi müzigin tekrar üretimi konusunda farkli tahminler yapar. High End audio üzerine temel bir ögreti ise eger sinyal reprodüksiyon zincirinin basindan iyi degilse zincirin devamindaki hiçbir cihazin sinyali iyilestiremeyecegini söyler.

  Aslinda sinyal ancak üzerinde gittigi bir cihaz sebebiyle azalir, kötülesir. High End audio cihazlari sinyalin kalitesinin düsmesini azaltir, engeller.Eger Cd Player’iniz kati,parlak ve müzikten uzaksa, son ses de kati parlak ve müzikten uzak olacaktir.Benzer biçimde tüm sistemin performansi sinyal rotasindaki en kötü cihazin çözünürlülügü ile sinirlidir.Mükemmel hoparlörleriniz, harika bir pikabiniz olabilir ancak sinyal zincirinizdeki düsük kaliteli bir pre amfi sayesinde bu cihazlarin hepsinin yarari çöpe gidecektir.Parçalar arasinda kalite eslesmesi yapmak harcadiginiz paradan en iyi sesi almak için zorunludur.Düsük kaliteli ve kötü sese sahip bir cihaz varken zincirin son halkasinin yüksek kaliteli hoparlör olmasi,düsük kaliteli hoparlörler olmasindan daha kötüdür.Yüksek çözünürlülüge sahip hoparlörler sinyal akisindaki kötü kaliteli cihazin hatalarini hemen ortaya çikarir. Bu durum eviniz de çok büyük bir pencere olmasina benzer, eger manzaraniz güzel bir sahil seridine bakiyorsa pencerenizin mümkün oldugu kadar temiz ve transparan olmasini istersiniz.Ancak pencereniz bir çöplüge bakiyorsa pencerenizin bu manzarayi örtmesini istersiniz.

  30 Bin $ degerinde elektronik ile çalinan kötü hoparlörleri de , düsük bütçeli entegre amfilerle çalinan 9 Bin $ lik hoparlörleri de dinledim. Söyleyebilirim ki elektronikler ve kaynak cihazlar en az hoparlörler kadar hatta daha bile fazla önemlidir.Her ne kadar hoparlörler genel sesi etkilese de, Cd Player pikap gibi kaynak cihazlar ve pre power amfi gibi elektronikler müzikal bir High End bir sistemini kesfetmek için zaruridir.

  Asagidaki örnek ile 6 Bin $ lik bütçe ile olusturacagim hayali sistem için parçalar bir araya getirdim.
  Iste her ürünün ne kadara mal oldugu,


  Pre amfi – 1000 $
  Power amfi – 1.200$
  Digital Kaynak – 1.300 $
  Hoparlörler – 2000 $
  Interconnect ve kablolar – 500$


  Toplam 6000$ , gördügünüz gibi hoparlörler bütçenin Üçte birini, digital kaynak yüzde yirmi ikisini,pre amfi yüzde onyedisini ve power amfi’de yüzde yirmisini olusturuyor.Bütçenin kalan yüzde sekizi de interconnect ve kablolar için harcanmis. Bu yüzdeler elbette kanun gibi uyulmasi gerekli olan rakamlar degil ancak bütçenizi ayirirken iyi bir baslangiç noktasi.

  Bu bütçeye bir baska yaklasimda , 500$ lik ucuz bir Cd Player alip kalan 800$’i da daha iyi bir hoparlör almak için kullanabilirsiniz.Daha sonra finansal olarak müsait oldugunuzda sisteme digital prosesör ekleyebilir ve bunu Cd Player’in digital çikisina baglayabilirsiniz.Bu süre içinde hem müzik dinleyebilecek hem de uzun vadede daha iyi ses veren bir sisteme sahip olacaksiniz.

  Bütçenin %33’ünün ayrildigi hoparlör konusunda çok esnek davranabilir. 2000$ hoparlör performansi konusunda önemli bir esik noktasidir. 2000$’dan daha pahali olan hoparlörler çogunlukla fiyatla orantili olmayan biçimde 2000$’in altindaki hoparlörlerden çok daha iyi performansa sahiptir. Bu sebeple bütçenizin bir kismini 2000$’da ki bu esik noktasini asmak için kullanabilirsiniz.

  Simdide 2000$ limitli bir bütçe ile hazirlanmis bir örnek görelim.

  Amfi – 750$
  Digital Kaynak – 400$
  Hoparlör – 750$
  Interconnect ve Kablolar – 100$


  Toplam – 2000$ .
  Bu sistemde birbirinden ayri pre amfi ve power amfi yerine integre amfi, Cd transport ve digital prosesör yerine tek bir Cd player kullanilmis. Bir önceki örnekte oldugu gibi birbiriyle eslesecek denenmis cihazlari tercih ettim.


  Sasilacak biçimdeki yüzdeler ilk örnekteki yüzdelere yakin oldu.Hoparlörler bütçenin %37’sini Digital Kaynak %20’sini, amfiler %37’sini, kablo ve interconnectler %8’ini olusturdu.

  Bu fiyat seviyesinde mükemmel ses veren sistemler dinledim.Dikkatli ve titiz biçimde seçimler yapilirsa 2000$’lik bir sistem yüksek kalite müzik üretiminin ne oldugunun özünü size hissettirecektir. 850$’lik bir sistemin bile müzikal ve keyifli oldugu örnekleri dinledim. Asil nokta Hi-Fi için ne kadar harcadiginiz degil ancak bütçeniz dahilinde tatmin edici bir sistem olusturmak için cihazlari ne kadar dikkatli seçeceginizdir.

  Ayrica AC güç conditioner ve aksesuarlari için de bütçenizin bir kismini ayirmaniz gerekecektir. Bana kalirsa sistemi satin alirken AC conditioner ve aksesuarlarini ayni zamanda almaniza gerek yok. Sistemi alin, eve getirip kurun, optimize edin, daha sonra AC conditioner ve aksesuarlari tecrübelerinize göre ekleyin. Sebebine gelince, AC conditioner’lar sisteminizde her zaman iyilestirme yapmazlar. Hatta sesi azaltip, kötülestirebilirler. AC conditioner’lari etkileyen pek çok degisken vardir. Conditioner’a bagli cihazlarin adedi, sizin duvarinizdaki AC conditioning’in durumu gibi degiskenlerden dolayi, Ac conditioner’i almadan önce test etmeniz daha dogru bir seçim olacaktir.
  AC hatti conditioner’i sisteminize daha sonradan eklemeniz için bir baska iyi sebepte AC conditioner baglamadan sisteminizin sesine alisacaginiz için Ac conditioner baglandiktan sonra efektif olup olmadigini daha iyi anlayacak olmanizdir.Unutmayin ki bir cihazin eklenmesiyle seste olusacak degisiklik her zaman iyi yönde olmaz.


  Ayni mantik koni,ayak ve titresim azaltici gibi aksesuarlar içinde geçerlidir.Varliklarinin efektifligini veya yokluklarinin eksikligini ancak sisteminizi çok iyi tanidiktan sonra anlayabilirsiniz.Bütçenizin birkaç yüz dolarlik bir kismini aksesuarlar için ayirin. Eger bir farklilik yaratamayacaklarsa CD’ler veya plaklar için harcayacaginiz birkaç yüz dolariniz daha olmus olur.


  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 12:20

 8. #8
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End Sistemi Upgrade Etmek

  Birçok audiofil sistemlerini zaman zaman tek parça cihazi degistirerek derece derece iyilestirirler.Paranizin karsiliginda en fazla iyilesmeyi elde etmenin püf noktasi sisteminizdeki en zayif parçayi degistirmektir.Mesela zayif ses veren bir preamfi digital prosesör’ünüzün ne kadar iyi oldugunu duymanizi engeller.Ayni sekilde taneli ve sert bir digital kaynak cihazla temiz ve transparan bir preamfi kullansaniz dahi duyacaginiz ses digital kaynagin ne kadar sert ve taneli olacagidir. Ayrica sistemin her kisminin benzer kalitede olmasi gereklidir. Eger sistemdeki cihazlarda kalite uyumsuzlugu olacak ise kaynak cihazlarin daha kaliteli seçilmesi en dogrusudur.

  Hangi ürünün upgrade edilecegine karar vermek zor olabilir.Bu,iyi bir high-end audio saticisinin tavsiyesinin önemli oldugu bir noktadir,hangi parçanin upgrade edilmesi gerektigini deneyimli bir satici hemen.kesin olarak belirtebilir.Bir baska yol da bir arkadaslarinizdan ödünç alacaginiz cihazlari sisteminizde dinleyerek hangi parçanin sisteminizin sesinde en fazla iyilestirmeyi gerçeklestirdigini görmek olabilir.

  Son olarak high-end dergilerini takip ederek cihazlarinizin yaklasik olarak nasil kaliteye sahip olduklari hakkinda bilgi sahibi olabilirsiniz.Eger sisteminizdeki cihazlar yaklasik olarak B sinifi ürünler olarak degerlendirilirken ve CDplayer’iniz D sinifi bir ürün olarak degerlendiriliyor ise nereden baslayacaginizi biliyorsunuz.
  Ilk bölüm’de playback sistemden müzik dinleme ile Grand Canyon’a bir dizi pencere camindan bakmayi benzestirmistim.Her pencere cami Grand Canyon’un görüntüsünü farkli biçimde bozuyordu.Pencere sayisi ne kadar az ve camlar ne kadar transparan olursa, manzara daha seffaf oluyor ve direk görüntü ile olan baginiz daha güçlü oluyordu.

  Sisteminizdeki tek bir cihazi upgrade ederken en az harcama ile en fazla sonik iyilestirmeyi elde etmek için bu Grand Canyon örnegini kullanmak yaralidir.Her cihazi, bir pencere cami olarak düsünün. Size en yakinda duran pencere cami hoparlörlerdir,bir sonraki power amfi,sonra preamfi ve son olarak da sinyal kaynagi (CD Player ve pikap )

  Sistemin genel transparanligi ve sizin müzikten alacaginiz keyif pencere camlarindan geçen görüntünün toplamidir.Birkaç tane seffaf caminiz olabilir,ancak görüntü yinede kirli olanlar tarafindan gölgelenecektir.
  Hi-Fi sistemini upgrade etmenin en önemli anahtari en kirli, en renkli camdan kurtulmaktir.Müzikal performansi azaltan parçayi bulun ve onu degistirin.Bu teknik sayesinde harcadiginiz para karsiliginda sisteminizde gerçeklesecek en fazla iyilesmeyi elde edersiniz.

  Ayrica en transparan pencereyi en yakina koymak (hoparlör) diger pencerelerdeki (amfi,kaynak vs) hatayi ayrintisi ile ortaya çikaracaktir.

  Ortalama kalitelideki elektronik zincirinin son halkasi olarak kullanilan yüksek çözünürlüge sahip hoparlörler, ayni sistemin ayni orta kalite bir çift hoparlörle oldugundan daha kötü ses çikarmasina neden olacaktir. Bu mantigi takip ederek bir Hi-Fi sisteminin içinde yer alan kaynak cihazin kalitesinden daha iyi olmayacagini çikartabiliriz. Eger ilk pencere cami ( kaynak cihazi ) kirli ve renkliyse genel görüntüde kirli ve renkli olacaktir. Ilk pencere caminin ardina ne kadar temiz ve transparan camlar yerlestirseniz de görüntünün bozuklugunu azaltamazsiniz. Aslinda kirli camin önüne yerlestirdiginiz transparan camlar sadece ilk cam’in ne kadar kirli oldugunu daha çok ortaya çikartmaya yarayacaktir.

  Yüksek kaliteli bir playback sistemine sahip olmak için baslangiç noktasi kaynak cihazlar olmalidir.

  Ne var ki playback sisteminizin kalite seviyesi arttikça iyi performans olarak degerlendirdigimiz kalite de artacaktir.Müzikal tatmin arayisinizda cihazlarinizi ardi ardina upgrade ettikçe daha elestirel olacaksiniz .Bu ugras bir bagimlilik haline gelebilir hatta müzikten aldiginiz keyfin azalmasina bile yol açabilir.

  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 12:19

 9. #9
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End i Takip etmek

  Burada mümkün oldugu kadar spesifik ürünleri tavsiye etmekten kaçiniyorum zaten siz bu tavsiyeleri okurken büyük ihtimalle ürünler yenilenmis veya üretimi bitmis olacaktir. Ürünler üzerine en yakin zamanli tavsiye High-End audio ve Hi-Fi magazinlerinde yer alan ürün tanitimlarinda bulunur. Bu dergilerin çogu aylik oldugu için yeni ürünler hakkinda son bilgilere ve satin alma tavsiyelerini buralarda bulabilirsiniz. Ayrica dergilerde degerlendirme yapan kisilerin çogu teknik açidan bilgili, audio ürünleri hakkinda gerçek bilgileri yazmaktan kaçinmayan çok iyi dinleyicilerdir. High-End ürün degerlendiren kisinin etnik degerlerini gösteren bir klise vardir “Korku ve kayirma olmadan” Yeterli bir ürün degerlendirmesi ses, yapim kalitesi ve cihazin degeri hakkinda tarafsiz ve egitimli bir fikir verir. High –end ürün tanitimi ve yorumu yapan kisiler çok fazla ürün hakkinda bilgi sahibi olduklari için benzer degerler ve dezavantajlari tayin edip, yazilarina aksettirme sansina sahiptirler. En iyi ürün degerlendirmecileri iyi bir kulak, teknik yeterlilik ve dürüstlük sahibi olanlardan çikar.

  High-End dergilerindeki ürün degerlendirmeleri arasinda büyük farklar oldugunu göreceksiniz. Mass-market dergileri reklam odaklidir, onlarin hedefleri reklam verenlerdir. Tam aksine High-End dergileri okuyucu odaklidir, derginin hedefi okuyucuya hizmet etmektir, reklam verene degil. Bundan dolayi High-End dergilerinde siklikla ürünler hakkinda negatif degerlendirmeler yer alir. Daha da fazlasi High-End dergileri okuyucuya tavsiye edilecek ürün konusunda çok seçici davranirlar. Mass-market dergileri sokaktaki ortalama insana servis verdiklerini düsünürler, ve bu ortalama insanin müzik konusunda bir audiofil in önem verdigi unsurlara önem vermediklerini varsayarlar. Bu nedenle High-End ürün degerlendirmeleri sadece dürüst olmakla kalmayip hangi ürünün degerli olduguna karar verirken seçici olmalidir. Eger ürünleri asla kritize etmeyen bir dergi okuyorsaniz, okumayin. Nasil her audio cihazi alinmaya degmez ise her dergi degerlendirmesinin de bir tavsiye ile bitmesi gerekmez.

  Hayatini High-End audio ürünlerini degerlendirerek kazanan kimse hakkinda dergi degerlendirmelerinde avantajiniza kullanabileceginiz bir kaç sir vermek istiyorum. Ilkin, degerlendirmeci ile yazdigi ürün degerlendirmesini iliskilendirmeyi deneyin. Ürün hakkindaki yorumu okumadan önce yazarin adini aklinizda tutun. Bu sayede farkli ürün yorumcularinin müzik ve ekipmanlar hakkindaki tarzini daha kolay ögrenirsiniz, yorumcunun sizinkine benzer müzikal duyarliligini kullanarak size basvuru kaynagi olarak yararli olmasini saglayabilirsiniz. Ikinci olarak her ürün degerlendirmesi ve yorumcuya ayni agirligi yüklemeyin. Audio ürün degerlendirmeleri bir çok farkli beceri ve ustalik seviyesi görecegimiz tamamen farkli bir uzmanlik alanidir.

  Bazi degerlendirmeciler bu isi yillardir yaparken bazilari da yeni basladiklari bu meslekte deneyimli meslektaslarinin sadakatinden uzaktirlar. Bu nedenle degerlendirmecinin deneyimini, repütasyonunu ve bir ürünü tavsiye etmek için kullandigi standartlari göz önüne alin. Son olarak ürünü kendiniz dinleyin, Eger ürün degerlendirmesinde iki farkli ürün test edilmis ise her iki cihazi da dinleyip sizin algilamalarinizin ürünü degerlendiren kisi ile uyup uymadigina bakin. Degerlendirilmesi yapilan ürünü almakla ilgilenmiyor bile olsaniz, cihazlarinizi dinlemek yeteneklerinizi gelistirecek ve yorum yapan kisinin degerlendirmelerini yorumlamaniza imkan taniyacaktir.

  Audiofillerin en sik yaptiklari hata ürünün kendisini ayrintili incelemeden ürün hakkinda övgü dolu degerlendirmelerden yardim alarak ürün seçmeleridir.

  Bir ürünü iyi ve kötü noktalari hakkinda kendiniz arastirma yapmadan bir degerlendiricinin begenisine dayanarak satin almak çok kolaydir. Bir ürünü yalnizca ürün degerlendirme sonucuna bakarak satin almak tehlikelidir. Ürün degerlendirmelerinin aslinda bir kisinin kendi fikri olmaktan öte olmadigini unutmayin. Her ne kadar bilgili ve egitimli bir kisinin fikri de olsa.
  Bunun yani sira degerlendirmeyi yapan kisinin begenileri sizinkinden farkliysa begenmediginiz bir cihazi satin alabilirsiniz. Hepimizin ses kalitesini degerlendirirken birbirimizden farkli önceliklerimiz vardir. Ürün degerlendirmesini yapan kisi en fazla soundstaging’e önem verirken bu özellik sizin siralamanizda daha asagilarda yer aliyor olabilir. Cihaz satin alirken kendi önem siranizi göz önünde tutun, kendi kulaklariniza güvenin.

  Keskin gözlü okuyucular degerlendirmecinin hangi cihazin özel oldugunu düsündügünü anlayabilirler. Bir çok degerlendirmecinin yeni bir ürünü test ederken birlikte kullandiklari referans sistemleri vardir. Eger herhangi bir ürün bu referans sistemin içinde sürekli yer almaya basladi ise, degerlendirici kisinin o ürünün basarili bir ürün oldugunu düsündügü anlayabilirsiniz.

  Bir ürünün iyi oldugunu gösteren bir baska ipucu da degerlendirme yapan kisinin o ürünü kendi için satin almasidir.

  Ürün degerlendirmeleri hakkinda son bir söz daha edelim. Eger çoktan satin almis oldugunuz bir cihaz hakkinda olumsuz bir elestiri yazisi çikarsa o cihazin keyfini çikartmaktan vazgeçmeyin. Nasilsa o olumsuz yazi yayimlana dek cihazinizla müzik dinlemekten keyif aliyordunuz. Neden bir baska kisinin görünüsü sizin müzikal tatmininizi azaltsin ki ? Bana kalirsa dergi yorumlari negatif de olsa pozitif de olsa okuyucunun gözünde ve Hi-Fi pazarinda gereginden fazla önemsiyorlar. ( Unutmayin bunu profesyonel bir yorumdan duyuyorsunuz ) Toparlayacak olursak,

  • Ürünü degerlendiren kisinin kisisel sonik ve müzikal önceliklerini ögrenmeye gayret edin. Kendi müzik ve sonik yaklasiminizda bir yorumcu bulunca onun sözüne güvenir.

  • Ürün hakkindaki sizin izlenimleriniz ile degerlendirmeci kisinin izlenimlerini karsilastirir.

  • Bu sadece degerlendiricinin begenisi ve ustaligi hakkinda size fikir vermekle kalmayip daha iyi bir dinleyici olmanizi saglayacaktir.

  • Her degerlendirmeciye esit agirlik yüklemeyin, yorumcu kisinin reputasyonun ve konu hakkindaki deneyimini göz önüne alarak karar verin. Degerlendirici kisi o ürüne benzer kaç adet ürün test etmis? Eger yorumcu o türden bir çok ciddi ürünü test etti ise onun yorumu, daha az ürün test etmis birisine göre daha degerli olacaktir.

  • Sadece ürün degerlendirmelerine dayanarak ürün satin almayin. Ürün degerlendirmelerini kendiniz yapacaginiz dinleme seanslari için baslangiç noktasi sayin. Ürünün size uygun olduguna karar vermek için kendiniz dinleyin. Birakin kulaklariniz karar versin.

  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 12:19

 10. #10
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End Sesin Uyum Sorunu

  Ucuz sistemlerin siklikla iyi performans gösterdikleri High-End audio’da herkesçe bilinen bir gerçektir. 1500 $’lik mütevazi sistemlerin 15.000$’liklardan daha fazla müzikle iç içe olabildiklerini ben de gördüm. Neden mi? Bunun cevabi bazi iyi design edilmis uygun fiyatli ürünlerin, kötü tasarlanmis, üretilmis pahali cihazlardan daha iyi ses vermesidir. Ancak, bir playback sistemin müzik kalitesini etkileyen en önemli faktör sistem eslestirmesidir.

  Sistem eslestirmesi birbirini sonik olarak tamamlayan cihazlari bir araya getirme becerisidir. Bu, cihazlarin daha az uyumlu cihazlarla bir arada çalismasi durumunda elde edilebilecek müzigin çok ötesinde bir sonuç anlamina gelir.

  Tüm parçalarin toplamindan daha iyi oldugunu savunan sinerji konsepti en az paraya en iyi sistemi olustururken son derece önemli bir kavramdir. Sistemdeki parçalari elestirmek, audio sistem seçimindeki en son adimdir. Önce kisisel ihtiyaçlariniza uygun sistemi belirlemeli, bütçenizi ayarlamali ve audio dükkanlari ile baglantilarinizi kurmalisiniz. Seçeneklerinizi azalttiktan sonra hangi ürünü seçeceginiz büyük miktarda sistem uyumluluguna dayanacaktir. Hangi cihazlarin hangi diger cihazlarla en iyi çalisacagini bilmek, dinleme seanslariniza, bilginize ve ne kadar çok cihazi test ettiginizle baglantilidir. Elbette çogumuzun bu saydiklarimi yapacak zamani ve çok sayida cihazi test etmeye imkani yok. Dolayisi ile cihaz seçerken kendi kulaklarimiza veya uzmanlarin genel görüslerine güvenmek zorunda kaliyoruz. Bu bilgileri edinmek için en iyi kaynak, dergi yorumlari ve High-End audio saticisidir. High-End audio saticisi sattigi ürünler hakkinda büyük bilgi sahibidir ve müsterilerine kurdugu sistemler sayesinde edindigi deneyimler ile çok iyi sistem eslestirme tavsiyeleri verebilir.
  High-End audio saticisi büyük ihtimalle sattigi ürünleri çesitli varyasyonlarda kurumlarla dinledigi için, deneyimlerine dayanarak verdigi tavsiyelerden yararlanabilirsiniz. Sistem elestirme konusunda ipucu edineceginiz diger kaynak da dergilerde yer alan ürün degerlendirmeleridir. Saygin dergilerde basilan ürün degerlendirmelerinde test edilen ürünün hangi cihazlarla uyumlu oldugu siklikla bahsedilir. Hatta ürün yorumu yapan kisi diger cihazlarla ilgili deneyimlerinden ve sonuçlarindan bahseder. Örnegin bir hoparlör degerlendirmesinde, o hoparlörün 4-5 farkli amplifikatör ile nasil ses çikardigi hakkinda bilgi bulunur. Her kombinasyonun sonik karakteristigi tarif edilir ve okuyucuya o hoparlörlerle hangi amfinin en uyumlu çalistigi hakkinda fikir verilir. Daha da önemlisi bu sonik açiklamalar ve degerlendirmeler test edilen hoparlörler ile en uyumlu çalisacak amplifikatörün türünü de ortaya çikaracaktir. Türden kastim hem teknik performans ( tüplü mü, transistorlü mü, güç çikisi, çikis empedansi vb. ) hem de genel sonik karakterist****r. ( Iyi kontrollü bass, ileri prezantasyon vb )

  Diyelim ki ürün degerlendirmesini gerçeklestiren kisi hoparlörleri 4 farkli amfi ile çalmis olsun. Düsük güçlü ama yumusak sesli bir entegre amfi, yüksek empedansli bir tüp amfi, pahali olmayan orta- yüksek güç arasi bir solid state ve dinleme odasina tasimak için 2 kisinin bile zorlanacagi dev bir Solid-state amfi.
  Degerlendiricinin yorumu entegre amfinin yeterli volüm için güç üretmede zayif kaldigini ve ses dinamiklerinde eksiklik oldugunu, yüksek çikis empedansli tüp amfinin baslarda asiri yumusak oldugunu ve hiz ve ritm duygusunu azalttigini, mükemmel bass kontrolüne sahip olan ucuz solid state amfinin ise ileri prezantasyon ve taneli tizleri sayesinde ideal bir uyum saglamadigini belirtecektir. Son olarak degerlendirmeci büyük solid state amfinin bu hoparlörler için en uyumlu seçim olacagi sonucuna varacaktir. Bu elbette en pahali amfinin tüm hoparlörlerle en iyi çalacagi anlamina gelmez. Baska bir hoparlör entegre amfi ile mükemmel çalisacak ve solid state amfi asiri kaçacaktir. Buna ragmen eger hoparlörler tiz seslerde gereksiz heyecanli, orta baslarda zayif kaliyorsa tüp amfi egilimleri iyilestirebilir. Son olarak eger hoparlörler tiz tanelenmesine duyarli degil ancak yine de bass’ta sözü geçen kontrollü bir amfi ile çalismasi gereken bir dogaya sahipse en uygun seçenek ucuz solid state amfi olacaktir.

  Belirli bir cihaz için en uyumlu sonik ve teknik performansin hangisi olduguna dair en iyi fikir ürün tanitim ve degerlendirmelerini dikkatlice okumaktan geçer. Örnek olarak bir hoparlörün büyük, yüksek akimli bir amfi ile sürülmesi gerektigini bilirseniz bu bilgi sizi hangi cihazi dinlemeniz konusunda dogru yönlendirecektir. Dergilerdeki ürün yorumlarini okuyarak High-End audio saticisinin tavsiyelerini dinleyerek ve kendi ürün dinlemelerinizden yola çikarak bütçenize en uygun yüksek müzikal performansa sahip sistemi bir araya getirebilirsiniz.

  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 12:18

 11. #11
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post High - End Sistem Satın Alırken Dikkat

  Bazi audiofiller çesitli ürünleri satin alma konusunda israrci olurlar, ancak yanlis nedenden dolayi. Mesela, bir çok High-End ürünü, tasarimlarindaki bazi teknik unsurlarina dayanilarak pazarlanirlar. Bir power amfi, örnek olarak “200.000 uF filler kapasitansina sahip “ “32 adet yüksek akim çikisa sahip” ve “farkli bir JFET giris katina sahip” özellikleri ile pazarlanabilir. Her ne kadar bunlar övgüye deger vasiflar olsalar da, amfinin iyi ses üretecegini garanti etmezler.

  Sadece teknik özelliklerden etkilenerek harekete geçmeyin, cihazi kendiniz dinleyin. Nasil sadece teknik özelliklere dayanarak satin alma karari vermemeniz gerekiyorsa, ayni sekilde sadece cihazin markasindan da etkilenerek satin almayin. Bir çok güvenilir geçmise sahip High-End üreticisi ara sira da olsa ortalama kalitede ses veren ürünler üretirler. Büyük bir High-End markasi her zaman High-End ses anlamina gelmez. Siz kulaklariniza güvenmeyi tercih edin.
  Siklikla makul fiyatli ürünlerin seslerinin iyi, hatta kendisinden 2,3 kat daha pahali ürünlerden daha iyi ses verdigini duyup sasiririm. Ancak yine de firmanin geçmisini, ürün kalitesi hakkindaki repütasyonunu, müsteri hizmetleri sicilini ve ürün güvenirliligini göz önünde bulundururum.

  High-End üreticileri tek kisilik garaj üretiminden, yüzlerce eleman çalistiran büyük firmalara kadar çok çesitlilik gösterirler.

  High-End tasarimcisinin garajinda hobi olarak yaptigi cihazlar çok iyi sese sahip olabilirler , ancak o firmanin gelecek sene açik olup olmayacagini bilemezsiniz. Bu konu sadece servis alma durumunuzu zora sokmaz, ayrica satin aldiginiz ürünün degerini çok düsürür, takas imkanini azaltir.

  Bunu yani sira High-End üreticilerinin servis konusunda çok farkli politikalari vardir. Bazilari cihazinizi istemeye istemeye ve/veya garanti disi olanlari yüksek fiyatlara tamir ederler. Digerleri ise, degerli müsterilerini memnun etmek için gayret ederler. Aslinda bazi High-End audio firmalari müsterilerini memnun etmek için sinirlarini zorlamaya kadar giderler. Garanti disi bir amfi yi tamir için alan bir amfi üreticisi ürünü sadece para almadan tamir etmekle kalmaz, müsterinin memnuniyeti için amfinin çizilmis ön kapagini ücretsiz degistirir. Iyi müsteri memnuniyeti konusunda reputasyon sahibi olmak isteyen firmalar için bu uzun vadeli bir yatirimdir.

  Paranizi bir cihaza yatirmadan önce göz önünde tutmaniz gereken bir baska unsurda o ürünün ne kadar zamandir satista oldugudur. Üreticiler hiçbir uyari yapmadan bazi ürünlerini üretimden kaldirabilir veya ismini MKII olarak degistirdikleri upgrade modelini piyasaya sürebilirler, böyle bir sey olursa satin aldiginiz cihazin yani eski modelin degeri bir anda düsecektir. Eger çok iyi bir ürünün üretiminin kisa bir süre sonra bitecegini biliyorsaniz bu cihazi indirimli olarak satin alabilirsiniz. Yeni ürünler ve ne zaman piyasaya sürüleceklerine dair bilgi alabileceginiz en iyi kaynak fuarda verilen seminerlerdir.

  Yasadiginiz bölgede bulunan audio saticisinin High-End endüstrisindeki rolü hayatidir. Bu kisiler sadece audio saticisi olmakla kalmayip, müzik konusunda deneyimli ve bilgilidirler. Sattiklari ürünleri çok iyi tanirlar, sistem kurulumu ve ürün seçimi konusunda en iyi tavsiye verilebilecek kimselerdir. Iyi bir High-End audio saticisi size kutularla elektronik alet satmaz, evinizde iyi ses veren müzik sisteminin tatmini için hizmet sunar. Sayet geçmiste sadece mass-market ürün saticilarindan alisveris yaptiysaniz, High-End saticisi ile iliskilerinizden beklentilerinizi genis tutmalisiniz. Mass-market cihazlari nasil satin aldiginiz ve High-End sistemi nasil satin alacaginiz arasinda büyük farkliliklar olacaktir. Asagidaki senaryolardaki satici-müsteri iliskilerini farklari göz önüne alin. Ilk senaryoda Los Angeles’daki bir 2.el otomobil saticisi, sehir disindan gelen bir müsteriye otomobil satmaya çalissin. Saticinin müsteriyi ikna etmek için tek sansi vardir ve bu firsati sonuna kadar kullanmak ister. Satici müsterinin memnuniyetiyle, arkadaslarina yapacagi tavsiye ile ilgilenmez. Bu satici ve müsterinin bastan sona kadar elverissiz bir ikili iliskileri olacaktir.

  Simdide Montana’da 1.el satis yapan hem de ayni sehirde yasayan bir müsteriye satis yapan saticiyi düsünün . Bu bayii için geri dönüsü olan bir alisveris, firmanin varligi için hayatidir. Bu nedenle bayii müsterisine, müsteri memnuniyeti, kaliteli servis, modeller üzerine eksper hizmeti sunmak durumundadir. Satici müsterilerinin ismini dahi bilir ve her iki tarafin yararina olacak uzun vadeli iliskiler kurar.

  Eger mass-market bir Hi-Fi sistem Los Angeles’taki 2.el otomobil saticisi ile pazarlik etmeye benziyorsa, bir High-End müzik sistemi de Montana daki otomobil bayisinin saticisinin müsterileri ile kurdugu iliskiye benzemektedir. High-End audio saticisi ile iliski kurmak için zaman ayirin, onunla arkadas olun, emin olun buna degecektir. Belirli bir saticiyi tanimaya çalisin hatta mümkünse dükkanin sahibini. Müzikal zevkinizi, ihtiyaçlarinizi hayat tarzinizi ve bütçenizi ona anlatin. Bu kisiler sattiklari ürünleri çok iyi tanirlar ve belirli tavsiyelerde bulunabilirler. Iyi dükkanlar size degerli ve uzun süreli bir müsteri gözüyle bakacaklardir. Satis yapmak için tek sanslari oldugunu düsündükleri siradan bir müsteri degil.

  Bir dükkandan sadece belirli bir markayi sattiklari için degil, saticinin dürüstlügü ve becerisi için alisveris edin. Ancak unutmamaniz gereken sey, saticilarin dogal olarak kendi sattiklari ürünleri tavsiye edecegidir. High-End audio basininda iyi söhret sahibi olan ürünler hakkinda kötü yorum yapan saticilara süpheci gözle bakin.
  Sisteminizi olusturmak için en iyi yöntemi High-end audio saticisinin tavsiyeleri ile tarafsiz, ehil dergi degerlendirmelerinin saglikli bir karisimini yapmaktadir.

  High-End audio perakende satis isi, düsük kaliteli “home entertainment” ürünlerin pazarlanmasindan çok farklidir. High-End audio konusunda ihtisaslasan saticinin yillik cirosu, orta sinif Hi-Fi satan dükkandan epey düsük olur. Bu nedenden dolayi High-End saticisinin isini sürdürebilmek için kar marjini daha yüksek tutma zorunlulugu vardir. Ondan size büyük indirimler vermesini beklemeyin. High-End saticisi ürünü kutuya koyup müsteriye teslim etmekten çok daha fazla hizmet sundugu için fiyatlarinin makul ve Hi-Fi ürünleri ile rekabet edebilir olmasini beklemeyin. Bunun yerine özellikle sistem satin alirken ya fiyat etiketinin aynisini belki biraz azini ödemeye hazirlikli olur.

  Sebebine gelince, High-End audio bayisi %5 civarinda net kar marji ile çalisir. Masraflarini ve isletme giderlerini ödedikten sonra dükkaninda harcanan her dolarin sadece 5 cent’i cebine girer.Eger fiyatini %5 bile indirirse dükkanini açik tutmasi zorlasacaktir.

  Eger High-End audio saticiniz size demo ürünlerinde ve üretimi sona ermis ürünlerde indirim sunuyorsa bu avantaji kaçirmayin. Etiketteki rakamin tamamini ödeyerek esine kolay rastlayamayacaginiz bir profesyonellik ve servisle karsilasacaksiniz. Bu durumda saticinizdan en iyi servisi bekleyebilirsiniz. Ürünü satin almadan önce showroom’da gerekli gördügünüz kadar çok vakit geçirin, saticidan ürünü kendi sisteminizle kurmasini talep edin evinizde de dinleyin. Saticinizin genis bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak hangi ürünlerin fiyatini hak ettigini ögrenin, bütçeniz dahilinde mümkün olan en iyi sistem için eslestirme tavsiyeleri alin ve eger sizin kendi cihazlarinizdan birisi tamir için gittiyse, ondan bir cihaz ödünç almaktan çekinmeyin. High-End audio saticisi ihtiyaçlarinizi karsilamak için elinden geleni yapacaktir. Ancak biraz daha ucuza oldugu için High-End audio saticinizin bir rakibinden veya internet yolu ile bir ürün satin alirsaniz aranizdaki iliskiye zarar verebilirsiniz.

  Ilk bakista High-End audio saticisinin talep ettigi fiyatlari anlamakta ve onu hakli görmekte zorlanabilirsiniz ancak uzun vadede deneyimlerinden yararlanarak karli çikacaksiniz. Eger herhangi bir yerden satin aldiginiz ürün sisteminizde iyi ses vermiyorsa, saticinizin size yardimci olmasini beklemeyin.
  Ayrica saticinizin size sundugu eve götürüp dinleme hizmetini istismar etmeyin. Sadece çok ciddi olarak satin almayi düsündügünüz ürünleri eve götürmek için isteyin. Unutmayin ki High-End audio saticisi eger herkesin istedigi cihazi evinde dinlemesine müsaade edecek olursa, dükkaninda sergileyecek ürünü kalmayabilir. Satin almayi düsündügünüz ürünü evinizdeki sistemle dinlemek ancak yeteri kadar arastirma, demo dinlemesi, dergi degerlendirmesi incelemesi gibi bir dizi asamadan geçtikten sonra yapilmalidir. Eger herhangi High-End audio saticisina yakin bir bölgede yasamiyorsaniz, size telefondan tavsiyelerde bulunabilecek bir çok posta siparisi hizmeti veren firma bulabilirsiniz. Bu firmalar telefondan verilebilecek en iyi hizmeti, geri para ödeme garantisi, ürün takasi gibi hizmetleri veriyorlar. Kisacasi eger saticinizla dogru iliskiyi kurarsaniz onun uzmanligina güvenerek mümkün olan en iyi sese ulasabilirsiniz. Usta ve egitimli bir saticinin servisi ve kendini isine adamisliginin yerine konulabilecek baska bir hizmet yoktur.

  Kullanilmis ürünler çogunlukla cihazin orijinal satis fiyatinin yarisina satilirlar. Düsük fiyatli kullanilmis High-End aletler ayni bütçe ile daha az arzulanan bir sistemi almaktansa yüksek seviye High-End audio almak için iyi bir firsattir. Bunun yani sira kullanilmis cihazlari satin aldiginizda ürünü begendiginiz taktirde elinizde tutabilir, begenmediklerinizi kisa sürede neredeyse satin aldiginiz fiyatin aynisina satabilirsiniz. Kullanilmis cihazlari alabileceginiz iki yer vardir, High-End saticiniz veya ürünün kendi sahibi.High-End kullanilmis cihazin üzerine bir kisim cüz’i kar koyacak ayni zamanda 2,3 ay gibi bir süre servis garantisi ve degistirme olanagi verecektir. Kullanilmis cihazlari güvenilir bir High-End audio dükkanindan almaniz, cihazi direk satan eski kullanicisindan almanizdan daha risklidir. Kullanilmis cihaz satmaya egilimli audiofiller basitçe fiyati ne olursa olsun en son çikan ve en iyi ürünleri almak isterler. Tasarim harikasi bir cihazi satin alirlar, sonra önümüzdeki sezon çikacak yeni modelini alabilmek için satarlar. Bu tarz audiofiller genelde cihazlarina çok iyi bakarlar ve ürünlerini pazarlik usulü satarlar. Eger böyle bir audiofil bulursaniz, bu kisinin bir ürün satacagi zaman muhakkak sizi aramasini saglayin.

  Bu yolla mükemmel bir sisteme, gerçek satis fiyatinin onda birine sahip olabilirsiniz. Bunun yaninda kullanilmis cihaz alirken sizi bekleyen bazi tehlikelerde yok degil. Bu sayacagim tehlikeler hem direk satan kisiden hem de saygin bir High-End audio bayisinden kullanilmis cihaz satin aldiginizda geçerlidir. Ilk olarak kullanilmis cihazin mükemmel çalisacagina dair hiçbir güvenceniz olmayacaktir. Ürünün siz test ederken ortaya çikmayan bir arizasi olabilir. Ikinci olarak kullanilmis cihazin teknolojisi piyasada satilmakta olanlardan çok eski olabilir. Bu siklikla Cd player, Cd transport ve digital prosesörler için geçerli olur. Üçüncü olarak, kullanilmis bir ürünün garantisi olmaz, tamir edilmesi gereken durumlarda ödeme yapilmasi gerekecektir. Son olarak, cihazini satmak isteyen kisiye nedenini sormalisiniz. Eger bir çok kisinin ayni ürünü satmaya çalistigini duyarsaniz uzak durun. Bu, ürünün temel bir müzikal Hataya sahip oldugunu gösterir. Ayrica kullanilmis cihazi bayiiniz yerine satan kisiden direk satin alirsaniz, bayiinizin ürün seçerken size bir avantaj olmasi da geçerliligini kaybeder. Saticinin uzman fikirlerini alamaz, takas ve upgrade olasiligi, kurulum, garanti, servis, taksit gibi avantajlardan yararlanamazsiniz. Kullanilmis cihazlara dikkatli yaklasin. Piyango veya kabus olabilirler.

  Not :Yazılar alıntıdır.
  Düzenleyen Picklock : 09-05-2005 at 12:17

 12. #12


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı