Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 37 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: THX Home Cinema

 1. #1
  Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  118
  Üye No
  33

  Post THX Home Cinema Sık Sorulan Sorular  THX Ev Sinaması Sık Sorulan Sorular
  1. THX Ev Tiyatorsu (Sineması) Nedir?
  2. THX Ev Tiyatrosu Dolby Digital ve DTS ile uyumlumu?
  3. Dipole Surrounds 5.1 kanal dijital formatla beraber çalışırmı?
  4. THX Ev sisnaması hoparlörleri müzik dinlemek için uygun mu?
  5. THX Ev sisnaması 4 Kanal yada 5.1 Kanal ses kayıtlarında ne işe yarar?
  6. THX Ev sisnaması hangi bileşenlerden oluşur?
  7. 5.1 sisyem için 5 eş hoparlör gerekli olduğu belirtilmekte. THX neden farklı birşey öneriyor?
  8. Komple bir THX ev sinema sistemi almak istesem, THX teknolojisi ne faydası olacak?
  9. THX ev sineması çeşitli fiyat seviyesindeki ürünlerinin farkları nelerdir?


  THX Ev Tiyatorsu (Sineması) Nedir?

  THX Ev tiyatrosu (sineması), Çok kanallı ses düzeneğine sahip ev eğlence sistemlerinin en son noktasıdır. THX; ev kullanımı için geliştirilen çok kanallı elektronik cihazları ve hoparlör sistemlerini patent alatına almaktadır. Bu lisanasın gücü; film yapımcıları tarafından film için oluşturulan film ses kaydının, ev sistemleri için hatasız olrak yeniden kaydedilmesiden alır.
  Bu iki temel gereksinim ile tanımlanır:
  * Büyük salanlor için hazırlanan ses kaydının küçük ortamlar için duyulabilirilk kalitesinin ve oynatma esnasında oluşabilecek hataların giderilmesi ihtiyacı
  * Çok kanallı karmaşık ve komplike ses alanlarının sunumu için daha fazla doğrulukla yeniden oluşturmak. Yönetmen George Lucas tarafından oluşturulan THX ev sinema standardı.

  THX Ev Tiyatrosu Dolby Digital ve DTS ile uyumlumu?

  Kesinlikle. THX Ev sinemasının amacı film miksajını doğru olarak yaniden yaratmak. Tüm film miksajları 4 ve 5.1 kanalı miksajdır. Akustik, qualisayon eğrisi ve hoparlor dizlim kullanımı , 5.1 kanallı ses kaydının 4 kanallı Dolby Surround ses kaydına davrandığı gibi. THX ev sinema teknolijisi yeniden oluşturma esnasında bu film ses kayıtlarına ihtiyaç duyar.

  Dipole Surrounds 5.1 kanal dijital formatla beraber çalışırmı?

  Evet. Dipol Surround dizaynı; sinama salonlar ve konser salonlarındaki ses kaynaklarını hoparlör dizileri vasıtası ile benzerini vermektir. Sinema salonlarında, çevresel ses dizileri büyük çevresel ses etkisi vermektedir. Buna karşılık evlerdeki cevresel sistem etkisi, ev içine yerleştirilmiş birkaç hoparlor vasıtasıyla dinleyiciye verilmektedir, THX dipole surround ise çevresel ses eksini vermenin en iyi yoludur. Ses efekleri ve doğru yönsel dizilini, ve çevresel ses açık ve dağılmış etkisi . Bununla beraber #8220;spilt surround” doğıtılmış
  çevresel ses fromatı çevresel ses işaretlerinin yok olmaması için çok nemlidir .

  THX Ev sisnaması hoparlörleri müzik dinlemek için uygun mu?

  Evet. THX ev sinaması sistemindeki hoparlörler (Ultra 2 ve Select) çok kanalı (4 yada 5.1 kanal) ses için optimize edilmişlerdir, Ön hoplörlerden daha temiz ve düzgün ses elede edilir ve çevresel hoparlörlerden daha fazla verim alınır. Her iki neden ideal mizik üretimi için yarar sağlar.

  THX Ev sisnaması 4 Kanal yada 5.1 Kanal ses kayıtlarında ne işe yarar?

  • Daha fazla doğal ses duyarsınız. Birçok film ev sinema sistem için yeniden üretildiğinde tipik ev sinema sitemleri film oynatımında doğal sesi elde edemezler.
  • Diyaloglar (aktör ve aktrislerin sesleri) daha anlaşılır olur. 5.1 kanallı miksajda bütün 5 ana ses kanalı derhal işlenir. Yoğun ses miksajında, Aksiyon efektleri diyalogları (aktör ve aktrislerin sesleri) bastır. THX ev sinemasında; diyalogları daha berilirgin duyar iken ; tüm sekanstaki alçak frekaslı yada komple ses efektlerinide duyarsınız.
  • Tek düze seslerden daha fazla deneyim yaşarsınız. Ön ve çeveresel ses alanının birleşimi ile kendinizi filmin içinde bulursunuz.
  • Ses yerlerşimi daha doğru olarak odaklanmıştır. Dinlediğiniz sesin; ekranda gördüğünüz ile arasında kopukluk olmadığı dikkatinizi çeker.
  • Sinema filmi ses kaydın; herhangi bir bozulmaya uğramadan duyarsınız.
  • Sistem hiçbir ek çaba harcamadan 2 oktavın altındaki bas sesleri, temiz ve berrak olarak yeniden üretir.


  THX Ev sisnaması hangi bileşenlerden oluşur?
  Film ses kaydını ev sistemlerine doğru olarak çevirmek için, üç THX ev sineması ürün gurubu gereklidir.

  THX Kontrolcüsü: Ev sisteminde başarılı film sesi elde etmek için, çok kanal devresi ve gerekli elektronik filtreler (Reequalization ™, Timbre Matching ™, Decorrelation ™, ve daha fazlası) barındır.

  THX Hoparlörler: Berrak, yeri belirlenmiş, kalitesi artırılmış ve çok kanallı ses alanında kalitesini bulmuş olarak yeniden üretmek için altı hoparlör altı hoparlör ( Sol, Merkez, Sağ, Sol çevresel, Sağ çevresel ve Bas) Çeveresel hoparlörler üsütün ses kalitesi ile sizi sarar iken, Ön hoparlörlerde düzgün tonal balası ve analşılabilirliği ile katkıda bulunur.

  THX Yükselteç (Amplifikatör): Çok kanallı ses sistemi için; gürültü, bozulma ve dinamik güç gerksimimleri için test edilerek üretilmiştir. Diğer katagorideki THX ev sineması ürünleri:

  • THX oda Equalizer’i - oda içindeki akustik problemleri gidermek içindir. Eniyi performas için herzaman
  gerekli değildir, THX oda Equalizer’i frekans cevabı ve sesin tınısındaki doğruluk için önemlidir.

  • THX Akustik şeffaf Projeksiyon Perdesi (ekranı) – Mükemmel front-projection video performansı ve perde gerisinde konumlandırılmış hoperlör yerleşimi ile ses bozulması olmadan mükemmel sonuç.

  • THX DVD oynatıcı - En yüksek ses ve video standardında sonuç verir. Tüketiciler Dijital Video Diskte geliştirilmşi çözünürlükte renk, en ince detayı görmek ve seste herhangi bir bozulma olmasını istemektedirler. Ek olarak THX DVD oynatıcı HI-FI ses performansında çok fazlasını sunar. THX DVD oynatıcıları Dolby Digital ve DTS gibi doğrudan çok kanallı dijital çıkışa sahiptirler.

  • THX ara bağlantı kablosu – En doğru ses performansını verecek şekilde üretilmiştir. Kablo herkanal için ayrı ayrı reklendirilmiştir.

  5.1 sistem için 5 eş hoparlör gerekli olduğu belirtilmekte. THX neden farklı birşey öneriyor?

  Sinema salonlarında, çeveresel hoparlörler ve ön hoparlörler faklıdır çünkü yaptıkları işler faklıdır. Ön hopalörler temiz bir diyalog ve filmle ilgili sınrılı ses vermektedirler. Çevresel hoparlörler ise dağılmış ve çevresel ambiyası sağlamak ve arasıra meydana gelen effektleri vermek için konumladırılmışlardır. Eğer geleneksel 5.1 ev sinema sistemi kurmak isterseniz; geleneksel hoparlörler kullanırsınız ve doğru bir ses elde etmek için birbirne eş 5 hoparlör ve buna ek olarak bir subwoofer (bas hoparlör) gereklidir. Buna karşılık THX ev sinema hoparlörleri çok kanallı ses kapasitesinde üretilmişlerdir. THX LCR (sol, merkez, sağ) hoparlörler ve THX Dipol çevresel dizaynı; sinema salonlarındaki yada THX miksay aşamasındaki psikoakustik psychoacoustically) uyumu ile en iyi çevresel ses performansını vermektedir. Diğer hoparlörler ufak iken, THX subwoofer (bas hoparlör) dinamik tepe noktası ve bas performasını üretir.

  Komple bir THX ev sinema sistemi almak istesem, THX teknolojisi ne faydası olacak?

  Herhangi THX ev sineması cihazı - Kontorlcü, LCR (sol, merkez, sağ) hoparlör, Çevresel hoparlörler, subwoofer (bas hoparlör), Yükselteç, Equalizer, DVD oynatıcı, connektörler ve hoparlör kabloları ve Akustik şeffaf ekran - ev sinema sistemlerindeki belli başlı ses problemlerine özüm olacaktır. Herhangi THX ev sinema ürününü herhangi bir ev sinema sisteminde kullan bilirisniz. Ne zaman tüm ürünleri kullanırsanız, bu ürünler birlikte çalıştığında en mükkemmel çevresel sesi elde edersiniz.

  THX ev sineması çeşitli fiyat seviyesindeki ürünlerinin farkları nelerdir?

  THX Ltd; üretim gereksimleri ve kesin performans testleri sağlar iken, bazı üreticiler ürünlerinde kendi perspektiflerini ve tasarım uzmanlarına sahip olmanın getirmiş olduğu farklılığa sahiptirler.
  Ürün fiyat farklılıklarını mümkün kılacak faktörlerden bazıları:
  a. Çok büyük odalarda kullanabilme olanağı
  b. Ek olarak DSP ses işleme modu
  c. Egzotik üretim teknikleri yada üretimde çok pahalı malzeme kullanımı
  d. Karmaşık yapıda tasarım ve üretim.

  Kullanıcılar, çeşitli üreticilerin ürünleri arasından THX sertifikası garantisi altında ortak amaç ve tasarımı paylaşan ürünleri seçe bilirler. Herhangi fiyat raralığındaki ürünü mümkün olan en iyi çok kanalı geri oynatım(playback) sağlar .

  Bu yazıyı adresindeki orjinal FAQ dosyasına sadık kalarak çevirdim.
  Bir sonraki adım THX Home Cinema Bileşenlerini detaylı tanıtmak olacak. Yine adresindeki Technical Library çevirimi olacak
  Düzenleyen maykil : 11-02-2004 at 11:46

 2. #2
  Forum Administrator
  Giriş Tarihi
  15-05-2002
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  17,512
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  1

  Teşekkür ederiz güzel bir kaynak olmuş.


  Sevgiler

 3. #3
  Adviser
  Giriş Tarihi
  06-02-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  1,370
  Üye No
  1835

  Düzgün bir tercüme olmuş. İngilizcesi olmayan arkadaşlar için kolaylık.

 4. #4
  Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  118
  Üye No
  33

  Bazı devrik/bozuk çümleleri düzetmeye ve yeni bilgiler eklemeye devam edeceğim.
  Eğer PC nizde THX sertifikalı bir seskartı (cerative audgy 2) var ve yine THX sertifikalı Hoparlör setine sahip iseniz işte size THX trailers windows media player 9 ile seyrede bilirisniz.


 5. #5
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  eve bu demoyu ben denedim müthiş ses veriyor :)

 6. #6
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  evet bu demoyu ben denedim müthiş ses veriyor :)

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  27-02-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  51
  Mesajlar
  11,065
  Üye No
  4687

  Ses Sistemleri Forumunda bu gün itibarıyle bulabildiğim en eski mesaj. THX konusu yeniden gündeme gelmişken...

 8. #8
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  17-05-2005
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  54
  Mesajlar
  792
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  101896

  Niye gündeme geldi ki? :)

 9. #9
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  30-03-2005
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  44
  Mesajlar
  2,535
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  88381

  Ben bu THX olayına taktım galiba...

 10. #10
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  07-06-2004
  Mekan
  16 Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1,894
  Üye No
  16360

  takma cok para harcarsın sonra sadece 1015 almakla bitmez bak dinle beni :)

 11. #11
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  5,483
  Üye No
  12

  THX Allahın emri değil THX e fazla kafayı takmayın derim.
  Ayrıca yeni nesil ses formatlarına hazır olun. Bluray ve HDDVD ile disk kapasiteleri artınca yeni nesil Dolby ses formatı hayatımıza girecek, bu sene tanıtımını yapmışt Dolby Labs..DTS de boş durmaz... Şu anda standart dvd lerdeki kapasite sorunu yüzünden hayata geçirmiyorlar.
  Düzenleyen qwerty : 20-09-2005 at 23:05

 12. #12
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  30-03-2005
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  44
  Mesajlar
  2,535
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  88381

  E ozaman yeni ses formatlarını destekleyen avr mi alalım yani?Şimdi alırız 1 yıl sonra yenileri çıkarsa kafamı yerlere vururum artık...

 13. #13
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  29-09-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Mesajlar
  2,700
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  31649

  5+1 formatı kolay kolay ölmez :)))

 14. #14
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  27-02-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  51
  Mesajlar
  11,065
  Üye No
  4687

  Dün akşam uzun aradan sonra genius loves company'i (sacd) dinledim. Gerçekten iyi yapılmış sacd ler tadından dinlenmiyor. Özellikle Elton John ile yapılan düetteki senfonik çıkışlarda sesin sizi sarmalaması olağanüstü...Satbaba'nın sahne sahne diye yırtındığı bu olgu sizi konser salonunun tam ortasına götürüyor. Sonra medyanın stereo katını dinledim...Evet güzel ama surround da sonuç çok daha iyi...


  Daha sonra Diana Krall'ın Montreal Konseri dvdsini ilk defa izledim. Çok yavandı. Tabii dvd kayıtlarının daha çok konser kayıtları olması kayda ham kayıt esnasındaki müdehaleleri olanaksız kılıyor. Yeterli kayıt özeni yapılmazsa sonuç da kötü oluyor. CD olarak Diana Krall'ın Look of Love'ı enfes bir kayıt...Her ne kadar canlı klüp kaydı olarak lanse edilse bile bu tür kayıtlara çok müdehale edilmiş oluyor.

 15. #15
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  14-12-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,867
  Üye No
  51848

  Mysticum THX'e taktıysan kafayı, Pioneer 2014'ü hatırla....

 16. #16
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  30-03-2005
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  44
  Mesajlar
  2,535
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  88381

  2014 için demir tic denilen yeri aradım peşin 1574 ytl diyor...

 17. #17
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  15-11-2004
  Mekan
  09 Aydın
  Yaş
  68
  Mesajlar
  3,243
  Kan Grubu
  AB Rh ( - )
  Üye No
  40738

  uçuk fiat. Almanya'da 520 EURO. mysticum aradaki farkla almanya seyahatini bedavaya getirirsin.

 18. #18
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  30-03-2005
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  44
  Mesajlar
  2,535
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  88381

  Evet...
  Fakat Almanya'da bir mağazada 700 euro diyordu ordaki arkadaşım demekki daha ucuz yerlerde var...

 19. #19
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  14-12-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,867
  Üye No
  51848

  Mysticum 750 euroya bulmuştu...Aradaki fark o zahmete değmezdi bence. Ama 500 Euro? bilemeyeceğim.

  Para sınırlı ise Marantz 5500 güçleniyor o zaman?

 20. #20
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  07-06-2004
  Mekan
  16 Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1,894
  Üye No
  16360

  almayada da heryer aynı değil 520 1014 tur o cihaz 2014 olsa bile her yerde bulayabilirsin o fiyatı

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı