Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: Kiracı tahliye davaları hk bilgisi olan var mı

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    191927

Kiracı tahliye davaları hk bilgisi olan var mı

Arkadaşlar burası doğru bölüm mü bilmiyorum ama kiracı tahliyesi ile ilgili bilgili olan kimse varsa bir soru sormak istiyordum. Bu forumda mutlaka bilen biri vardır diye düşündüm.
    Sorun şöyle.
    Kiracımızdan tahliye taahüdü almıştık. Süresi doldu.Uzatma istediler. Mümkün olmadığını belirttik.Ancak bu ayın kirasını yatırmışlar.Taahhüd tarihinden itibaren 1 ay içinde icraya vereceğiz ancak kirayı yatırmış olmalarının bir mahzuru olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Kiranın geri iadesi gerekir mi?
    Yardımlarınız için önceden teşekkürler.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2008
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    457909

Kiracınız hakkında tahliye davası açabilmeniz için, kiracınızla aranızda "Kira Sözleşmesi" olması gerekir. Kira sözleşmesi bitim tarihinde kiracınızı tahliye etmek istiyorsanız, kira sözleşmesinin bitmesine 1 ay kala, kendisine noter aracılığı ile bir bildirim göndermeniz gerekir. Bu bir ay içinde evi tahliye etmez ise, bu defa tahliye davası açacaksınız. Hakim tahliye kararı verirse, bu kararla İcra müdürlüğüne baş vurup tahliye talebinde bulunacaksınız. İcra müdürlüğünden alacağınız bir yazı ile, bağlı bulunduğunuz karakola gidip iki polis alacaksınız. Daha sonra icra müdürlüğünden bir icra memuru alarak, 4-5 tane de tahliye işçisi tutup, evi tahliye ettireceksiniz. Eğer tahliye için geldiğinizde kiracınız evde yoksa, bir yediemin deposu tutup deponun kirasını ödiyeceksiniz. Sonra bir nakliye aracı tutup, eşyayı hasarsız olarak depoya nakledeceksiniz. Kiracınız eşyasını alana kadar, deponun kirasını ödiyeceksiniz. Bilahare bu masrafları kiracınızdan tazmin edebilirsiniz, ama tabi bulabilirseniz.
    Yani biraz karışık bir iş. Yaşamayan bilmez. Herkes ev ev diye ağlanırken, ben evimin varlığına lanet edenlerden biriyim. Bide kaplumbağa hızıyla ilerleyen hukuk olunca, kafayı yememek işten bile değil.
    Düzenleyen steril : 08-03-2009 at 01:25

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    191927

Siz de epeyce dertlisiniz galiba.:) Allah kiracının da ev sahibinin de iyisine rastlatsın. Detaylı anlatmışssınız çok teşekkürler ama bizim durum biraz farklı. Kiracı girerken evi 1 mart ta boşaltacağını taahüt etti. Fakat zamanı geldiğinde çıkamayacağını 1 aya daha ihtiyacı olduğunu söyledi. Biz icra işlemlerini başlatıyoruz fakat bu arada bu ayın kirasını bankaya yatırmış. Sorum bu kira ile ilgili.Bu kirayı acaba geri mi iade etmek gerekir. Yoksa fark etmez mi?Onu merak ediyorum.
    teşekkürler.

Member
    Giriş Tarihi
    11-05-2007
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    348832

Arkadaşım, Ben de benzer olaydan ama kirayı alamamaktan muzdaribim. Bence kanunkar bu konuda fısssss. Ben avukata verdim. Kiracının eline dosya geçtikten 1 ay içerisinde itiraz edebiliyor. Sonra icra davası falan derken uzuyor ve kiracı bedavaya oturmaya devam ediyor.
    Dinsizin hakkından imansız gelirmil derler ya. Sen,n durumun farklı ama ben işimi başka yollarla hallettim. Ne zaman kanun çıkacak işte o zaman ev sahipleri rahatlayacak. Bu ülkede bu tip kanunlar gec****ği sürece kiracıların bazıları rahat rahat kira vermeden oturur. Ve buna devlet hiç bir şey yapamıyor (Bu krizde alacağın varsa yandın.)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    41553

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi steril Mesajı Göster
    Kiracınız hakkında tahliye davası açabilmeniz için, kiracınızla aranızda "Kira Sözleşmesi" olması gerekir. Kira sözleşmesi bitim tarihinde kiracınızı tahliye etmek istiyorsanız, kira sözleşmesinin bitmesine 1 ay kala, kendisine noter aracılığı ile bir bildirim göndermeniz gerekir. Bu bir ay içinde evi tahliye etmez ise, bu defa tahliye davası açacaksınız. Hakim tahliye kararı verirse, bu kararla İcra müdürlüğüne baş vurup tahliye talebinde bulunacaksınız. İcra müdürlüğünden alacağınız bir yazı ile, bağlı bulunduğunuz karakola gidip iki polis alacaksınız. Daha sonra icra müdürlüğünden bir icra memuru alarak, 4-5 tane de tahliye işçisi tutup, evi tahliye ettireceksiniz. Eğer tahliye için geldiğinizde kiracınız evde yoksa, bir yediemin deposu tutup deponun kirasını ödiyeceksiniz. Sonra bir nakliye aracı tutup, eşyayı hasarsız olarak depoya nakledeceksiniz. Kiracınız eşyasını alana kadar, deponun kirasını ödiyeceksiniz. Bilahare bu masrafları kiracınızdan tazmin edebilirsiniz, ama tabi bulabilirseniz.
    Yani biraz karışık bir iş. Yaşamayan bilmez. Herkes ev ev diye ağlanırken, ben evimin varlığına lanet edenlerden biriyim. Bide kaplumbağa hızıyla ilerleyen hukuk olunca, kafayı yememek işten bile değil.
    arkadaş gerekli açıklamayı güzel vermiş emlak kursuna gittim geçen ay bitti hukuk dersinde anlatıldı şuan bunların dışında bişey yapamazsınız kiracının insafına kalmış çıkmasını hemen istersenizde masraflarını karşılamak zorundasınız kontratda sözleşme sonunda kiralanan yer boşaltılacaktır diye noterde ibare koydursaydınız işleriniz daha rahat olacakdı bence kiracınızla oturup tatlı bir şekilde çözüm yoluna gidin bir ay diyorsada izin verin hukuk yoluna gidersenizde kazanan o olacak

Starting Member
    Giriş Tarihi
    22-03-2009
    Mekan
    33 İçel
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    486042

Merhaba arkadaşlar, benim oturduğum şehirden farklı bir başka şehirde kiralık bir evim var birbuçuk yıl için kiracım düzensizde olsa kiramı gönderiyordu fakat son 3 aydır kira göndermeyi kesti ve araştırdığımda 8 aydırda su-elektrik borcu olduğunu bunun yanısıra 12 aylıkta siteye yakıt borcu olduğunu öğrendim, buarada kiracım elektrik ve suyu benim üzerime açtırmış, bu olanlar üzerine site yönetimi kiracımı ve beni icraya vermiş, şimdi sorum şu, kiracının kullandığı yakıt giderinden benim sorumluluğum nedir ve kiracının mal varlığı yok ise icra sonucunda tüm borç bana mı kalır? Yapmam gereken nedir? Şimdiden teşekkürler ilgilendiğiniz için...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    41553

xgenon bildigim kadarıyla sorumlu siz oluyorsunuz birde site yönetimi eger karar alırsa ödenmeyen aidatlar için dairenizi satma yetkisi bile var yani bu işi bizzat kendiniz yönetimle konuşun ve iyi niyetinizi belirtin bu satma işini nasıl oluyor derseniz apartman sakinleri toplantıda karar alır ve tutanak tutarlar apartman giderlerinde hangi daireyse aidatlar ödenmeyen noter tespiti yapılır ve site yönetimi daireyi buna istinaden satma yetkisine sahip oluyor 12 aydır yakıt parası ödememişse yönetim iyi niyet göstermiş zaten o yüzden yönetimle irtibata geçin geç olmadan

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    191927

Başımdan benzer bir durum geçti.Tecrübelerimden edindiğim bilgi ile size yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle derhal bir avukatla temasa geçip vakit geçirmeden kiracınıza ödenmeyen meblağ ile ilgili bir ihtarname çekmeniz gerekiyor. Şu tarihte kira ödenmesi gerektiği halde ödenmemiş ve geçmiş aylara ait de şu kadar borç yönetime şu kadar borç filan diye.Kaçıp giderse herşey üstünüze kalır. Ne tür bir dava açacağınıza veya dava açıp açmayacağınıza avukatla detaylı konuşup karar verebilirsiniz.Vakit geçirmeden hemen kanuni işlemleri başlatmanızı tavsiye derim. Bildiğim kadarı ile kiracının yönetime borcundan önce kiracı ancak ödemezse siz sorumlu oluyorsunuz.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    26-11-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    289454

Bütün millet kira alamama gibi bir dertten yakınırken bende dahil 4 aydır kira alamıyorum ve sözleşmemde yok siz kiranızı aldığınız halde çıkaracam diye tutturmuşsunuz madem kiranızı alıyorsunuz ve kirayı yatıran kişi 1 ay sonra çıkacağını söylüyor siz niye mahkemeye verecem diye uğraşıyorsunuz ki? Bence dertsiz başınıza dert açmayın ve mahkemeye falan gitmeyin 1 ay sonra konuşarak halledin. Kolay gelsin...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    21-10-2003
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3

sayın ergur mesaj tarihine dikkat ettinizmi?

08-03-2009, 00:00 da yazılmış mesaj...Şimdiye zaten kiracı çıkmıştır..:)

Sözleşmeniz yoksa( eski /yeni) sizin iş daha kolay..Avukat tutup evinizin habersiz işgal edildiğini bildirirsiniz.Hatta daha kolaylaştırmak için Elektirk su abonelikleri dosyalarını ilgili yerlerden alırsınız.Burada mutlaka kira kontratı fotokopisi kullanmışlardır.Üzerindeki bilgiler yanlışsa ki yanlıştır mutlaka en fazla 1 ay içerisinde çıkarırsınız.

Ha dahada olmadı bir evsahibinin yaptığını örnek vereyim size; evin kapısını söküp başka yere götürün kapısız yerde de oturamayacağına göre bir kaç günden kendine kapılı bir yer bulur..En kötü sizi mahkemeye verecektir.Ama parası olsa zaten size kira verirdi..:)

Maalesef kiracı yasalarıda hep kiracıları koruyor tamam kira arttırımı vsler için iyide kirasını ödemeyen kiracılar için erken davranmazsanız evinizin kirada olduğuna pişman oluyorsunuz.Bazen lanet olsun deyip evin altına dinamit koyup uçuracak hale geliyorsunuz.Öyle kiracılar çıkıyorki şaşırmamak elde değil.
    Yaşadıklarım:
    -Adamın kira borcu var kirasını ödüyemiyor internetten kiralık ev bulup telefon ediyor.Adam telefon ettiği telefona, isme dikkat etmiyor.İşte efendim şu anki oturduğum evden evsahibinin oğlu gelecekmiş onun için çıkıyorum isterseniz telefonunu vereyim görüşüm diyecek kadar dikkatsiz.Bende .... Bey şu an kimle konuştuğunuzu biliyormusun diyorum afallayıp telefonu kapattı.1 haftaya kalmadan başka birinin canını yakmak için evi yükleyip götürdü.Kaldıki hatzedecekte birşeyi yoktu.Hala kiramızı almak için uğraşıyoruz.

-En çok rastladığım olaylardan biri bu : Güzel bir hanım yanında ona yakışmayan biri geliyor.Soruyorum ne iş yaparsınız.İşte diyor benim sanayide atölyemiz var.Conta vs üretiyoruz.Eşimde ev hanımı diyor.Evi geziyorlar beğeniyorlar.Kimliklerinizi verin biz kontratı hazırlayalım diyoruz.Bazıları veriyor kimliği sanki verince güven oluşacakmış gibi neyse araştırıyoruz dedikelrinin hiçbirinden eser yok.Ya kadın bir yerde konsamatris olarak çalışıyor çıkıyor yada ailecek kışı atlatıp yakıt vs ödemeden ev değiştiren göçer kiracı çıkıyorlar.Hatta öyleki bazıları eski yerden vukuatları varsa işte diğerinin kimliğini verip onun üstünden işlem yapılmasına çalışıyorlar.
    Neyse daha çok yazabileceğim örnekler var ama gerek yok onları yazsam roman olur..
    Evsahibi olanlara diyebileceğim tek şey her ne olursa olsun kiracınıza güvenmiyorsanız ilk kirayı geçirdiğinde avukata verip işlemlere başlatın yoksa her geçen ay sizin 3 ay geç almanıza neden olur..
    Sevgiler

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı