Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 23 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: CNC:Ahsaptan CNC tezgahi yapin ( resimli)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    475964

CNC:Ahsaptan CNC tezgahi yapin ( resimli)

Eski bir mobilyanizin ahsabinindan cekmecelerinin kizaklarindan faydalanarak cok ucuza mal edebileceginiz
    sahane bir CNC tezgahi sahibi olun, Kolaygelsin...

Edit:Sistemin gorunebilmesi icin ben kaynakla puntaladim ,sizler kizaklari ahsap uzerine monte edersiniz.

Düzenleyen ulvi51 : 26-02-2009 at 14:18 Sebep: 3uncu resim

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412437

Güzel bir kendinyap projesi..
    ancak bu projenin yapımında ve kullanımında çeşitli zorluklarla karşılaşılacaktır.
    Sebebi ise kafanın değil malzemenin hareket ettirilmesi.
    Ulvi usta, sürtünme konusunu bir kenara bırakırsak,
    yaptığın tezgahta işlenecek malzemenin maksimum eni, kafayı monte ettiğin ayakların açıklığı kadar olacaktır.
    minimum en de, Y eksenini monte ettiğin kızakların açıklığı kadar olacaktır.
    Maket yapımı gibi küçük parçaların kesiminde gayet güzel uygulanabilir bir proje olarak görüyorum.
    Ancak bildiğim kadarıyla bir CNC tezgahının zorluğu ve candamarı step motorlar ve bunların elektronik sürücü kartları diye biliyorum.
    Bu azimle onlarında projesini ortaya koyacağını umuyorum..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yazokur Mesajı Göster
    Güzel bir kendinyap projesi..
    ancak bu projenin yapımında ve kullanımında çeşitli zorluklarla karşılaşılacaktır.
    Sebebi ise kafanın değil malzemenin hareket ettirilmesi.
    Ulvi usta, sürtünme konusunu bir kenara bırakırsak,
    yaptığın tezgahta işlenecek malzemenin maksimum eni, kafayı monte ettiğin ayakların açıklığı kadar olacaktır.
    minimum en de, Y eksenini monte ettiğin kızakların açıklığı kadar olacaktır.
    Maket yapımı gibi küçük parçaların kesiminde gayet güzel uygulanabilir bir proje olarak görüyorum.
    Ancak bildiğim kadarıyla bir CNC tezgahının zorluğu ve candamarı step motorlar ve bunların elektronik sürücü kartları diye biliyorum.
    Bu azimle onlarında projesini ortaya koyacağını umuyorum..
    Yorum icin sagol arkadasim ,tahmin etmistim bu yorumun yapilacagini kusura bakma ama aklina gelmedimi civileri sokupte raylarin yerlerini degistirmek, bumu bahsettigin zorluk ,seni uzmek istemedim yanlis anlasilmak istemiyorum.

Edit :olculeri resimde istedigim gibi yerlestirmek cok zaman alacagindan fazla incelemedim ,gayem ray sisteminin ucuza mal edilip boyle bir tezgahin yapilabilecegini anlatmakti.
    Düzenleyen ulvi51 : 26-02-2009 at 14:45 Sebep: edit:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

bir videoda adam bildiğimiz su borularını kullanarak mini cnc yapmıştı.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412437

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ulvi51 Mesajı Göster
    Yorum icin sagol arkadasim ,tahmin etmistim bu yorumun yapilacagini kusura bakma ama aklina gelmedimi civileri sokupte raylarin yerlerini degistirmek, bumu bahsettigin zorluk ,seni uzmek istemedim yanlis anlasilmak istemiyorum.

Edit :olculeri resimde istedigim gibi yerlestirmek cok zaman alacagindan fazla incelemedim ,gayem ray sisteminin ucuza mal edilip boyle bir tezgahin yapilabilecegini anlatmakti.
    ustam öyle bir iki lafla kırılmam bozulmam rahat ol.. aksine yorumumla seni kırmaktan imtina ederim.
    umarım sende benim gibi düşünür, samimiyet ile yazılmış yorumlarıma kızmazsın..
    şimdi sözkonusu projendeki raylar sorun teşkil etmez büyük ihtimal..
    ama son zamanlarda mobilyalarda kullanılan basit plastik tekerli raylar kullanılacak olursa netice alınacağını sanmıyorum.
    senin çizimde gösterdiğin raylara koçtaşta bakmıştım farklı bir amaç için.. evin mutfağında dolabın içine büyük çekmeceli raflar yapmak amacıyla alacaktım. şu an net fiyatını hatırlamıyorum ama plastik tekerli basit ray takımı 10 ytl ise bunlar 80-100 ytl gibi bir fiyattı..

neyse işin mekanik kısmı sanırım bir şekilde halledilir.. daha olmadı "al abi şunu yap" derim bitti gitti :)

şu ana kadar pek değinmek istemedim ama sorayım artık..
    Elektroniğini ve mekaniğini bir şekilde çözdüğümüz bu CNC tezgaha yüksek devirli kafa motoru yerine 100 mW üzeri Lazer monte edebilirmiyiz.. bu Lazeri bilgisayar ile sürebilirmiyiz.. bu lazer kafayı temin edebilir miyiz ?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    427179

..........
    şu ana kadar pek değinmek istemedim ama sorayım artık..
    Elektroniğini ve mekaniğini bir şekilde çözdüğümüz bu CNC tezgaha yüksek devirli kafa motoru yerine 100 mW üzeri Lazer monte edebilirmiyiz.. bu Lazeri bilgisayar ile sürebilirmiyiz.. bu lazer kafayı temin edebilir miyiz ?
    Tezgaha laser monte edebilirsiniz, Laseri Spindle on/off biti ile kontrol edebilirsiniz, TR de bu laserlerin satıldığını duymuştum ama kesin bir bilgim yok.

Yapmak istediğimiz makine plasma olarak isimlendirilmektedir. Laser ile kesme, delme yapabilirsiniz yancak 3D işlemler ne yazık ki yapılamıyor. 2D olarak çalışır.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erhanzeynel Mesajı Göster
    Tezgaha laser monte edebilirsiniz, Laseri Spindle on/off biti ile kontrol edebilirsiniz, TR de bu laserlerin satıldığını duymuştum ama kesin bir bilgim yok.

Yapmak istediğimiz makine plasma olarak isimlendirilmektedir. Laser ile kesme, delme yapabilirsiniz yancak 3D işlemler ne yazık ki yapılamıyor. 2D olarak çalışır.
    yanlış anlamaz isen verdiğin bilgilerde bazı hatalar olduğunu söylemek istiyorum. Lazer ve plazma farklı şeylerdir. lazer sabit bir dalga boyundaki ışıktır. plazma çoğunlukla bütün elektronlarını kaybetmiş maddedir. Bir maddenin bütün elektronlarını kaybetmesi için aşırı derecede ısıtılması gerekir ki plazma tezgahlarında bu yüksek amper verilerek yapılır. plazma tezgahları günümüzde 68 mm ye kadar s235 çeliklerini kesebilirken lazer tezgahları sadece 25 mm kesebilir. hem plazma tezgahları hem lazer tezgahları 3 yada daha fazla eksenliolarak kullanılabilir. her tezgahta olduğu gibi plazma ve laser tezgahlarında da eksen sayısı arttıkça fiyatı katlanarak artar.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412437

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi redrua Mesajı Göster
    yanlış anlamaz isen verdiğin bilgilerde bazı hatalar olduğunu söylemek istiyorum. Lazer ve plazma farklı şeylerdir. lazer sabit bir dalga boyundaki ışıktır. plazma çoğunlukla bütün elektronlarını kaybetmiş maddedir. Bir maddenin bütün elektronlarını kaybetmesi için aşırı derecede ısıtılması gerekir ki plazma tezgahlarında bu yüksek amper verilerek yapılır. plazma tezgahları günümüzde 68 mm ye kadar s235 çeliklerini kesebilirken lazer tezgahları sadece 25 mm kesebilir. hem plazma tezgahları hem lazer tezgahları 3 yada daha fazla eksenliolarak kullanılabilir. her tezgahta olduğu gibi plazma ve laser tezgahlarında da eksen sayısı arttıkça fiyatı katlanarak artar.
    benim arayışım ahşap, pleksi gibi maddeleri işlemek.
    hal böyle olunca (izah ettiğiniz üzere) plazmaya ihtiyacım yok sanırım.
    işlemekten kasıt ise sadece 2d kesim veya materyal üzerine çizim.
    bu sebeple sanırım bana x ve y ekseni yeterli olacak Z eksenindeki kafa motoru hareketi yerine ON/OFF lazer olacağı için buna bile gerek kalmıyor..
    sizin içinde olduğunuz piyasada 2 eksenli ve metal olmayan maddeleri işlemekte kullanılacak hazır CNC tezgahların fiyatları ne civardadır.
    acaba ben "kendin yap" kapsamında lazerli bir CNC yapabilir miyim (lazer kafayı piyasadan temin edebilir miyim sizce fiyatı nedir)

ayrıca eğer kullanıyorsanız bu lazer kesim araçları ahşap üzerinde illaki bir yanma izi bırakıyor mu..
    neyse bunu hiç sormamış olayım.. lazerin talaşlı kesim yapacak hali yok heralde..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    427179

Söylediklerinizde yanlış anlaşılacak bir şey yok, yanlış bilgi verdiysem affola.
    Benim bildiğim kadarıyla plasma kesim ile laser kesim işlemleri birbirine çok yakın olduğundan Mach3 programında laser kesim için ayrı bir işlem modu yok. Plasma modu ile yönetiliyor.

İşleme o yüzden plasma işlemi demiştim.

Member
    Giriş Tarihi
    26-11-2006
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    289438

yazokur dostum anladığım kadarıyla plaka üzerinde eğri ve oval kesim yapmak için kullanmak istiyorsun bilirsin plaka oyutları 366*183, 280*210 encok kullanılan boyutlar lazer kesimde bu malzemeyi nereye yatıracaksın metal ızgarada çizilme ihtimai var ve kesim yapılan yerler mutlaka yanacaktır . sunta lam ve MDF lamda yanık izini kapatmak imkansız lazer kesim yapan ( metal) işyerinde gördüm metali dahi yakıyor . ama yalan dehilse görmedim söylemti diyorum yüksek basınclı su ile kesen var diye duydum yanlışta bilgilendirebilirim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412437

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erdenmob. Mesajı Göster
    yazokur dostum anladığım kadarıyla plaka üzerinde eğri ve oval kesim yapmak için kullanmak istiyorsun bilirsin plaka oyutları 366*183, 280*210 encok kullanılan boyutlar lazer kesimde bu malzemeyi nereye yatıracaksın metal ızgarada çizilme ihtimai var ve kesim yapılan yerler mutlaka yanacaktır . sunta lam ve MDF lamda yanık izini kapatmak imkansız lazer kesim yapan ( metal) işyerinde gördüm metali dahi yakıyor . ama yalan dehilse görmedim söylemti diyorum yüksek basınclı su ile kesen var diye duydum yanlışta bilgilendirebilirim.
    jet su sistemiyle pleksi belki kesilebilir ama ahşap özelliklede MDF ve suntalam asla kesilmez.. kesilmeye kesilirde kesilen malzeme sonra bir işe yaramaz.. suyu yiyeceği için şişer..

pleksinin yatırılacağı zemin hiç sorun değil.. çünkü bilirsin pleksi zaten yüzeyinde bir koruyucu tabakayla geliyor.. Lazerin zarar vermeyeceği yada zarar verse bile önemsiz olabilecek bir alt zemin-plaka bulunabilir.. atıyorum örn: yumurta kartonları tarzı..

Lazerin burada Kafa motorlu cnc ye göre avantajı, kesilecek malzemeyi sabitleme ihtiyacı olmayışı ve fireyi minimuma indirmesi..

Sanayide şu anda zaten lazer ile suntanın çok çağlam olanı kesilmekte. Ancak bunu yapan makine 100.000 $ civarında.. işin doğrusu hedeflediğim kullanım alanı için bu aşırı pahalı bir yatırım olacak.. ve bu makine ahşapta ince bir yanık izi oluşturmakta.. böyle bir alette yanık izinin kurtuluşu yok gibi geliyor.. ancak sonradan yanık izlerine müdahale ile belki kurtulunabilir.. ince bir zımpara veyahutta yanık izinde boya belki çözüm olabilir.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

benim arayışım ahşap, pleksi gibi maddeleri işlemek.
    hal böyle olunca (izah ettiğiniz üzere) plazmaya ihtiyacım yok sanırım.
    işlemekten kasıt ise sadece 2d kesim veya materyal üzerine çizim.
    bu sebeple sanırım bana x ve y ekseni yeterli olacak Z eksenindeki kafa motoru hareketi yerine ON/OFF lazer olacağı için buna bile gerek kalmıyor..
    sizin içinde olduğunuz piyasada 2 eksenli ve metal olmayan maddeleri işlemekte kullanılacak hazır CNC tezgahların fiyatları ne civardadır.
    acaba ben "kendin yap" kapsamında lazerli bir CNC yapabilir miyim (lazer kafayı piyasadan temin edebilir miyim sizce fiyatı nedir)

ayrıca eğer kullanıyorsanız bu lazer kesim araçları ahşap üzerinde illaki bir yanma izi bırakıyor mu..
    neyse bunu hiç sormamış olayım.. lazerin talaşlı kesim yapacak hali yok heralde..
    lazer ile her katı malzemeyi kesebilirsiniz fakat plazma ile elektrik iletkenliği yüksek olan metalleri kesebiliyorsunuz. lazer jeneratörlerini piyasadan temin edebilirsiniz fakat sadece siyah balonu patlatabilen bir lazer pointer piyasada 300-400 dolar gibi fiyatlara satılırken bir şeyi kesmekiçin kullanacağınız lazerin fiyatını siz düşünün. torchmate firmasının ve mazak firmasının internet adreslerinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz. en basit lazer kesicinin fiyatının 10000 euro olduğunu duymuştum. İşletmede kalın çelik sacların kesiminde kullandığımız için pahalı makineler ile çalışıyoruz.
    lazer ve plazma kesim yaparken çelik üzerinde zor görülen bir yanma izi bırakıyor tahta üzerinde mutlaka bırakıyordur. benim fikrimce eğer gerçekten hobi için büyük bütçeler ayırmıyorsanız kendin yap kapsamında bir cnc plazma veya lazer pahalı bir hobi olacaktır.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412437

lazer ile her katı malzemeyi kesebilirsiniz fakat plazma ile elektrik iletkenliği yüksek olan metalleri kesebiliyorsunuz. lazer jeneratörlerini piyasadan temin edebilirsiniz fakat sadece siyah balonu patlatabilen bir lazer pointer piyasada 300-400 dolar gibi fiyatlara satılırken bir şeyi kesmekiçin kullanacağınız lazerin fiyatını siz düşünün. torchmate firmasının ve mazak firmasının internet adreslerinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz. en basit lazer kesicinin fiyatının 10000 euro olduğunu duymuştum. İşletmede kalın çelik sacların kesiminde kullandığımız için pahalı makineler ile çalışıyoruz.
    lazer ve plazma kesim yaparken çelik üzerinde zor görülen bir yanma izi bırakıyor tahta üzerinde mutlaka bırakıyordur. benim fikrimce eğer gerçekten hobi için büyük bütçeler ayırmıyorsanız kendin yap kapsamında bir cnc plazma veya lazer pahalı bir hobi olacaktır.
    çok teşekkür...

pek hobby amaçlı düşündüğümü söyleyemem..
    Ticari amaçla düşünüyorum ancak gelişen teknolojiler bu tip makinaları birkaç yıl içinde atıl duruma düşürüyor.
    Bu sebeple düşündüğüm alanda yüksek maliyetli yatırım yapmak pek akıllıca değil. Üstelik hazır pazarı olan bir ticaret olmadığı için önce üretimin yapılıp sonra pazar oluşturulması gerekecek. Pazar ve karlılık oranına görede (umarım) daha profesyonel ve daha büyük ebatlı ve daha hızlı üretim çözümleri ve sistemleri araştırmayı planlıyorum..
    Gizli yada sır bir sektör değil. Sipariş üzerine oyuncak ve promosyon imalatı..
    örneğin bir otomobil aldığınızda üzerinde isminiz yazılı bir anahtarlık..
    yada Ahşap ve pleksiden oluşturulmuş bir fotoğraf çerçevesi veya albüm

halihazırda yapılıyor veya konvansiyonel yöntemlerle bunlar yapılabilir. ancak hedeflenen üretim daha hızlı seri..
    nasılki fotokopi ile bir evrağı çoğaltmak istediğinizde önceden sipariş, kapora ve bekleme süresi yaşamıyorsanız bu sektörlerde de aynı mantık ile bekleme ve ödeme süresini ortadan kaldırma düşüncesiyle bu makinayı araştırmaktayım.

Makine ve işleyiş sistemi oluşturulduğunda, bayilik yada francaysing mantığı ile işletmeyi büyütmek ve yaygınlaştırmak düşüncelerim var.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    5123

arkadaşlar güzel bir proje olmuş sadece bu tip bir tezgahta rijitlik ve güç beklemeyin ama sadece yapıp göreyim diyorsanız sorun yok güzel olur çalışırda.Ahşap yerine derlin(teflon) seçerseniz işlemesi kolay ve dayanıklı olur burayı incelemenizi tavsiye ederim.

Bu konu ile ilgili benim yaptığım makinada burada

Düzenleyen DREAM : 03-03-2009 at 01:48

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

çok teşekkür...

pek hobby amaçlı düşündüğümü söyleyemem..
    Ticari amaçla düşünüyorum ancak gelişen teknolojiler bu tip makinaları birkaç yıl içinde atıl duruma düşürüyor.
    Bu sebeple düşündüğüm alanda yüksek maliyetli yatırım yapmak pek akıllıca değil. Üstelik hazır pazarı olan bir ticaret olmadığı için önce üretimin yapılıp sonra pazar oluşturulması gerekecek. Pazar ve karlılık oranına görede (umarım) daha profesyonel ve daha büyük ebatlı ve daha hızlı üretim çözümleri ve sistemleri araştırmayı planlıyorum..
    Gizli yada sır bir sektör değil. Sipariş üzerine oyuncak ve promosyon imalatı..
    örneğin bir otomobil aldığınızda üzerinde isminiz yazılı bir anahtarlık..
    yada Ahşap ve pleksiden oluşturulmuş bir fotoğraf çerçevesi veya albüm

halihazırda yapılıyor veya konvansiyonel yöntemlerle bunlar yapılabilir. ancak hedeflenen üretim daha hızlı seri..
    nasılki fotokopi ile bir evrağı çoğaltmak istediğinizde önceden sipariş, kapora ve bekleme süresi yaşamıyorsanız bu sektörlerde de aynı mantık ile bekleme ve ödeme süresini ortadan kaldırma düşüncesiyle bu makinayı araştırmaktayım.

Makine ve işleyiş sistemi oluşturulduğunda, bayilik yada francaysing mantığı ile işletmeyi büyütmek ve yaygınlaştırmak düşüncelerim var.
    Bir ara boş vaktim vardı o sırada çalıştığım şirkette. Bende hem yeni gelen plazma makinemizin denemesini ve baz değerlerini almak hemde güzel birşeyler yapmış olmak için piyasada kromlu sac diye tabir edilen saclardan artan parçaları kullanarak harita bayrak gibi kesimler yapıp sonra boyama yapmıştım. Evde bulabilirsem resimlerini çekip eklerim buraya. Bystronic firmasının sadece <7 mm kalınlığında metali kesebilen bir tezgahı var. fiyatı 1 sene kadar önce 264.000 euroydu. Kayseride Servonom isminde bir firma var lazer tezgahı üretiyorlar. Plastik ve metal kesebiliyor. En düşük güçtekinin fiyatı 175.000 euroydu yanlış hatırlamıyorsam. Bursada Durmazlar isminde bir firma var. Onlarda üretmeye başlamıştı bir süre önce duyduğum kadarıyla fiyatı hakkında bilgim yok. bir ara bir firmanın 75000 euro fiyatla lazer tezgahı sattığını duymuştum. Bu saydığım tezgahlar büyük ölçülerdeki işletmelerde çoğunlukla metal kesiminde kullanılan tezgahlar. eğer daha düşük güçte istiyorsanız ve tezgahın sadece lazer ünitesini alacağım geri kalan aksamını ben yapacağım diyorsanız daha ucuzada laser jeneratörü bulabilirsiniz. Fakat plazma sadece elektrik kabloları ile taşınan elektriğe ihtiyaç duyarken laser jeneratörden sonra optik kablo veya aynalar vasıtası ile taşınması gerekiyor. aynalar ile olan düzeneği kendiniz kuramazsınız vakum ortam oluşturulması gerekiyor. körük sistemi yapılmalı vs. optik kablo ile taşırsanız daha kolay fakat lenslerin temizlik ünitesi vs gibi etkenler ile bu da çok zor. bu sebeple üretilmiş bir makineyi satın almanızı tavsiye ederim. Marka olarak paranızın yettiği en kaliteli olanı alın derim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412437

......elektriğe ihtiyaç duyarken laser jeneratörden sonra optik kablo veya aynalar vasıtası ile taşınması gerekiyor. aynalar ile olan düzeneği kendiniz kuramazsınız vakum ortam oluşturulması gerekiyor. körük sistemi yapılmal.......

üstat bildiğim kadarıyla benim amaçladığım alanda halihazırda üretilip 50.000 avro civarında fiyata satılan lazer cnc kesim tezgahlarında zaten Laser ışığının taşınması diye bir proses yok.
    Bu konu başlığında bahsedilen CNC tezgahlarındaki kafa motoru (adına ne denirse breyz, matkap, yüksek devirli motor vs.) yerine laser kafa takılmış.. Bu aletlerin çalışması sırasında bu lazer kafanın 4 konumu var gözlemlediğim kadarıyla..
    -of konumu (bu konumda lazer hiç çalışmıyor)
    -işaret konumu (bu konumda kırmızı bir ışın veriyor ve kafanın nereye etki edeceğini dolayısıyla ince ayar yapmanızı sağlıyor)
    - iz konumu (bu konumda tezgah çalışırken işlenecek malzemeyi kesmeyip sadece iz-çizgi-yazı gibi şeyleri işliyor)
    - Kesim konumu (bu konumda lazer malzemeye göre maksimum gücte çalışıp kesim işlemini gerçekleştiriyor.

Birde bunların dışında 3D görünüm oluşturan bir laser tekniği var.
    Pleksiglas malzemenin içine lazer belli tekniklerle verilerek noktasal olarak malzemenin içinde patlamalar-yanmalar oluşturuyor. Böylece pleksiglas malzemesinde 3D görseller yada yazı oluşturuyor.. Ama bunu yapan lazer tezgahların fiyatlarının 500 bin avro olduğunu duydum..
    Düzenleyen yazokur : 03-03-2009 at 12:37

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

üstat bildiğim kadarıyla benim amaçladığım alanda halihazırda üretilip 50.000 avro civarında fiyata satılan lazer cnc kesim tezgahlarında zaten Laser ışığının taşınması diye bir proses yok.
    Bu konu başlığında bahsedilen CNC tezgahlarındaki kafa motoru (adına ne denirse breyz, matkap, yüksek devirli motor vs.) yerine laser kafa takılmış.. Bu aletlerin çalışması sırasında bu lazer kafanın 4 konumu var gözlemlediğim kadarıyla..
    -of konumu (bu konumda lazer hiç çalışmıyor)
    -işaret konumu (bu konumda kırmızı bir ışın veriyor ve kafanın nereye etki edeceğini dolayısıyla ince ayar yapmanızı sağlıyor)
    - iz konumu (bu konumda tezgah çalışırken işlenecek malzemeyi kesmeyip sadece iz-çizgi-yazı gibi şeyleri işliyor)
    - Kesim konumu (bu konumda lazer malzemeye göre maksimum gücte çalışıp kesim işlemini gerçekleştiriyor.

Birde bunların dışında 3D görünüm oluşturan bir laser tekniği var.
    Pleksiglas malzemenin içine lazer belli tekniklerle verilerek noktasal olarak malzemenin içinde patlamalar-yanmalar oluşturuyor. Böylece pleksiglas malzemesinde 3D görseller yada yazı oluşturuyor.. Ama bunu yapan lazer tezgahların fiyatlarının 500 bin avro olduğunu duydum..
    lazer tezgahının gücü belirli bir büyüklüğün üstüne çıktığında laser oluşturan jeneratör diyebileceğimiz ünite çok büyüyor bu sebeple lazer ışınının tezgah dışında oluşturulup taşınması gerekiyor. Benim gördüğüm bütün makinelerde böyleydi. Benim gördüğüm makineler en kötüsü 7 mm en iyisi 25 mm kesen sanayi ağır sanayi tipi tezgahlardı. Birde ufak kağıt ince tahta kesen bir tezgahın prototipini görmüştüm o tezgahta bile lazer ışını optik kablolar vasıtası ile taşınıyordu. mutlaka böyle olacak diye birşey yok. Laser üreten jeneratörü taşıyan makinede vardır mutlaka.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Attaki adreste iki scannerden bir CNC yaparak lasser eklemis ve karton kesiyor,fikir edinmek icin bakabilirsin
    laser'i eveready marka elde kullanilan bir laserden sokmus yanilmiyorsam.

Edit:Elfeneri gorunumde 500 dolardan basliyor
    Düzenleyen ulvi51 : 11-03-2009 at 20:28 Sebep: + 1 url adresi

Starting Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    22102

bu konuda amatörlere hizmet veren
    bikomak var. ankarada.
    web sayfasından inceleyebilirsiniz

Starting Member
    Giriş Tarihi
    21-12-2005
    Mekan
    47 Mardin
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    167565

Selam arkadaşlar
    bende 3 eksenli mini bir CNC yapmaya çalışiyorum daha ünce bu işle uğraşanlar lütfen yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler
    devrenın heraketlerin eşit olması için motor ve dişliler aynı olması mı lazım yoksa fark etmiyormu

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı