Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 28 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: rekabet kurulundan adsl kararı

Member
    Giriş Tarihi
    29-03-2004
    Mekan
    63 Şanlıurfa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    8965

rekabet kurulundan adsl kararı

ADSL için sabit hat zorunluluğu kaldırılıyor

A.A

Rekabet Kurulu, ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunun kaldırılmasını istedi.

Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009'da aldığı kararlar, Kurumun internet sayfasında yayımlandı.

Buna göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından ADSL bağlantısı için sabit telefon hattının zorunlu tutulmasının, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna aykırı olduğu iddiası üzerine inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verildi.

Ancak, söz konusu şirket tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak, Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi kararlaştırıldı. Bu konuda, Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için Başkanlığa yetki verilmesi karara bağlandı.

TELEKOM'DAN AÇIKLAMA

Türk Telekom'dan Borsa'ya gönderilen yazıda, Rekabet Kurulunun “Yalın ADSL” kararının şirkete ulaştığı belirtilerek, “Konu ile ilgili değerlendirmenin yapılabilmesi için gerekçeli kararın tarafımıza tebliğ edilmesi beklenmektedir” denildi.

Rekabet Kurulunun 18 Aralık 2008 tarih ve 08/73 sayılı toplantısında ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı olmasının zorunlu tutulması konulu şikayet hakkında yapılan ön araştırma kapsamında Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009 tarih ve 09/07/127/38 sayılı toplantısında, dosya konusu iddialar ile ilgili olarak Türk Telekomünikasyon A.Ş hakkında 4054 sayılı Kanunun 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığı belirtilen açıklamada, bununla birlikte aynı kanunun 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca adı geçen teşebbüs tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve bu suretle şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen üç ay içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi hususlarında Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye ve karar hakkında bilgilendirilmek üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için başkanlığa yetki verilmesine karar verildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Gerekçeli karar ve görüş yazısı tarafınıza ayrıca tebliğ edilecektir” denildi.

kaynak

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    960

Haber gayet sevindirici. Umarım bir an önce uygulanmaya başlar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Tabi Rekabet Kurulu kararlarına yargı yolu açık TT Danıştaya büyük ihtimal iptal için başvurur, son kararı Danıştay söyler. Danıştay kararı çıkana kadar da telefon hattı olmadan ADSL hizmeti vermek zorunda.

Rekabet Kurulu’nun 4054 sayılı Kanun çerçevesinde kendisine verilen görevleri yerine getirirken yapmış olduğu işlemler ve almış olduğu kararlar, Anayasa’nın 125. maddesi gereğince yargısal denetime tabidir. 4054 sayılı Kanun Rekabet Kurulu’nun teknik kararlarına karşı Danıştay’ı ilk derece mahkemesi olarak görevlendirmiştir.
    Taraflar, Rekabet Kurulu’nun nihai kararlarına, tedbir kararlarına, para cezalarına ve süreli para cezalarına karşı kararın kendilerine tebliğinden itibaren 60 gün içinde Danıştay’a başvurabilirler. Tarafların Rekabet Kurulu kararlarına karşı Danıştay’a başvurmaları kararların uygulanmasını ve para cezalarının takip ve tahsilini durdurmaz.
    Düzenleyen qwerty : 20-02-2009 at 15:26

New Member
    Giriş Tarihi
    19-08-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    374387

Telefon hattı olmadan ADSL (internet) kullanmak

selamlar;

Evet telefon hattı olmadan internet kullnabilir.

Adsl sinyalları farklı,ama tercübe olarak yaşadım,Telefon hattım calışmıyordu ben internete girebiliyordum.

Arıza olarak telekoma mail attım mümkün degil telefon hattının olması gerekir dediler.Ama ben yaşadıgım gercek olanı yazıyorum.

saygılarımla

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    48513

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi muratdemirci Mesajı Göster
    selamlar;

Adsl sinyalları farklı,ama tercübe olarak yaşadım,Telefon hattım calışmıyordu ben internete girebiliyordum.

Arıza olarak telekoma mail attım mümkün degil telefon hattının olması gerekir dediler.Ama ben yaşadıgım gercek olanı yazıyorum.

saygılarımla
    Doğru demişler hat şart ama onlarınki hem adsl hemde telefon satışı üzümlü kek yani adsl şatışı yapıpta hat çekselerya o zaman telefonu kime satacaklar.Kanunen iş oraya gelirsede hat kullanma parası isterler.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    08-09-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    26749

hadi hayırlısı en sonunda bunların telefon paralarını ödemekten kurtulacaz oh beeee

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    22 Edirne
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    184779

yeteri kadar soydular milleti zaten

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-08-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    123672

Bu kararı en az 30 kere açıkladı rekabet kurulu yinede birşey değişmedi !
    En az 30 kerede Sabit Ücret alınmayacak dendi !
    Ama hala alınıyor .
    Telekom Yasaları çiğniyor Devlet seyrediyor .
    Saçmalıklar ülkesindeyiz Vesselam .
    Bu karada unutulur !

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-04-2007
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    339522

Telekom öpmeye devam ediyor, edecekte..! Peşkeş çekildi..! Şimdi kaymağını yiyiyorlar. Eski abonelere indirim yok, yeni abonelere 1-2 ay şirin görünmek için her türlü şaklabanlığı yapıyorlar. Ne diyim yazıklar olsun..!

Senior Member
    Giriş Tarihi
    08-08-2008
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    448583

telefon hattı olmadan adsl kullanılırsa turkiyede kimse sabit telefon kullanmaz hic konusmadan 16 lira kim verir
    bu ifade telekom calısanının ifadesi o yuzden turk telekom elinden geldigince bu kararı uygulamaz yaklasık 5 yıl daha :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2009
    Mekan
    23 Elazığ
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    480493

Telekom bozdurur o kararı sevinmeyin hiç.

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1589

Ülkeyi yönetenlerin rantı var bu işte yüz sefer karar çıksa nafile bizi soymaya devam ederler,kim takar mahkemeyi.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    28-09-2006
    Mekan
    64 Uşak
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    267550

selamlar;

saygılarımla
    aynen benim de başıma geldi bu olay :D: ee işin içinde soymak varsa her şey mubahdır :Ç
    Düzenleyen desperado64 : 20-02-2009 at 17:13

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    188462

arkadaşlar adsl alacam..ancak sabit hatsız adsl dönemi en erken ne zaman başlar??..yada taahütsüz biri adsl hakkında görüşeriniz neler..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    11-05-2008
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    432931

arkadaşlar inşallah bu internet için sabit hat zorunluluğundan kurtuluruz yoksa bu telekom bizi kaz gibi yolmaya devam edecek saygılarım ve sevgilerimle :crashs::crashs::crashs:
    Düzenleyen bil.servis : 20-02-2009 at 19:03

Average Member
    Giriş Tarihi
    04-09-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    26065

Böyle kararları sürekli mahkemeler alıyor ama türk telekom bu kararları sürekli üst mahkemelerde bozuyor artık bu haksız alınan ücretleri bir an önce son verilse. İnternet için telefon hattına HAYIR

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-03-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    9157

selamlar;

saygılarımla
    Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi desperado64 Mesajı Göster
    aynen benim de başıma geldi bu olay :D: ee işin içinde soymak varsa her şey mubahdır :Ç
    Bunda şaşılacak birşey yok. İnternet tek hattan çalışır, telefonsa çalışmaz. Yani evinize gelen 2 telden biri interneti çalıştırmaya yeter, sadece performansı düşer. Telefonsa tek hattan çalışmaz. İsteyenler evde bunu deneyebilir. Eve gelen hattın bir bacağını koparın internetiniz kesilmez ama telefonda çevir sesi gider...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    28052

hazirana anca devreye girer :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-06-2004
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16480

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi qwerty Mesajı Göster
    Tabi Rekabet Kurulu kararlarına yargı yolu açık TT Danıştaya büyük ihtimal iptal için başvurur, son kararı Danıştay söyler. Danıştay kararı çıkana kadar da telefon hattı olmadan ADSL hizmeti vermek zorunda.
    Danıştay itiraz başvurularında tedbir amacıyla "yürütmeyi durdurma" ön kararı verir. Yani itirazın sonucu, ilgili mahkeme tarafından karara bağlanıncaya kadar, itiraz konusu düzenleme askıya alınır ve uygulama durdurulur. Danıştay nihai kararı vermeden telefonsuz ADSL hizmeti başlamaz malesef...
    Düzenleyen arabaci : 21-02-2009 at 21:14

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-07-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    117156

Evet telefon hattı olmadan internet kullanılabilir.
    Elbette kullanılabilir. Önemli olan hattın eve kadar ulaşması. Teknik olarak aynı kabloyu ama iki ayrı frekansı kullanan hizmetler sözkonusu. Aslında kendi içinde bile tutarsız değil mi bu durum ? Hani Türk Telekom ve TTNet iki ayrı şirketti ? Saçma olan da bu zaten. Kanun gayet açık : Bir hizmeti satın almak için başka bir hizmeti satın alma zorunluluğu olamaz. TürkTelekom ne kadar direnirse dirensin bu tuhaflık bir gün bitecek. Ama biz görür müyüz işte onu bilemem :).

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı