Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Switch veya HUB kullanmadan Vista ve XP ile kablosuz ağ

Starting Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    212996

Switch veya HUB kullanmadan Vista ve XP ile kablosuz ağ

Öncelikle Vista,
    Uzun ugraşlardan sonra,Vista Home Premium yüklü masaüstü bilgisayarım ile Vista Starter yüklü notebook’um arasında PCI Wireless Ethernet Card (Resim:A) kullanarak kablosuz ağ kurabildim.Ve bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.

img3.imageshack.us/my.php?image=18368682wr2.jpg

Masaüstü bilgisayarımdan (ki 2 İşletim Sistemi kullanıyorum.C’de XP Media Center,
    D’de Vista Home Premium) Kabloİnternet (NetMaster) (Resim:B) ile internete bağlanıyorum..

http//img222.imageshack.us/my.php?image=13517987pu2.jpg

Vista Home Premium yüklü Masaüstü bilgisayarımda yaptıgım işlemler ;

01)- Marvell Libertas 802.11b/g Kablosuz LAN İstemcisi Bağdaştırıcısı driverini verilen CD ile (Resim:C) bilgisayarıma tanıttım.Yazılımını kurmadım.

img222.imageshack.us/my.php?image=82082966uu4.jpg

02)- Bilgisayar’ıma sağ tıkladım,Özellikleri seçtim.Sol tarafta görünen Gelişmiş sistem ayarları’nı tıkladım.(Resim:01)

img26.imageshack.us/my.php?image=24752645jj9.jpg

(Resim koymak için belli bir sayıda mesaj yazmam gerekiyor imiş,ugraşmak zor geldi-lütfen yaşıma verin-Resim:yazan yerlerin altındaki img.ların başına http// koyarsanız resme ulaşabilirsiniz.Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.)
    03)- Bilgisayar tanımı’na AYDINGOZ ismini,verdim.(Resim:02)

img27.imageshack.us/my.php?image=11440259nb2.jpg

04-) Bu bilgisayarı yeniden adlandırmak için Değiştir’i tıklattım.Çalışma grubu’nun ismini EV olarak değiştirdim.Bilgisayarı yeniden başlattım.(Resim:03)

img3.imageshack.us/my.php?image=03copyiz9.jpg

05)- Dizüstü bilgisayarıma geçtim,Bilgisayar tanımı’nı değiştirmedim.Çalışma grubu’nun ismini EV olarak değiştirdim.Dizüstü bilgisayarımı da yaniden başlattım.Böylece iki bilgisayarım arasında bir ağ kurmuş oldum.

06)- Bundan sonra yapmam gereken iki bilgisayar arasında internet paylaşımını ayarlamaktı…
    Denetim Masası,Ağ ve Paylaşım Merkezini tıklayarak açtım.(Resim:04)

img132.imageshack.us/my.php?image=04copyzv8.jpg

07)- Sol tarafta bulunan Bağlantı veya ağ Kur’a (Resim:05) tıkladım.Çıkan pencerede,Bir bağlantı seçeneği belirleyin (Resim:06) bölümünde Kablosuz geçici (bilgisayarlar arası) ağ kur’u işaretledim.Devam ettim.

img3.imageshack.us/my.php?image=05copyyn7.jpg
    img6.imageshack.us/my.php?image=06copyqa9.jpg

08)- Karşıma Kablosuz geçici ağ kur çıktı.(Resim:07)…Devam dedim…

img26.imageshack.us/my.php?image=07copydp7.jpg

09)- Karşıma ağınıza bir ad verin ve güvenlik seçeneklerini belirleyinden ;
    Ağ adımı : deneme
    Güvenlik türümü:WEP
    Güvenlik anahtarı/parolamı yazdım,
    Bu ağı bu bilgisayardaki tüm kullanıcılar için kaydet’i işaretledim ve devam ettim.(Resim:08)

img5.imageshack.us/my.php?image=08copykp9.jpg

10)- Karşıma deneme ağı kullanıma hazır bölümü çıktı.Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın ve dosya yazan yere tıkladım. .(Resim:09)

img5.imageshack.us/my.php?image=09copyns9.jpg

11)- Paylaşma ve Bulma bölümünde,
    Ağ Bulma ; Açık
    Dosya Paylaşımı ; Açık
    Ortak Klasör Paylaşımı ;Açık’ları işaretledim.
    Yazıcım tamirde olduğundan Yazıcı Paylaşımını kapattım.
    Sol taraftan Kablosuz Ağları Yönet’e tıkladım.(Resim:10)

img95.imageshack.us/my.php?image=10copyef9.jpg

12)- “deneme” adlı bağlantımı gördüm…(Resim:11)

img5.imageshack.us/my.php?image=11copyvg6.jpg

13)- Ağ bağlantılarımı açtım,Kablosuz Ağ bağlantısı’na tıkladım(Resim:12).

img87.imageshack.us/my.php?image=12copyqc0.jpg

Kullanıcıların bağlanması bekleniyor’u gördüm.(Resim:13)

img87.imageshack.us/my.php?image=13copysx2.jpg

Artık masaüstü bilgisayarımla gerekli işlemleri tamamladıktan sonra,dizüstü bilgisayarıma geçme zamanı idi…

14)- Vista Starter yüklü Dizüstü bilgisayarımda ,Kablosuz Ağlar var’a tıkladım.deneme ağına bağlan dedim ve bağlandım.

15)- Karşıma Ağ Konumu Ayarla bölümü otomatik olarak çıktı.Burada Ev Ağı kur’a tıkladım..(Resim:15) devam ettim.

img6.imageshack.us/my.php?image=15copysr0.jpg

16)-Sonunda Ağ ayarları başarılı bir şekilde ayarlandı.(Resim:16) mesajını gördüm.

img27.imageshack.us/my.php?image=16copyoc5.jpg

17)-Ağ ve Paylaşım Merkezini açtığımda tablo çıktı karşıma.(Resim:17)

img6.imageshack.us/my.php?image=17copydf1.jpg

18)- Şimdi Kabloİnternet bağlantımda bir-iki ayar zamanı gelmişti.Ağ bağlantıları’na tıkladım.Kabloİnternet bağlantıma sağ tıkladım,Özellikler’e girdim.(Resim:18)
    Internet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6) yı tıkladım.Özellikler bölümünde “Otomatik olarak IPv6 adresi al’ı işaretledim.

img23.imageshack.us/my.php?image=18copyrv4.jpg

DNS sunucu adresini otomatik al’ı işaretledim.Tamam dedim buradan çıktım.(Resim:19)

img23.imageshack.us/my.php?image=19copynx0.jpg

20)- Yine aynı işlemleri Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü tıkladım.Otomatik olarak IP ve DNS’yi ayarladım.(Resim:20)

img3.imageshack.us/my.php?image=20copylb2.jpg

21)- Yine KabloInternet Özellikler’den Kimlik Doğrulaması’na geçtim.IEEE 802.1X kimlik doğrulamasını etkinleştir’i işaretledim.
    Ağ kimlik doğrulama yöntemi seç’ten
    Microsoft : Korumalı EAP (PEAP)’ı işaretledim.
    Bu ağa yönelik daha sonraki bağlantılar için kullanıcı bilgilerini önbelleğe al’ı işaretledim.(Resim:21)

img8.imageshack.us/my.php?image=21copyxm1.jpg

22)- Yine,KabloInternet Özelliklerde Paylaşım bölümüne geçtim.
    İnternet Bağlantısı paylaşımı’nda ;
    Diğer ağ kullanıcıları,bu bilgisayarın Internet bağlantısı yoluyla bağlansın’ı işaretledim.
    Bilgisayarı evde kullandığım için,
    Diğer ağ kullanıcıları,paylaşılan Internet bağlantısını denetlesin ve devre dışı bırakabilsin’i işaretledim.(Resim:22)

img132.imageshack.us/my.php?image=65829940qm1.jpg

Ve şu anda iki bilgisayarda ağa bağlandı.Şimdilik sorunsuz ve kesilmesiz çalışıyor.
    XP’de ağ ise birkaç gün sonra…
    Düzenleyen aydin1948 : 19-02-2009 at 20:08

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-04-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    343949

Hocam, ellerine sağlık, gerçekten yazınızı soluksuz okudum ama, resimlere bakmaya üşendim bende..:)

SİZCE: 1.Masa üstü bilgisayar kullanıyorum xp pro- 2.dizüstü kullanıyorum bunlardan birinde xp home diğerinde ise xp pro var, bu 3 makineyide bir biri ile iletişime nasıl geçirile bilir? Olursa kısaca tarif edermisiniz?
    Moden:Airties RT 205
    Düzenleyen serif1925 : 05-04-2009 at 10:12

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık