Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 11 mesajdan 1 ile 11 arası

Konu: LCD-HDMI-PC Üzerine Bir Problem

Member
    Giriş Tarihi
    27-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    8721

LCD-HDMI-PC Üzerine Bir Problem

Selam
    Arkadaşlar bende 37LG3000 lcd tv ve Asus M3A78_EM anakartlı bir pc var.
    Anakartın üzerinde bulunan hdmi çıkış vasıtasıyla görüntüyü tv ye aktarıyorum. Buraya kadar herşey normal.
    ANCAK: Önce tv den hdmi girişi seçip sonra PC ye restart atarsam görüntü geliyor ama Pc açıkken TV den hdmi ye geçince ekranda görüntü olmuyor.Her defasında pc yi yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.
    Son sürücüler kurulu.
    Bu sorunun sebebi nedir nasıl çözebilirim. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum
    Düzenleyen sezerbaris : 17-02-2009 at 20:40

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

lcd de hdmi kontrolü ile ilgili cihaz bağlantısı yapıldığında otomatik kullan diye bir opsiyon olması lazım senin markan için hangi menü içinde yer alır bilemiyorum ancak bu tip bir ayarı var onu aç

yada laptoptan ikinci ekran algıla seçeneğini aktif et

Member
    Giriş Tarihi
    27-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    8721

Sayın Picklock
    Cevabınız için teşekkürler.
    Dediklerinizi yapmaya çalıştım ancak Lcd de öyle bir seçenek bulamadım maalesef.
    İkinci ekranı algıla seçeneği ise aktif.
    PC de bağlantı görünüyor ekranlar arasıda LCD yi modeline kadar yazıyor ancak TV sinyal yok uyarısı veriyor ancak PC yi yeniden başlattığımda TV ye görüntü geliyor.
    Her seferinde TV yi yeniden başlatmak zorunda kalıyorum

Member
    Giriş Tarihi
    07-04-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    205221

arkadaşlar bende de Lg lg5000 lcd tv var, malesef bi türlü dvi to hdmi bağlantı kuramadım, önceki Lg 32pc51 plazmada 18+1 pinli dvi to hdmi kablo ile sorunsuz bir şekilde görüntü alıyordum. bugün 24+1 pinli dvi to hdmi adaptör alıp denedim ama malesef yine başarısızlık. yarın 24+1 pinli bir kablo alıp deniyecem. bu model tvlerde dvi to hdmi bağlantı yapan varmı acaba. merak ettiğim bir konuda dvi to vga veya vga to vga bağlantı ile nasıl bir sonuç alırım. notebookun ekran kartı nvdia geforce go 7300. çözünürlük 1280 X 800

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

birde şunu dene bazen bendede pc yi bağladığımda bir süre cihazı görmediği için ekrana görüntüyü taşımıyor sorunu şöyle halledebiliyorum, pc ve panel hdmi kablo ile bağlandıktan sonra kablo panele bir aktif et sinyali taşır ancak bazen panel bunu bir süre algılamıyor, bu durumda panelde hangi girişe bağlı ise pc o girişi el ile kumandadan manuel olarak seçersen görüntü geliyor (zaten normal şartlarda panel pc yi direk görmesi için bir kaç saniye beklemen gerekir)

örnek olarak

pio kuro panelimde laptop hdmi 3 girişi için tanımlanmış durumda, laptopu kablo ile bağladığımda panel ekranı aktif etmediği zaman kumandadan pio da input 3 seçiyorum ve tak laptop ekranı panelde :)

Member
    Giriş Tarihi
    27-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    8721

Yok ne yaptıysam olmadı bir şekilde pc hdmi ye sinyal göndermiyor.
    Sadece ilk açılışta sinyal gönderme olayı gerçekleşiyor. Bios ayarlarına kadar baktım sorun devam ediyor.

Member
    Giriş Tarihi
    07-04-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    205221

bugün 24+1 pinli dvi to hdmi kablo aldım, malesef bağlantı yine olmadı. sanırım vga bağlantıya mecbur kalacam. dvi to vga mı iyidir yoksa vga to vga mı?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-11-2005
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    153840

Olur Beyler olur!

Sadece bazı panellerde;panel kolay kolay sinyal etmez ama mutlaka oluyor
    sonunda!!
    Geçen gün benim ZF başlığındaki bir arkadaşta bir kaç gün uğraştı ve sonunda başardı!
    Bende ilk aldığımda sanırım 2/3 gün uğraşmıştım 18+1/24+1pin olayın bende
    sorun olarka yaşadım,2 tane ayrı ayrı vede kaliteli 18+1pin ile görüntü gelmedi
    (daha doğrusu kötü geldi v.s)dandik bir 24+1pin taktığımda şak diye görüntü
    gelmişti,daha sonra bu kabloyu GCard dan Adaptör+HDMI2HDMI ile değiştirdim
    yine şak diye görüntü gelmeye başladı++

Ancak yukarıda başlığı açan arkadaşta MB(onboard GCard) gibi ben anladım ve
    Re-start istiyor tarzı bir şey yazmış,buda olabilir.....

Kısaca bu panelleriniz MONİTÖR değildir TV dir!!!
    ayrıca Monitör-TV ise hiç değildir!

Dolayısıyla bir Monitör gibi bazı işlevleri yapamazlar!!Sinyal alma olayını çoğu
    panel çok zor yapabilir örneğin bende Tosh ta böyle bir paneldir,ama neticede
    bir şekilde oluyor!
    Yine bütün panelle aynı "standart" uygulamada görüntü almıyor,hatta aynı
    markanın farklı panelleri bile farklı durumlar-sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor!

Sonuç olarak görüntü gelmemesi bir kere teknik olarak mümkü değildir
    Hdm DVI2HDMI hemde HDMI2HDMI kablolar kullanılarak panele görüntü
    aktarılabiliyor!

Sadece bazı paneller insanı sinir eden bir uğraşı gerektiriyor hepsi budur!

++

Banned Member
    Giriş Tarihi
    15-12-2007
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    406212

sanırım pcden sağ klikle ekran yapılandırmasından gerekli ayarları yapmanız gerekiyor...

Member
    Giriş Tarihi
    24-12-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    300347

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi unforgiven24 Mesajı Göster
    arkadaşlar bende de Lg lg5000 lcd tv var, malesef bi türlü dvi to hdmi bağlantı kuramadım, önceki Lg 32pc51 plazmada 18+1 pinli dvi to hdmi kablo ile sorunsuz bir şekilde görüntü alıyordum. bugün 24+1 pinli dvi to hdmi adaptör alıp denedim ama malesef yine başarısızlık. yarın 24+1 pinli bir kablo alıp deniyecem. bu model tvlerde dvi to hdmi bağlantı yapan varmı acaba. merak ettiğim bir konuda dvi to vga veya vga to vga bağlantı ile nasıl bir sonuç alırım. notebookun ekran kartı nvdia geforce go 7300. çözünürlük 1280 X 800
    lg5000 serisinde genel bir sorun. Edid versiyonu denen bir özelliğin lg5000de 2.0 olması nedeniyle hdmi görüntüsü kullanılamıyor. bunu yazılımlarla 1.3 yapabiliyorsunuz

New Member
    Giriş Tarihi
    19-01-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    412732

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi albanez Mesajı Göster
    Olur Beyler olur!

Sadece bazı panellerde;panel kolay kolay sinyal etmez ama mutlaka oluyor
    sonunda!!
    Geçen gün benim ZF başlığındaki bir arkadaşta bir kaç gün uğraştı ve sonunda başardı!
    Bende ilk aldığımda sanırım 2/3 gün uğraşmıştım 18+1/24+1pin olayın bende
    sorun olarka yaşadım,2 tane ayrı ayrı vede kaliteli 18+1pin ile görüntü gelmedi
    (daha doğrusu kötü geldi v.s)dandik bir 24+1pin taktığımda şak diye görüntü
    gelmişti,daha sonra bu kabloyu GCard dan Adaptör+HDMI2HDMI ile değiştirdim
    yine şak diye görüntü gelmeye başladı++

Ancak yukarıda başlığı açan arkadaşta MB(onboard GCard) gibi ben anladım ve
    Re-start istiyor tarzı bir şey yazmış,buda olabilir.....

Kısaca bu panelleriniz MONİTÖR değildir TV dir!!!
    ayrıca Monitör-TV ise hiç değildir!

Dolayısıyla bir Monitör gibi bazı işlevleri yapamazlar!!Sinyal alma olayını çoğu
    panel çok zor yapabilir örneğin bende Tosh ta böyle bir paneldir,ama neticede
    bir şekilde oluyor!
    Yine bütün panelle aynı "standart" uygulamada görüntü almıyor,hatta aynı
    markanın farklı panelleri bile farklı durumlar-sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor!

Sonuç olarak görüntü gelmemesi bir kere teknik olarak mümkü değildir
    Hdm DVI2HDMI hemde HDMI2HDMI kablolar kullanılarak panele görüntü
    aktarılabiliyor!

Sadece bazı paneller insanı sinir eden bir uğraşı gerektiriyor hepsi budur!

++
    hdmi portu sağlam olan televizyonumu bilgisayara bağlayamıyorum. hdmi portu kesinlikle sağlam envai çeşit cihaz taktım(android dongle + teledünya receiver + playstation) hepsinden görüntü aldım lakin pc den görüntü almıyor. işin enteresan yanı aynı pc yi başka tv ye aynı düzenekle aynı kablo ile bağlayabiliyorum. sanki tv ye hdmi ile bağlantı yapılmasın diye bir kilit var ve o kilit şu an kapalı(farzı mahal). windows tuşu + p den ekranı coklama seçeneklerini denedim ekran kartı driver cart curt denedim (ki driverdan olsa öteki tvlerde calışmazdı ayrıca dos ortamında görüntü alabiliyorum öteki televizyonla buda driver olayı olmadığını kanıtlıor) denemediğim hiçbirşey kalmadı eğer gerçekten cözüm önerisi sunabilecek arkadaşlar varsa çok rica ediorm her teklife açığım ama lütfen bu teklifler "kablonu kontrol et" yada "hdmi portunu değiştir" yada "kumandadan hdmi kanalına geçiş yap" gibi öneriler olmasın çünkü hepsini denedim.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı