Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 1 mesajdan 1 ile 1 arası

Konu: NAD S500 vs Ayre CX-7e

Senior Member
    Giriş Tarihi
    15-08-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    250869

NAD S500 vs Ayre CX-7e

Sonunda CD player almam lazım diyen Bursa’daki arkadaşım için bir CD player bulduk ve tabii ki alması yine bana düştü. Alınacak CDP Ah! Dan daha iyi olmalıydı. Stereophile’dan 2000-3000$ modelleri çıkardık. Düşündüğümüz modeller; Primaluna 8, Lyngdorg CD1, Lector, Naim gibi modellere baktık. Daha sonra Ayre CX-7e yi görünce onu almaya karar verdi.

Ayre amfi gibi ağır bir cihaz. Tasarımında 2 ayrı güç trafosu kullanılmış. Yaklaşık 11 kg kadar. Eve getirdim ve sistemime bağladım. Çünkü bende merak içindeydim. İyi bir CD player ne kadar farkedecekti. Belli bir düzeye kadar kalite belirgin bir şekilde artarken sonrasında artık nüanslar ve hisler rol oynamaya başlıyor.

Ekipman VA Beethoven Baby Grand ve Copland CTA405’e her iki CD player aynı marka ve model (Audioquest) kablo ile bağlandı. Aynı koşullarda dinlemek için çeşitli CD lerden doğrudan 2’şer kopya yapıldı ve her iki CD playere yerleştirildi. Mümkün olduğu kadar senkron başlatıldı. Yorumlara geçmeden önce her iki CDP arasında her parçada 3-4 sn kadar farka beni çok şaşırdım. Hangisi doğru bilemeyeceğim ama aynı anda çalmadıkları sürece fark etmez zaten.

Öncelikle Laurindo Almeida Charlie Byrd’ün Brazilian Soul albümü ile başladım. Çift akustik gitar ve kotrbassdan oluşan genelde orta ses ağırlıklı bir CD. Sonuçlar şaşırtıcı ile Ayre ile kıyaslandığında NAD S500 arasında belirgin fark yoktu. Hatta NAD S500 biraz daha sıcak ve enerjik kalabiliyordu. Pek gururlandım. Yaklaşık 3000$ lık bir cihazla kıyaslıyordum ve başabaş kalıyorlardı. Tabii burada NAD S500’ün Class A çıkış katının sese oldukça olumlu etkide bulunduğunu hatırlamak gerekli. O yüzden NAD ses kalitesi cihaz çalıştıkça artıyor.

Daha sonra klasik bir CD koydum. Schumann Piyano konçertosu çalarken her ikiside güzel çalıyordu. Ayre yüksek frekanslarda biraz rahatsız edebilmek ile beraber çok başarılı idi. Bunu cihazın oldukça açık bir ses karakteri olduğuna bağladım.

Sırada Elvis Costello’nun North albümü. Amaan o ne öyle demeyin Diana Krall ile evlendikten sonra tarzı değişmiş. Çok iyi bir kayıt ve çok kaliteli besteler. Elvis Costello gerçek stilini bulmuş dedirtebilir. Burada Ayre kendini gösterdi. Baslar son derece dinamik, tizler ise net ve temiz. En ufak rahatsız edecek tını yok. Sonrasında biraz eski bir albüm koyalım dedik. (Her değişimde de eşime fark var mı diye soruyorum, oda nasıl bir fırsatını bulsamda kaçsam diye bakınırken bir yandan da “bu arkadaşının değilmi eminmisin” diye hafif endişeli soruyor. Yok dedim ben kiiim 10 kg lık CD player almak kim? Ve Steely Dan “AJA” albümünü koyduk. Uzaktan kumanda ile değiştirirken doğruyu söylemek gerekirse bir fark hissedemedik. Tabii ki NAD biraz daha yumuşak ve sıcak çalıyordu. Buradan yeni ve kaliteli kayıtlar nispeten yeni cihazlarda daha iyi çalıyor olabilir sonucunu çıkardım.

En son Madeleine Peyroux – “Half the perfect word” çalarken vokallerin NAD S500 de ne kadar iyi olduğunu farkettik. Bu sırada Ayre'ye geçtiğimizde sahne değişti. Gitar ve geri müzik vokaller ile daha dengeli bir hale geldi. Sonuç olarak Ayre CX-7e çok iyi bir cihaz. Orta sesler aslında çok iyi iken bass ve tiz performasındaki yüksek kalite orta sesleri göreceli bir zayıflatma gibi gösterebilir. Bu kalitede bir cihaz her müziği çalar. Bununla beraber jazz albümlerindeki bass ve tiz seslerin keyfine varmak mümkün. Ertesi gün arkadaşım Bursa’dan gelip çeşitli CD leri test edince şimdilik sen değiştirme dedi. Ama kaşıntı dururmu bilemiyorum. Aklım Copland CDA823 de. Hemde amfi ile aynı seri. Ama dünyanın parasını verip eve geldiğinizde fark çok az olunca "attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değecekmi?" konusu gündeme geliyor. Bir yurt dışına gidişimde değerlendireceğim gibi gözüküyor. Ama Copland CDA823 yorumlarını okursanız CD transportundan çok şikayet var. Toshiba DVD transport kullanmış. Dünyanın parasını ver, Hi End CD player al CD transport ile boğuş. Halbuki Copland'ın daha önceki CDP modellerinde Teac mekanizma kullanılırmış.

NAD S500

24-Bit Crystal D/A converter
    Balanced (XLR) & unbalanced outputsVFL Dot-Matrix display
    DC coupled output with DC servo
    High Current, Pure Class A Balanced analogue circuitry
    Modular D/A converter & Analogue circuitry for upgrading
    Slim line mechanism, Hall-effect (brushless) motor for low jitter
    SPDIF coaxial & AES/EBU digital outputs; toroidal transformer isolated

AYRE CX-7e

Highly advanced multi-stage digital filter system. First filter"upsamples" to 176.4 kHz at 24 bits. Second filter "oversamples" to 1.4112 MHz at 24 bits.

Extremely linear segmented architecture D/A converter with differential current-output. Upper 6 bits are converted using a PCM architecture. Lower 18 bits are converted using a 5-level Sigma-Delta architecture operating at 11.2896 MHz.

Zero feedback, DC-coupled true differential balanced analog circuitry
    Düzenleyen gsenturk : 02-02-2009 at 02:25

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık