Cep telefonlarının “IMEI”si kopyalanıyor

Aman dikkat ! Uyanıklar sizin de cep telefonunuzun IMEI kodunu kopyalamış olabilir. Yakında cep telefonunuzu kullanamayabilirsiniz... İşte çözüm...

Cep telefonunuza (*#06#) yazın ve IMEI numaranızı öğrenin. Sonra www. tk.gov.tr/tds adresindeki listeye bakın. Numaranız bu listedeyse, telefonunuz yakında kullanılamayabilir, dikkat!

500 bin telefonun IMEI numarası 'klonlandı'
Yapılan bir araştırmaya göre, cep telefonları kaybolduğunda bulunmasını sağlayan 500 bin kadar IMEI numarasının klonlanarak çoğaltıldığı ortaya çıktı.

Türkiye'de Telekomünikasyon Kurumu'ndan onaylı yasal olarak ithal edilen yaklaşık 28 milyon cihazın dışında GSM operatörlerinden temin edilen bilgilere göre, 33 milyona yakın cep telefonu tespit edildi. Bu telefonların IMEI numaralı ve abone kayıt bilgileri üzerinden yapılan deşifre işlemleri sonucunda, 12 milyon telefonun kayıt dışı ve yaklaşık 500 bin telefonun IMEI numaralarının ise klonlanarak çoğaltıldığı ve değiştirildiği belirlendi. Cep telefonları çalındığında ya da kaybolduğunda, telefonların en kolay şekilde bulunmasını sağlayan Uluslararası Mobil Cihaz Kodu (IMEI), Türkiye'ye kaçak olarak girmiş telefon üzerinden görülemiyordu. Bu nedenle çalınan cep telefonlarını bulmak olanaksız hale geliyordu. Türkiye'deki tüm GSM operatörlerinden edinilen bilgiler doğrultusunda, cep telefonlarının marka, model ve IMEI bilgileri Telekominükasyon Kurumu'na aktarıldı. Bu yüzden artık, cep telefonları ile ilgili tüm bilgelere ulaşmak mümkün. Ortaya çıkan sonucun kendilerin oldukça şaşırttığını de sözlerine ekleyen Altuner, 33 milyona yakın GSM kullanıcısı olduğunu ancak tüm cep telefonlarının kullanımda olmaması sebebiyle bu sayının 40 milyona da yaklaştığını belirtiyor.

Onay Etiketi Önemli
Telekomünikasyon Kurumu Teknik Düzenleme ve Standardizasyon Daire Başkanı Dr. Mehmet Altuner, 1994 yılından bu yana Türkiye'ye yasal yollarla gelmiş tüm cihazların kayıt bilgilerinin Telekomünikasyon Kurumu'nda mevcut olduğunu ancak bir süre önce GSM operatörlerinden sim kart bilgileri aracılığıyla, kendilerinden hizmet alan telefonların IMEI numaralarını talep ettiklerini açıkladı. Altuner, sözlerini şöyle tamamaladı: "Türkiye'de artık herkesin tek telefonu yok. Ayrıca halen piyasada satılmakta olan pek çok telefon var. Bunların da ne kadarının kaçak olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca bir senedir uyguladığımız onay etiketi sistemi var. Firmalar bize ithalat için başvuruyor. Ve hepsinin kaydını tutuyoruz. Firmalar her telefona bu numaradan yapıştırmak zorunda."

Sabah