Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: ‘Linux, ticarilerden daha güvenli’

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-03-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    7857

New Icon23 ‘Linux, ticarilerden daha güvenli’

‘Linux, ticarilerden daha güvenli’

Açık kaynak işletim sistemi Linux 2.6’yı tarayan kod analiz raporu, 5.7 milyon kod satırında 985 açık buldu. Aynı rakamın ticari yazılımlarda 5 ila 40 katı daha yüksek.

Kod analiz şirketi Coverity, farklı işletim sistemlerindeki açıkların tarandığı 4 yıllık çalışma raporunu yayınladı. Linux işletim sisteminde 5.7 milyon kod satırında 985 açık çıktı. Ticari yazılımlarda bu rakam ortalama olarak 5 bine ulaşıyor. Şirket raporu Linux’un açık yoğunluğu açısından oldukça başarılı olduğunu vurguluyor.

LİNUX NE KADAR GÜVENLİ?
    Carnegie Mellon Üniversitesi bünyesindeki Software Engineering Institute rakamlarına göre, ticari işletim sistemlerinde 1.000 kod satırı başına 1 ila 7 adet açık çıkıyor. Linux 2.6 çekirdekte 5.7 milyon satır tarandı. Ticari yazılımlardaki ortalama açık oranı Linux’a yansıtıldığında, 2.6 çekirdeğinde 5,700 ila 40,000 açık çıkması gerekiyordu, ancak taramada bu rakam 985.

‘LİNUX 2.6 GÜVENLİ’
    Şirket CEO’su Seth Hallem, Linux 2.6 açık kaynak işletim sisteminin güvenli bir ortam sunabileceğini kanıtladığını ifade etti. Raporun Linux’u açık yoğunluğu açısından başarılı bulması, açık kaynak ile Windows işletim sistemleri arasındaki mevcut çekişmeye yeni bir tartışma katacak. Piyasada birçok kurumun yayınladığı açık-tarama raporları bulunuyor. Bunların kimi Linux’u öne çıkarırken, kimi de Windows’un daha güvenli olduğunu vurguluyor.

RAPOR WİNDOWS’U TARAMADI
    Coverity raporu, Microsoft’un Windows işletim sistemi ile ilgili bir veri açıklamıyor. Coverity araştırması Windows’un kodlarına erişim hakkı olmadığı için bu sistemini kapsamıyor.
    Kod analiz araçları yazılım tasarımında kaynak kodlarının analizinde kullanılıyor. Microsoft’un kurumsal projelerinde kod analiz araçlarını kullandığı biliniyor. Bunlar arasında geliştiricinin iş istasyonunda kullanılan PREfast ve PREfix bulunuyor.

ZDNET
    NTV-MSNBC
    Düzenleyen asi_genc : 16-12-2004 at 07:47

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-03-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    7857

New Icon2

Linux pazarı 2008’de 35.7 milyar dolar’

IDC, Linux tabanlı PC satışlarının 2008 yılında 10 milyar doları bulacağını duyurdu. IDC raporu Linux’un 2010 yılına kadar marjinal bir oyuncu konumundan çıkacağını savunuyor

Piyasa araştırma kuruluşu IDC, 2008 yılında açık kaynak işletim sistemi Linux tabanlı 17 milyon adet PC satılacağını öngörüyor. Bu tahmine göre, 2008 yılında dünyada 42.6 milyon adet PC olacak. IDC 2008 yılında da Linux’un Windows’a karşı ciddi bir tehdit yaratamayacağı tahmin ediyor. Ancak, kuruluş tahminlerine göre, 2003 yılında yüzde 3 olan Linux’un pazar payı 2008’de yüzde 7’ye çıkacak.

LİNUX ORTAYOLA YAKLAŞIYOR’
    Framingham-Massachusetts merkezli International Data Corporation, Linux işletim sistemlerine destek veren Red Hat, Novell, Sun Microsystems, Adobe Systems, Hewlett-Packard, IBM ve Intel gibi firmaların yatırımlarını artıracaklarını öngörüyor. IDC raporu “Şirketler Linux’u marjinal bir oyuncu olarak görmemeli, açık kaynak işletim sistemi giderek daha da ortayola yaklaşıyor” ifadesi kullanıldı.

ZDNET
    NTV-MSNBC

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık