Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: Receiver tuner gücü

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

Receiver tuner gücü

Bu konuyu başka bir yerde açtım, 9 gün sonra bir cevap gelmediği için burada sormayı deniyorum. Belki burada daha çok gören olur ve bilen biri çıkar umudu ile. İkinci defa aynı mesajı yazdığım için de özür dilerim.

Arkadaşlar sahip olduğumuz receiverın tunerinin gücünü kitapçığındaki hangi veri anlatıyor. Ben benim kitapçıkta bakıyorum
    Sinyal Seviyesi: -65dBm-25dBm
    Direnç: 75 ohm
    şeklinde ifadeler var. Bunlar tunerin sinyali alma gücü hakkında bir fikir verebiliyormu? Veriyorsa büyüdükçe mi iyidir, küçüldükçe mi?

Uydu fuarında da baktım, birçok receiver satıcısı bu teknik spesifikasyon değerlerini fuar broşürlerinde yazmamış. Yazan az sayıda firma var. Bu değerleri karşılaştırmak bizlere çok bilgi verebilir diye düşünüyorum (tabii firmalar bu verileri dürüstçe yazarlarsa)

Burada tuner gücü olarak şunu kastediyorum:

Mevcut bir antene farklı receiverlar bağlayalım ve aynı uyduyu taratalım. Hangi receiver daha fazla kanal gösterebiliyorsa, o daha güçlü tunere sahip diye düşünüyorum. Ya da aynı kanalı hangi receiver daha iyi gerçek sinyalle veya da az kırılma ile gösterebiliyorsa, o daha güçlü tunere sahip diye düşünüyorum.
    Düzenleyen yenicem : 15-12-2004 at 20:04

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

sevgili yenicem;

bahsi geçen değerler tunerin gücüyle ilgilidir demek ne doğru ne de yanlıştır.Zaten tuner gücü tabiride teknik olarak yanlış bir isimlendirmedir.
    Bahsettiğin empedansın 75 ohm olması bir zorunluluktur.Giriş hassasiyetinin ise düşük olması idealdir.Elbette bunların senin sorunu aydınlatmadığını biliyorum.daha açık şöyle yazayım;
    Piyasadaki receiver ların board ları mevcut 4-5 üretici firmadan geldiği için çeşitli markalarda aynı tuner i göreceksin.ülkemizde receiverlar içinde en çok samsung ve sharp tuner kullanılıyor.ben kendim şahsen samsung tunerlerde daha fazla randıman aldım.Ancak bazı sharp receiverlarda ise alış gücü çok iyi olmasına rağmen bant genişliği dar tutulduğu için zayıf kanalları almıyor yada bir diğeri kadar sorunsuz çalışmıyordu.fakat bu sebeple samsung tuner sharp tunerden güçlüdür (senin tabirin) demek doğru değil.Tunerden sonraki elektronik işlemlerin tunere etkisi çok büyüktür.
    özetle türkiye içinde tuner çeşitliliği içinde çok da fazla seçme şansın yok.İyi bir marka receiver senin için iyi bir tuner demek olacaktır buna emin olabilirsin.zira bu board lar zaten çok ciddi testlerden sonra hazırlanıp üzerindeki komponentler seçiliyor.kaldıki buradaki bir receiver üreticiside kendine göre iyice araştırma yapıp bir board seçiyor.ve satışa sunuyor.

versatile

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

Sayın Versatile,

Benim Receiver'ım kapağıı açarak bakarsam bu tuner markasını görebileceğim. Ama bu durum bana yine de enteresan geliyor. Bir örnek vereyim:

Bilgisayar CPU'ları da dünyada çok az sayıda firma tarafından üretiliyor. Bu CPU'lar receiver tuner'larının durumuna benziyor gibi. Bu CPU lar için her tarafta bol bol karşılaştırma testleri, incelemeler vs görmek mümkün. Bilgisayar toplamadan önce bu incelemeleri okuyarak oldukça iyi bir fikir edinebiliyor insan. Ben receiver konusunda böyle bir teknik karşılaştırma görmedim. Çeşitli markalar arasındaki karşılaştırmalar başka parametreler üzerinden yapılıyor. Kanal sayısı, emu varmı yokmu, kanal geçiş hızları vs. ama bu arada benim için ve birçok kişi için de en önemli parametrelerden biri olan bu değere (tuner gücü demeyelim, siz neyi kasdettiğimi anladınız, mesela receiver sinyal alma gücü diyelim yada doğru teknik deyimi siz söyleyin) bakmak yerine iyi kalite bir receiver almak şeklindeki bir yaklaşım da bana tam yeterli gelmiyor doğrusu. Memleketimizde birçok hanede receiver var, hatta belki de bilgisayardan çok receiver kullanılıyor. Buna ramen bilgisayar alırken elde edebildiğimiz zengin teknik veriye ve spesifikasyon değerlerine karşılık receiver konusunda çok daha basit bilgilerle ve çoğu zaman sadece pazarlama bilgileri ile ürün satılmasına şaşıyorum.
    Satellite dergisine bakıyorum, receiver değerlendirme yazılarının sonunda "tuner sensitivity" diye bir deyim kullanıyor ve 10 üzerinden değerlendirme yapıyor. Bu da tam bir kıstas değil ama hiç yoktan iyidir. Ancak elimdeki uydu alıcısının "tuner sensitivity" değerini bilmediğim için bu dergideki markalarla karşılaştıramıyorum. Çünki ortada genel bir değer yok, derginin öznel değerlendirmesi var.

Senelerce çalıştığım işlerde birçok sanayi malı ve teknik ürün satın aldım. Bunlardan çok özel olanlarında bile kapsamlı teknik spesifikasyonlara göre değerlendirme yapılır dünyada. Bu kadar çok satılan uydu alıcılarında ise durum bana çok ilginç ama sanki firmalarca özellikle açıklanmıyor gibi görünüyor. Herşeyde olduğu gibi "tuner sensitivity" değeri için de evrensel bir test sistemi ve sayısal bir değer atanabilirdi diye düşünüyorum.

Bu tür verileri veya karşılaştırmaları görebileceğim yabancı siteler varmı acaba? Yada olayın bu kısmını detaylarıyla anlatan ingilizce veya almanca bir internet adresi?

Ayrıntılı cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

Sayın yenicem;

keşki herkes sizin gibi teknik sorulara teknik cevaplar beklese ve arkasını bırakmasa.ama maalesef bir süre sonra bu araştırma eleştiriye dönüşüyor.ve kimse ayranım ekşi demiyor.hatta ben öteden beri forum içerisinde receiver tavsiyelerine hep karşı durmuşum.sebebimi?
    zira bir süre sonra herkes kendi elindeki receiver ı tavsiye etmeye başlıyor onun teknik özelliklerini övüyor.hatta negatif noktalarını bile görmezden gelip ben yanmışım o da yansın mantığıyla hareket ediyor.
    neyse gelelim sizin meselenize.;
    bence bilgisayar ve receiver karşılaştırmanızda mantık doğru fakat zamanlama yanlış.şu an receiver sektörü bilgisayar sektörü kadar oturmadığı için firmalar ancak kurumsallaşma yolundalar.bu sebeple sanırım aralarda dolaşan ufak tefek fırsatçıların aradan yokolması lazım.sizlerde biliyorsunuzki.286 ve 486 ların satıldığı dönemlerde insanlar bilgisayar konusunda birşey bilmeden arkkasını aramayı bırakın aldığı cihazın neler yapabileceğini bile bilmeden alıyorlardı.bir süre sonra bilgisayar almaya yanlarında anlayan kişilerle gitmeye başladılar.şimdilerde ise herhangi birisi rahatlıkla gidip tek başına bilgisayar alabiliyor.bunun sebeplerinden biri insanların bilinçlenmesi olduğu gibi aynı zamanda ortalarda gezen fırsatçıların yokolup artık bilgisayar sektörünün oturmasıdır.
    yurtdışında receiver kullanımıyla türkiyedekini kıyaslamanız bence yanlış.zira orada receiver alırken insanlar çoğunlukla ülkelerinin yayınlarını seyretmek dillerini unutmamak yada kablolu hizmetlerin pahalı olmasından tercih ediyorlar.elbette bir kısmıda ***** yayınlar için.
    ülkemizde ise receiver seçmenin baş nedeni;
    illegal yayın seyretmekten başka bir şey değil.insanlarımız receiverlarını teknik değerlere göre değil seyrettirebildiği illegal kanal adedine göre seçiyorlar.yani insanımızn yasağa karşı sempatisi buradada karşımıza çıkıyor.
    bu da yazılım desteği ve donanım desteğinin birbirinden ayrılmasını gerektiriyor.
    ama birde şu varki ülkemizde rüştünü ispat etmiş firmaların yani yazılım ve donanım desteğini kanıtlamış firmaların taliplileri güngeçtikçe artıyor.zira son dönemlerde geciken tamirler ve arızalara cevap verememeler bir çok büyük firmayıda zor durumda bıraktı.
    son olarak.türkiyede satılan bir çok markayı yurtdışında karşılaştırmalı olarak görmeniz zor.hatta şu an için imkansız.ancak kullandığınız receiver ın ve karşılaştırmak istediğiniz receiver ın hardware bilgisini bilmelisiniz.yurt dışında bunu hangi receiverların kullandığını tespit edip onları kıyaslamalısınız.ki bu çok zor dimi?
    ülkemizde bu şekilde receiverların tarafsız kıyaslandığı alım satım arenaları henüz mevcut değil.bu tarz çalışma yapmak isteyen forumların ise bir kısmı ya bir firma ya çalışmakla suçlanıyor yada hakkaten bir firmaya çalışıyor.
    size bir şey daha söyleyeyim bu sizin için bir referans olsun;
    ülkemizde satılan cihazların sinyal kalibreleri birbirinden farklı.yani aynı sisteme aynı tunere sahip aynı board a monte edilmiş iki receiverda farklı sinyal görmeniz kalibrasyon hatasıdır.
    mesela sizin imzanızda gördüğüm receiver ınızın kalibrasyonu oldukça yüksektir :)
    Düzenleyen Versatile : 16-12-2004 at 19:57

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

Sayın Versatile,

Zaman ayırıp benim gibi yeni başlamış bir kişiye bu kadar detay verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Benim bu sorularımdaki amacım kendi alıcımı öne çıkartmak veya kimin alıcısı daha iyidir gibi bir tartışma yaratmak değil. Aslında bu tür tartışmaların olduğu konulardan da zerre kadar hoşlanmıyorum. Çünki falanca iyidir, ben memnunum türü yazılar zaten çok öznel. Ve forumun belli bölgelerinde zaten bol bol da var.

Benim asıl amacım bir şekilde kağıt üzerindeki teknik verilerine bakarak uydu alıcılarının ne yapabildiği konusunda biraz daha fazla nasıl bilgi sahibi olabiliriz ve benim için önemli olan "aynı anten konfigürasyonuna bağlanmış farklı alıcılardan hangisi daha fazla kanal çeker ve bunu daha iyi ses ve görüntü kalitesi ile çeker" sorusuna bir cevap aramak idi. Bu arada insan ister istemez sektörün sorunlarını da öğreniyor sizlerin engin tecrübeleri sayesinde. Şüphesiz ki bizler de tüketiciler olarak sektörün içinde yer alıyoruz.

Sanırım zaman içinde yavaş yavaş bu sorularıma sektör de cevap verir hale gelecek. O zaman birçok tartışma da kendiliğinden yerine oturur sanıyorum.

Birçok alanda olduğu gibi Türkiyede uydu alıcıları konusunda da süratli bir değişimin olabileceğini düşünüyorum. Her Karaköye gidişimde yeni yeni satıcıların eklenerek yokuşun uzadığını farkediyorum. Piyasaya yenilerin girmesi demek sanırım rekabetin artması ve iyilerin öne çıkması demek olacak. Karaköy her şey değil ama bir çeşit örnek olarak düşünüyorum.

Şu ana kadar yaptığınız açıklamalar için çok teşekkür ederim.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    28-04-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    12090

Ben de bildiğim kadarıyla bazı katkılarda bulunmak isterim. Tuner önemli bir komponent ve alıcı board'unun en pahalı parçalarından biri. Ancak sistem bütünlüğü içinde tuner'in feed-back kodlarına yazılımın nasıl cevap verdiğinden PLL lojiğinin çalışma durumuna kadar birçok yazılım ve donanım karışımı unsurlar alım kalitesinde rol oynar. Bunlara bir de kablonun kalitesi, LNB'nin kazanç skalası (gain spectrum) gibi dış etkenleri de katmak gerekir. Ben testlerimi şöyle yapmaktayım. Önce alıcıların tuner tip ve markalarını içini açıp tespit ediyorum. Sonra her bir alıcıyı Astra1 (19.2 deki uydu) alacak şekilde tüm transponder bilgilerini güncelleyip tarattırıyorum. Sonuçta aynı saat diliminde ve aynı günde hangi alıcının kaç istasyon tanıyabildiğine, kaçına jenerik isim verdiğine bakıyorum. (Tarama esnasında sinyali algılayıp transponder bilgilerini tam okuyamazsa yazılım kanal ismini jenerik olarak astra1234, astra1235, atra1236 gibi isimlendirir. Her yazılımın jenerik isim yaratması farklı olabilir.) En fazla istasyonu gerçek isimleri ile okuyabilen uydu alıcısı en hassastır diyebiliyorum. Dikkat ederseniz burada da tuner ifadesini özellikle kullanmadım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Versatile
    sevgili yenicem;

Tunerden sonraki elektronik işlemlerin tunere etkisi çok büyüktür.

Sayın egyozede;
    benim de yukarıdaki metnimin arasına sıkıştırdığım teknik değil daha anlaşılır tarzdaki cümlemde dediğim gibi,sizin detaylı teknik açıklamanız aynı sözleri işaret ediyor.
    teşekkürler açıklama için.
    hepsi doğru

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

sayın egyozede. Açıklamalarınız için çok teşekkürler. Sizin metodunuz bana oldukça nesnel görünüyor. Bu tür bir çalışmanın sonuçlarını yeteri kadar çok uydu alıcısı için yaptıktan sonra açıklasanız birçok kişi için karar verirken çok yararlı olacaktır sanırım. Ama aynı zamanda bir yığın eleştiri ve lüzumsuz suçlamaya da maruz kalırdınız. Fakat sonuçta aynı yatırımı yaptıktan sonra farklı alıcılardan hangisini alırsak en fazla kanalı en düzgün ses ve görüntü ile seyrederiz sorununun bence iyi ve tutarlı cevaplarından biri sizin metodunuzla bulunabilir. Ancak astradaki sinyallerin zamansallığının da sonuçlara etki ettiğini düşünmek gerekiyor sanırım. Sizin metodunuz bir labratuar ortamında bu tür zamana bağlı etkilerden arındırılarak yapılabilse, yani uydu sinyali yerine kapalı bir ortamda kontrol edilebilen sinyaller gönderilip alıcının tesbitleri ölçülebilse sonuçları çok bilgilendirici olurdu sanırım. Tüm bu düşüncelerimde hatalar olabilir, ben çok yeniyim bu işlerde, ama yine de böyle testlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı