Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 18 mesajdan 1 ile 18 arası

Konu: Projeksiyon görüntü-titanyum dioksit

Average Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    51515

Projeksiyon görüntü-titanyum dioksit

Bildiğim kadarıyla titanyum dioksit, ışığı en fazla yansıtan madde. Bir saten duvar boyası alıp içerisine (biraz kek tarifi gibi olacak ama) aldığı kadar titanyum dioksit koyup karıştırsam ve bunu duvar boyası olarak kullansam, ne gibi bir sonuç alırım. Bu ve buna benzer uygulama yapan arkadaşlar var mı?
    Bu arada henüz projeksiyon cihazım yok ama bütçe kaynaklarım ile sınırlı ve azimli araştırmalarım sürmekte. SAygılar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1263

Bildiğim kadarıyla titaniumdioksit (TiO2) bileşik yapısı gereği çabuk bozunabilen bir badde. Ayrıca ışığı çok yansıtması demek, kendine gelen değişik dalga boylarındaki ışınları (yani renkli ışığı) bünyesinde çok az adsorbe ederek geri göndermesi anlamına gelmektedir. Görüntünün göze net gelebilmesi için karşıdaki ekran olarak kullanılan yüzeyin uygun ışın adsorpsiyon özelliklerinde olması gerekmektedir, en basiti ve verimlisi de beyaz fondur. Sonuç olarak bahsettiğiniz TiO2 kullanmak, kimyasal yapısı gereği ışığı çok yansıtabilir fakat görüntüyü net gösterebilir anlamına gelmez. Aksine, daha da bozabilir, bizim renk olarak algıladığımız ışınlarda adsorbik randıman vermeyeceğinden kullanışlı olmayacağını düşünüyorum......

Not : Bu bahsettiğim olayın pratik veya denenmiş sonuçları konusunda fikrim yok, sadece eğitim alanımın içerisine dahil olan bir konu olduğu için bilgilerime dayanarak yorum yaptım.. Deneyenler varsa ben de sonuçları merak ediyorum doğrusu.....
    Düzenleyen organik81 : 15-12-2004 at 15:58

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi voodoo1
    Bildiğim kadarıyla titanyum dioksit, ışığı en fazla yansıtan madde. Bir saten duvar boyası alıp içerisine (biraz kek tarifi gibi olacak ama) aldığı kadar titanyum dioksit koyup karıştırsam ve bunu duvar boyası olarak kullansam, ne gibi bir sonuç alırım. Bu ve buna benzer uygulama yapan arkadaşlar var mı?
    Bu arada henüz projeksiyon cihazım yok ama bütçe kaynaklarım ile sınırlı ve azimli araştırmalarım sürmekte. SAygılar
    Işığı en fazla yansıtan perde en iyi perdedir mantığı yanlıştır. Buna gain (kazanç) denir. Projeksiyon perdesinde kazanç oranının 1 veya 1'in biraz üzerinde olması yeterlidir...Gain kadar önemli bir özellikte perdenin; ışığı dağıtmadan düzgün olarak geri yansıtmasıdır. Gain'i yüksek bir perde eğer ışığı değişik açılarda dağıtarak yansıtıyorsa bu projeksiyon perdesinde pek istenen bir durum değildir. Eskiden sinema makinaları ile kullanılan cam tozu esaslı (glass beaded) perdelerin gain'i yüksek olmasına rağmen ışığı dağıttıkları için projektörler için çok da uygun değildir.

Ev yapımı projeksiyon perdesi için öneri istiyorsan buyrun size tarif: (Aşçıbaşımız Versatil ustanın tariflerine benzedi :smiles10: )

Gerekli malzemeler:
    1-PVC esaslı yer kaplama malzemesi (mineflo,serfloor v.s): Bu malzeme hem hesaplı, hemde ebat olarak projeksiyon perdesi yapmaya müsait (eni 3 metre, boyu dahada fazla... :))
    2-metalik gümüş rengi sprey boya.
    3-mat siyah sprey boya
    4-İyice soğutulmuş birkaç şişe bira (tercihan Troy)
    5-Yeterince fındık,fıstık,badem v.s

PVC malzeme, istenen ebatlarda kesilir. Beyaz olan arka yüzey metalik
    açık-gümüş sprey boya ile boyanır (aslında bu boyama işi oto boyacısında tabanca ile yapılsa daha iyi...hatta metalik boyadan önce, en alta bir kat astar atılırsa çok daha iyi olur :))
    Yüzey gümüş rengi metalik boya ile boyandıktan sonra perdenin etrafındaki siyah çerçeveyi yapmak için perdenin 15-20 cm'lik dış çeperini siyaha boyamak gerekir... boyacı bandı ile gümüş boyalı kısım ile sınır belirlenir..sonra dış çerçeve mat siyah sprey boya ile boyanır.
    Bu uygulama birkaç ekleme ile zenginleştirilebilir. Portatif bir perde imal etmek için boyama işleminden önce PVC malzemenin alt ve üst kenarı arkaya doğru kıvrılıp sıcak silikon veya uygun bir yapıştırıcı ile yapıştırılmak suretiyle içinden bir boru geçebilecek şekilde bir tünel hazırlanır. Hazırlanan bu tünellerin içinden geçirilecek borular ağırlık yaparak perdenin daha gergin ve düzgün durmasını sağlar.
    İkinci bir alternatif,sabit montajlı perde için: Perdenin dış kenarındaki 15-20 cm'lik siyah çerçeve için MDF kullanılabilir. MDF ile hazırlanan çerçeve mat siyaha boyanır veya siyah kadife kaplanır. Daha sonra bu çerçevenin içine PVC malzeme arka yüzden zımbalanarak gergin bir şekilde monte edilebilir.
    Bu şeklide yapılan perde düz duvara yansıtmaya göre daha kaliteli bir sonuç verir..özellikle DLP projektörler açık gri renkli perdede daha yüksek kontrast verirler.

Ha... az daha unutuyordum. Malzeme listesindeki bira ve çerezler ne işe yarıyor diye soracak olursan, onlar perdeyi yaptıktan sonra karşısına geçip film seyrederken keyif yapmak için gerekli.... :smiles10: :smiles10:

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

Ordinaryüs Hocam nu konu hakkında "Yazılı" ne zaman ????....:puah: :puah:

Average Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    51515

Eyvalla hocalar, zaten malzemelerin bir kısmı var (fındık, bira neyin), gerisi ise hemen hallolacak gibi. Teşekkür ediyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    32

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ordinaryüs
    Işığı en fazla yansıtan perde en iyi perdedir mantığı yanlıştır. Buna gain (kazanç) denir. Projeksiyon perdesinde kazanç oranının 1 veya 1'in biraz üzerinde olması yeterlidir...Gain kadar önemli bir özellikte perdenin; ışığı dağıtmadan düzgün olarak geri yansıtmasıdır. Gain'i yüksek bir perde eğer ışığı değişik açılarda dağıtarak yansıtıyorsa bu projeksiyon perdesinde pek istenen bir durum değildir. Eskiden sinema makinaları ile kullanılan cam tozu esaslı (glass beaded) perdelerin gain'i yüksek olmasına rağmen ışığı dağıttıkları için projektörler için çok da uygun değildir.

Ev yapımı projeksiyon perdesi için öneri istiyorsan buyrun size tarif: (Aşçıbaşımız Versatil ustanın tariflerine benzedi :smiles10: )

Gerekli malzemeler:
    1-PVC esaslı yer kaplama malzemesi (mineflo,serfloor v.s): Bu malzeme hem hesaplı, hemde ebat olarak projeksiyon perdesi yapmaya müsait (eni 3 metre, boyu dahada fazla... :))
    2-metalik gümüş rengi sprey boya.
    3-mat siyah sprey boya
    4-İyice soğutulmuş birkaç şişe bira (tercihan Troy)
    5-Yeterince fındık,fıstık,badem v.s

PVC malzeme, istenen ebatlarda kesilir. Beyaz olan arka yüzey metalik
    açık-gümüş sprey boya ile boyanır (aslında bu boyama işi oto boyacısında tabanca ile yapılsa daha iyi...hatta metalik boyadan önce, en alta bir kat astar atılırsa çok daha iyi olur :))
    Yüzey gümüş rengi metalik boya ile boyandıktan sonra perdenin etrafındaki siyah çerçeveyi yapmak için perdenin 15-20 cm'lik dış çeperini siyaha boyamak gerekir... boyacı bandı ile gümüş boyalı kısım ile sınır belirlenir..sonra dış çerçeve mat siyah sprey boya ile boyanır.
    Bu uygulama birkaç ekleme ile zenginleştirilebilir. Portatif bir perde imal etmek için boyama işleminden önce PVC malzemenin alt ve üst kenarı arkaya doğru kıvrılıp sıcak silikon veya uygun bir yapıştırıcı ile yapıştırılmak suretiyle içinden bir boru geçebilecek şekilde bir tünel hazırlanır. Hazırlanan bu tünellerin içinden geçirilecek borular ağırlık yaparak perdenin daha gergin ve düzgün durmasını sağlar.
    İkinci bir alternatif,sabit montajlı perde için: Perdenin dış kenarındaki 15-20 cm'lik siyah çerçeve için MDF kullanılabilir. MDF ile hazırlanan çerçeve mat siyaha boyanır veya siyah kadife kaplanır. Daha sonra bu çerçevenin içine PVC malzeme arka yüzden zımbalanarak gergin bir şekilde monte edilebilir.
    Bu şeklide yapılan perde düz duvara yansıtmaya göre daha kaliteli bir sonuç verir..özellikle DLP projektörler açık gri renkli perdede daha yüksek kontrast verirler.

Ha... az daha unutuyordum. Malzeme listesindeki bira ve çerezler ne işe yarıyor diye soracak olursan, onlar perdeyi yaptıktan sonra karşısına geçip film seyrederken keyif yapmak için gerekli.... :smiles10: :smiles10:
    çok iyi yaaa.
    seni lokantaya ithal edelim.hakkaten detaylı açıklamışsın.eline sağlık ne diyeyim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    4271

.......................
    Düzenleyen ahmahm : 19-04-2006 at 16:59

Member
    Giriş Tarihi
    06-08-2005
    Mekan
    17 Çanakkale
    Üye No
    123143

New Icon5

peki madem ki dlp projektörlerle gri perdelerde daha iyi performans elde ediliyor, o zaman elimizdeki beyaz perdeleri griye boyamaya çalışalım mı yoksa yüzümüze gözümüze mi bulaştırırız???

Member
    Giriş Tarihi
    01-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    15746

Bence boyayla felan uğraşmayın arkadaşlar, kazançlı perdelere artık ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum zira yeni nesil projeksiyon cihazlarının ışık güçleri yeterince yüksek, fazla yansıyan ışık göz yorar, daha önceleri projeksiyon cihazlarının ışık güçleri 300 ansilümenlerde gezerken cam elyafı kaplı perdeler rağbet görürdü, o zamanlar ihtiyaçtı çünki ışık perdede yetersiz kalıyordu, günümüzdede bakarsanız ev için tavsiye edilen cihazlar 1500 ansilümeni geçmez, DLP cihazların görüntüsü gri perdede beyaz ışığın patlamasını önlediği için avantaj konumunda.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

eğer elinde zaten gerçek bir perde var ise boyamaya girişmene gerek yok, bu anlatılanlar sadece perdesi olmayıp kendince bu işe gönül verenlere yönelik :)

Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2004
    Mekan
    52 Ordu
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    15968

arkadaşlar bu perde konusunun daha yoğun bir biçimde ele alındığı bir başlık bulamadım.ama ordinaryus harika bir açıklama yapmış bende kendim bir perde yapmak için uğraşıyorum bu konuda farklı bir kaç malzeme kullanacağım.bu konuda sonuçları bu başlık altında sizlerle paylaşacağım

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

alternatiflere açığız sen çalışmanı yap sonuçları yaz :)

Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    65913

mdf uzerine 3 , 4 kat beyaz fon attirdim
    ustunede metalik gri araba boyasiyla boyattirdim.
    marangoz ustunede koruyucu yari mat vernik atmi$ .

sonuc olarak lo$ i$ikta bile siyah goruntulerde bulaniklik yok ve ayrintilar belli oluyor . kontrastda baya artmi$ oldu .
    dezavantaj olarak son atilan vernik yuzunden yuzeyde hafif bi parlama var
    buda projeksiyonun goruntuyu yansittigi noktayi ekranda hafif bi parlaklik olarak gorulmesine yol aciyor (hot spot denilen olay ).
    yuzeyi en incesinden bi su zimparasiyla bi kere gecersem veya pasta uygulamasi yaparak matla$tirabilirim sanirim .

firsat bulursam resim cekip gondericem .

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

hadi bakalım :)

Starting Member
    Giriş Tarihi
    14-09-2006
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    261733

size bişey diycem niye perdeye önden yansıtıyorsunuz düzeneği ters kurup perdenin arkasından yansıtın hem parlaklık daha iyi olur yani projeksiyon tv nin aynı mantığıyla yapılabilir mi?

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

o farklı bir sistem orada kullanılan perde geçirgen buradaki tek yüzlü

New Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2007
    Mekan
    63 Şanlıurfa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    324126

konu bayaa eski ama yorum yapan olur heralde diye yazıyorum
    arkadaşlar bugün BenQ 611 in siparişini verdim. 1200YTLye gelecek. Ben perde konusuna daha önce önem vermemiştim, beyaz saten duvar olsun yeter demiştim. Ama geçen gün ödünç bir cihazla bu duvarda olmayacağına karar verdim. Ordinaryus hocanın önerdiğine benzer bir perde yapmayı düşünüyorum. 2.80x2.10 m uzunluğunda (4x3 formatında çünkü cihaz bunu destekliyor) ebadında konturplak kestireceğim. bunun üzerini titanyum saat renginin daha beyaza yakın tonunda (çünk beyaz duvara ekonomik modda çalıştırınca cihaz beyaz renkleri titanyum rangine çeviriyor, oradan mantıkla düşündüm) sprey boya ile güzelce boyayacağım.boya artığı olmaması için kat kat boyarım heralde. sonra üzerine vernik falan atmadan direkt duvara monte edeceğim. Kenarına çekilen siyah bant şeklindeki boya uygulaması görüntü için ne kadar gerekli, konturplak boyanınca nasıl olur fikrim yok, bu iş nasıl olur size danışmak istedim.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    22-12-2009
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    517936

New Icon22

YA BİRİ BANA YARDIM EDEBİLİR Mİ? PROJE YARIŞMASINA KATLIDIM HOCAMLA VE PROJEMİZ HAREKET SİSTEMLİ YAZI TAHTASI,AYRİYETTEN BU YAZI TAHTASI PROJEKSİYONLAR İİ BİR YANSITICI OLMALI ANCAK ŞU AN OKULLARDA BULUNAN YAZI TAHTALARI (MÜREKKEPLİ KALEMLİ) YÜZEYİ PARLAK OLDUĞUNDAN BU ŞEKİLDE KULLANILAMIYOR.BUNU NASIL KAPLAMALIYIM Kİ HEM YAZI TAHTASI HEM DE PROJEKSİYON YANSITICISI OLARAK KULLANALIM? ARKADAŞLAR ÇOK ACİL NOLU YARDIMCI OLUN:menani::crashs::help1::smiles30::smiles19::smashf rea:badprv::smiles7::tflag::smiles18::confused::sm iles27::graduate::(:badprv::tflag:

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı