25 yıl sonra dünyadaki kanserde yüzde 350 artış öngörülüyorSağlık Bakanlığı'nın amacı, kansere bağlı ölümlerde de yüzde 10-15'lik bir azalma sağlamak
Dünyada 25 yıl içinde kanser vakaları yüzde 350 artacak, bu artışın dörtte üçü, Türkiye gibi hastalıkla mücadeleye en az kaynak aktaran ülkelerde görülecek.

Kanserde, gelecek 25 yılla ilgili öngörüler uzmanları korkutuyor. 25 yıl sonra dünyadaki kanserde yüzde 350 artış öngörülüyor. Türkiye de bu artıştan payına düşeni alacak. Uzmanlar, yüzde 350 artışın yüzde 75'nin Türkiye gibi, kanserle mücadele kaynaklarından en az pay alan, ülkelerde ortaya çıkacağını düşünüyor.

Türkiye'deki son 10 yıllık rakamlar da zaten kanser vakalarında ciddi artışa işaret ediyor. Her yıl kanserlilerin arasında 120 bin yeni hasta ekleniyor. Bu vakaların en az 100 bini sigaraya bağlı.

Kanser nedenlerinde ilk sırayı sigara alıyor

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer'e göre kanserdeki çarpıcı artışın başlıca sebebi de sigara. Türkiye'de en sık görülen kanser türünün akciğer kanseri olması bunun kanıtı olarak gösteriliyor. Türkiye'de yaşlı nüfus artıyor, kanser tüm dünyada yaşlılık hastalığı diye biliniyor, ama Türkiye'de kanser hastalığı genç nüfusa doğru kayıyor. Bunun nedeni ise sigara ve sağlıksız beslenme olarak belirtiliyor.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, önce sigara ve beslenme alışkanlıkları gibi etkenlerle mücadele ederek kanserin önüne geçmek istiyor. Bakanlık, doğru beslenme çalışmaları hazırlıyor ve sigara fiyatlarını artırmak, sigara reklamlarına yasak getirmek için uğraşıyor.

İkinci ayak, erken tanı ve tedavi

Bunun için de her ilde kanser tarama merkezleri kurulması hedefleniyor. Bakanlığın nihai hedefi ise 2023 yılında kanseri yüzde yüzde 15 azaltıp, kansere bağlı ölümlerde de yüzde 10-15'lik bir azalma sağlamak.

Öte yandan Çernobil sonrası kanser vakalarının hızla arttığı iddia edilen Karedeniz bölgesinde de bir çalışma başlatıldı. Tuncer, Karadeniz'de bize göre diğer yörelerden farklı bir artış yok diyor ama esas sonuç çalışmalar tamamlanınca ortaya çıkacak.