Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Görüntülü telefonlar geliyor !

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  20-03-2004
  Mekan
  41 Kocaeli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  5,738
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  7857

  New Icon23 Görüntülü telefonlar geliyor !  Görüntülü telefonlar geliyor !

  Türkiye’de çok az sayıda işyeri ve evde kullanılan görüntülü telefonların önümüzdeki yıldan itibaren evlerde hızla yaygınlaşacağı belirtiliyor.

  Dünya çapında 700'den fazla operatöre iletişim altyapı hizmetleri sunan Veraz Network'ün Başkan Yardımcısı Amit Chawla, Türkiye'de bazı şirketlerde kullanılan görüntülü telefonların önümüzdeki yıldan itibaren evlerde de yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını söyledi. Türk insanının yeniliklere açık olması sebebiyle, görüntülü telefonların Türkiye'de kısa sürede yaygınlaşacağını belirten Chawla, cep telefonu kullanımının birkaç yıl içerisinde hızla artmasını buna örnek göstererek "5-10 yıl önce Türkiye'de 30 milyon kişinin cep telefonu kullanacağı söylenseydi kimse inanmazdı." dedi. Chawla benzer bir sürecin görüntülü telefonlarda da yaşanacağını ve birkaç yıl içerisinde 1 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşacağını dile getirdi.

  Türk Telekom’dan uzak mesafe telefon görüşme lisansını alan operatörler ise söz konusu gelişmeye paralel olarak ithalatçı firmalarla dirsek temasına geçmeye başladı. 2005 yılından itibaren ithalatının hızlanması beklenen telefonların fiyatı 800 ile 1500 dolar arasında değişiyor. 140 ülkede telekom operatörlerine gelecek nesil network (NGN) sistemleri satan Veraz'ın global pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Amit Chawla, Türkiye'de telekom sektörünün 6-7 ay sonra hızlı bir büyüme trendine geçmesini beklediklerini belirtti.

  Chawla, 1 Ocak 2004'te başlayan serbestleşme ile birlikte 41 operatörün uzak mesafe telefon görüşmesi için lisans almasını telekom sektöründe dünyadaki gelişmeleri Türkiye'ye getirme adına önemli bir adım olarak değerlendirdi. Serbestleşme sonrası şu anda uzak mesafe telefon lisansı alan 41 operatörden sadece 5'inin faaliyete geçtiğini hatırlatan Chawla, önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren lisans alan diğer firmaların da hizmete başlayacağını ifade ediyor. Söz konusu gecikmeyi telekom sektöründeki kamu tekeline bağlayan Chawla, tüm ülkelerde serbestleşme sürecinde Türkiye'dekine benzer gecikmeler görüldüğüne dikkat çekti. Chawla'ya göre, yeni operatörler daha yenilikçi hale geldikçe, pazarda hızlı bir büyüme olacak. Büyüme ile birlikte firmalar arasında da büyük bir rekabet yaşanacak. Bu da tüketicinin lehine olacak.

  Şirketlerin pazardan daha fazla pay alabilmek için yaygın servis hizmeti, kaliteli görüntü ve ses, ve daha ucuz fiyata görüşme imkanı sağlayacağını ifade eden Chawla, Türkiye'nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyada üretilen yeni teknolojileri kullanma konusunda AB ülkeleri ile aynı seviyeye geleceğini dile getirdi.

  Veraz Network'un Türkiye pazarına 16 yıl önce girdiğini hatırlatan Chawla, Türk Telekom, Telsim ve Turkcell'den sonra 2004 yılı içinde yeni operatörler Borusan Telekom ve Teletek ile altyapı görüşmelerine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Türkiye'deki kurulu altyapısı 30-40 milyon dolar seviyesinde olan Veraz'ın Türkiye'yi stratejik pazar olarak seçtiğini de anlatan Chawla, "Veraz için Türkiye stratejik pazarlardan biri. Veraz'ın hedefi Türkiye'deki bir numaralı NGN satıcısı olmak. Türkiye'de telekom alanında milyarlarca dolarlık bir gelir yaratma potansiyeli var. Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin bu alana milyonlarca dolarlık yatırım yapması bunun en büyük göstergesi." diye konuştu.

  Türkiye'de sadece altyapı hizmeti kurma gibi bir düşünceleri olmadığını da kaydeden Chawla, Türkiye pazarındaki oyuncuların tam olarak şekillenmesi ile birlikte Türkiye' de lokal alt yapı hizmetlerinin üretimini de yapabileceklerini söyledi. Türk Telekom'un özelleştirmesine yabancı bir ortakla girmeyi düşünmediklerini belirten Chawla, Türk telekomun özelleştirilmesinden sonra ihaleyi kazanan firma ile alt yapı kurmak için görüşme yapacaklarını sözlerine ekledi.

  Zaman

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Bazı yönlerden zararlı :smiles31: birçok açıdan yararlı olacak gibi görünüyor .
  Düzenleyen FoRTuNe : 14-12-2004 at 17:29


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı