Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: BitTorrent: Eğlence endüstirisinin yeni baş ağrısı

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  20-03-2004
  Mekan
  41 Kocaeli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  5,737
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  7857

  New Icon23 BitTorrent: Eğlence endüstirisinin yeni baş ağrısı  BitTorrent: Eğlence endüstirisinin yeni baş ağrısı
  Yenilikçi yapısıyla şimdiden p2p tarihinin önemli yapı taşlarından birisi olan BitTorrent'i giderek daha fazla korsanın kullanması Hollywood'a soğuk terler döktürüyor. Bunun arkasında ise programın diğer p2p programlarına göre daha hızlı dosya transferi sağlaması bulunuyor. Ne kadar çok bilgisayar dosya takası yaparsa BitTrorrent o kadar akıcı dosya transferi sağlıyor. Ve program dosya seçimi yapmıyor. Yani bu dosyalar arasında piyasaya yeni çıkmış (hatta daha çıkmamış) filmler ve oyunlar bulunabiliyor. Bu durumdan ise en çok film şirketleri rahatsız. Özellikle son zamanlarda artan 'arsız' korsan eylemler film şirketleri tarafında BitTorrent'in daha fazla dikkat çekmesine neden oldu. Bu eylemlerden ses getiren en sonuncusu Yüzüklerin Efendisi: Kral'ın Dönüşü filminin uzatılmış sürümünün piyasaya çıkmadan neredeyse bir hafta önce BitTorrent ağlarına düşmesi gösterilebilir.

  Hızlı ve güvenilir

  Hızı ve sofistike olmasından ziyade, plak şirketlerinin geçen sene Kazaa, Morpheus ve Grokster kullanıcılarının üzerine gitmesi, BitTorrent'in kullanıcı sayısındaki artışın en büyük nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor. Ayrıca programın eğlence endüstrisi tarafından gerçekleştirilen sabotajlara karşı dirençli olması bir diğer neden olarak gösteriliyor. Bu sabotajlarda çeşitli şarkılar veya filmler bozuk bir şekilde paylaştırılarak korsanlığın cesaretini kırmak hedefleniyor. Kaza ve Morfeus, çalışma prensipleri nedeniyle bu komplodan en çok yara alan p2p yazılımları olarak kötü bir şöhrete sahipler. Kazaa ve Morpheus gibi yazılımlar kullanıcıların PC'lerini ağlara linkliyor ve aradıkları dosya için bir arama motorunu sorgulamalarını sağlıyor. Daha sonra yazılım aranan dosyayı paylaşan bilgisayarları sıralıyor. Tek yönlü ve basit olan bu yöntem sahte dosyaların kolay bir şekilde yaygınlaşmasındaki en büyük neden olarak gösteriliyor. BitTorrent'le ise kullanıcılar tüm dosyaları aramıyor. "Tracker" denen web sitelerinden indirilen "torrent" dosyaları, indirilecek dosya için BitTorrent yazılımına gerekli ve doğru bilgileri veriyor. Daha sonra yazılım, dosyayı paylaşan diğer bilgisayarlarda orijinal dosyanın izinden giderek parça parça bilgi topluyor ve transferi tamamlıyor.

  BitTorrent'in yaratıcısı olan Bram Cohen, Washington'da oturan freelance bir programcı. Valve'ın içerik dağıtım yazılımı olan Steam projesinde de çalışmış olan 29 yaşındaki Cohen, BitTorrent'i 2001'de bir hobi olarak yarattı. Cohen BitTorrent'i yaratırken ki amacını, içeriği sunuculara bağımlı kalmadan son kullanıcı düzeyinde hızlı bir şekilde paylaştırmak olarak açıklıyor ve özellikle kopya hakkı bulunan materyallerin paylaşımı için tasarlamadığını vurguluyor.

  (Sanal Alem)
  Düzenleyen asi_genc : 14-12-2004 at 13:55

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  Dünyadaki korsan endüstrisinde bittorrent yazılımların önemi çok büyük. Zaman içinde ve istenirse denetime alınabilir. şu an sistem herkesin işine gelir tarz işliyor.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı