Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Google sanal kütüphane yaratıyor

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  20-03-2004
  Mekan
  41 Kocaeli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  5,738
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  7857

  New Icon23 Google sanal kütüphane yaratıyor  Google sanal kütüphane yaratıyor  Google şirketi, yaygın bir şekilde kullanılan arama motoru üzerinde kullanılak üzere 5 büyük kütüphanenin kitaplarını tarayarak sanal bir okuma odası oluşturmayı planlıyor. Bu kütüphaneler arasında New York Halk Kütüphanesi'nin yanı sıra Harvard, Stanford, Michigan ve İngiltere'de bulunan Oxford Üniversitesi'nin kütüphaneleri bulunuyor. Bunlar arasında sadece Michigan ve Stanford üniversiteleri tüm materyallerinin taranmasına izin veriyor. New York Kütüphanesi kopya hakkı süresi dolan kitapların taranmasına izin verirken Harvard ise cilt sayısını 40 bin ile sınırlayarak ilk etapta sürecin nasıl ilerleyeceğini gözleyecek. Oxford ise 1901'den önce basılmış olan tüm kitaplarının taranmasına izin verecek.

  Projenin arkasında 8 milyar web sayfasını indeklesleyerek internetin çehresini değiştiren Google gibi dev bir şirket bulunsa da dijitalleştirme sürecinin oldukça zahmetli bir iş olduğunun altı çiziliyor. Sadece Michigan Üniverisitesi 7 milyon kitaba sahip. Google, Michigan'daki kitapların tümünü 6 yılda taramayı planlıyor.

  Kitapların bilgisayarlar tarafından okunabilecek şekilde taranması için daha önce de çetişli girişimler olmuştu. Google ve Amazon zamanında bir kaç ufak dijital kütüphane fikriyle ortaya çıkmıştı. Fakat Google'ın yeni hareketi bu alanda şu ana kadar atılmış en ciddi adımlardan birisi olarak nitelendiriliyor. Öte yandan bu hamlesiyle Google'ın, arama motoru için yeni bir çekim noktası yaratarak rakipleriyle arasını iyice açacağı düşünülüyor.

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  devam şeklinde verdim

  Google'dan süper kültür hizmeti
  14 Aralık 2004 14:03

  Kütüphaneler artık ayağınızda. İnternet arama motoru Google, dünyanın önde gelen kütüphanelerini internet kullanıcılarının ayağına getirmeye hazırlanıyor.  İnternet arama motoru Google, dünyanın önde gelen kütüphanelerini internet kullanıcılarının ayağına getirmeye hazırlanıyor.

  California eyaletinin Mountain View kentinde kurulu Google şirketi, New York halk kütüphanesinin yanı sıra ABD'nin Harvard, Stanford ve Michigan üniversiteleri ile İngiltere'nin Oxford üniversitesi kütüphanelerindeki kitapları tarayarak, meraklıların on-line hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

  Google yetkililerinin, projeyle ilgili resmi açıklamalarını bugün yapmaları bekleniyor.

  Şu ana kadar sadece Michigan ve Stanford üniversitelerinin tüm materyallerinin Google tarafından taranmasına izin verdiği belirtildi. New York halk kütüphanesinin kitaplarının telif hakları kapsamında bulunmayan küçük bir bölümünün kullanımına izin verdiği kaydedildi.

  ABD'nin ünlü üniversitesi Harvard'ın da önce 40 bin kitapla bu projeye katılmayı, ardından projenin gelişimine göre katılımını artırmayı kabul ettiği ifade edildi.

  Google yetkilileri projenin maliyetini açıklamasalar da kitap başına 10 dolar tutarında bir maliyet hesaplanıyor.

  Michigan Üniversitesi kütüphanesinde Google ile çalışan kütüphaneci John Wilkin, proje için "Dünyanın değiştiği gün" ifadesini kullandı.

  Kimilerinin bu işin kütüphanelerin sonunu getirebileceğini düşünebileceklerini belirten Wilkin, aslında bu projenin mesleklerini canlandırdığını ve daha anlamlı kıldığını belirtti.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı