Uydumarket Banner  

7 sayfadan, 1. sayfa 1234567 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 134 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Günlük Haberler ( 14 ARALIK )

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Günlük Haberler ( 14 ARALIK )

AP'de hava Türkiye lehine

STRASBOURG - Avrupa Parlamentosu genel kurulunda bu akşam yapılan tartışmada, Sosyalist, Liberal ve Yeşil Grup temsilcileri, ''AB'nin, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine gereksiz vakit geçirmeden başlamasını'' tavsiye edan karar tasarına destek vereceklerini açıkladılar.

Avrupa Parlamentosu'nda en fazla sandalyeye sahip Hıristiyan Demokrat Grup ise çarşamba günü yapılacak oylamada, üyelerini serbest bırakacağını açıkladı.

Genel kurul oturumunda ilk sözü alan Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Camiel Eurlings, ''Türkiye'de 40 yıldır gerçekleşmeyen reformlar son iki yılda gerçekleşti, reformlar gerçekten hepimiz için etkileyici oldu'' dedi.

Hollandalı parlamenter, ''müzakereler başladıktan sonra, siyasi kriterlerin uygulamada yerine getirilmesine önem verilmesi gerektiğini ve AB Komisyonu'nun gerektiğinde müzakerelerin askıya alınmasına da olanak tanıyan yakın denetim süreciyle, diyalog mekanizmasını işletmesini'' istedi.

Eurlings, AB Komisyonu'nun müzakerelerin başlamasını savunan raporunda belirttiği geri kalan 6 reform paketinin de kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Hıristiyan Demokrat Grup Başkanı Hans-Gert Pottering, Türkiye'de işkence ihlallerinin sürdüğünü iddia etti ve kişisel olarak Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu söyledi.

Tartışmada AB Komisyonu adına söz alan genişlemeden sorumlu temsilci Olli Rehn, AP tavsiye karar tasarısının Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasına destek vermesinden memnun olduğunu belirtti. Rehn, AB'nin tam üyelik dışında başka bir gündemi olmadığı belirterek, ''imtiyazlı ortaklık'' isteyenlere tepki gösterdi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Cem Uzan serbest bırakıldı

İSTANBUL (İHA) - Dün gözaltına alındıktan sonra Savcı tarafından Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Genç Parti lideri Cem Uzan serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan Genç Parti lideri Cem Uzan ile birlikte, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 7 kişiden 6'sı tutuklanarak Kartal Cezaevi'ne gönderildi.
    Bu arada, Cem Uzan'ın serbest bırakılması sonrası, taraftarları Şişli Adliyesi'nin önüne gelerek sevinç gösterileri yaptılar. Sevinç gösterisi yapan bir kişinin ayağı, Cem

Uzan'ın otomobilinin hareket etmesi üzerine aracın altında kalarak ezildi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Ortaöğretime ilgi düşük

2004-2005 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 136 bin 448 öğrenci ilköğretimden mezun olurken, bu öğrencilerin sadece 973 bin 727'sinin ortaöğretime kayıt yaptırdığı ve bunlardan 162 bin 721 ilköğretim mezununun ise ortaöğretime kayıt yaptırmayarak okumak istemediği ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı son 5 yıla ilişkin ilk ve orta dereceli okullarda okullaşma oranlarını ortaya koyan istatistiki bilgileri açıkladı. 2001-2002 yılında ilköğretimden ortaöğretime geçiş oranı yüzde 83 iken 2002-2003 öğretim yılında yüzde 84, 2003-2004 öğretim yılında yüzde 85 ve 2004-2005 eğitim-öğretim yılında ise artarak yüzde 86 oranına yükseldi. Ancak ilköğretimden mezun olan öğrencilerin ortaöğretime kayıt yaptırma oranlarında küçük de olsa azalma olduğu görülürken, ortaöğretime istenilen kayıt oranı sağlanamadı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarından mezun olan 1 milyon 136 bin 448 öğrenci mezun olurken, bu öğrencilerden sadece 973 bin 727'si ortaöğretime kayıt yaptırmadı. Açıklanan rakamlara göre, 162 bin 721 öğrenci çeşitli sebepler okumak istemediği ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, son 5 yıla ilişkin okullaşma oranı istatistiklerinde özellikle mesleki teknik ortaöğretim okullarına giden öğrenci sayısında da bir artışın olduğu gözlendi. 2000-2001 öğretim yılında yüzde 19.1 olan meslek teknik okullar oranı, 2004-2005 yılında yüzde 24.2'ye yükseldi.

MEB, son 5 yıla ilişkin örgün eğitim kurumlarındaki okullaşma oranlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'de 2000-2001 öğretim yılında okul öncesi eğitim kurumlarına devam etmesi gereken 2 milyon 755 bin 609 çocuktan sadece yüzde 9.4'ünün okula gittiği, aradan geçen 5 yılda bu oranın yüzde 16.2'ye yükseldiği belirlendi. 2000-2001 öğretim yılında 258 bin 706 öğrenci okul öncesi eğitim kurumlarına giderken, içinde bulunulan öğretim yılında bu sayı 434 bin 535'e yükseldi.

İstatistikler, ilköğretimde de okullaşma oranı açısından olumlu gelişmeler yaşandığını ortaya koydu. 2000-2001 öğretim yılında ilköğretime devam etmesi zorunlu 10 milyon 914 bin 541 öğrenciden yüzde 94.3 oranındaki 10 milyon 288 bin 458'i okula gidebiliyordu. İlköğretime gitmesi gereken öğrenci sayısında azalış yaşanan 2004-2005 öğretim yılında, ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 97.4'e çıktı. Bu oran erkeklerde 99.2, kızlarda ise 95.4 olarak gerçekleşti.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Adana'da vahşet

ADANA (İHA) - Adana'da yakılmış bir erkek cesedi bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Cinayet Şube Ekipleri, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi'ne ait portakal bahçeleri içinde bir erkek cesedi bulunduğu yolundaki ihbar üzerine harekete geçti. Olayın ihbarcısını da yanına alan polis, akşam karanlığında cesedin yerini bulmak için uzun süre uğraştı. Çalılıklar ve tel örgüleri, el feneri ve kamera ışıklarının yardımıyla aşarak portakal bahçeleri ile TEM Otoyolu arasına atılan cesedin bulunduğu yere ulaşan polisler, 20-25 yaşlarında, çırılçıplak vaziyette, işkence görmüş ve yakılarak öldürülmüş erkek cesediyle karşılaşınca dehşete düştüler. Polis, ihbarcı Fırat Tikveşlioğlu'nu (25), şüpheli hareketleri ve "Beni çekmeyin, annesi babası görürse benimle kavga eder" gibi çelişkili konuşmaları üzerine sorgulanmak üzere emniyete götürdü.

Olayla ilgili soruşturmanın da sürdürüldüğü belirtildi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Kıbrıslı Rumlar Türkiye'nin üyeliğine karşı

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıslı Rumlar yarın Lefkoşa'nın Rum kesiminde "Türkiye'ye Veto" mitingi yapacak.

Eleftheria Meydanı'nda yapılacak mitinge birçok siyasi parti de destek belirtti. Bugün Lefkoşa sokaklarında ve meydana giden yollardaki elektrik direklerine binlerce "veto" afişleri asıldı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yapılan anketlere göre Kıbrıslı Rumların yüzde 66'sı Türkiye'nin AB'ye girişine veto uygulanmasını istiyor.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Adıyaman'da yangın

ADIYAMAN (İHA) - Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde bulunan Seryap İplik Fabrikası'nın akrilik iplik deposunda çıkan yangında, depo kullanılmaz hale geldi. Yangına müdahale etmek isteyen 2 işçi zehirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Seryap İplik Fabrikası'nın akrilik iplik deposunda saat 21.00 sıralarında yangın çıktı. Makinelerden çıkan kıvılcım nedeniyle çıktığı sanılan yangın, biranda deponun her yerini sardı. Depoda bulunan iplik balyalarının biranda tutuşması ile birlikte olay yerine gelen itfaiye erleri ve fabrika işçileri, yangını söndürmeye çalıştı. Adıyaman Belediyesi'ne ait 4 itfaiye aracı ile Sanko Holding'e ait 1 itfaiye aracı, köpük ve su sıkarak yangına müdahale etti. Daha önce Hayyam Garipoğlu'na ait 'Garipoğlu İplik Fabrikası' adı altında işletilen fabrikada çıkan yangın, depodan makine kısmına sıçramadan kontrol altına alındı. Yangının tamamen söndürülmesi için kepçe ile fabrikanın duvarı yıkıldı.

Yangın yerine Adıyaman Valisi Hikmet Tan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ve Emniyet Müdürü Süleyman Güleç de geldi. Depoda bulunan akrilik ipliklerin kimyasal madde içermesinden dolayı, herhangi bir zehirlenmeye karşı belediye ekipleri tarafından plastik kaplarla yoğurt getirildi. Yangın mahalline gelenler, ağız ve burunlarını kapatarak dumandan korunmaya çalıştılar. Zehirlenme ihtimaline karşı olay yerine 112 Acil Servis ambulansları çağırıldı. Yangına itfaiye erleri ile birlikte müdahale eden fabrika işçileri Mehmet Demir ve Mehmet Türkoğlu, dumandan zehirlendi. Zehirlenen işçilerden Mehmet Demir, arkadaşları tarafından ambulansa taşındı fakat İşçiye ilk müdahaleyi yapması gereken doktor ve sağlık görevlisinin ambulansta bulunmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine ambulans şoförü yaralıya ilk müdahaleyi yapmak istedi. Ambulans şoförü daha sonra zehirlenen işçiyi Adıyaman Devlet Hastanesi'ne götürdü.

Adıyaman Valisi Hikmet Tan, yangının kıvılcım nedeniyle çıktığından şüphelenildiğini belirterek, fabrikanın sigortasının olmadığını kaydetti.

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise, yangına zamanında müdahale edilerek, alevlerin makine kısmına sıçramasının önlendiğini söyledi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Fransa tarihi netleştirdi

BRÜKSEL (İHA) - Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile en erken gelecek Temmuz ayında müzakerelere başlaması çağrısında bulundu. Brüksel'de gazetecilere açıklamalar yapan Barnier, müzakere tarihinin 2005'in ikinci yarısında olmasını tercih ettiklerini ancak görüşmelere daha erken başlanmasına karşı olduklarını kaydetti.

Fransa'dan daha önce yapılan açıklamada, müzakerelerin 2005 sonu ya da 2006 başında başlaması gerektiği belirtilmişti.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Oliver Stone Türkiye'de

İSTANBUL (İHA)- Oscarlı ünlü yönetmen Oliver Stone, bu akşam İstanbul'a geldi. Özel bir uçakla ABD'nin Los Angeles kentinden İstanbul'a gelen Stone, Atatürk Havalimanı'nda yoğun ilgiyle karşılandı. Geceyarısı Expresi ve Büyük İskender filmlerinin ünlü yönetmeni Oliver Stone, çok yorgun olduğunu ve uzun bir yoldan geldiğini söyledi.

Stone, Türkiye'ye ziyaret eden ilk 3 Oscarlı yönetmen olma özelliğini de taşıyor. Oliver Stone'un, Türkiye'de sinema sektörünün önde gelen isimleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Başkentte göçük

ANKARA (İHA) - Ankara'da akşam saatlerinde metro inşaatında meydana gelen göçükte 2 işçi yaralandı. Yaralı işçiler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, saat 20.30 sıralarında Kızılay-Ümitköy metro inşaatının Enerji Bakanlığı İstasyonu'nda bulunan beton kazıklar, işçiler çalışırken çöktü. Meydana gelen göçükte 2 işçi yaralandı. Göçük sebebiyle metro istasyonuna çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi gönderildi. Yaralı iççiler Bekir Demir ve Süleyman Türk, itfaiye ekiplerinin yoğun çabası sonucu göçükten çıkartılarak SSK Dışkapı Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yaralı işçilerin durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

ABD'den Yuşçenko çağrısı

WASHINGTON (İHA) - ABD, Ukrayna muhalefet lideri Viktor Yuşçenko'nun zehirlenmesi olayıyla ilgili kapsamlı bir tahkikat açılması çağrısında bulundu.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan tetkikler sonucunda Ukrayna muhalefet lideri Viktor Yuşçenko'ya dioksin zehirlenmesi teşhisi konulmuştu. Yuşçenko'nun yattığı klinkten yapılan açıklamada, Yuşçenko'nun rahatsızlığına, yabani bitkileri öldürmekte kullanılan güçlü bir kimyasal madde olan dioksin zehirlenmesinin yol açtığı konusunda şüphe olmadığı belirtilmişti.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, muhalif liderin zehirlendiği yolundaki haberlerin çok rahatsız edici olduğunu belirterek, Ukrayna Hükümeti'nin olayla ilgili kapsamlı bir soruştura yapması çağrısında bulundu.

Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç'in, ABD'nin Ukrayna'nın devlet başkanlığı seçim kampanyasında, muhalefet lideri Viktor Yuşçenko'ya maddi destek vererek, Ukrayna'nın içişlerine karıştığı suçlamasına da değinen McClellan, Ukrayna'daki başkanlık yarışında ne şimdi ne de daha önce belirli bir adaya destek verdiklerini kaydetti. Sözcü, ABD Hükümeti'nin Ukrayna'da halkın iradesini yansıtacak bir demokratik sürece güçlü destek verdiğini ve bu amaçla çalışan bazı kuruluşlara yardımcı olduklarını kaydetti.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Uzanlar'ın yat ve teknesi satılamadı

İSTANBUL (İHA) - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Uzan Grubu'na ait satışa sunulan deniz araçlarına alıcı çıkmadı.

Alınan bilgiye göre, 10 Aralık 2004 tarihinde satışa çıkarılan ancak ilk ihalesinde alıcı bulamayan 'Air Waves' isimli yat, 'Tomcat' isimli katamaran yelkenli tekne ve 'Sea Doo' sürat motoru TMSF Merkez Binası'nda yer alan konferans salonunda saat 16.00'da yeniden ihale edildi. Ancak ihalede araçlar alıcı olmadığından dolayı satılamadı.

Satış Komisyon Başkanı Fethi Çalık, deniz araçlarıyla ilgili yeniden teklifleri alacaklarını, en uygun teklifi değerlendirerek satışı gerçekleştireceklerini söyledi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Son AB yasası da Meclis'ten geçti

ANKARA (İHA) - Avrupa Birliği'nin (AB) şart koştuğu son yasa olan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazına İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun (CMUK) ardından köklü değişiklikler öngören Ceza İnfaz Kanunu da Meclis'ten geçti. Böylece, Türkiye'nin AB yolunda çıkarması gereken son yasa da Meclis'ten geçmiş oldu.

Yasa, SP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a da özgürlük yolunu açıyor. TBMM Adalet Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında tasarıya AK Parti ve CHP'nin ortak önergesiyle Erbakan'ın da yararlanacağı bir hüküm eklenmişti.

Yasanın 110. maddesinin ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere eklenen üçüncü fıkra ile 75 yaşın üstünde olan, 3 yıl ve daha az süreli hapis cezasına mahkum olanların cezalarını evlerinde çekmelerinin önü açıldı. Böylece 'kayıp trilyon' ceza alan Erbakan da, daha önce ertelenen cezasını konutunda çekebilecek.
    Yeni Ceza İnfaz Yasası'nın getirdiği diğer önemli düzenlemeler şöyle:

F tipinin yeni adı: F tipi cezaevlerinin yeni adı, 'yüksek güvenlikli kapalı ceza kurumları' oldu. Bu kurumlardaki hükümlüler bir veya üç kişilik odalarda barındırılacak.
    Ceza ertelemeleri: Akıl hastalığına tutulan hükümlünün cezasının infazı, iyileşinceye kadar ertelenecek. Gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınların hapis cezası da ertelenecek.

Öğrenciye erteleme: Üç yıl ve daha az süreli hapis cezalarında, hükümlü, yüksek öğrenimi bitirememişse cezası alt ayı geçmeyen sürelerle iki defadan fazla olmamak üzere ara verilerek infaz edilecek. Bu düzenleme ilk defa yasada yer aldı.

Tek kişilik oda: Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlü, tek kişilik odada kalacak. Hükümlüye, günde bir saat açık havaya çıkma ve spor yapma hakkı tanınacak.

Habersiz arama: Odalar, hükümlülerin üst ve eşyası habersiz olarak her zaman aranabilecek.

Hücreye koyma: Hücreye koyma cezası, bir günden yirmi güne kadar, açık havaya çıkma hakkı saklı kalmak üzere, geceli ve gündüzlü bir hücrede tek başına tutularak, her türlü temastan yoksun bırakılma şeklinde uygulanacak.

Zincir ve demire vurmak yasak: Hükümlüye hiçbir halde zincir ve demire vurmak gibi tedbirler uygulanmayacak. Kelepçe ve bedensel hareketleri kısıtlayıcı araçlar belirli hallerde kullanılacak. Çocuk hükümlülere ise yetkili makamın önüne getirildiğinde, sevk ve nakil sırasında kelepçe takılmayacak.

Çocuk, anasının yanında: Anaları hükümlü olup da, dışarıda korumasına bırakılacak kimsesi bulunmayan sıfır-altı yaş grubundaki çocuklar, analarının yanında kalacak. Üç yaşını doldurmuş çocuklar, hakim kararıyla çocuk yuvalarına veya yerleştirme yurtlarına yerleştirilebilecek.

Telefon dinleme: Hükümlünün telefon görüşmesini idare dinleyebilecek ve kayıt altına alacak. Hükümlüler, araç telefonu, telsiz telefonu veya cep telefonu ve benzeri iletişim araçlarını bulunduramayacak.

İbadet özgürlüğü: Hükümlü, mensup bulunduğu dinin ibadetlerini, düzeni bozmayacak şekilde serbestçe yerine getirebilecek. Dini kitap ve eserleri muhafaza edebilecek. Hükümlü, mensup bulunduğu dinin görevlilerince ziyaret edilebilecek.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Protestocuların kimlikleri belli oldu

ANKARA (İHA) - TBMM Genel Kurulu'nda Ceza İnfaz Kanunu görüşmelerine ara verildiği sırada pankart açarak, slogan atan 3 protestocunun kimlikleri belli oldu. Barış İçin Gençlik Girişimi'ne mensup 3 protestocu tarafından açılan pankartta, 'Avrupa ulusundanım. Türkiye ulusundanım. Türküm, Lazım, Çerkezim. Demokratik çözüm için çift taraflı ateşkes istiyorum' yazısının yer aldığı ortaya çıktı.

TBMM Güvenlikten Sorumlu İdare Amiri Burhan Kılıç yaptığı yazılı açıklamada, protestocu gençlerin Iğdır Tuzluca nüfusuna kayıtlı Hüseyin Koçuk (17), Ankara Haymana nüfusuna kayıtlı Barış Başak (25) ve Bitlis Adilcevaz nüfusuna kayıtlı Hasret Tusun (20) olduğunu bildirdi. Kılıç, TBMM Genel Kurulu'nda saat 16.00'da dinleyici locasında pankart açılmaya çalışıldığını ve emniyet güçlerinin müdahalesi sonucunda pankart açılmadan olaya el konulduğunu kaydetti. 3 protestocunun güvenlik güçlerince Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildiğini belirten Kılıç, şahısların TBMM'ye Genel Kurul dinleyicisi olarak girdiklerini vurguladı. Kılıç, "Kabanlarının kapşonlarına sardıkları ipek benzeri pankartı açmak istemişlerdir. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu açamamışlardır. Pankartta 'Avrupa ulusundanım. Türkiye ulusundanım. Türküm, Lazım, Çerkezim. Demokratik çözüm için çift taraflı ateşkes istiyorum. Barış İçin Gençlik Girişimi' imzası yer almıştır" dedi.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Rumlar, Türkiye'den adım bekliyor

BRÜKSEL (İHA) - Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi ile ilişkilerini normalleştirme konusunda gelecek Mart ayındaki AB Zirvesi'nden önce bir adım atmasını beklediklerini söyledi.

AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için Brüksel'de bulunan Yakovu, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2005 Bahar Zirvesi öncesinde ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik adımlar atması gerektiğini belirtti.

Rum Bakan, daha önce yaptığı açıklamalarda, Ankara'nın Rum Kesimi'ni tanımaması halinde müzakere kararıyla ilgili olarak veto hakkını kullanabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Ancak son açıklamasında tanınma konusunda ısrarlı olmadıklarını ifade eden Yakovu, hukuki anlamda tanınma talebinde bulunmadıklarını, ikili ilişkilerin normalleştirilmesini istediklerini vurguladı.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Irak'ta bombalı intihar saldırısı

BAĞDAT (İHA) - Irak'ın başkenti Bağdat'ta buluna Yeşil Bölge'nin girişinde bu sabah saatlerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 1 Irak Ulusal Muhafızı hayatını kaybetti.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2004
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    13053

"Altın Küre" adayları açıklandı

WASHINGTON (İHA) - Amerikan sinemasının Oscar'dan sonraki ikinci büyük ödülü olan Altın Küre'ye aday gösterilen film ve sanatçılar açıklandı. Ray, The Aviator ve Finding Neverland filmleri en iyi film ödülüne aday gösterildi. Aktör ve şarkıcı Jamie Foxx, Ray Charles'ı canlandırdığı 'Ray' filmiyle en iyi aktör ödülü de dahil olmak üzere 3 dalda ödüle aday gösterildi. En iyi aktör rolünün diğer iki adayı ise The Aviator filmindeki rolüyle Leonardo DiCaprio ve Finding Neverland filmindeki rolüyle Johnny Depp oldu. En iyi aktris ödülüne de "Birth" filmiyle Nicole Kidman, "Kill Bill Volume 2" ile Uma Thurman, "Being Julia" filmiyle Annette Benning ve "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" ile Kate Winslett aday gösterildi. Altın Küre Ödülleri 16 Ocak'ta yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Bu yıl en iyi film dalında aday gösterilen Ray filmi, yıl içinde ölen ünlü siyah şarkıcı Ray Charles'ın hayatını anlatıyor. Filmde Ahmet ve Nasuhi Ertegün kardeşlerin kurduğu Atlantik şirketi de Ray Charles'in yaşamında önemli yer tutan bir şirket olarak sahneye geliyor. Amerikan müzik dünyası ve kültüründe, izleri hala silinmeyen bir yer yapan Atlantik şirketinin sahiplerinden Ahmet Ertegün, bu filmde Ray Charles'in yakın bir dostu olarak görülüyor.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

IMF heyeti çalışmalarını tamamladı

ANKARA (İHA) - Uluslararası Para Fonu IMF ile imzalanması planlanan 3 yıllık yeni "stand by" düzenlemesine ilişkin çalışmalar tamamlandı. Çalışmalar için Türkiye'de bulunan IMF Heyeti, Devlet Bakanı Ali Babacan ile birlikte Hazine Müsteşarlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyecek. Saat 09.00'da başlayacak olan toplantıda, çalışmaları tamamlanan niyet mektubunun detayları kamuoyuna duyurulacak. Toplantıya Babacan'ın yanısıra Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, IMF Türkiye Temsilcisi Rıza Moghadam ile IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp katılacak.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Fransa'dan Ermeni şartı

Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan ülkelerin başını çeken Fransa, müzakerelerin açılması için şartlı destek kararı verdi. Fransa'nın şartı ise Ermeni Soykırımı..

Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Fransa'nın Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasından yana olduğunu, bu müzakerelerin başarısızlığı halinde Türkiye'ye güçlü bağlar önerilmesini istediklerini, sonuçta son sözü
    Fransız halkının referandum ile söyleyeceğini bildirdi.

Barnier, Fransa'nın, tam üyelik müzakereleri sırasında,
    Türkiye'den, ''geçmişte yaşanan Ermeni trajedisini tanımasını
    isteyeceğini'' söyledi.

AB Genel İşler Konseyi sırasında bir basın toplantısı düzenleyen
    Barnier, konseyde Türkiye konulu tartışmaların sürdüğünü, Dönem
    Başkanı Hollanda'nın temaslar yaptığını, 17 Aralık zirvesinin sonuç
    bildirisi metni konusunda henüz uzlaşma olmadığını belirtti.

Barnier, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasının önem
    taşıdığını, tarih ve koşulların önceden açıkça belirlenmesi
    gerektiğini, müzakerelerin başlamasının Türkiye'nin AB'ye tam üye
    olacağı anlamına gelmediğini, bunun kamuoylarına iyi anlatılması
    gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın görüşlerini açıkladığını,
    ancak Fransa'da kamuoyunun ve politikacıların çoğunluğunun Türkiye'nin
    AB'ye katılımına karşı olduklarını söyleyen Barnier, Türkiye ile
    müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasını içtenlikle temenni ettiklerini,
    ancak bu başarıya ulaşılamaması halinde bu ülke ile korunacak güçlü
    bağların belirtilmesini istediklerini anlattı.

Müzakerelerin en erken 2005'in ikinci yarısında başlayabileceğini,
    bu tarihin zirvede, devlet ve hükümet başkanları tarafından
    belirleneceğini söyleyen Barnier, sonucun garanti olmadığını, sabırla
    ve adım adım yol alınacağını, bunun diğer adaylar için de geçerli
    olduğunu belirtti.

Fransız kamuoyuna mesaj vermekten söz eden Barnier, Fransızların
    endişe yansıttıklarını, onlara güvence vermek istediklerini
    belirttikten sonra, Türkiye ile müzakerelerin sonucunun tam üyelik
    olacağının kesin olmadığının ve müzakerelerin her an
    durdurulabileceğinin bilinmesi gerektiğini, ayrıca son sözü Fransız
    halkının referandumda söyleyeceğini ifade etti. Barnier, diğer 24
    ülkenin de referandum yapabileceğini, her halükarda, müzakerelerin
    başarıyla sonuçlanması halinde, Fransa'da son sözü kamuoyunun
    söyleyeceğini anlattı.

Müzakerelerin başarısız sonuçlanması olasılığının dikkate alınması
    gereğini savunan Barnier, başarısızlık halinde Türkiye'ye çok güçlü
    bağlar garanti edilmesi önerisini yineledi.

Kıbrıs Rum kesiminin tanınmasının Türkiye'den koşul olarak
    istenmesinin hukuki açıdan mümkün olmadığını, ancak siyasi ve manevi
    açıdan durumun anlaşılmasının güç olduğunu ifade eden Barnier,
    konuşmasında sık sık Fransa kamuoyundaki ve siyaset dünyasındaki
    durumun iyi anlaşılması gerektiğini tekrarladı.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Uzan'ın kullandığı şifreli sözler

Cem Uzan'ın, babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan'la uydu telefonu aracılığıyla görüştüğü ortaya çıktı. Görüşmelerde kullanılan şifreler bir hayli ilginç..

GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın, kırmızı bültenle tüm dünyada aranan babası Kemal Uzan ve kardeşi kardeşi Hakan Uzan'la uydu telefonuyla görüştüğü ortaya çıktı.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Uzanlar'ın kendi aralarında ve "kilit adamları" ile yaptıkları konuşmalarda, "bale", "konser", "sibop", "opera", "konçerto" gibi şifreli kelimeler kullandığı tespit edildi.

GP Genel Başkanı olmasının ardından holding çalışmalarıyla ilgilenmediğini açıklayan Uzan'ın, babası ve kardeşiyle görüşerek holdingin üst düzey yöneticilerine talimat verdiği belirlendi.

Ödeme planı

Gözaltına alınan Uzan, kardeşi Hakan Uzan ve Rumeli Holding Yönetim Kurulu üyesi Ayvaz, Rumeli Sigorta'nın Yönetim Kurulu üyesi Ali Cenap Ermutlu ile telefon görüşmelerindeki şifreli kelimelerle ilgili sorgulandı.

GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın İmar Bankası'nın off - shore borçlarını ödemek için İstanbulsporlu futbolcuları satarak ödeme yapmayı planladığı anlaşıldı.
    Cem Uzan'ın, kardeşi Hakan Uzan'la görüşürken, "Operaya gittiniz mi?", "Operaya gidip konçerto dinlediniz mi?" diye sorduğu ve şifreli yanıtlar aldığı tespit edildi.

"Ayvaz ve Ermutlu ile görüşen Cem Uzan'ın "Hakan daha operaya girmemiş. Siz dediğim şeyleri ayarlamadınız mı?" dediği kaydedildi.

Uzanlar'ın "sibop" diye söz ettikleri kişiden daha sonra umudu kestikleri belirlendi. Konuşmalarda, "Sibop bu işi halledemeyecek. Aylardır halledemedi. Bundan sonra da halledemez, devreden çıkartalım" gibi ifadeler yer aldı.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2004
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5106

Turgut'un, Tulgar'a imza eleştirisi

Akşam'ın Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı Serdar Turgut, aynı gazetede yazan Ahmet Tulgar'ın Zana ve arkadaşlarının verdiği ilana imza atmasından rahatsızlığını belli etti..

Önceki gün Zana ve arkadaşlarının verdiği ilanın altına imza atan Ahmet Tulgar'ın davranışı, gazetenin yönetiminde bulunan Serdar Turgut'u şaşırttı. Turgut'un, "Ben Ahmet'in yerinde olsaydım o imzayı kat'iyyen atmazdım" köşe yazısında Tulgar'ın bu imzayı atmasından rahatsızlığını, buna elinden gelseydi engel olmak bile istediğini bakın nasıl dile getiriyor:

Çok sevdiğim Ahmet Tulgar bana Leyla Zana ve arkadaşlarının yabancı gazetelere verdiği ilana imza atacağını söyleyip sonra da bu konudaki fikrimi sorsaydı ona 'sakın ha yapma bunu' derdim.

Asla yanlış anlamayın, kimsenin siyasi tavrına ve aktivitelerine karışmak gibi bir niyetim yok. Ancak Ahmet Tulgar bu olayı benimle bir arkadaş olarak tartışmak isteseydi, açıkça söyleyeyim, onu engellemeye çalışırdım. Çünkü, benim, bu gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olarak değiştirmeyeceğim tek ilkem, Türkiye ile ilgili her meseleye 'ÖNCE VATAN' diyerek bakmaktır.

Ülkemiz üzerinde şu günlerde bayağı büyük oyunlar oynanıyor. 'Önce Vatan' demenin önemine yürekten inanan bir insan olarak Ahmet Tulgar gibi, ülkesini ve insanlarını derinden seven bir gazetecinin, o imza verdiği ilanın da oynanmak istenen Türkiye karşıtı oyunun bir parçası olduğunu göremeden davranması beni hem üzdü, hem de şaşırttı.

Ahmet'i yakından tanıdığım için, imzasını verirken olayın farklı boyutlarını aklına bile getirmediğine inanıyorum. Onun yazılarını okuyorsanız, her yazısını, konu ne olursa olsun, tamamen yüreğini açarak ve adeta kanıyla yazdığını hissetmişsinizdir. Ben eminim ki o, soğuk bir gecede fakir bir Kürt çocuğunu sokakta gördüğü anda o imzayı da gidip atan bir yazar...

Onun bu duyarlılığını ben çok seviyorum ve aslında, yazılarında ruhunu bize bütün samimiyetiyle açması da müthiş birşey. Fakat yine de, bizler, vatanımız üzerinde oynanan oyunların ortaya çıktığı, kartların tek tek açılmaya başladığı bu günlerde, duygularımızın manipüle edilmesi konusunda çok dikkatli olmalıyız.

'Önce Vatan' diyenler, bu oyunları oynamaya çalışanlara 'yok öyle' derler ve oyunun' hesabını da sorarlar. 'Önce Vatan' diyenler arasında her görüşten insan vardır. Sosyalisti de vardır, liberali, milliyetçisi de... Çünkü vatana sahip çıkmak kimsenin tekelinde değildir. Biz, ülkemizle oynamaya çalışanlara tavrımızı koyarız, sonra da her konuyu kendi aramızda tartışırız.

Ahmet Tulgar, zaten Türkiye'nin düzeni hakkında bütün eleştirilerini istediği netlikte ve hiçbir engelle karşılaşmaksızın hergün yazıyor. Ama bu arada Türkiye hakkında oyun oynamak isteyenlerin ilanlarına imza koymak gereksiz ve yanlıştır.

Öyle görülüyor ki, AKŞAM'ın yeni yönetimi ve yazarları alehinde daha çok konuşulacak, çok laf edilecek bundan böyle. Varsın olsun... Ben kendi adıma konuşayım: Bu süreçteki dalgalanmalardan hiç etkilenmem ve sallantıya da kapılmam. Çünkü, üzerinde 'Önce Vatan' yazılı bir kayaya bağlamışım kendimi, yerimden bile oynamam. Tüm arkadaşlarıma da bunu yapmalarını tavsiye ediyorum.

Biz bu gazetenin logosunda da değişiklikler yapacağız; orada ne yazacağını da göreceksiniz. Belki bu değişikliklerden sonra, her fırsatta bize bulaşmaya çalışanlar da susarlar.
    AKŞAM

7 sayfadan, 1. sayfa 1234567 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık