Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: Bu nasıl bir ağ kablosu acaba?

 1. #1
  Member
  Giriş Tarihi
  24-06-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Mesajlar
  171
  Üye No
  17830

  Bu nasıl bir ağ kablosu acaba?  Arkadaşlar şu an elimde üzerinde Cat:6 568A yazan bir kablo var. Oldukça da kalın. Gördüğüm kadarıyla kabloların kırılmaması için içinde plastik bir kanal var. Acaba bu kablonun Cat:5 den farkı var mıdır? Bilgisi olan arkadaşların artı ve eksilerini söyleyebilirlerse sevinirim. Ha ayrıca şu an adsl bağlantımda kullanıyorum ancak herhangi bir farkı ben gözlemleyemedim.Saygılar.

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  09-08-2004
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,632
  Üye No
  22875

  New Icon3

  Cat.6 veya Class E olarak anılan standart 200 MHz'te çalışır. Öncelikle Cat.6'nın sadece iki değişkeninden bahsedilmiştir. Cat.6 çözümü var olan RJ-45 konnektör ve modüllerini kullanmaktadır. Kanal toplam gücü ACR (PSACR) 200 MHZ'te pozitiftir.

  Standartlardaki gelişmelerle birlikte ek ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. Equal Level Far End Crosstalk (PSELFEXT) testleri iki yönlü data transferinin en üst seviyede yapıldığının görülmesi için gereklidir. Cat.6 testinin üst frekansı üzerinde halen çalışmalar sürmektedir. Bazı standartlarda 200MHz'ten bazıların da 250MHz'ten bahsedilmektedir. Eğer üst frekans 250MHZ ise kanal toplam güç limiti ACR 200MHz.in üzerinde negatif olacaktır. Frekanstaki bu %25'lik artış sistemin 200MHz.in üzerinde daha yüksek bir performans göstermesini sağlayamaz.Pozitif ACR ile 200MHz.te kablolama sistemine ulaşmak için anlamlı değişiklikler yapmak gereklidir. Data kaybındaki veya Crosstalk'taki azalma sistemin frekans aralığının açılması anlamına gelir. Data kaybının azalması için Cross-sectional alanın artması gerekeceğinden daha çok bakır kullanılması gerekecektir. Bu nedenle maliyet oldukça artar, maliyet açısından en etkili çözüm NEXT değerini düşürmektir.

  Bazı kablo üreticileri ACR (kanal toplam gücü) konusunda önemli başarılar elde etmişlerdir. Kablo çiftleri arasındaki daha sık (tighter) pair'ler veya kablo boyunca uzanan boş (spacer) bir bölgenin olması, NEXT değerini düşürür. Spacer ve Tighter pair'ler kablolalar için uygun çözümlerdir. Ancak PCB donanımı ile birleştiğinde NEXT ve FEXT değişkenlerini kontrol etmek için daha komplike tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır.

  NEXT ve diğer parametreleri istenilen seviyede tutmak için RJ-45 modüllerinin ve karmakarışık PCB yolunun yüksek performansta olması gerekmektedir. Cat.5 ve Cat.6 için enstalayonlarda farklıdır. Bundan dolayı kablo performansını etkilememek için çok hassas davranılmalıdır. Linkler ve Kanallar gibi Cat.6 kullanımındaki farklılıklardan dolayı, Cat.5 enstalasyonuna benzer noktalarda dahi ek eğitimler gereklidir. Cat.6 bağlantılarında performansı etkileyen en önemli değişken patch kablolarıdır.

  Burdanda anlaşılacağı gibi ;

  Cat 5 kablolama : Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık v esnek bir alt yapı sağlar.

  Cat 5e kablolama : Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gidabit Ethernet) verir.

  Cat 6 kablolama : Daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit'e kadar desteklemesine rağmen, gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.

  Cat 7 kablolama : Tamamen 'shieled' yapıdadır ve 600MHz'i destekler. Cat 5/6'ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar.

  Saygı ve Sevgilerimle...
  Düzenleyen xmuratcetinx : 14-12-2004 at 01:53

 3. #3
  Member
  Giriş Tarihi
  24-06-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Mesajlar
  171
  Üye No
  17830

  Teşekkürler muratcetin. ayrıca gecenin bu vaktindeki hızın için tebrik ederim.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı