Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: next8000xcam ve nex v-box baglantısı ?

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    32735

next8000xcam ve nex v-box baglantısı ?

Sayın arkadaslar,motorlu antenimi simdiye kadar adaptorle motora akım vererek donduruyordum, yeni aldıgım V-Box'un baglantısını motora sadece 36Volt kablosunu baglayıp lnb 'den gelen coaxial kabloyu V-Box'un lnb girisine cıkısındanda receiver'a baglantıyı yaptıktan sonra receiverin diseqc pozisyoner kısmından usals 'ı kullanarak uyduları tanıtacagım. saygılar.Yuksel

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

Diğer kısımlar doğru ancak "receiverin diseqc pozisyoner kısmından usals 'ı kullanarak uyduları tanıtacagım" kısmı bence doğru değil. Usals dayzek motorda kullanılır, v-box kullandığıınızda motor kısmını ve dayzek c 1.2 kısmını aktive etmelisiniz.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    32735

sayın yenicem uyarınız icin tesekkur ederim.anladıgım kadarıyla diseqc pozisyoner kısmında, islem - diseqc motor bolumunden en iyi sinyali hafızalıya kaydederek yapacagım.Motorla V-Box arasında sensor baglantısı yapmama gerek yok zannedersem.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

Motorla V-Box arasında sensor baglantısı gerekiyor. Sadece bu değil enerji veren kablo da gerekiyor. Yani 4'lü bir kablo var. Bu bağlantı kalın kesitli bir elektrik kablosu. İki damar motoru çalıştırıyor, iki damar da sensörlere gidiyor, komanda için. Motora gidenlerle sensörlere gidenleri karıştırmamak lazım, ciddi srızalara yol açabilir. Motor ters yöne dönerse, + ve eksi uçları dikkatle ters bağlamak gerek, ancak motor kablosunu sensöre ve tersi yapmamalı ciddi sorunlar ve sensör devresinde yanme olacağı forumda yazılı.

Ayrıca, rg6 tipi bir koaksiyel kablo da receiverdan V-Box'a ve ondan da lnb'ye gidiyor. Sonuçta iş bitince çatıdan 2 kablo geliyor odaya:
    4 damarlı elektrik kablosu
    koaksiyel kablo.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    32735

cok tesekkur yenicem simdi deniyecegim anten hazır zaten turksat hispasat arası butun uyduları goruyorum sadece v-box'u devreye koyacagım antende balkonda oldugu icin kolay olacak sanirim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    25007

kolay gelsin. 4 damar kablo çok ince olmasa iyi olur derim. Ben 4x0.75 kullanmıştım ama forumda yada başka bir yerde 4x1 kesit önerildiğini de okudum.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    32735

siz soylemeden once 5x zannedersem 35 lik tek damar telefon kablosu almıstım su an kurdum ve gayet saglıklı calısıyor V-Box'un elektrik cekis gucune baktım 3 Amper max.90W yazıyor mesafede kısa oldugu icin yeterlidir diye dusundum degistirsemmi acaba.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18375

sayın hocam kalın olan tabiki sağlıklı olmak kaydıyla,bende birbuçuk yıldır telefon kablosu kullanıyorum sorun olmadı,madem ki almışsın artık değiştirmesende olur,saygılar...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı