Netscape, dönüş hazırlığı içindeAOL tarafından satın alındıktan sonra uzun süreli bir kış uykusuna yatan efsane Netscape, dönüş hazırlığı içinde

Kullanıcıların yüzde 90'ının tercihiyken Microsoft İnternet Explorer (İE) ile rekabete dayanamayarak gizlice havlu atan Netscape, yakında yepyeni sürümüyle eski günlerine dönmeyi hedefliyor. Yeni sürüm hem şu günlerin en popüler tarayıcısı Firefox'un da kullandığı Mozilla Gecko motorunu, hem de İnternet Explorer'ınkini kullanacak. Netscape'in bu süreçte Firefox kitlesinden de besleneceğine kesin gözüyle bakılyor.
Yazılımın sahibi olan dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı
AOL'nin (America Online) hedefi Netscape kullanıcılarını kendi içerik portalına kullanıcıları çekebilmek. Ancak bu alanda Microsoft İE ve MSN ile kanlı bir rekabete girmek zorunda. Firefox cemaatinin geliştirdiği genişlemelerin (extension) Netscape'te de çalışacak olması elini güçlendiren bir diğer unsur. Yeni nesil Netscape şu an test kullanıcıları tarafından kullanılıyor. ()
Kısa sürede yüzde 10'luk pazar payına ulaşan Firefox ise ilginç bir araştırmaya konu oldu. Sonuca göre Firefox kullanıcıları yeni pencerede açılan reklamlara (pop-up) İE kullanıcılarına göre daha az tıklıyor. Uzmanlarsa bu tip reklamlara tıklayanların genellikle o pencereleri sistem mesajı zannetmesine, Firefox kullanıcılarının daha deneyimli kullanıcılar olduğundan bu yanılgıya düşmemesine bağlıyor. ()