Sabit diskli telefonlar

Geleceğin ipuçları: Nokia'nın vazgeçtiği müzik telefonu Neo, iPod'a benzer görüntüsüyle dikkat çekiyordu. Seneye çıkacak 7710 ise dev dokunmatik ekranı, kamerası ve görsel radyosuyla birçok işleve sahip olacak. SonyEricsson S700i bugün fotoğraf makinesine en yakın telefon. Samsung ise 2005'te çıkaracağı modelle işi birkaç adım öteye götürecek.

Akıllı telefonlar yüksek kaliteli fotoğraf ve video çekiyor, şarkı depoluyor. Ancak bellek ve işlemci gücünün yetersizliği gelişimin önünde engel yaratıyor. O da seneye çözülecek gibi

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından açıklanan rakamlara göre şu an dünyada bir buçuk milyar aktif cep telefonu abonesi bulunuyor. Bu da her dört kişiden birinin cep telefonu sahibi olduğunu anlamına geliyor. 2000 yılından bu yana iki kat artan bu pazarın büyüme hızı internet pazarının büyüme hızının da önüne geçti. En heyecanlı pazarlar gelişmekte olan üç ülke: Rusya, Çin ve Hindistan. 2003 yılında 414 milyar dolar ciro yapan cep telefonu pazarının 2004'te daha da büyümüş olduğu belirtiliyor.
Bütün bu veriler ışığında rekabetin yoğunlaştığı iki alan var: çok satacak ucuz ve basit telefonlar ve az satacak, çok kâr getirecek 'akıllı telefonlar'. Birinci cephede ne olup olacağı aşağı yukarı belli. Ama akıllı telefonlar alanında herkes kesesinde sürprizler saklıyor.


Hedef 5MP çözünürlük
Bu alandaki en önemli gelişme video ve fotoğraf çekimi konusunda yaşanacak gibi görünüyor. Şu anda 1.3 megapiksel sınırına dayanan cep telefonu kameraları yakın gelecekte orta düzey kullanıcıların sayısal fotoğraf makinelerine yetişecek. Firmaların basına verdiği hedef raporlarına bakılırsa önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde 3 megapiksel çözünürlükte cep telefonlarının satıldığına şahit olacağız. 2005 yılı sonuna doğru artık cep telefonlarımız 5 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekiyor olacak. Günümüzün yarı profesyonel hobi fotoğrafçıları tarafından tercih edilen çözünürlüğe denk gelen 5 MP cep telefonları fotoğraf makinesi satışlarını da düşürecek. Sektör uzmanları önümüzdeki yıllarda cep telefonu üreticilerinin geleneksel fotoğraf makinesi üreticilerinden çok daha fazla fotoğraf çeken cihaz satacağını düşünüyor. Diğer bir yarış alanıysa müzik. MP3 ve benzeri formattaki şarkıları cepte taşıma akımının desteğiyle Apple iPod'un ulaştığı başarı ve yaygınlık cep telefonu üreticilerinin de dikkatinden kaçmıyor. Günümüzün orta ve üst seviyedeki birçok telefonu şarkı yükleme ve dinletme imkânı sunuyor. Bellek kartlarının ucuzlaması ve kapasitenin 1 GB'a çıkması da kullanıcıların müzikçalar olarak telefonlarını kullanmasını körüklüyor.


Bellek asla yetmez
Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoların ihtiyacı ortak: daha fazla depolama kapasitesi. Bunu da yakın gelecekte bilgisayarlarımızdaki gibi sabit diskler karşılayacak. Bu yapıyı kullanan ilk ürün Samsung tarafından tanıtıldı. 2005 yılında satılacak telefon 1 inç büyüklüğünde ve 1.5 GB kapasitesinde bir sabit disk kullanıyor. Ayrı bir süprizse optik zumlu ve flaşlı cep telefonlarıyla yaşanacak. Şu ana kadar tüm telefonlar sayısal (dijital) zum kullanıyordu. Samsung, LG ve Sanyo ise televizyon yayınlarını alabilen telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
Bu kadar becerikli telefonların ihtiyaç duyacağı işlemci gücü ve pil de ayrı bir sorun. Üreticiler bu yeni nesil telefonlarda biri telefonu, diğeri yan hizmetleri yöneten çift işlemci kullanmayı planlıyor. Elbette bu kadar akıllı, becerikli telefonlarla yaşayacağımız sorunsa virüsler. Güvenlik uzmanları bilgisayar dünyasına oranla çok daha zararlı ve masraflı virüslerle tanışacağımıza emin. Bu yüzden geleneksel antivirüs üreticileri şimdiden yazılımlarının cep telefonu sürümlerini satmaya başladı.