Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 37 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Sigara = Firavun pisliği

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    14 Bolu
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    77

Sigara = Firavun pisliği

Maalesef arkadaşlar size sigaranın ilk buluşunu anlatacağım. Mısırdaki firavun döneminde Firavun iş yapmayan, kaytaran, asi kölelerine sigara içirirmiş. İlk sigara böyle çıkmış. İlk önce affedersiniz, büyük tuvaletini yapar, yine bazı köleler onu bugünkü bildiğimiz gibi sigara kalıpları gibi kalıplardan geçirir düzeltir. sonra güneşte kuramaya bırakır. İş yapmayan asi kölelerine ceza olarak onları o zamanın devrinde kuru yaprak her neyse sardırtır. birde ateş, içirirmiş zorla. Gel keyfim *** yanında çay yok. Evet sigara ilk olarak böyle çıkmıştır. O yüzden sigaraya bazı yaşlı kimseler firavun b. derler.
    Öyleyse bizler niye içiyoruz. Çünkü sigarada bağımlılık yapan maddeler var.
    Zaten tüm herkes içsin diyerek bazı olaylara göz yumuluyor. Bir insanın sigara içmesiyle neler kaybedeceğini kazanacağını ayrıntılı olarak anlatacağım. Kimse darılmasın gücenmesin kızmasın.
    1- Günde kişiye göre en az 2 milyon (2 ytl) ayda 60 milyon. Senede 720 milyon
    15 senede 10 milyar 800, 30 senede 21 milyar 600 (Param yok geçinemiyorum araba alamıyorum diyenlere duyurulur.)
    2- Hastalık kanser vb durumlarda harcayacağı para anlatmaya gerek yok. En az 5 milyardan başlar. (Kader kanser oldum, niye hasta oldum bacağım tutmuyor sırtım ağrıyor vb. diyenlerede duyurulur.)
    3- Evdeki eşine, çoçuğuna, akrabasına, kahvede işyerinde arkadaşına pasif içicilere verdiği zarar. (Zararı bana diyenlerede duyurulur.)
    4- Kendi, pasif içicilerinin üstlerinin kokmasına onların deterjan+ su +elektrik harcamasına, saçlarının yağlanmasına su+şohpen tüp+sabun şampuan harcamasına, evin boya badana yapılmasına (Zararı bana diyenlere duyurulur.)
    5- Sigara kapı jilatini kartonu vb olaylar için milyonlarca ağacın kesilmesine
    (Ben doğayı severim ağaç niye yok az diyenlere duyurulur.)
    6- Sigara içip ormana atan sonrada ormanları istemeyerek bilmeyerek yakan kişelerede duyurulur.
    7- Sigaradan kaybettiğimiz milyarlarca dolarlara acımamak mümkün değildir. (Ülkem niye fakir niye böyle diyenlerede duyurulur.)
    8- En önemlilerden bir taneside küçük yaşta torunlarına eski olayları istiklal harplerini, hayatın zorluklarını anlatacak eski dedelerin veya babaların sigaradan bağlı sebeplerden dolayı erken ölmelerinden küçük yaştaki çoluk çoçuk saldırgan hırsız arsız vb kötü yollara düşebiliyor. (Niye bu kadar hırsız arsız var ne biçim kişi bu diyenlerede duyurulur.)
    8- Sigaranın çoğu kimseye mekruh, parmakla sayılabilecek kimseye görede haramdır demesine rağmen islam dinine görede sigara çok sakıncalıdır.
    Bu konuyu dine fazla girmeden açmak istiyorum. Mekruh; yapılmamasa daha iyi fakat yapılsada birşey olmaz demektir. Şimdi açıklaması pek yapılmayan Kuran-ı Kerim'imizde bir ayet olan "Şarap ve buna benzer ve keyif verici tüm maddeler haram kılınmıştır" ayetinde keyif verici maddeler grubuna sigara vb alamazmıyız. Tüm insan ve toplum sağlığına + doğa , ülke vb tüm olaylara zararlı olarak bildiğimiz bu sigara lanetini niye daha hala içiyoruz. Kimse kimseyi kandırmasın. Açıklanan normal geçim standartı 1.500 milyarın üzerinde yanılmıyorsam. Kim 1.500 milyar üzerinde geçiniyorda ben rızkımdan içiyorum kesmiyorum diyor. Veya fakir kimselere yardımcı olmuyor.
    Arkadaşlar kimseyi yargılamak sorgulamak veya rencide etmek için yazmıyorum.
    Fakat bende eskiden 1,5-2 paket sigara içip bırakmış biri olarak diyorum ki; sigarayı bırakalım. Çünkü içilecek eve koyulacak birşey değil bu.
    Önünüzde iki seçenek var. Firavunun dediği gibi benim arkamda çok kişi var hepsi benimle diye övündüğü sigara içenlerdenmi olacaksınız. Yoksa ben kendime, eşime, çoçuğuma, akrabama, tüm insanlığa, doğaya ülkeme faydalı bir insan olarak yaşayıp mezarımada sigara kokmadan rahatça girip öte dünyada rahatça Yüce Rabbimizin huzuruna çıkanlardanmı olacaksınız.
    Karar sizlerin, Sevgiler saygılar....

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    3943

sevgili chute ustam....; yazına katılmamak elde değil.. ve sana sonuna kadar katılıyorum... bu sigarayı ne evime sokarım nede içerim.. çok şükür sigara içmiyorum..

ve ben bazı adamların aklınada şaşarım.. adamın evde yiyecek ekmeği yoktur.. ; ama gel görki adamın cebinde malboro sigarası vardır... şaşarım akıllarına...

yazı için teşekkürler..

saygılar...sevgiler....
    Düzenleyen Editör : 12-12-2004 at 19:20

Vip
    Giriş Tarihi
    07-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    13315

Evet katılmamak mümkün değil. Ama siğarayı içipte bırakan biri için
    şöyle söylenir;
    Sigaranın kıymetini ne içen bilir, ne de içmeyen, içipte bırakan bilir.
    Yılda ülkemizde bu konuda harcanan para yaklaşık 5 milyar dolar.
    Çok büyük para. Yapılan zamlarla çok zaman bütçe açıkları kapatılır.
    Ekonomik dengelerde çok büyük payı vardır. Hesaplar bunun üzerine
    yapılr. Düşünün tüm tiryakiler ayni anda bıraksa acaba ne olur.
    Ekicisinden, fabrikaları vs. dikkate alsak ne gibi bir durum ortaya çıkar.
    Başlama yaşının küçülmsi de işin çok kötü diğer bir yanı. Ayrıca,
    bu kadar çok para sadece duman oluyor. Bir çok şeyi de duman ediyor.
    Bağımlılık yapan bir şey olduğuna göre yeşil reçeteyle satılması
    gerekir diye düşünüyorum. Belki caydırıcılığa etkisi olur.

Bu güne kadar bir çok bilimsel yazılar, araştırmalar vs. gördük okuduk
    ama ilk defa firavun pisliğiyle bu kadar yakın ilişkisini öğrenmiş olduk.
    Firavunun adı anıldığında akla pek iyi şeyler çağrıştırmadığını
    biliyoruz ama, bu kadarıda olmaz denecek derecede... Ateş
    olmayan yerden de duman çıkmaz.. vardır bir kerameti. Yanlız,
    sırf firavun pisliğinden geliyor diye içilmiyordur herhalde...

Sağlıklı bir toplum dileğiyle

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2079

Morkta aynı yaşlarda iki adamı otopsi yapıyorlarmış, adamın birinin içini açmışlar ciğerleri zift dolmuş kararmış sigaradan... Diğerinin içini açmışlar.. ciğerleri tertemiz, leke yok hiç sigara içmemiş...

üstekki yazıyı espiri olsun diye yazdım ve sonunu bağlamadım:) gerçekten iğrenç birşey sigara, hele içildiği yeri kokutması, oda araba... iğrenç bir koku, ve ben hala bırakamadım... yazık bana yazık...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-07-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    120964

teşekkürler chute arkadaşım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-03-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    84016

Sigaranın maddi,manevi zararları konusuna değinen tüm arkadaşlarıma katılıyorum.Sadece ben değil,tüm dünya katılıyor.Bu meredi içenler de katılıyor aslında...Ama illa bi doktorun "içersen öleceksin" demesini bekliyorlar bırakmak için.
    Ve inanıyorum ki,sigara içenlere konulan yasaklar ve bilinçlenme sayesinde bir gün en aza inecek tiryakiler...
    Ancak;
    Maalesef arkadaşlar size sigaranın ilk buluşunu anlatacağım. Mısırdaki firavun döneminde Firavun iş yapmayan, kaytaran, asi kölelerine sigara içirirmiş. İlk sigara böyle çıkmış. İlk önce affedersiniz, büyük tuvaletini yapar, yine bazı köleler onu bugünkü bildiğimiz gibi sigara kalıpları gibi kalıplardan geçirir düzeltir. sonra güneşte kuramaya bırakır. İş yapmayan asi kölelerine ceza olarak onları o zamanın devrinde kuru yaprak her neyse sardırtır. birde ateş, içirirmiş zorla. Gel keyfim *** yanında çay yok. Evet sigara ilk olarak böyle çıkmıştır. O yüzden sigaraya bazı yaşlı kimseler firavun b. derler.

Bu söylemi yanlış buluyorum.Böyle bir olayı da "hayal mahsulü" olarak düşünüyorum.Ve İnsanlığa her şeyin iyisini yararlısını öngören dinimizin,spesifik olarak bu konunun içine sokulmasını da yanlış buluyorum.
    Sevgiler...
    Düzenleyen tatlı : 08-08-2005 at 02:21

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    374

bakalım hayırlısı şimdi deniyorum
    sevgiler saygılar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96365

bırakmak lazım

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    590

Bende sigara ile savaşanlar derneği ile görüştüm , kızılötesi ışın ile bir tedavi uyguluyorlarmış. 3 seans 30dk dan yeterli oluyormuş. Onu da deneyeyim. Belki bırakabilirim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    2339

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi canbas
    Bende sigara ile savaşanlar derneği ile görüştüm , kızılötesi ışın ile bir tedavi uyguluyorlarmış. 3 seans 30dk dan yeterli oluyormuş. Onu da deneyeyim. Belki bırakabilirim.
    İnan hiç birine ihtiyacın yok senin sigara bırakman için. 29 Mayıs günü evde yalnız olduğum bir anda balkon kapısınıaçınca rüzgar perdeyi yüzüme doğru savurttu ve ağzımda bulunan puro tül perdeden kendi çapından daha büyük bir delik açıverdi ve birden öyle öfkelendim ki! anlatamam. O anda o öfkeyle birden puroyu dışarı attım. İşte ogün bugün sigara içmiyorum. yaklaşık 70 gün oldu sigara içmeyeli zaman zaman sigara arasamda içmemeye kararlı olduğum için hiç bir şey farketmiyor. Daha önce sigara bırakabilmek için önerilen her yolu denedim ama bir türlü bırakamadım. Nasıl olduysa hiç ummadığım ve bırakma niyetimin olmadığı bir anda sigarayı bıraktım. Şimdi inan kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Umarım tüm sigara bırakmak isteyenler benim o tül perdeyi yakış anımdaki sigaraya olan nefret anını yakalarlar ve benim gibi bırakaırlar. Sigarasız bir yaşam dileğiyle kal sağlıcakla... :wave: :wave: :wave:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2004
    Mekan
    22 Edirne
    Üye No
    1048

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi fiesta73
    İnan hiç birine ihtiyacın yok senin sigara bırakman için. 29 Mayıs günü evde yalnız olduğum bir anda balkon kapısınıaçınca rüzgar perdeyi yüzüme doğru savurttu ve ağzımda bulunan puro tül perdeden kendi çapından daha büyük bir delik açıverdi ve birden öyle öfkelendim ki! anlatamam. O anda o öfkeyle birden puroyu dışarı attım. İşte ogün bugün sigara içmiyorum. yaklaşık 70 gün oldu sigara içmeyeli zaman zaman sigara arasamda içmemeye kararlı olduğum için hiç bir şey farketmiyor. Daha önce sigara bırakabilmek için önerilen her yolu denedim ama bir türlü bırakamadım. Nasıl olduysa hiç ummadığım ve bırakma niyetimin olmadığı bir anda sigarayı bıraktım. Şimdi inan kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Umarım tüm sigara bırakmak isteyenler benim o tül perdeyi yakış anımdaki sigaraya olan nefret anını yakalarlar ve benim gibi bırakaırlar. Sigarasız bir yaşam dileğiyle kal sağlıcakla... :wave: :wave: :wave:
    Selamlar.Fiesta73 azmine hayranım inşallah bu azim hep devam eder.Bu arada kilo da değişiklik oldumu. :)

Saygılar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    40532

Bir gün onu bırakacağız.. O bizi bırakmadan.. Ama ne zaman :)

Vip
    Giriş Tarihi
    29-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    8917

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi trim
    Morkta aynı yaşlarda iki adamı otopsi yapıyorlarmış, adamın birinin içini açmışlar ciğerleri zift dolmuş kararmış sigaradan... Diğerinin içini açmışlar.. ciğerleri tertemiz, leke yok hiç sigara içmemiş...

üstekki yazıyı espiri olsun diye yazdım ve sonunu bağlamadım:) gerçekten iğrenç birşey sigara, hele içildiği yeri kokutması, oda araba... iğrenç bir koku, ve ben hala bırakamadım... yazık bana yazık...
    Sonuçta ikiside ölmüş.... :)

Şaka bir yana ben fanatik derecede tiryakiyim, bir kaçdefa bıraktım hem de bayağı uzun süre ama tadını unutmamış olacağım ki tekrar başaldım...

Ama tekrar bırakmaya kararlıyım ve de bu sefer o beni bırakamdan ben onu bırakacam...

Starting Member
    Giriş Tarihi
    12-06-2005
    Üye No
    108991

yaa kardş bırakmak için ne yapmak lazım onerilerin ne ki sen nasıl bıraktın

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    41553

arkadaşlar bende sigara içmiyorum ama gençliğimize bakıyorum kızların bile sokaklarda sigara içtiğini görüyorum ve üzülüyorum

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    5771

selam. walla bu yaşa geldim içmedim içmemde.çünkü ben yeşilaycıyım.. :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    5771

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi balkaner
    arkadaşlar bende sigara içmiyorum ama gençliğimize bakıyorum kızların bile sokaklarda sigara içtiğini görüyorum ve üzülüyorum
    selam.

kadınlar kızlar erkeklerden daha çok sigara içiyor..haklısın

Senior Member
    Giriş Tarihi
    21-03-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    7919

ben insanların sigara içtiğini görüyor ve üzülüyorum
    yazık
    arada bir gidip sanatoryum hastanelerini gezmek gerek bence
    bu illetin insanları ne hale soktuğunu görseniz. sigara satan büfeyi parçalamak geliyor insanan içinden

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-07-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    19150

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi fiesta73
    benimde bırakmam için heralde tülün yüzüme gelip delinmesi lazım:P
    şaka bi yana sigara içmek kötü ama ondan daha kötü bişeydaha var:
    sigaranınzararlarını bildiğin halde içmek...
    işte ben öyle biriyim,yazık bana

ama ülkemizde sigaranın zararlarını bilmeyenler hala var inanılmaz değilmi

ama son bişi daha dicem:''SİGARA YARARLI BİŞEY OLSA KİMSE İÇMEZ''

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    9149

ben sigarayı 28 haziranda bıraktım.ogünden bu güne hiç aramadım.dahada içmeye niyetim yok artık...

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı