Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 37 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Sigara = Firavun pisliği

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  14 Bolu
  Mesajlar
  6,285
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  77

  Sigara = Firavun pisliği  Maalesef arkadaşlar size sigaranın ilk buluşunu anlatacağım. Mısırdaki firavun döneminde Firavun iş yapmayan, kaytaran, asi kölelerine sigara içirirmiş. İlk sigara böyle çıkmış. İlk önce affedersiniz, büyük tuvaletini yapar, yine bazı köleler onu bugünkü bildiğimiz gibi sigara kalıpları gibi kalıplardan geçirir düzeltir. sonra güneşte kuramaya bırakır. İş yapmayan asi kölelerine ceza olarak onları o zamanın devrinde kuru yaprak her neyse sardırtır. birde ateş, içirirmiş zorla. Gel keyfim *** yanında çay yok. Evet sigara ilk olarak böyle çıkmıştır. O yüzden sigaraya bazı yaşlı kimseler firavun b. derler.
  Öyleyse bizler niye içiyoruz. Çünkü sigarada bağımlılık yapan maddeler var.
  Zaten tüm herkes içsin diyerek bazı olaylara göz yumuluyor. Bir insanın sigara içmesiyle neler kaybedeceğini kazanacağını ayrıntılı olarak anlatacağım. Kimse darılmasın gücenmesin kızmasın.
  1- Günde kişiye göre en az 2 milyon (2 ytl) ayda 60 milyon. Senede 720 milyon
  15 senede 10 milyar 800, 30 senede 21 milyar 600 (Param yok geçinemiyorum araba alamıyorum diyenlere duyurulur.)
  2- Hastalık kanser vb durumlarda harcayacağı para anlatmaya gerek yok. En az 5 milyardan başlar. (Kader kanser oldum, niye hasta oldum bacağım tutmuyor sırtım ağrıyor vb. diyenlerede duyurulur.)
  3- Evdeki eşine, çoçuğuna, akrabasına, kahvede işyerinde arkadaşına pasif içicilere verdiği zarar. (Zararı bana diyenlerede duyurulur.)
  4- Kendi, pasif içicilerinin üstlerinin kokmasına onların deterjan+ su +elektrik harcamasına, saçlarının yağlanmasına su+şohpen tüp+sabun şampuan harcamasına, evin boya badana yapılmasına (Zararı bana diyenlere duyurulur.)
  5- Sigara kapı jilatini kartonu vb olaylar için milyonlarca ağacın kesilmesine
  (Ben doğayı severim ağaç niye yok az diyenlere duyurulur.)
  6- Sigara içip ormana atan sonrada ormanları istemeyerek bilmeyerek yakan kişelerede duyurulur.
  7- Sigaradan kaybettiğimiz milyarlarca dolarlara acımamak mümkün değildir. (Ülkem niye fakir niye böyle diyenlerede duyurulur.)
  8- En önemlilerden bir taneside küçük yaşta torunlarına eski olayları istiklal harplerini, hayatın zorluklarını anlatacak eski dedelerin veya babaların sigaradan bağlı sebeplerden dolayı erken ölmelerinden küçük yaştaki çoluk çoçuk saldırgan hırsız arsız vb kötü yollara düşebiliyor. (Niye bu kadar hırsız arsız var ne biçim kişi bu diyenlerede duyurulur.)
  8- Sigaranın çoğu kimseye mekruh, parmakla sayılabilecek kimseye görede haramdır demesine rağmen islam dinine görede sigara çok sakıncalıdır.
  Bu konuyu dine fazla girmeden açmak istiyorum. Mekruh; yapılmamasa daha iyi fakat yapılsada birşey olmaz demektir. Şimdi açıklaması pek yapılmayan Kuran-ı Kerim'imizde bir ayet olan "Şarap ve buna benzer ve keyif verici tüm maddeler haram kılınmıştır" ayetinde keyif verici maddeler grubuna sigara vb alamazmıyız. Tüm insan ve toplum sağlığına + doğa , ülke vb tüm olaylara zararlı olarak bildiğimiz bu sigara lanetini niye daha hala içiyoruz. Kimse kimseyi kandırmasın. Açıklanan normal geçim standartı 1.500 milyarın üzerinde yanılmıyorsam. Kim 1.500 milyar üzerinde geçiniyorda ben rızkımdan içiyorum kesmiyorum diyor. Veya fakir kimselere yardımcı olmuyor.
  Arkadaşlar kimseyi yargılamak sorgulamak veya rencide etmek için yazmıyorum.
  Fakat bende eskiden 1,5-2 paket sigara içip bırakmış biri olarak diyorum ki; sigarayı bırakalım. Çünkü içilecek eve koyulacak birşey değil bu.
  Önünüzde iki seçenek var. Firavunun dediği gibi benim arkamda çok kişi var hepsi benimle diye övündüğü sigara içenlerdenmi olacaksınız. Yoksa ben kendime, eşime, çoçuğuma, akrabama, tüm insanlığa, doğaya ülkeme faydalı bir insan olarak yaşayıp mezarımada sigara kokmadan rahatça girip öte dünyada rahatça Yüce Rabbimizin huzuruna çıkanlardanmı olacaksınız.
  Karar sizlerin, Sevgiler saygılar....

 2. #2
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  22-02-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,294
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  3943

  sevgili chute ustam....; yazına katılmamak elde değil.. ve sana sonuna kadar katılıyorum... bu sigarayı ne evime sokarım nede içerim.. çok şükür sigara içmiyorum..

  ve ben bazı adamların aklınada şaşarım.. adamın evde yiyecek ekmeği yoktur.. ; ama gel görki adamın cebinde malboro sigarası vardır... şaşarım akıllarına...

  yazı için teşekkürler..

  saygılar...sevgiler....
  Düzenleyen Editör : 12-12-2004 at 19:20

 3. #3
  Vip
  Giriş Tarihi
  07-05-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  2,361
  Üye No
  13315

  Evet katılmamak mümkün değil. Ama siğarayı içipte bırakan biri için
  şöyle söylenir;
  Sigaranın kıymetini ne içen bilir, ne de içmeyen, içipte bırakan bilir.
  Yılda ülkemizde bu konuda harcanan para yaklaşık 5 milyar dolar.
  Çok büyük para. Yapılan zamlarla çok zaman bütçe açıkları kapatılır.
  Ekonomik dengelerde çok büyük payı vardır. Hesaplar bunun üzerine
  yapılr. Düşünün tüm tiryakiler ayni anda bıraksa acaba ne olur.
  Ekicisinden, fabrikaları vs. dikkate alsak ne gibi bir durum ortaya çıkar.
  Başlama yaşının küçülmsi de işin çok kötü diğer bir yanı. Ayrıca,
  bu kadar çok para sadece duman oluyor. Bir çok şeyi de duman ediyor.
  Bağımlılık yapan bir şey olduğuna göre yeşil reçeteyle satılması
  gerekir diye düşünüyorum. Belki caydırıcılığa etkisi olur.

  Bu güne kadar bir çok bilimsel yazılar, araştırmalar vs. gördük okuduk
  ama ilk defa firavun pisliğiyle bu kadar yakın ilişkisini öğrenmiş olduk.
  Firavunun adı anıldığında akla pek iyi şeyler çağrıştırmadığını
  biliyoruz ama, bu kadarıda olmaz denecek derecede... Ateş
  olmayan yerden de duman çıkmaz.. vardır bir kerameti. Yanlız,
  sırf firavun pisliğinden geliyor diye içilmiyordur herhalde...

  Sağlıklı bir toplum dileğiyle

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-02-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  1,174
  Üye No
  2079

  Morkta aynı yaşlarda iki adamı otopsi yapıyorlarmış, adamın birinin içini açmışlar ciğerleri zift dolmuş kararmış sigaradan... Diğerinin içini açmışlar.. ciğerleri tertemiz, leke yok hiç sigara içmemiş...

  üstekki yazıyı espiri olsun diye yazdım ve sonunu bağlamadım:) gerçekten iğrenç birşey sigara, hele içildiği yeri kokutması, oda araba... iğrenç bir koku, ve ben hala bırakamadım... yazık bana yazık...

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-07-2005
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  37
  Mesajlar
  3,265
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  120964

  teşekkürler chute arkadaşım

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  18-03-2005
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  2,913
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  84016

  Sigaranın maddi,manevi zararları konusuna değinen tüm arkadaşlarıma katılıyorum.Sadece ben değil,tüm dünya katılıyor.Bu meredi içenler de katılıyor aslında...Ama illa bi doktorun "içersen öleceksin" demesini bekliyorlar bırakmak için.
  Ve inanıyorum ki,sigara içenlere konulan yasaklar ve bilinçlenme sayesinde bir gün en aza inecek tiryakiler...
  Ancak;
  Maalesef arkadaşlar size sigaranın ilk buluşunu anlatacağım. Mısırdaki firavun döneminde Firavun iş yapmayan, kaytaran, asi kölelerine sigara içirirmiş. İlk sigara böyle çıkmış. İlk önce affedersiniz, büyük tuvaletini yapar, yine bazı köleler onu bugünkü bildiğimiz gibi sigara kalıpları gibi kalıplardan geçirir düzeltir. sonra güneşte kuramaya bırakır. İş yapmayan asi kölelerine ceza olarak onları o zamanın devrinde kuru yaprak her neyse sardırtır. birde ateş, içirirmiş zorla. Gel keyfim *** yanında çay yok. Evet sigara ilk olarak böyle çıkmıştır. O yüzden sigaraya bazı yaşlı kimseler firavun b. derler.

  Bu söylemi yanlış buluyorum.Böyle bir olayı da "hayal mahsulü" olarak düşünüyorum.Ve İnsanlığa her şeyin iyisini yararlısını öngören dinimizin,spesifik olarak bu konunun içine sokulmasını da yanlış buluyorum.
  Sevgiler...
  Düzenleyen tatlı : 08-08-2005 at 02:21

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  23-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  45
  Mesajlar
  1,169
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  374

  bakalım hayırlısı şimdi deniyorum
  sevgiler saygılar

 8. #8
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-04-2005
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  49
  Mesajlar
  2,246
  Üye No
  96365

  bırakmak lazım

 9. #9
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  24-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  587
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  590

  Bende sigara ile savaşanlar derneği ile görüştüm , kızılötesi ışın ile bir tedavi uyguluyorlarmış. 3 seans 30dk dan yeterli oluyormuş. Onu da deneyeyim. Belki bırakabilirim.

 10. #10
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-02-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  67
  Mesajlar
  2,040
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  2339

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi canbas
  Bende sigara ile savaşanlar derneği ile görüştüm , kızılötesi ışın ile bir tedavi uyguluyorlarmış. 3 seans 30dk dan yeterli oluyormuş. Onu da deneyeyim. Belki bırakabilirim.
  İnan hiç birine ihtiyacın yok senin sigara bırakman için. 29 Mayıs günü evde yalnız olduğum bir anda balkon kapısınıaçınca rüzgar perdeyi yüzüme doğru savurttu ve ağzımda bulunan puro tül perdeden kendi çapından daha büyük bir delik açıverdi ve birden öyle öfkelendim ki! anlatamam. O anda o öfkeyle birden puroyu dışarı attım. İşte ogün bugün sigara içmiyorum. yaklaşık 70 gün oldu sigara içmeyeli zaman zaman sigara arasamda içmemeye kararlı olduğum için hiç bir şey farketmiyor. Daha önce sigara bırakabilmek için önerilen her yolu denedim ama bir türlü bırakamadım. Nasıl olduysa hiç ummadığım ve bırakma niyetimin olmadığı bir anda sigarayı bıraktım. Şimdi inan kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Umarım tüm sigara bırakmak isteyenler benim o tül perdeyi yakış anımdaki sigaraya olan nefret anını yakalarlar ve benim gibi bırakaırlar. Sigarasız bir yaşam dileğiyle kal sağlıcakla... :wave: :wave: :wave:

 11. #11
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  27-01-2004
  Mekan
  22 Edirne
  Yaş
  60
  Mesajlar
  2,038
  Üye No
  1048

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi fiesta73
  İnan hiç birine ihtiyacın yok senin sigara bırakman için. 29 Mayıs günü evde yalnız olduğum bir anda balkon kapısınıaçınca rüzgar perdeyi yüzüme doğru savurttu ve ağzımda bulunan puro tül perdeden kendi çapından daha büyük bir delik açıverdi ve birden öyle öfkelendim ki! anlatamam. O anda o öfkeyle birden puroyu dışarı attım. İşte ogün bugün sigara içmiyorum. yaklaşık 70 gün oldu sigara içmeyeli zaman zaman sigara arasamda içmemeye kararlı olduğum için hiç bir şey farketmiyor. Daha önce sigara bırakabilmek için önerilen her yolu denedim ama bir türlü bırakamadım. Nasıl olduysa hiç ummadığım ve bırakma niyetimin olmadığı bir anda sigarayı bıraktım. Şimdi inan kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Umarım tüm sigara bırakmak isteyenler benim o tül perdeyi yakış anımdaki sigaraya olan nefret anını yakalarlar ve benim gibi bırakaırlar. Sigarasız bir yaşam dileğiyle kal sağlıcakla... :wave: :wave: :wave:
  Selamlar.Fiesta73 azmine hayranım inşallah bu azim hep devam eder.Bu arada kilo da değişiklik oldumu. :)

  Saygılar.

 12. #12
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  13-11-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  60
  Mesajlar
  1,040
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  40532

  Bir gün onu bırakacağız.. O bizi bırakmadan.. Ama ne zaman :)

 13. #13
  Vip
  Giriş Tarihi
  29-03-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  60
  Mesajlar
  4,960
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  8917

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi trim
  Morkta aynı yaşlarda iki adamı otopsi yapıyorlarmış, adamın birinin içini açmışlar ciğerleri zift dolmuş kararmış sigaradan... Diğerinin içini açmışlar.. ciğerleri tertemiz, leke yok hiç sigara içmemiş...

  üstekki yazıyı espiri olsun diye yazdım ve sonunu bağlamadım:) gerçekten iğrenç birşey sigara, hele içildiği yeri kokutması, oda araba... iğrenç bir koku, ve ben hala bırakamadım... yazık bana yazık...
  Sonuçta ikiside ölmüş.... :)

  Şaka bir yana ben fanatik derecede tiryakiyim, bir kaçdefa bıraktım hem de bayağı uzun süre ama tadını unutmamış olacağım ki tekrar başaldım...

  Ama tekrar bırakmaya kararlıyım ve de bu sefer o beni bırakamdan ben onu bırakacam...

 14. #14
  Starting Member
  Giriş Tarihi
  12-06-2005
  Yaş
  39
  Mesajlar
  1
  Üye No
  108991

  yaa kardş bırakmak için ne yapmak lazım onerilerin ne ki sen nasıl bıraktın

 15. #15
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-11-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1,225
  Üye No
  41553

  arkadaşlar bende sigara içmiyorum ama gençliğimize bakıyorum kızların bile sokaklarda sigara içtiğini görüyorum ve üzülüyorum

 16. #16
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  05-03-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  45
  Mesajlar
  666
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  5771

  selam. walla bu yaşa geldim içmedim içmemde.çünkü ben yeşilaycıyım.. :)

 17. #17
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  05-03-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  45
  Mesajlar
  666
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  5771

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi balkaner
  arkadaşlar bende sigara içmiyorum ama gençliğimize bakıyorum kızların bile sokaklarda sigara içtiğini görüyorum ve üzülüyorum
  selam.

  kadınlar kızlar erkeklerden daha çok sigara içiyor..haklısın

 18. #18
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  21-03-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  684
  Üye No
  7919

  ben insanların sigara içtiğini görüyor ve üzülüyorum
  yazık
  arada bir gidip sanatoryum hastanelerini gezmek gerek bence
  bu illetin insanları ne hale soktuğunu görseniz. sigara satan büfeyi parçalamak geliyor insanan içinden

 19. #19
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  07-07-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  889
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  19150

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi fiesta73
  İnan hiç birine ihtiyacın yok senin sigara bırakman için. 29 Mayıs günü evde yalnız olduğum bir anda balkon kapısınıaçınca rüzgar perdeyi yüzüme doğru savurttu ve ağzımda bulunan puro tül perdeden kendi çapından daha büyük bir delik açıverdi ve birden öyle öfkelendim ki! anlatamam. O anda o öfkeyle birden puroyu dışarı attım. İşte ogün bugün sigara içmiyorum. yaklaşık 70 gün oldu sigara içmeyeli zaman zaman sigara arasamda içmemeye kararlı olduğum için hiç bir şey farketmiyor. Daha önce sigara bırakabilmek için önerilen her yolu denedim ama bir türlü bırakamadım. Nasıl olduysa hiç ummadığım ve bırakma niyetimin olmadığı bir anda sigarayı bıraktım. Şimdi inan kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Umarım tüm sigara bırakmak isteyenler benim o tül perdeyi yakış anımdaki sigaraya olan nefret anını yakalarlar ve benim gibi bırakaırlar. Sigarasız bir yaşam dileğiyle kal sağlıcakla... :wave: :wave: :wave:
  benimde bırakmam için heralde tülün yüzüme gelip delinmesi lazım:P
  şaka bi yana sigara içmek kötü ama ondan daha kötü bişeydaha var:
  sigaranınzararlarını bildiğin halde içmek...
  işte ben öyle biriyim,yazık bana

  ama ülkemizde sigaranın zararlarını bilmeyenler hala var inanılmaz değilmi


  ama son bişi daha dicem:''SİGARA YARARLI BİŞEY OLSA KİMSE İÇMEZ''

 20. #20
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  31-03-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  1,035
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  9149

  ben sigarayı 28 haziranda bıraktım.ogünden bu güne hiç aramadım.dahada içmeye niyetim yok artık...

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı