Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: 'ADSL'i virüs yavaşlattı' 11.12.2004

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  New Icon22 'ADSL'i virüs yavaşlattı' 11.12.2004  --------------------------------------------------------------------------------

  Normal internet bağlantısına kıyasla 50 kata varan yüksek hızlarda bağlantı sağlayan ADSL, Türkiye gündemine oturdu. Türk Telekom, tarihinin en büyük reklam kampanyalarıyla fiyatını 29 milyona kadar indirdiği bu bağlantının tanıtımını yapıyor. Ne var ki kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte bağlantı hızlarının düştüğü şikayetleri de artmaya başladı. Türk Telekom'a Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yaptığımız başvuruyla böylesi bir durumun olup olmadığını, varsa sebeplerini ve çözüm yollarını sorduk.

  AĞ PROBLEMLERİ ÖNEMLİ

  Türk Telekom yetkilileri 8 Aralık 2004 tarihli bildirisinde; internet gibi büyük bir ağda, yavaşlamanın ağ ve kullanıcı bilgisayarı olarak iki farklı sebebi bulunabileceğini belirtti. Türk Telekom, ADSL hizmetlerini yavaşlatan ilk sebep olarak internet ağındaki problemleri gösteriyor: Buna göre internette bağlanılan veya dosya indirilen sitenin internet bağlantısının düşük olması yavaşlamanın birinci sebebi. Bu sitelerin kendi içlerinde uyguladıkları hız limitleri de yavaşlamanın sebebi olarak gösteriliyor. Bu yanlış anlaşılmanın ortadan kaldırılması için Türk Telekom aynı anda birkaç siteye bağlanılıp toplam hızlara bakılmasını öneriyor.

  TRUVA ATLARININ ADSL'E ETTİĞİ

  Bunun dışında kullanıcılar; internetten bilgi almak istediklerinde, bu bilgiler sanal paketler halinde geliyor. Örneğin İstanbul'dan ABD üstündeki siteye bağlanmılmak istendiğinde, o siteden gelen paketlenmiş bilgiler, arada farklı sunucular üstünden 'aktarma yaparak' geliyor ve bir noktada yapılan aktarmada yaşanan gecikme, bağlantının tümüne yansıyor.

  Basına yansıyan yavaşlık şikayetleri, Türk Telekom'un çağrı merkezine de geliyor. Bu şikayetleri derleyen telekom yetkilileri; ADSL yavaşlamasının ikinci önemli sebebi olarak son kullanıcıların bilgisayarlarındaki ayarları yanlış yapmasını, Truva Atı denilen zararlı programların ve virüslerin sistemin bütünlüğünü bozmasını gösteriyor.

  Bu açıklamaya göre ağ üzerindeki bilgisayara giren bu zararlı programlardan kurtulmak için ağdan kopup teker teker bilgisayarları temizlemek gerekiyor. Bunun dışında bilgisayara kurulan, dışarıdan gelen saldırıların önlenmesine yönelik programların yanlış kurulmuş olması da hızın düşmesine neden olmuş olabilir. Son yavaşlama sebebi olarak Türk Telekom, ADSL hattın eve ya da iş yerine bağlantıyı getirilmesine yardım eden modemin yanlış kurulmasının yavaşlamada önemli bir etken olacağını savunuyor.

  YAVAŞLAMADAKİ TEK SUÇSUZ TT

  Türk Telekom, Bilgi Edinme Hakkı kapsamında yönelttiğimiz soruları cevaplarken yavaşlamada bu kurumun etkisi hakkında hiçbir yorum getirmedi. Böylece halktan gelen 'fazla abone alındı bu yüzden yavaşlama oldu' soruları cevapsız kalmış oldu. Şu anda Türk Telekom'un yurtdışından bilgi girişi 5284, çıkışı 4974 megabit hızında. Aralık sonunda bu kapasite 6373/6063 megabit hıza ulaşacak. Ocak ayında ise bu hızın 8861/8551 olması planlanıyor.

  Bu arada Türk Telekom, ADSL sözleşmesinde bulunan: 'TT dilediği takdirde abone nezdinde bulunan teçhizat ve tesisatın vasıflarının uygunluğunu kontrol edebilir. Abone, kontrolle görevli personele izin vermek ve gerekli kolaylığı göstermekle yükümlüdür' ve 'ADSL hizmetinin Türk Telekom'dan kaynaklanan arıza veya kanuni nedenlerden dolayı kesilmesi halinde abone Türk Telekom'dan hiçbir hak ve tazminat isteğinde bulunamaz' gibi maddelerin değiştirilmesi için çalışmalarını başlattı.

 2. #2
  Member
  Giriş Tarihi
  26-01-2004
  Mekan
  43 Kütahya
  Yaş
  47
  Mesajlar
  160
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  1000

  bilgi için teşekkürler. Bizim 512 kbit le sayfa açmak için yenile demekten gına geldi artık.

 3. #3
  Member
  Giriş Tarihi
  25-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  61
  Mesajlar
  205
  Üye No
  779

  slm
  @cemusta kardeş verdiğin bilgiler için çok sağol teşekkürler.
  @yavuzkurban kardeş 256k ile de aynı sorun lar ile 15 gündür bende uğraşıyorum
  adsl hizmet servisine ulaşmaya çalışıyorum tel no: 444 0 375 ten allahın bir kulu açmıyor
  artık armaktan bile vazgeçtim ne diyeyim allah larından bulsunlar.

 4. #4
  Junior Member
  Giriş Tarihi
  04-02-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  42
  Mesajlar
  46
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  1678

  Arkadaşlar gene 256K 512 K Diyorsunuz Ben 1024K Kullanıyorum gene aynı O zaman fazla para vermekle Aptallıkmı yapıyorum...?Ayrıca ADSL nin en Büyük avantajı olan kullanıcı sayısı artsa bile Kablonun tersine bağlantını paylaştırılmaması yani bağlantının yavaşlamaması NEREDE????? Hem ben aynı işletim sistemi ile Pazar akşamı HIZLI pazartesi sabah rezil bi şekilde nete giriyorum!!!Yerel ağımdada bi problem yok..!!Makinalarım devamlı Ghost' ile temiz..!!! EEE Problem hala bendemi??? Ve Mahoni arkadaşın dediği gibi 444 0 375 numaralı telefondan beni aramıyorlar arasalar bile Beni ikna edicek benden pek bilgili biri ile GÖRÜŞERMİYORUM...

  Not:Büyük Harf ile yazılmış kelimeler Form veya Formdan bir üyeye İsyan değildir...Hatam olmuşsa AF ola...Saygılar...

 5. #5
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  03-07-2004
  Mekan
  03 Afyonkarahisar
  Yaş
  49
  Mesajlar
  6,372
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  18608

  mahoni o numarayı kod ile araman gerekiyor olabilir bazı 444 servisleri ist dışı aramalarda kod istiyor. ist ya da ank kodu ben tam bilmiyorum.

 6. #6
  Junior Member
  Giriş Tarihi
  04-02-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  42
  Mesajlar
  46
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  1678

  Yok öle bişi master kardeş...Ben izmirden de o şekilde arıyorum..Saygılar...


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı