Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: DivX Capture (Resimli Anlatım)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-03-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    7857

New Icon2 DivX Capture (Resimli Anlatım)

DivX Capture,DivX Capture Dükümanı,AviSynth & VirtualDub,.DivX Re-Encode

1.DivX Capture Dükümanı

Merhaba arkadaşlar.Yeni bir yazıyla tekrar beraberiz.Bu yazımızda TV'den TV kartımız yardımıyla Video Capture yapmayı öğreneceğiz.Yazı biraz uzun olabilir.Çünkü yazımda sadece capture olayını değil.Capture sonrasında arşivleme yapmak için yapmamız gerekenleride anlatacağimdan 3-4 konu bir arada ama birbirlerinden bağımsız olarakta uygulayabileceğiniz video editing yöntemleride yazımda yer alacak.Bunlar DivX Re-Encode, Avisynth'e temel giriş,gereksiz reklamların veya VTR'lerin kaydettiğiniz programlardan çıkarılması gibi...Gerekli programlarımız:

Ben Capture olayını kendi sistemime göre anlatacağımdan sizinde kendi sisteminize göre bazı ayarlar yapmanız gerekecektir.Bu ayarlar sabit diskinizin boyutuna veya hızına göre, işlemci hızına göre değişmektedir.Yeri gelince bunlarada değineceğim.Bir diğer önemli nokta Virtual VCR programı kullanmak için Windows2000/XP kullanıyor olmanız yeterli veya Windows98'de tv kartınızın WDM sürücülerinin kurulu olması gerekmektedir.Kendim Windows2000 kullanıyorum.İşletim sistemi farklılığı sizi korkutmasın diğer ayarlar tamamen aynı sadece program çalışmak için windows 2000 veya XP istiyor.Virtual VCR kullanmanın avantajlarından biriside hem video codec hemde ses codec ayarlarını saklı tutabilmesi.Windows 2000/XP için her ikisinin ayarlarınıda saklayan başka bir programa henüz rastlayamadım.Sürekli kayıt yapan birisi iseniz bu olay çok canınızı sıkacaktır emin olun.Gerekli programları çektiysek hemen işimize başlayalım.Önce DivX Codeci,MP3 Codec,Virtual VCR'ı,Avisynth'i install edin,Virtualdubı da herhangi bir klasöre açmanız yeterli.VirtualVCR ı çalıştırın.işaretlediğim yere tıklayın ve Programın ayarlar kısmına gelin

File sekmesinde capture file name yazan yere kaydetmek istediğiniz dosyanın yerini gösterin.Bu kısım önemli çünkü kayıt yapacağınız dosya çok büyük yer kaplayabilir.7200RPM hızında ve kapasitesinin yüksek olması sizin için çok önemli.Ben 80GB 7200RPM sabit disk kullanıyorum.Gerçi TV'den normal kayıt için 5400RPM de yeterli ama yok ben çözünürlüğü yüksek görüntü kaliteside süper olsun istiyorum derseniz o zaman emin olun 80GB 7200RPM sabit diskiniz bile yeterli gelmeyecektir.Yazımızı normal bir kullanıcıya göre yazıyorum o yüzden ne kayıt çözünürlüğümüz ne de dosya boyutumuz çok yüksek olmayacak.Yinede 4-5 GB boş yer olması ve kayıt sırasında atlamaların olmaması için sabit diskinizin defrag edilmiş olması gerekli.Hemen alttaki ADD Compability to index file'ı da işaretleyin.diğer ayarlarıda sırasıyla resimleriyle buraya koyuyorum bunlara bakarak aynen sizde yapın uzun uzadıya yazmayacağım.Dikkat edin en sonda OK diyeceksiniz, sekmeleri tek tek ayarlayıp diğerine geçin.Her sekmenin ayarını yapıp okleyip tekrardan diğer sekmeye geçmeyin..

Genelden programın son görümüne bakabilirsiniz.Ben Video ayarlarında size görüntü alabileyim diye RGB24 olarak yaptım YUY yerine.Burda aklıma gelmişken eski bir ekran kartı S3 serisi ya da overlay desteği olmayan bir kartı kullanıyorsanız sizde Video ayarlarında YUY yapmanız gereken yeri RGB yapmalısınız.RGB - YUY arasındaki farktan kısaca bahsedeyim YUY görüntü sıkıştırmada RGB ye göre daha hızlı işlem yapılmaya olanak sağlar.Böylece işlemciniz yorulmadığından kayıtlarınızda atlama olmaz.
    Hazırsak kırmızı butona veya F5 tuşuna basarak kayıt işlemimizi başlatalım.Kayıt etmek istediğimiz program bittikten sonra ESC tuşuna basarak kaydı durdurun.Genel II resmine bakarak istatistiklerin bazılarının ne anlama geldiklerini öğrenebilirsiniz.Ben örnek olsun diye 1 dakikalık bir kayıt yaptım siz istediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz.

Temel olarak kayıt işlemimiz bu kadar.Ancak film veya dizi kaydettiğinizde bunları arşivleyecekseniz güzel bir şekilde olmalılar,reklamları olmamalı ve film ise tek cd ye sığmalı dizi ise 1 cd de 2-3 bölüm olmalı değil mi?.Benimle aynı fikirdeyseniz yazının devamını okuyun.Ben sadece sabit diskimden seyredip sonra hemen silecem diyorsanız yazının devamını okumanıza gerek yok...

2. AviSynth & VirtualDub

Evet arşivciler yazımıza devam ediyoruz.Az önce kaydettiğimiz dosya TV kalitesine en yakın ayarlarıyla dakikası 13,5MB tutacak şekilde sabit diskimizde yer kaplıyor.Bu tabii ki çok fazla.45 dakikalık bir dizi için en az 15 dakikada reklam olduğunu var sayarsak 60x13,5=810MBlık bir yer kaplamakta.Bu dosya 700MBlık boş cdye sığamayacağına göre en azından sesi sıkıştırmalı ve öyle cdye basmalısınız.O zaman bile cdye sığmayabilir..DivX ayarlarında sıkıştırma oranı bitrate'i düşürerek (biz 1300 yapmıştık) yani görüntü kalitesini düşürerek ve de ses sıkıştırmayı aktif hale getirerek sabit diskimizde daha da az yer kaplatabiliriz.Ancak bu şekilde yaparsak şu anda yazımda anlatmaya çalıştığımdan her bakımdan daha kötü sonuçlar alırız emin olun.Anlattığım biraz uzun bir çözüm ama en güzeli bu.

Şimdi kaydettiğimiz Avi'yi Avisynth ile açmayı öğrenelim.Bu arada Avisynth bir video scripting yöntemi.Basit komutlarla video editing yapabilirsiniz.Birkaç Audio Editing komutuda var.Dökümanlarını okursanız yapabildiklerini görebilirsiniz..Hem freeware hemde nette bulunan pluginleri ile inanılmaz işler başarabilirsiniz.DVDRip ve Video editing te Virtualdub ile birlikte kesinlikle 1 numara.Hemen Notepad'i açın ve şunları yazıp capture.avs isminde kaydedin.Uzantısı avs olacak dikkat edin txt falan olmasın.

AViSource("C:\Capture.avi")
    MergeChroma(Blur(1.3))

C:\Capture.avi yazan yere kaydettiğiniz avinin yerini yazacaksınız.MergeChroma komutuda birazdan dosyayı sıkıştırdığımızda görüntü bozukluklarını engellemek için.Yazdığınız ilk avs scriptin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için MediaPlayerla çalıştrıp deneyebilirsiniz.Mediaplayerla açtığınızda az önce kaydettiğiniz avi gösteriliyorsa sorun yok demektir.Sııra geldi reklamları kesip dosyamızı istediğimiz boyuta getirmeye...

Virtualdubı açın ve oluşturduğunuz avs dosyasını burada açın.Şimdi reklamları ve fazlalıkları kesebiliriz.Önce filmin başlamasından önce fazlalıklar varsa bunları keselim.

Resimde 1 ile gösterdiğim çubuğu en sola çekin veya 2 ye tıklayıp kesmek istediğiniz yerin başına gidin ve HOME tuşuna basarak kesmek istediğiniz yerin başlangıcını işaretleyin.Daha sonra 1'i klavyenizdeki sağ-sol ok tuşlarıyla filmin başlangıcına kadar yani fzlalıkların sonuna götürüp END tuşuna basarak kesmek istediğiniz yerin sonunu işaretleyin ve DELETE tuşuna basarak bu işaretlediğiniz yeri kesin.Eğer keseceğiniz yerin uzunluğunu biliyorsanız önce başlangıcını işaretleyip sonra CTRL+G tuşlarıyla istediğiniz uzunluğu girip Entera basın.Mesela 3saniye uzunlukta bir yeri keseceksiniz hemen CTRL+G yapın zaman kısmına 3 değerini girin enterlayıp END tuşuna basın ve DELETE tuşuna basıp silin.Ama her zaman böyle kesin zamanlar olmuyor kare kare gidip istediğiniz yeri işaretleyip silmeniz gerekebilir.Bu şekilde filmin içindeki bütün reklamları en baştan başlayarak arayıp bulun ve kesin.Filmin sonundaki yazılarıda kesin ihtiyaç duymuyorsanız..Kaydımız olması gereken boyutuna reklamsız bir şekilde düştü böylece..Son olarak 3 le işaretlediğim yere basın ve filminizin son uzunluğunu 4 ile işaretlediğim yerden öğrenin ve not alın bir yere..Ben mesela 60dk yerine 60saniyelik kayıt yapmıştım ve bu 60snlik kayıdın içinden en baştan 3sn ortadan 10sn ve sondanda 7sn keserek 40snlik gereksiz yerleri keserek temiz bir hale getirdim.Bu sizde 40sn değilde 40 dk veya daha fazlada olabilir.Sıra geldi DivX Re-Encode olayına yani görüntü ve sesi sıkıştırıp istediğimiz boyuta getirmeye.

3.DivX Re-Encode

Kesmebiçme işlemlerini bitirdikten sonra Virtualdubı kapatmadan Bitrate Calculator'u çalıştırın.Az önce not aldığınız film uzunluğunu buraya gireceksiniz.Film Length yazan yere filminizin uzunluğunu girin.Programdada dediği gibi 1saat 50dk için 1.50 yazmanız gerekli..Sadece 40dk için 0.40 yazacaksınız..Audio Bitrate ten kaydınıza göre Mono kayıt ise 64kbps, Stereo kayıt ise 128kbps yi seçin.Overheadi 1 CBR MP3'e getirip Avi Frame Overheadi kaldırın..Daha sonra Final Desired Size kısmına oluşturmak istediğiniz dosya büyüklüğünü megabyte cinsinden girin.700Mblık bir cdye 40dakikalık bir diziden 3 bölüm koyacaksam eğer final desired size a 230mb yazıyorum.3x230=690mb 10 mb ta belki ekstra birşeyler koymak istersiniz diye düşündüm....Ben size farklı olarak 4 örnek yan yana veriyorum

Örnek

1- 40 dakikalık reklam vs kesilmiş KabloTV'den kaydettiğim dizi.Kablo TVde ses yayını Monodur unutmayın.
    2- Dijital yayın yapan uydudan stereo kayıt yaptığım 40dklık bir dizi
    3- 1saat 55dakikalık yine kablotv den kaydettiğim bir film.
    4- 2saat 20 dakika süren bir maç olabilir örneğin..

Şimdi AVG Bitrate yazan yerdeki değeri not alın.Ben 740'ı not alıyorum keza cdye 3 bölüm kaydedeceğim.Virtualdub a geri dönüp CTRL+C yapın ve Video Codec ayarlarına gelin.

Resimdeki ayarları yapın ve Encoding Bitrate'e Bitrate Calculatorda bulduğunuz değeri girin..Ben 740 not almıştım 740 yazıyorum.En son 6. adımda Ok dedikten sonra F7 tuşuna basın ve ayarları yapıp Save deyin.Don't Run This Job Now'u işaretlemeyi unutmayın

Şimdi tekrar CTRL+C yapın ve Video Codec ayarlarına gelin.

Resim3 deki ayarları yapın.Burada dikkat edin 3.adımda ayarı değiştiriyoruz.6.adımda ok deyip ses ayarlarına geçiyoruz.Üstteki menülerden Streams - Stream liste gelip resimdeki ayarları sağ tıklayarak yapın

Interleavingteki ayarıda yapın

Ok deyin..Şimdi tekrar sağ tıklayıp Audio codeci seçmek için gerekli ayarları yapın

Tekrar söylüyorum sesi stereo olarak kaydettiyseniz 128kbps yi seçin.Ben mono kaydettiğimden sadece mono ayarda olanlar gözüküyor bende.Zaten Bitrate Calculatordede 64kbps yi seçmiştim.2 defa Ok deyip ses ayarlarından çıkın ve ana ekranda F7 'ye basın ve hiçbirşeye dokunmadan direkt Save e tıklayın.F4'e basın ve DivX Re-Encode'u başlatmaya hazır olun..Karşımıza şöyle bir ekran gelecek

Burada Virtualdubın yapacağı işlemleri sıraya koyduk..1 ilk yaptığımız işlem yani bitrate'i 740 girdiğimiz yer 1st pass yani kaydettiğimiz aviyi analiz edip sıkıştırma bilgilerini oluşturuyor. 2 ise bu analizi göz önünde bulundurarak sıkıştırmayı verdiğimiz bitrate değerine göre yapıyor birde sesi sıkıştırmasınıda söylemiştik Virtualdub'a.Starta basın ve bekleyin.Bu Re-Encode işlemi uzun sürecektir.Boşuna bilgisayar başında beklemeyin Benim sistemimde 40dklık bir dizi için 40-50dk bekliyorum.Daha uzununu siz düşünün.İşlemcim Athlon 2500+ 512 DDR400 Ram..Buda bitince

OK deyip Virtualdubtan çıkıp 230 mblık dosyanıza bakabilirsiniz..Gelecek bölümü veya yeni bir filmi bekleyin yada doğrudan cd kayıt işlemine geçebilirsiniz.Size benim yaptığım arşivden bir örnek vereyim.

Örnek

Evet yazım bitti arkadaşlar umarım size faydalı oluşumdur.Dedikleri gibi bilgi paylaşmak içindir...Saygılarımla

Resimli anlatımı için megablast arkadaşımıza Sonsuz Tesekkürler...
    Düzenleyen asi_genc : 11-12-2004 at 04:52

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1263

Güzel olmuş dostum saol. İşime yarayacak...

Member
    Giriş Tarihi
    12-06-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    16713

Teşekkürler

Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2004
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    40557

DivX Capture,DivX Capture Dükümanı,AviSynth & VirtualDub,.DivX Re...
    arkadaşlar bunlar kısaca ne işe yarıyo????

Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2004
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    40557

dostum madem cevap vermiycektin bu yazıyı niye yazdın ben iş olsun diye yazmadığını düsünüyom
    virtual vcr yi çalıştırdığımda ayarlarda karşımıza gelen ilk ekranda kaydet şıkkı yok tam tersine aç şıkkı var ya ben kafayı sıyırdım yada yazılan yanlış

Member
    Giriş Tarihi
    10-03-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    6519

selam, virtualdub ile uydu alıcısından yayın yalalanabilirmi? usbdeb bağlanıyorum.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

New Icon14

Eline sağlık gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş...

New Member
    Giriş Tarihi
    06-03-2004
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    5879

güzel ancak tv kartı değilde digital uydu kartı (skystar 1 ki sadece mpg 2 ve pva =progdvb ile yapıyor) ile direk Divx (realtime) kayıdı nasıl yapabiliriz.Teşekkürler..

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı