Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: SAĞLIK HABER : Enerji İçeceklerine Yasak!

 1. #1
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  26-01-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  9,830
  Üye No
  960

  New Icon2 SAĞLIK HABER : Enerji İçeceklerine Yasak!  Danıştay, enerji içecekleri ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı aldı.

  Danıştay 10. Dairesi, Tüketici Hakları Derneği'nin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı enerji içeceklerinin bileşiminde bulunan kafein, inositol, glukoronolaktin ve taurin miktarını artıran tebliğin ilgili maddelerinin yürürlülüğünü durdurdu.


  Edinilen bilgiye göre, Tüketici Hakları Derneği, 9 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan, ''Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği''nin iptali ve halk sağlığı açısından riskli olabileceğinden öncelikle 5/c ve 5/d maddesinin dava sonuçlanıncaya kadar yürütülmesinin durdurulması istemiyle dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, davalı idareler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'ndan savunma aldıktan sonra yürütmenin durdurulması istemini karara bağladı.


  Daire, söz konusu tebliğin 5/c ve 5/d maddelerinin yürütmesini oybirliği ile durdurdu. Yeni tebliğ ile enerji içeceklerindeki kafein miktarının 150 mg/l'den 350 mg/l'ye, inositolün 100 mg/l'den 200 mg/l'ye, glukoronolaktin'in 20 mg/l'den 2 bin 500 mg/l'ye ve taurin miktarının da 800 mg/l'den 4 bin mg/l'ye çıkarıldığı kaydedildi. Davalı idarelerden bu oranların neden artırıldığının sorulduğu kaydedilen Danıştay 10. Dairesi'nin kararında, şöyle devam edildi:
  ''İdareler ancak kamu yararı amacıyla hareket edebileceği, amaçlanan kamu yararınınsa çoğu kez kanunlarla tayin ve tespit edildiği, bu nedenle bu tür kanunlara dayalı düzenleyici işlemlerin, ancak yasa koyucunun çerçevesini çizip, biçimlendirdiği alanlarda ve ancak kanunda öngörülen kamu yararı amacıyla hazırlanabileceği tartışmasızdır."


  Dairenin gerekçeli kararında, ''Redbul'' adlı enerji içeceğinin ithalatçısı ve Türkiye yetkili ana dağıtıcısı olan S.O.E Gıda Ürünleri Sanayi Ticaret Limitet Şirketi'nin, ''hiçbir bilimsel araştırmaya, analize ve veriye dayanmadan enerji limitlerinin belirlendiği'' iddiasıyla, aynı konuya ilişkin 2002'de çıkarılan tebliğin iptali istemiyle dava açtığı anımsatıldı. Kararda, bu tebliğin iptal isteminin yine daireler tarafından reddedildiği belirtildi. Dava konusu tebliğ ile, 2002 tarihindeki tebliğin yürürlükten kaldırılarak, enerji içecekleri konusunda tanımlar, ambalajlama, etiketleme-işaretleme, depolama, numune alma, analiz metotları, tescil ve denetim yönünden benzer düzenlemelere yer verildiği kaydedildi.

  "GÜMRÜK BİRLİĞİ ANTLAŞMASI'NIN, ENERJİ İÇECEKLERİNİN BİLEŞİMİNE İLİŞKİN DÜZENLEMEYLE İLGİSİ YOKTUR"
  Dava konusu uyuşmazlıkta ise kamu sağlığı ve düzeni anlamında hiçbir bilimsel veri ve gereklilik gösterilmediğine işaret edilen kararda, ''Halk sağlığı açısından ciddi riskler doğurabileceği yönünde bilimsel görüşler bulunduğu halde, enerji içecekleri bileşiminde bulunan bu maddelerin limitlerinin artırıldığı görülmektedir. Bu durumun, halk sağlığı açısından dikkate alındığında, dayanağın yasal düzenlemelerde amaçlanan kamu yararına uygun olmadığı açıktır'' denildi.


  İrdelenen kamu yararı doğrultusunda olası riskler dikkate alınarak Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Hakları Genel Müdürlüğü Gıda Bilim Komitesi'nin 5 Mart 2003'teki tavsiye niteliğindeki görüşü ile Codex Alimentarius Komisyonu'nca belirlenen azami limitler karşısında bilimsel verilerle destekleyerek ve halk sağlığı açısından tedbirli davranarak, halk sağlığını korumak amacıyla daha aşağı limitlerin belirlenmesinin mümkün olduğunun altı çizilen gerekçeli karar şöyle devam etti:
  "Önceki tebliğin iptali istemiyle açılan dava üzerine, dairemizin verdiği kararda da belirtildiği gibi, Avrupa Topluluğu-Türkiye Ortaklık Konseyi'nin Gümrük Birliği'nin Son Döneminin Uygulamaya Konulmasına İlişkin 22 Aralık 1995 tarih ve 1/95 sayılı kararın 8. maddesinin 1 numaralı fıkrasında yer alan 'Türkiye, bu kararın yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 5 yıl içinde ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılması konusundaki topluluk belgelerini, iç hukuk sisteminin bünyesine dahil edecektir' hükmünün, enerji içeceklerinin bileşimine ilişkin düzenlemeyle bir ilgisinin olmaması ve kaldı ki anılan kararın 7. maddesine göre taraf devletlerin insanların, hayvanların veya bitkilerin sağlığının korunması amacıyla, ithalata, ihracata veya transit geçişe konu mallara yasaklama getirebileceği yönündeki hüküm karşısında 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı'ndan bir yükümlülükten de söz edilemez.''


  Danıştay 10. Dairesi'nin verdiği bu karara davalı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, bir üst kurul olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu görüşecek.
  İHA

 2. #2
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  07-12-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  41
  Mesajlar
  853
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  19

  Yaw haber güzel fakat benim anlamadığım konu ; o kadar karışık bir tükçe ile yazılmışki ilk bakışta Enerji İçeceklerinin yasaklandığımı yoksa üretiminin durdurulma karanın mı durdurulduğunu anlamıyor insan.İkinci ve üçüncü okuduğumda yavaş yavaş ancak anladım.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı