Ege Üniversitesi'nde düzenlenen “Renkler ve Taşların Gizemli Dünyası” adlı konferansta konuşan Biyokimya Uzmanı Dr. İnci Erkin, renkler ve taşların, inanç sisteminin bir parçası olduğunu söyledi.
Modern tıbbın yanında alternatif tıbbın varolduğunu savunan Uzm. Dr. Erkin, elle tutulmayan, gözle görülmeyen, fizik ötesi olayların insanları etkilediğini belirtti.


Pozitif düşüncenin, önemli bir etki ve enerji kaynağı olduğunu dile getiren Erkin, kötü düşünceyi bırakmak gerektiğini söyledi. Erkin şöyle konuştu:


“Renkler ve taşlar, inanç sisteminin bir parçasıdır. Tüm evren, insanlar, etrafımızdaki her çeşit enerjiden etkilenirler. Beş duyuyla algıladığımız her şey, etkileşimimizi sağlar. Renkler, taşlar, kristaller de etkilendiğimiz maddelerdir. Hepimizin içinde Allah'ın armağanı içsel şifa gücü vardır. Kendimizi tanımayı, bu gücü geliştirmeyi öğrenmek çok önemli. Mucize sizde, taşta değil. Yaşamdaki doğruları yapmadığınız sürece, taşlar sizi kurtaramaz.”


Renklerin de insan yaşamını etkilediğine dikkati çeken Dr. Erkin, ”Örneğin florasan ışıkları mor, yeşil, maviden yoksun kırmızı ağırlıklı bir özellik taşır. Otistik çocukların bulunduğu yerlerde florasan ışıkları kullanılmamalı. Bu onları daha sinirli ve saldırgan yapabilir” dedi.


TAŞLAR


Osmanlı padişahlarının taktıkları taçlarda da çeşitli taşlar kullanıldığına dikkati çeken Erkin, BAZI taşların özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:


“Ametist: Hormon ve bağışıklık sistemine iyi gelir.


Garnet: Ateş düşürücüdür, kan akımını güçlendirir.


Akik: Doğurganlığa yardımcı olur.


Elmas: Enerji merkezlerini harekete geçirir.


Yeşim: Kanı temizler.


Aqua Marine: Böbrek, dalak, karaciğer ve triod bezlerini güçlendirir.


Kırmızı: Enerji verir, metabolizmayı hızlandırır, cinsel gücü artırır.


RENKLER


Erkin'in verdiği bilgiye göre bazı renklerin özellikleri de şöyle:


Sarı: Enerji, mutluluk ve neşe verir.


Yeşil: Rahatlatıcı, sakinleştirici ve şifa verici. Denge ve dayanıklılığın simgesidir.


Pembe: Aşk, pasiflik ve dişilik simgesidir. Ruhu iyileştirici etkisi vardır.


Mor: Asaleti simgeler. Bilgelik, lüks ve gücün simgesidir.”


AA