Uydumarket Banner  

8 sayfadan, 1. sayfa 12345678 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 151 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: CNet ADSL Modem Kurulumu, Deneyimler, Uyarılar, Problemler vs.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    43693

New Icon4 CNet ADSL Modem Kurulumu, Deneyimler, Uyarılar, Problemler vs.

Bu konuyu CNet marka (CNAD804-NF Conexant ADSL 4 Port Router) modem ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için açtım. Yeni bilgiler edindikçe buraya ekleme ve düzeltme yapmaya devam edeceğim.

Özet
    Ucuz (Aralık 2004 tarihi itibarı ile fiyatı 61$ + KDV) olduğu için bu modemi seçtim. Yaklaşık bir hafta boyunca diğer modemleri de araştırdıktan sonra, aralarında ciddi bir fark olmadığını görüp 4 Ethernet + 1 USB portlu bu modemi aldım. Gerçekten de, bu modem bütün beklentilerimi karşıladı. Herhangi bir ses ve ısınma problemi olmaması, (her ne kadar aşağıda verilen dokümana uygun çalışmasa da) firewall özelliğinin olması ve şimdiye kadar hattan düşmemesi modemin artıları arasında. Eksileri arasında da (başka modemlerde durum farklı mı, bilemiyorum) iç ağdaki kullanıcılar için bant genişliği ayarlaması yapmanıza izin vermemesi ve yaptığınız bir çok parametre değişikliği sonrasında, bilgileri flash belleğe saklayıp modemi "reboot" etme gereği var. Bazı parametreleri flash belleğe yazıp, "reboot" etmeden devam edebilse, daha iyi olurdu.

Kurulum
    Satın aldığım kutunun içinden:
    • Modem,
    • Elektrik adaptörü,
    • 1 adet telefon kablosu,
    • Yazılım ve dokümantasyon CD'leri

çıktı. Forumda yapılan yorumlara göre, kutu içerikleri değişiklik gösterebilir. Özellikle "hediye" splitter, ethernet ve USB kablosu çıkarsa kendinizi şanslı hissetmelisiniz!

CD'lerde yararlı bir şey yoktu. Ayrıca, modemin eski versiyon bir kullanıcı kitabına Internet'ten ulaşmak isterseniz adresinden indirebilirsiniz. CD'deki İngilizce doküman da bununla aynı; türkçe doküman olarak ise sadece modemin pdf formatında prospektüsü çıktı (kullanım kılavuzu değil). İlgilenenler, ithalatçı firma olan Armada Bilgisayar'ın hazırladığı Hızlı Kurulum Kılavuzunu adresinden indirebilirler.

İnternet'te yaptığım araştırmada, benim firmware versiyonuna (CX82xxx_4.1.0.9) en yakın dokümanın adresinde olduğunu gördüm; özellikle bu firmware'de gelen firewall özelliği için bu son dokümana danıştım, ama cihazdaki firewall'un tam olarak burada anlatıldığı gibi çalışmadığını gördüm.

Kutudan çıkmadığı için, ekstra splitterlar ve USB, Ethernet ve telefon kabloları da edinmek zorunda kaldım. Bir bilgisayarı USB'den, diğerini Ethernet'ten bağladım. Telefon hattına ve diğer paralel cihazlara splitter takmadan bağlantı kuramadım. Bağlantıyı, birden fazla splitter kullanarak, aşağıdakine benzer bir şekilde yaptım.

Bağlantı için, modemin WEB arabiriminde () WAN Configuration sayfasında yapılması gerekli minimum girişler:
    • Username=(Telekom tarafından verilir, sondaki @ttnet'i girmeyi unutmayın!)
    • Password=(Telekom tarafından verilir; Telekom'un verdiği uyduruk şifreyi adresine girerek değiştirmenizi öneririm.)
    • VPI=8
    • VCI=35
    • Encapsulation=PPPoE LLC (veya, santrale bağlı olarak, PPPoA VC-MUX)

Ethernet'ten bağlanacak bilgisayara herhangi bir şey yüklemeye gerek yok; sadece DHCP'den otomatik IP alacak şekilde ayar yapılması yeterlidir. USB'den bağlanacak bilgisayara ise bir sürücü yüklemek lazım. Bu yazılım kutunun içinden çıkmıyor. En iyisi veya adresinden indirip hazır bulundurmak.

Sürücüyü yükledikten sonra, bir aşamada USB kablosunu kullanarak bilgisayarınızı modeme bağlıyorsunuz. Bu sürücü sayesinde bilgisayarınızda sanki 10Mbit'lik bir Ethernet kart varmış gibi yerel ağınızı kullanabiliyor, yerel ağdaki (LAN'daki) diğer (Ethernet'ten bağlı) bilgisayar(lar)la iletişime girebiliyorsunuz. Bence, cihazın USB üzerinden yaptığı Ethernet "emülasyonu" sadece İnternet erişimi için kullanılacaksa, fazlasıyla yeterli. Ancak LAN ortamındaki diğer Ethernet'ten bağlı bilgisayarlara hızlı bir bağlantı kurulması isteniyorsa, USB bağlantısından kaçınmalısınız. Örneğin, yaklaşık 5 Mbit/saniye hızlarından sonra USB bağlantısının tıkandığını tespit ettim.

Modemin ışıkları: Modem çalışırken normal koşullarda POWER ışığı sabit yanar, READY ışığı yanıp söner. Telekom ile ADSL bağlantısı kurulduğunda ADSL ışığı sabit yanar; bu ışık yanıp söndüğü sürece modem ADSL bağlantısı kurmaya çalışmaktadır. Modemin İnternet'e bağlanması (yaklaşık ilk 5 saniye modemin testlerini tamamlaması ve çalışmaya başlaması olmak üzere) toplam 30-45 saniye almaktadır. Telekom'dan kaynaklanan bazı nedenlerden dolayı bu süre bazen 1-2 dakikaya kadar çıkmaktadır.

Performans: 256/64'lük hattımda normal olarak 26-27 KBayt/saniye download ve 6-7 KBayt/saniye upload hızında çalışmaktayım. Anladığım kadarıyle, ADSL modemlerde (dialup modemlerin tersine) sıkıştırma kullanılmadığı için, indirdiğiniz dosyanın içeriğinin sıkıştırılabilir olup olmadığına bakılmaksızın hep aynı hızda dosya transferi yapmaktasınız; yani dialup modemlerde olduğu gibi, dosya transfer hızının hattın hızını aşması sözkonusu olamamaktadır.

Kuruluş ile ilgili uyarılar: İlk kuruluşta yaklaşık 45 dakika değişik konfigürasyon denemeleri ile uğraştıktan sonra, hatta paralel (eski tip telsiz) bir telefon takılı iken diğer paralel telefonun hattını splitter kullanarak bile modeme bağlayamadığımı farkettim. Önce, paralel telefonu hattan çıkardım; modem bağlandı. Daha sonra paralel telefona da ikinci bir splitter (iyi ki ikinci bir splitter daha almıştım) taktım ve yine modem sorunsuz çalıştı. Daha sonraları yaptığım değişik denemelerde, splitter'ı çıkardığım zaman, sinyal kalitesinin bağlantının kurulamayacağı kadar düştüğünü gözlemledim. Kısacası, benim hattımda splitter olmadan bu modemle bağlanmak mümkün olmadı.

Firewall: Eğer cihazı "router" modunda (yani NAPT özelliği açık olarak) bağlantıyı birden fazla bilgisayara paylaştıracak şekilde kullanıyorsanız (zaten default olarak cihaz bu şekilde geliyor), güvenlik açısından ekstradan firewall ayarları yapmanıza gerek yok. Ayrıca, Miscellaneous Configuration altına girip cihazın (HTTP, FTP, telnet gibi) yönetim arabirimlerine erişimin WAN tarafında "disable" edildiğine emin olursanız, (virüs, truva atı gibi ataklar hariç) herhangi bir güvenlik açığı problemi yaşayacağınızı sanmıyorum. Bunun dışında, modemin firewall özelliğinin pek işinize yaramadığını göreceksiniz.

Internet'e açık sunucu kurmak: Diyelim ki LAN ortamınızda static "private" IP adresi verilmiş (örn., 10.0.0.101 adresli) bir makine üzerinde çalışan bir sunucuya İnternet'ten erişim sağlamak istiyorsunuz. Bu durumda, o sunucu IP'si ve Port numarası için modemin Virtual Server sayfasına girip
    Kod:
    ID   PubPortStart   PubPortEnd   PriPort   PortType   HostIPAddress
     1     20             20           20        TCP       10.0.0.101
     2     21             21           21        TCP       10.0.0.101
    tanımları yapıyorsunuz. Yukarıdaki örnek FTP server içindir. Bu testi yaparken SourceForge.net'teki FileZilla Server () yazılımını kullandım. Eğer sunucunuzda firewall kullanıyorsanız, bu bilgisayarın ilgili portlarını (bu örnekte 20 ve 21 nolu portlarını) tüm Internet adreslerine açmanız gerektiğini unutmayın. Not: Aslında FTP için sadece 21 nolu port yeterli olabiliyor. 20 nolu portu tanıtmasanız da FTP'nin çalışma ihtimali var. Benzer başka bir uygulama için bakınız.

Bazı Soruların Çözümleri
    Çözümlerini bulduğum bazı sorunlar ile ilgili bilgileri bu bölümde aktarmaya çalıştım:

Internet'teki bir adrese ping attığımda cevap alabiliyorum, ama traceroute komutu (Windows'ta tracert) bilgi vermiyor: Arkadaşımız symbiat'ın uyarısı ile yaptığım denemede şu sonuçlara vardım:
    1. Firewall ayarlarından firewall'u disable etmekle (tavsiye etmem), veya
    2. Firewall | Inbound Policy'de ICMP'yi geçirmekle
    sorun çözülüyor.

Web arabiriminin izin verdiği konfigürasyon değişikliklerinden daha fazlasını yapmak: Modemin web safyasından yapabildiğiniz ayarlar dışında, modemin "registry" dosyasında yapabileceğiniz ekstra ayarlar var. Ancak, bu dosyada yapacağınız değişiklikler (tıpkı Windows bir makinede yapacağınız Registry değişiklikleri gibi) cihazın tamamen çalışmamasına neden olabilir; sorumluluk size aittir. Registry dosyasına ulaşmak için modemin IP adresine FTP ile bağlanmanız gerekir; kullanıcı ve şifre için modemin Web arabirime bağlanmak için kullandığınız kullanıcı ve şifreyi kullanabilirsiniz (default, admin/epicrouter). FTP'nin "get" komutu ile CONFIG.REG dosyasını PC'nize çekin; daha sonra Notepad ile bu dosyayı açın; değiştirmek istediğiniz parametrenin bulunduğu satıra (Find ile arama yapabilirsiniz) gidin; değişikliği yaptıktan sonra dosyayı kaydedin; FTP ile tekrar modeme bağlanıp bu sefer dosyayı "put" ile modeme geri atın; modemi kapatıp açın ve değişikliğin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Örnek olarak, modemin Diagnostic Test sayfasında, ping testine yanıt vermediği için FAIL hatası veren TestPingServer satırınındaki "www.conexant.com" sunucusunu değiştirelim: PC'ye çektiğimiz CONFIG.REG dosyasını Notepad ile açıp "TestPingServer" ile başlayan satırı bulalım; buradaki "www.conexant.com" yazısını "www.google.com" şeklinde değiştirelim; dosyayı kaydedip FTP ile modeme geriye gönderelim; modemin sayfasına geçip, Save Settings | Reboot seçeneğinden (önemli!) Reboot Only butonuna basalım; modem açıldığında Diagnostic Test sayfasına girdiğimizde en son satırda "Ping PASS HELP" ibaresini göreceğiz.

Çözüm Bekleyen Sorunlar

Çözümlerini bulamadığım bazı soruları aşağıda yazdım:

Firmware (yazılım) güncelleme: Kullandığım ürünün firmware'ı şöyle:

Firmware Version: CX82xxx_4.1.0.9
    Showtime Version: 3.30
    Customer Software Version: CA8XR-NB-101204.00F

En yeni firmware'i indirebilirsiniz. Buradaki versiyon CA8XR-NA-021605.00F'dir. Benimkinden biraz daha yeni olmasına rağmen, şimdilik versiyon upgrade işine girişmedim. Bu konudaki bir tartışma için bakınız.

Virtual Server tanımları ve Firewall'un kullanımı: Örneğin, içerideki bir PC'de 80 portunda çalışan bir Web sunucusunu dışarıya açmak için modem üzerinde (80 - 80 - 80 - TCP - PC'nin_IP_Adresi şeklinde) Virtual Server tanımları yaptık diyelim. Bunları Firewall tarafında kontrol etmenin (örneğin sadece bazı WAN IP adreslerinden erişiminin sağlanmasının) bir yöntemini bulamadım. Inbound ve outbound firewall tanımlarının birbirleriyle pek de net olmayan ve dokümanda anlatılanın neredeyse tersine bir ilişki içinde olduğunu gördüm. Bu yüzden, firewall özelliğinin pratik olarak kullanılmasının çok zor olduğunu söyleyebilirim.

Bant Genişliği Ayarlaması: İnternet cafe gibi çok kullanıcılı yerlerde ne yapılıyor bilemiyorum, ama CNet üzerinden İnternet'e çıkan kullanıcıların her birinin toplam ADSL bant genişliğinin aynı anda en fazla kaçta kaçını kullanacağını verebilmek çok yararlı bir özellik olurdu herhalde. Bu konuda sanırım başka yazılım ve donanımlar kullanmak gerekiyor.

Yararlı Kaynaklar

Not: Diğer CNET kullanıcıları da deneyimlerini benimle paylaşırlarsa sevinirim.
    Düzenleyen fedkad : 04-12-2005 at 12:46 Sebep: Güncelleme

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    597

bilgi için sağol

Senior Member
    Giriş Tarihi
    21-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    17511

Hadi arkadaşlar, hiç mi CNet modemi olan yok yahu. Ben de bu cihazdan almayı düşünüyorum.

Diğer forumlarda, bu modemin üzerine çok düşüldüğünü gördüm. Genellikle duyduğum sözler iyi performans, ısınmama, hattan kopmama ve haftalarca sorunsuz çalışma gibi şeylerdi. Özellikle, bu modemin piyasadaki diğer ucuz cihazlar gibi olmadığına, hatta X5'le kıyaslanabilecek kadar performanslı oduğuna dair duyumlar aldım. Tek eksiği UpnP (bilmem ya) desteğinin olmamasıymış.

Cihazın kullanım kılavuzu İngilizce olduğu için çoğu kişi gibi ben de almaktan çekiniyorum açıkçası. Özellikle sıfırdan, basit ve gelişmiş kurulumun nasıl yapılacağı ve tavsiyeler üzerine yoğunlaşılmasını üstatlardan, birer ADSL adayı olarak bekliyoruz.
    Ayrıca konuyu açtığı ve bilgilerini bizimle paylaştığı için "fedkad" arkadaşa da teşekkür...

Firmware konusu diğer forumlarda da sıkı bir şekilde tartışılıyor ama henüz bir çözüm bulunmuş değil. Hatta bazı ürünlerde firewall'la ilgili ayarların yapıldığı bölümün olmadığı söyleniyor. Bunun eski versiyon firmware'dan kaynaklandığı belirtiliyor. Bir de, firmware yükseltmenin tehlikeli olduğunu duydum (bu üründe). Eğer bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşırsam, buraya yazıcam. Ama dediğim gibi şimdilik en yeni versiyon nette yok gibi.

Saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    139

cihaz cok iyi aldıgına kesinlikle pişman olmazsınız.

Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18192

Cihaz gercekten de guzel. Isınma yok. Firewall var. bence fiyatına gore cok uygun bir modem. firmware i biraz nasıl desem sıradan ama olsun iyidir iyi is cıkartıyor.
    alalı 1 hafta oldu simdilik gayet memnunum.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    08-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    49656

ben de aldım ama yeni kullanmaya basladım yaklasık 1 hafta oldu gayet hızlı calısıyor kopma gibi bir problem gozukmuyor ısınma gibi birşeyede rastlamadım henüz
    fiyatı ve yaptıklarını kıyaslarsak gayet iyi bir makine tavsiye ederim

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4294

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi MeE

Bir de, firmware yükseltmenin tehlikeli olduğunu duydum (bu üründe).

Saygılar...
    Sevgili @MeE,

Yanlış anlaşılmaya yol açılmasın,firmware yüklemek bu ürüne özel anormal bir tehlike taşımıyor. Sadece firmware güncelledikten sonra, bağlantı problemi yaşadık, 3-5 saat uğraşmak zorunda kaldık. Bu durum modemin kötülüğünden değil, bizim acemiliğimizden kaynaklandı. Tecrübelerimizi forumda paylaştık, başkaları aynı sıkıntıyı yaşamasın diye çözüm yollarını anlattık.

Konuları gayet dikkatli incelemişsin, bahsettiğin gibi bizim modellerde firewall yok, yeni sürümlerde varmış.

Saygılar...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

firmware versiyonlarin benimki ile ayni. sanirim 12 ekim 2004 tarihli. sitedeki ise dosyanin yazilis tarihi itibari ile kasim 2003 gozukuyor.
    benim modemden tum kablolar ve splitter c****. cikmayan tek sey usb icin driver idi. Allah'tan evde oylece yatan bir ethernet karti vardi ve onu taktim. bunun haricinde hicbir sorun yok.

Average Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3434

arkadaşlar eğer modemin arcatel ise Encapsulation=PPPoE LLC böyle deği mux yazanı yapacaksınız

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

Modemin kutusundan cikanlar her pakette degisiklik gosterebiliyor. Bunlarin basinda modemin firmware'i geliyor. Her ne kadar [email protected] ve [email protected]'un modeminde yeni bir firmware olsa da, sitede ve satilan bazi modemlerde daha eski bir firmware revizyonu var. Ancak eski firmware'in herhangi bir problemi olduguna tanik olmadim.

Bunun disinda benim kutudan sunlar c****:
    Satın aldığım kutunun içinden:

* Modem,
    * Elektrik adaptörü,
    * 1 adet ethernet kablosu,
    * Tek bir CD, icerisinde USB driveri ve baska bazi dosylar var
    * Ingilizce "Kullanim Kilavuzu" (ADSL Router User Manual)

Satan kisi splitter'in cikmadigini, taraflarindan hediye edildigini soyleyerek splitter ve kisa telefon kablosu "hediye etti".

Ben baglantimi ilk yaptigimda splitter kullanmadim (malum, kutudan cikmamisti). Hattimda biri dial-up modem, birisi normal telefon, birisi de DECT baz istasyonu olmak uzere 3 adet paralel telefon olmasina ragmen problemsiz ve iyi performansla baglandim. Lakin telefonu kullandigim zamanlarda bazen hattan dustugunu gordum.

Splittersizken bile kurlumu gerceklestirmem 15 dakikami ya aldi ya almadi. Daha sonra firmware'i upgrade etmeye calistiktan sonra yeniden kurulumu gerceklestirmek bir gunume mal olduysa da, bunun tum kabahati tarafimdadir. (bkz. daha once yazdigim threadlere) Kullanim kilavuzu Ingilizce olmakla birlikte, en sonunda cesitli senaryolar icin tum ayarlarin neler olmasi gerektigini gosteren tablolar sayesinde Ingilizce bilmeden de kurulumu yapmak mumkun. Ayrica username ve passwordunuzu dogru duzgun girebildiginiz surece (yukarida anlatilan 3-5 parametreyi de girdikten sonra) kurulumu gerceklestirmek gayet kolay.

[email protected] arkadasim ayarlarin degisitirildikten sonra ayri bir basamakla flash'e yazilmasindan serzenis etmis. Maalesef bu bilgilerin Non-Volative Memory olarak adlandirilan flashe yazilmalari ve ardindan da modemin reboot edilmesi kacinizlmaz bir adimdir.

[email protected] arkadasim da firmware upgrade'inin riskinden bahsetmis. Firmware upgrade etmek tum gomulu cihazlarda risk teskil eder. Her zaman firmware'in yazildigi flash entegresinin arizalanmasina yol acma riskiniz vardir (ozellikle de upgrade sirasinda elektrik kesilmesi halinde). Bu risk uydu receiverlarinda da, DVD playerlarda da, MP3 playerlarda da vardir.

FIRMWARE YUKLEYECAK ARKASLAR ICIN DIKKAT:
    Eski firmware image'lari iki adet dlf dosyasindan (step1.dlf ve step2.dlf) olusmaktadir. Yeni firmware image'lari ise tek bir dlf dosyasindan (firmware.dlf) olusmaktadir. Modeminizde bulunan firmware yeni bir firmware ise, iki dosyadan olusan eski firmware'i yuklemeye calismak problemlere yol acacaktir. Ancak eski firmware'e sahip olan modemlere yeni firmware dosyasini yuklemek ayni probleme yol acmayacaktir.

SOn olarak [email protected]'a uzun uzun yazdiklarindan oturu tesekkur ederim.
    Düzenleyen aarslan : 13-11-2005 at 12:14

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1240

Evet bende yeni aldım 110 milyona 2 hafta oldu.Çok memnunum herkese tavsiye ederim

SAYGILARIMLA

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    39172

gateway var mi bu modemde? firewali nasil?

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4294

@kosem_99 hocam, satıcı senin moderatör olduğunu anlamış, kıyak geçmiş heralde... hehehhehee.

Bizim kutudan HİÇ kablo çıkmadı (tükkanda hazırladılar 2mt), spilitter yok (tükkandan hediye ettiler) , firmware eski (firewall problemi), çıkanlar bir modem, bir cd, bir de adaptör....

Senin aldığın yer neresiyse söyle de biz de oradan alalım bundan sonra ( Selamını da söyleriz ) Şaka biryana modemi satın alacak arkadaşlar dikkatli olsun, mümkünse yeni sürümü arayıp bulsunlar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3434

100 milyon ankarada

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ulashcan
    @kosem_99 hocam, satıcı senin moderatör olduğunu anlamış, kıyak geçmiş heralde... hehehhehee.

Bizim kutudan HİÇ kablo çıkmadı (tükkanda hazırladılar 2mt), spilitter yok (tükkandan hediye ettiler) , firmware eski (firewall problemi), çıkanlar bir modem, bir cd, bir de adaptör....

Senin aldığın yer neresiyse söyle de biz de oradan alalım bundan sonra ( Selamını da söyleriz ) Şaka biryana modemi satın alacak arkadaşlar dikkatli olsun, mümkünse yeni sürümü arayıp bulsunlar.
    heh heh benim aldigim yer son kullaniciya satis yapmiyor maalesef. sanirim sorun eski parti mallari satanlarda var. birkac ay once alipta ellerinde stok tutmuslar herhalde. benim toptanci stoklari cabuk erittiginden en son gelen partiden aldim herhalde.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    597

arkadaşlar kutudan splitter çıkmaz ve dükkan sahibide hediye etmezse nasıl temin edeceğiz splitterı tek olarak satılıyormu satılıyorsa ne kadar.Bu konularda pek bilgim yok kusura bakmayın.Birde ileride ADSL yi iptal ettirmek istediğimizde her hangi bir ücret talep ediliyormu.Teşekkürler..
    Düzenleyen volkan3526 : 13-12-2004 at 03:08

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

Splitter'ı herhangi bir bilgisayarcıdan 5 YTL civarına alabilirsiniz...
    Düzenleyen xmuratcetinx : 13-12-2004 at 03:19

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4294

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi volkan3526
    Birde ileride ADSL yi iptal ettirmek istediğimizde her hangi bir ücret talep ediliyormu.Teşekkürler..
    Son döneme ait faturayı ödemeniz dışında bir ücret ödeyeceğinizi sanmıyorum. Sabit telefonu kapatırken de mevcut borcu ödeyip hattı kapatabiliyorsunuz. ADSL ile arasında fark yoktur bence.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

Splitter hepsiburada.com'da da satiliyor. Yanilmiyorsam $5 idi fiyati. Benim de bir splittera ihtiyacim olacak, bir yerlerden temin edecegiz artik...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1240

Bu arada ben aldım direk taktım kendimi nette buldum :) Frewell gateway falan bunları nesi?Yani benim bu makınaya daha yapacak oldugum bişey varmı.Daha dogrusu ince ayar falan yada daha fazla performans içinmi bu Frewell gateway lar.

SAYGIALRIMLA

8 sayfadan, 1. sayfa 12345678 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık