Xreox'dan kameralı tarayıcı telefon

Xreox'un AR-GE merkezinde çalışan bilim adamları kameralı cep telefonlarının aynı zamanda taşınabilir bir döküman tarayıcı olarak çalışmasını başardılar. Xerox'un, Fransa Grenoble'daki AR-GE merkezinde bilimadamları, kameralı cep telefonlarının aynı zamanda taşınabilir bir doküman tarayıcı olarak da çalışmasını sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirdiler.

Geliştirilen teknoloji kameralı cep telefonlarının, görüntü veya yazı içeren bir dokümanı tarayarak istenen ortamlara aktarılmasını hatta taranan görüntünün OCR yazılımı desteği ile Word, Excel gibi formatlarda bir bilgisayar dosyasına dönüştürülmesini sağlayacak. Cep telefonları üzerinde MDI (Mobile Document Imaging) kısaltması ile isimlendirilecek yeni teknoloji ile cep telefonlarının işlevlerinin arasına doküman tarama özelliği de ekleniyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Xerox'un Görüntü İşleme Teknolojileri Başkanı Chris Dance, "Biz en başından beri cep telefonlarının doküman tarama üniteleri olarak da kullanılabileceğini fark etmiştik. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için yüksek çözünürlüğe sahip kameraların cep telefonlarına entegre edilip kullanılabilmesi gerekmekteydi. Geçtiğimiz yıla kadar bu yapılamadı.

Geçen sene 'megapiksel' çözünürlüğe sahip entegre kameralı ilk cep telefonlarının piyasaya çıkmasıyla birlikte, teorik olarak önceden düşündüğümüz teknolojiyi hayata geçirmenin zamanının geldiğini gördük ve bunu yaptık" dedi.

(İnternet Haber)