Bilgisayar kullanıcılarının en vazgeçilmez kontrol cihazı fare dir sanırım. Gelişen teknoloji ve grafik arayüzlü işletim sistemleri ile (Windows, Mac. Os) hayatımızın önemli bir parçası halini alan bu cihazlar gün geldi kablodan kurtuldular biraz daha bekleyip bu seferde devamlı kirlenen ve temizlik gerektiren topu bırakıp optik okumaya geçtiler. Ama genel kullanım alanları ve fonksiyonlarında fazla bir değişme olmadı.

Bir fare yi diğerinden farklı kılan ne peki? Haber yapmaya değen? Doğru Logitech, Microsoft gibi firmalar çok gelişmiş ve optik okuma kabiliyetleri arttırılmış modeller piyasaya sürüyorlar bunlar güzel ama Stowaway Travel Mouse hepsinden farklı, zaten onun ilgi alanı masa üstü bilgisayarlar değil Notebooklar ve Pocket PC ler, evet yanlış duymadınız! Bluetooth destekli taşınabilir bilgisayarınızın artık kendine özel bir faresi var...

Stowaway Travel Mouse aynı standart PC farelerine benziyor. Boyutu ortalama bir fare'nin yarısı kadar (95x55x25 mm), ağırlığı ise 75 gram, destekli cihaz ile Bluetooth teknolojisini kullanarak kablosuz bağlantı sağlıyor. Bluetooth v1.1 kullanan cihaz Wi-Fi nin kullandığı bantta parazitlenmeye neden olarak bazen Pocket PC veya uyumlu cihazın network bağlantısında kesintiler yaşanmasına neden olabiliyor.
Üzerinde 2 tuş birde kaydırma tekerleği bulunmakta bunlar Notebook veya Mac lerde standart görevler alırken Pocket PC de biraz farklı. Tuşlardan solda bulunan, normal kalemle tıklama etkisi yaparken sağ taraftaki buton, isteğe göre programlanabiliyor. İstenirse kalem ekranda 2 sn bekletildiğinde çıkan sağ tuş menüsünü açmak için, istenirse takvim vb uygulamalar için kısayol tuşu olarak kullanılabiliyor. Kaydırma tekerleği ise aynı bilgisayarlarda olduğu gibi ekrana sığmayan sayfaları kaydırma işlemi için kullanılıyor. Aytıca kaydırma tekerleği üzerine bastırıldığında 3. tuş olarakta görev yapıyor. Birde cihazı kapatıp-açmaya yarayan enerji düğmesi bulunmakta.
Stowaway Travel Mouse optik olarak yer değişimlerini algılamakta yani devamlı kirlenen ve hassasiyeti kaybolan bir top yok. Böylece istediğiniz alanda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Cihaz 2 AAA pille çalışıyor. Piller sürekli kullanımda 1 hafta kadar dayanıyor, bu tip cihazlar için şarjlı pil kullanılması daha karlı olacaktır.
Bu fare ve uyumlu bir Bluetooth klavye ile Pocket PC inizin normal bir notebooktan neredeyse bir farkı kalmayacak. Gittikçe gelişen donanımsal özellikleri ile Pocket PC ler 500 Mhz işlemcilere, 640x480 VGA ekranlara ve kablosuz ağ teknolojilerine kavuşmuş durumdalar. Böylece her ne kadar Notebooklarda da çalışıyor olsada bu cihaz Pocket PC sahiplerini derinden etkileyecek kullanım kolaylığını yanında getiriyor.
Stowaway Travel Mouse ne yazıkki şu an için sadece Windows XP , Mac OS X ve Pocket PC ler ile çalışmakta yani Palm OS veya Symbian UIQ cihazlarınızda bu güzel üründen yararlanamayacaksınız. Firma Symbian destekli cihazlar için sürücü geliştirmekte olduğunu açıkladı fakat Palm için durum ne olur ileride göreceğiz.
Ürün, ın sitesinden 80$ a satışa sunulmuş durumda.
Kaynak: DonanımHaber