Normal bir telefon özellikleri, normal bir fiyat fakat farklı bir klavye. Bu klavyenin amacı sizi sms yada email atarken üç keze varan arka arkaya varan tıklamalardan kurtarmak. Kullanışlılığı ise kendi kontrol mekanizması sayesinde oldukça yüksek. Yani nerde ne yazabileceğinizi tahmin ediyor ve ikili basımlar halinde hangisinin öncelikli olduğunu bulabiliyor.
Telefon geçen senelerin en iyi telefonu gibi gözükebilir zira 128x160 piksel 256 bin renkli ekrana, dış ufak ekrana, 0.3 megapiksel 640x480 piksel kameraya ve 20 tonlu polifonik moledi desteğine sahip. Fiyatıda sadece 150$. Fakat haber olma değerini taşıdığı özellik tabii ki Fastap ile yarıya varan tıklama azalmaları.

Fastap'in ilginç özelliklerinden biriside harfler sayesinde bazı harflere basılı tutarak kısa yolların oluşturulmasında. Mesela mesaj atmak için M tuşuna basılı tutmanız, resim çekmek için P'ye basılı tutmanız ve bunlardan çok daha fazlası olası zira tuş saıyı artıyor ve hatırlayacak şeyler daha çok.

Birde ABD ve bazı ülkelerde kullanılan oldukça da tutan harfli arama bu telefon sayesinde kolaylaşacak. Mesela 1-800-PIZZA-MAN gibi televizyon reklamlarında verilen numaraları aramak çok kolaylaşacak. Fastap'e alışmanızda kolay çünkü harfler genelde numaralardan yukarda durmaktalar. Bu sayede görerek ve dokunarak kısa sürede alışabilirsiniz.


Yıllar önce Digital-Wireless tarafından geliştirilen bu yeni dizayn sonuçta 26 harfi ve 10'u numara olmak üzere 18 tuşu bir yere sığdırmanın en kolay yolu bu. Tek elle yazabileceğini klavye 50 yıllık 12 tuşlu standart telefon klavyesini umarız değiştirir.

Ülkemiz için Türkçe alfabe destekli versiyonların çıkıp çıkmayacağı belli değil ama niye olmasın ? Yılda milyonlarca telefonun satıldığı ülkemizde telefonun şeklini değiştirmek zorunda bırakan QWERTY klavye üzerine yoğunlaşmaktansa her telefonda bulunabilecek bu tip niye tutmasın ?

Kaynak: Donanım Haber