Uydumarket Banner  

7 sayfadan, 1. sayfa 1234567 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 135 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Divx'ten Alt Yazılı Vcd Hazırlama (Resimli Anlatım)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

New Icon22 Divx'ten Alt Yazılı Vcd Hazırlama (Resimli Anlatım)

Divx'ten Alt Yazılı Vcd Hazırlama

Amaç :

Mevcut DivX formatındaki dosyalarınızı, altyazıları ile entegre bir şekilde VCD haline getirmek.

Bu doküman, amatör olarak dijital kameradan bilgisayara DivX formatında aktarılmış kişisel görüntülerin, işitme engelliler tarafından VCD playerlarda altyazılı bir şekilde izlenebilmesi için hazırlanmıştır. Amaç dışı kullanımlardan dolayı yazarı sorumlu tutulamaz.

Gerekli Programlar :

FFDShow 20020617
    VirtualDubMod v 1.6.1.22022
    TMPGEnc Plus Ver.2.521
    Nero Burning ROM ()

Uygulama :

1. FFDShow'un kurulması ve Ayarlanması :

Öncelikle FFDShow'u sisteminize kurmanız gerekiyor. FFDShow u sisteminize kurduktan sonra windows media player gibi video gösterimcileri eğer altyazı dosyanızın adı ile avi dosyanızın adı aynı ve avi dosyası ile altyazı dosyanız aynı dizinde ise otomatik olarak altyazılar ekranda görünür olacaktır. Bizim sadece VCD de altyazılarımızın nasıl görünmesini istediğimizi ayarlamamız gerekiyor. İsterseniz alt yazı rengini dahi değiştirebilirsiniz. Hemen FFDShow'un ayarlarına bir göz atalım.

Başlat > Programlar > ffdshow > Configuration bölümüne geldiğinizde yukardaki pencere ile karşılaşırsınız. Soldaki kısımdan Subtitles bölümündeki yeri işaretlemeniz gerekiyor. Sağ üst kısımda kırmızı diktörgen içerisinde gösterilen Subtitles ve Search kısımlarıda seçili olmalı. Altyazınızın ekranda görünmesini istediğiniz konumları, Horizontal (Yatay) ve Vertical (Dikey) olarak bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Subtitles bölümünde gerekli ayarları yaptıktan sonra, hemen altında bulunan Font ayarlarına geçiyoruz. Bu bölümde VCD' nizde görmek istediğiniz altyazı fontu, altyazı boyutunu, altyazı karakter setini (Türkçe karakterleri görmek için Turkish olmalı), altyazı tipini (italik, kalın) ve altyazı rengini (color) ayarlayıp Tamam butonuna basıp pencereyi kapatıyorsunuz.

Altyazı ayarlarımızın VCD de nasıl görüneceğini anlamak için avi dosyası ile aynı isme sahip alt yazı dosyamızı avi dosyasının yanına kopyaladıktan sonra avi dosyasını çift tıklayıp çalıştırın. Avi dosyanızın farklı farklı yerlerine bakarak altyazı ile senkron olduğuna ve renk, harf boyutu, altyazı konumu olarak istediğiniz gibi olduğundan emin olun.

2. VirtualDubMod ile Avi Dosyasından Sesi Ayırma :

Bu aşamada VirtualDubMod'u kullanarak AVI dosyamızın sesini WAV formatında ayrı bir dosya olarak kaydedeceğiz. Bunun için VirtualDubMod programını çalıştırın ve AVI dosyanızı açın. Streams menüsünden, Stream list seçeneğine gelin.

Yukardaki pencere açıldığında Gri renkteki yerde sağ tuşa basıp, Full Processing Mode' u seçtiğinizde Conversion ve Compression seçenekleri aktif hale gelir. Tekrar aynı yerde sağ tıklayıp Compression seçeneğini seçiniz.

Bu bölümde, kırmızı dikdörtgen içindeki No Compression (PCM) seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Bu pencerede bulunan OK düğmesine basıp önceki pencereye dönüyoruz. Yine aynı Gri alanda sağ tıklayıp bu seferde Conversion seçeneğini seçiyoruz.

Açılan pencereden Sampling Rate değerini mutlaka 44100 yapmanız gerekiyor. Precision değerini de 16-bit yapmanız önerilir. OK düğmesine basıp Stream List ekranına geri dönüyoruz.

Artık Save WAV düğmesine basıp istediğimiz bir yere AVI dosyamızın sesini kaydedebiliriz. Bu işlem dosyanızın uzunluğuna bağlı olarak 3-5 dakka arası bir zaman alıyor.

3. Altyazılı MPEG Dosyası Oluşturma :

Bu adımda VCD standartlarına uygun bir MPEG dosyası hazırlayacağız. Bunun için TMPGEnc Plus programını kurmamız ve bir iki ayar yapmamız gerekiyor. Programı kurduktan sonra öncelikle karşımıza otomatik olarka çıkan wizard'ı (sihirbaz) kapatmamız gerekiyor. Yukarıda bulunan Option menüsünden Environmental Setting ayarlarına geliniz.

Environmental Setting ayarlarına geldiğinizde, VFAPI plug-in sekmesine geliniz.

Yukarıdaki resimdeki gibi DirectShow Multimedia File Reader'ı seçip üzerinde sağ tıklayıp Higher Priority seçeneğini seçerek listenin en üst sırasına gelmesini sağlayın. Bu işlemi birden fazla kez tekrarlamanız gerekebilir. Pencerenin alt kısmında bulunan OK düğmesine basıp pencereyi kapatın.

MPEG dosyasını oluşturmaya başlamadan önce mevcut AVI dosyanızın FPS (saniyede gösterilen kare) değerini bilmeniz gerekiyor. Genelde FPS değerleri 23.976, 25, 29.970'dır. TMPGEnc kullanmak için mevcut AVI dosyanızın FPS değerini bilmeniz gerekiyor.

Alıntı:

İPUCU : AVI dosyanızın FPS değerini öğrenme yolu :

AVI dosyanızı sağ tıklayıp Özelliklerine gelin, Özet sekmesi altındaki Video başlığı altında Resim Karesi Hızı olarak belirtilen değer sizin AVI dosyanızın FPS değeridir.

TMPGEnc programının ana penceresinden AVI dosyamızı, oluşturduğumuz WAV dosyasını ve oluşturacağımız MPEG dosyasının nereye oluşturulacağını belirtmemiz gerekiyor.

Alt kısımda yeralan bu bölümde, Video Source (1) yanındaki Browse düğmesine basıp AVI dosyanızı seçin. Audio Source (2) yanındaki Browse düğmesine basıp WAV dosyanızı seçin ve son olarak Output file name (3) yanındaki Browse düğmesine basıp MPG dosyanızı oluşturmak istediğiniz yeri seçiniz.

Programa, FPS değerinize göre daha önceden hazırlanmış bazı ayarları yüklememiz gerekecek. Bunun için Load (4) düğmesine basınız. Karşınıza daha önceden yapılmış mcf uzantılı ayar dosyaları gelecek. Bu durumda FPS değeriniz;

23.976 ise VideoCD (NTSCFilm).mcf
    29,970 ise VideoCD (NTSC).mcf
    25,000 ise VideoCD (PAL).mcf

dosyalarını seçiniz. SVCD hazırlamak istiyorsanız aynı dosyaların SuperVideoCD olanlarını seçiniz. Bu ayarları yaptıktan sonra Setting (5) düğmesine basıp aşağıdaki pencereyi açınız.

Advanced sekmesine gelip, Video arrange Method kısmını Full screen (keep aspect ratio) olarak değiştirip OK düğmesine basıp pencereyi kapatın. Artık DivX dosyanızı MPEG yapabilirsiniz. İsterseniz altyazıların olduğundan emin olmak için File menüsünden Preview i seçip filmi biraz izleyin. Sesini duyamazsınız ancak altyazıların gözüküp gözükmediğini işleme başlamadan önce kontrol edebilirsiniz. Boyut olarak çok büyük gözükebilir preview ekranı, görüntü alanında sağ tıklayıp menüden original size'ı seçerseniz, VCD formatına uygun olacak olan mpg dosyasının gerçek boyutunu görebilirsiniz.

Sol üst köşede bulunan Start düğmesine basıp işlemi başlatın. 50-60 dakkalık bir AVI dosyasını MPG yapmak 1,5-2 saat arası vakit alıyor. Bu süre sonunda elinizde VCD standartlarına uygun Türkçe altyazılı bir mpg dosyası olmuş olacak.

4. Nero Burning ROM ile VCD oluşturma :

Önceki adında oluşturduğumuz mpg dosyasını kullanarak artık VCD yapabiliriz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mevcut mpg dosyamızın boyutundan ziyade süresidir. Boş CD-R' lerin çoğu 80 dakikadır. Elinizdeki Boş CD daha düşük kapasiteye sahip olabilir. Bu işleme başlamadan önce mutlaka boş CD nizi kontrol edin. En fazla 80 dakika (1 saat 20 dakika) olan mpg dosyanızı Nero ile VCD haline getirebilirsiniz.

Nero Burning ROM'u açtığınıda çıkan pencereden soldaki Video CD simgesini seçip sağ taraftaki New düğmesine basın. Bundan sonra tek yapmanız gereken sağ tarafta sabit diskinizde oluşturduğunuz mpg dosyanızı bulup farenin sol tuşuna basılı tutarak sol alt kısma sürükleyip bırakmanız gerekiyor.

İsterseniz birden fazla mpg dosyasınıda ekleyebilirsiniz. Böylece aynı Audio CD lerdeki gibi birden fazla Track'a sahip bir VCD'niz olur. Birden fazla mpg dosyası eklerseniz, mpg dosyalarınızın toplam süresi 80 dakikayı geçmemeli. Yukardaki Recorder menüsünden, Burn Compilation'ı seçtikten sonra çıkan pencerede, Burn düğmesine basarsanız boş CD nize kayıt başlar.

kaynak knowhow platformu

Sinema Filmleri ve DVD-VCD-DivX Altında Açtığım Resimli Anlatımlı Konularım

* CD'ye Film'i Sığdıramadıysanız Uzun ise Buyrun Bölelim :

* Divx'ten Alt Yazılı Vcd Hazırlama :

* Video Dosyalarını Kesmek, Parçalamak Vs... :

* VCD ve DivX Video Rehberi :

* Adım Adım DivX Nasıl Yapılır? Altyazı Nasıl Eklenir? Buyrun Beraber Yapalım :

* Video Dosyalarını Birleştirmek :

* 1 DVD'de 4 Film Auto Gordian Knot Xvid 1.0 Final Full Anlatımlı :

* Avi Dosyalarını Mpeg'e Çevirmek :

* Cd ve Dvd Kopya Koruma Yontemleri :

* MPEG Dosyalarını Birleştirmek :

Saygı ve Sevgilerimle... :smiles16:
    Düzenleyen xmuratcetinx : 16-12-2004 at 20:25

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2004
    Mekan
    73 Şırnak
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    30339

:smiles1: :smiles1: ustam gerçekten tşk. ederim buna ihtiyacım vardı çok sağol saygılar..... :banana: :banana:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4005

bin bilen bile bazen bir bilene ihtiyacı olurmuş yok ben bin bilen değilim ama inanki dostum bu bir bilgi şu an bana bin bilgiden daha faydalı çünkü ona çok ihtiyacım vardı .... çok sağol.

Member
    Giriş Tarihi
    12-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23205

ya hocam bahsettiğin programları ben bulamadımyardımcı olursan minnettar olurum. Tşk.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

New Icon3

Yazıyı edit'leyip direk link verdim. İster yazıdan ister burdan indirebilirsiniz. Saygılarımla...

FFDShow 20020617
    VirtualDubMod v 1.6.1.22022
    TMPGEnc Plus Ver.2.521
    Düzenleyen xmuratcetinx : 09-12-2004 at 17:18

Member
    Giriş Tarihi
    12-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23205

Hocam ilk iki link kırık başka link var mı?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

Şuanda düzelttim çekebilirsiniz...

Member
    Giriş Tarihi
    12-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23205

ustam kusura bakma. Seni de meşgul edemiyorum 2. yani VirtualDub-1.6.0.zip 'i de alamadım 1ve 3 tamam. Tşk.

Member
    Giriş Tarihi
    12-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23205

Üsdat teşekkür ederim. Valla çok makbule geçti. Eline sağlık. Dvd'm divx okuyamıyor bu benimiçin öok iyi olacak. Teşekkür ederim. Saygılar.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    03-01-2004
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    79

Teşekkür ederiz faydalı bir çalışma..

Buraya aldım konuyu..

New Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2004
    Üye No
    1503

vivirtuel nasıl indiricez indiremedim

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

VirtualDubMod v 1.6.1.22022 indirmek için yanındaki DOWNLOAD yazsına tıklayın. Karşınıza çıkan web sayfasında VirtualDub 1.6.1.22022 yazısının solundaki [ DOWNLOAD / INFO - php ] yazsına tıklayın. Karşınıza açılan kutudaki DOWNLOAD [php] tıklayın. Karşınıza yine bir web sayfası açılacak ordan VirtualDub-1.6.1.zip üzerine tıklayıp çekebilirsiniz. Saygılarımla...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-03-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    7857

New Icon2

Dostum Teşekkür ederiz faydalı bir çalışma....

Saygılarımla.....
    Düzenleyen asi_genc : 13-12-2004 at 05:14

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-08-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    24665

arkadaşım virtual dub da streams menüsünü bulamadım nerde acaba??

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-08-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    24665

streams olmadan hallettim wav dosyasını ama bu sefer TMPGEnc priview de altyazı yok görünmüyor ama bsplayer ile açınca otomatik görüyor aynı klasördeler??

Member
    Giriş Tarihi
    21-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    29680

CD den divX seyretmek için en güzel program BSPlayer. Bu programla alt yazılı olarak kaliteli bir şekilde DivX seyredebilirsiniz.

Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2004
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    40557

Bs Playerde Kendİ BulduĞum Alyazi Dosyasiyla İzledİĞİm Fİlmİ Dİrek Cd Ye Kopyalasam Cd De Otomatİk Olarak Alt Yazili Bİ Şekİlde İzlİyebİlİrmİyİm

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2004
    Üye No
    22875

Otomatik olarak izleyemezsiniz. Bunun için yine bsplayer'da alt yazı dosyasını açmanız gerekir...

Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2004
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    40557

ArkadaŞlar Ben Harddİskİme KaydettİĞİm Fİlmİ(avİ Formatinda)hem Az Yer Kaplamasi Hemde Vcd De İzlİyebİlmek İÇİn Mpeg2 Ye Çevİrdİm Fakat Mb Da Bİ DeyİŞİklİk Olmadi Acaba Nerde YanliŞ Yaptim Kisaca Ne Yapmam Gerekİr
    Saygilarimla...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-10-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    35891

Hocam çok başarılı bir çalışmaya el atmışsınız. Kolay gelsin...

7 sayfadan, 1. sayfa 1234567 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı