Hong Konglu ve Çinli bilim adamları, kuş gribini birkaç saat içinde teşhis edebilen bir test geliştirdi. Hatırlanacağı gibi İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde görevli Neşe Korkut'un ani ateş yükselmesi sonucu vefatı, "yeni bir hastalık mı" kuşkusu doğurmuş, Türkiye'de de "kuş gribi"ne ilgiyi artırmıştı
Çin'in Şantau ve Ziamen üniversiteleriyle Hong Kong
Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, düzenledikleri basın
toplantısında, test sayesinde insanlar ya da hayvanlarda H5N1
virüsünün bulunup bulunmadığının iki saatte teşhis edilebildiğini
söylediler.
Bilim adamları, ölümcül kuş gribi virüsünün bulunduğu kanda
antikor ve antijenler sayesinde hastalığı teşhis eden testin doğruluk
payının yüzde 90 olduğunu belirttiler.
Ne kadara mal olacağı henüz açıklanmayan yeni testin uzman olmayan
kişilerce bir salgın sırasında kullanılabileceği kaydedildi.
Kuş gribi, bu yıl Tayland ve Vietnam'da 32 kişinin ölümüne,
Asya'da milyonlarca tavuğun telef olmasına yol açmıştı.
TÜRKİYE'DEKİ TEK VAK'A

Bölüm ve fakülte birincisi, genetik alanında uzman bir biyolog dün sabah, tüm meslekdaşlarını da şok eden bir sonla hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı'nda görevli biyolog doktor Neşe Kiremit Korkut, 3 Aralık Cuma günü ateşlendi. Eşi aynı hastanenin Genel Cerrahi Bölümü'nde cerrah olan Korkut, hastanenin Acil Servisi'ne giderek muayene oldu. İlk başta grip olduğu sanılan Neşe hanıma meslekdaşları ilaç verdi. Doktor Korkut, 2 günlük rapor alarak evine gitti. İlaçları kullanan Neşe hanımın Pazar sabahı ateşi düştü. Ancak dün sabah saat 07.00 sıralarında ateşi aniden yükseldi. Şehremini'de oturan Neşe hanım, cerrah eşi Çağatay Korkut tarafından evinden birkaç yüz metre uzaklıktaki hastaneye götürülürken yolda son nefesini verdi.

37 yaşındaki Neşe Kiremit Korkut beklenmedik ölümü eşini ve meslekdaşlarını şaşkına çevirdi. Özellikle genç doktoru muayene eden doktorlar Korkut'un ölümü karşısında hayretler içersinde kaldı. Doktorlar, Neşe hanımdaki belirtilerin tümüyle grip olması ve bunun ölümle sonuçlanması karşısında şok geçirdi. Dün Çapa Tıp Fakültesi'ne adeta ölüm sessizliği hakimdi. Doktorlar kendi aralarında Neşe hanımın ölüm nedeni olarak "Grip" diye konuşurken, ölüm nedenine ise "Üst solunum yolu ekfeksiyonu" olarak yazıldı.