Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: SAGLIK:Parkinson hastaları için umut ışığı

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  20-03-2004
  Mekan
  41 Kocaeli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  5,738
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  7857

  New Icon2 SAGLIK:Parkinson hastaları için umut ışığı  Parkinson hastaları için umut ışığı

  Cüzzam ve verem hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan rifampisin, parkinson hastalarına da umut vadediyor.

  Laboratuvarlarda yapılan testlerde, rifampisinin parkinson hastalarının beyin hücrelerinin ölümüne neden olan protein fibrillerinin oluşumunu önlediği ortaya çıktı. Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırmalarını yürüten bilimadamları, ilacın varolan fibrilleri de yok ettiğini belirtti.

  Kimya ve Biyoloji’ dergisinde yayımlanan araştırma halen ilk safhalarında.
  Test tüplerinde yapılan deneylerle, rifampisinin etkilerini araştıran bilimadamları, şimdi deneylerin yaşayan hücreler üzerinde aynı etkiyi verip vermediğini belirlemek için hücre kültürleri ve fareler üzerinde de çalışmalar yapmaya başladılar.
  Profesör Anthony Fink, araştırmanın tedavilerde kullanılıp kullanılamayacağının belirlenebilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor.
  “Eğer araştırma başarılı olursa, parkinson hastalığınının ilerlemesini teşhis edildiği an durdurmak mümkün olabilir”

  Fink, eğer araştırma olumlu sonuçlar verirse, bunun parkinson hastalığının ilk safhalarında kullanılacak oldukça yararlı bir tedavi yöntemi olabileceğini belirtiyor.
  Profesör Fink’e göre, ‘varolan fibrillerin parçalarına ayrılması, belki de bu çalışmanın en ilginç bulgularından biri. Eğer araştırma insanlar üzerinde de olumlu sonuçlar verirse, parkinson hastalığının teşhis konduğu andan itibaren ilerlemesi engellenebilir’.
  Araştırma, Parkinson Hastalığı Örgütü tarafından ‘çok ilginç’ olarak nitelendirildi.
  Örgütün sözcüsü Robert Meadowcroft, rifampisin hakkındaki araştırmanın henüz çok erken safhalarında bulunduğunu ancak elde edilen onuçların oldukça olumlu göründüğünü belirtti.
  Parkinson, beyinde dopamin adı verilen bir kimyasal salgılayan beyin hücrelerinin ölümü nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık.

  BBC

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  05-05-2004
  Yaş
  49
  Mesajlar
  360
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  13053

  Kulak çınlaması ciddi bir hastalık olabilir


  08.12.2004 11:37 - Bu haber 2246 kişi, Mynet Haber bugün 305.939 kişi tarafından okundu


  Kulak çınlaması ve uğultusu, başlangıçta önemsenmediğinde süreklilik gösteren ve kesin tedavi edilemeyen bir hastalık haline gelebiliyor. Bu sebeple kulak çınlaması hafife alınacak bir sağlık sorunu değil.


  KULAK UĞULTUSU VE ÇINLAMASINDA TEDAVİ


  Her beş kişiden birinin yaşadığı kulak çınlaması ve uğultusu zamanında tedavi edilmediğinde kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Kulak - Burun- Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alev Üneri kulak çınlaması ve uğultusunun farklı hastalıklar olduğunu belirterek bu olguları şöyle tanımlıyor: "Kulak çınlamaları "Tinnitus" olarak da adlandırılırlar. Bu sesler dışarıdaki kaynaklardan ses dalgaları yoluyla gelmeden, kulaklarda yada başın içinde hissedilen seslerdir. Tinnituslar genelde çok tiz tonlarda işitilen metalik tınılardır. Kulak uğultuları da, çınlamalarda olduğu gibi herhangi bir dış ses kaynağı ve ses dalgaları olmadan, kulaklarda ya da başın içinde işitilen seslerdir. Uğultunun niteliği farklıdır; su sesi, rüzgar sesi, motor sesi ya da daha farklı şekillerde tarif edilebilen daha pes bir sestir."


  TOPLUMUN %20'SİNİ ETKİLİYOR


  Kulak çınlama ve uğultuları en sık görülen problemlerin başında geliyor. Her beş yetişkinden birinin gelip geçici de olsa bu hissi yaşadığı biliniyor. Bazı kişilerde bu durum çok daha belirgin olarak görülüyor. Yapılan araştırmalar, bu probleme sahip kişilerden 15'te birinin medikal yardım aradığını, 20'de birinin de problemden aşırı derecede şikayetçi olduğunu ortaya koyuyor. Yetişkinlerin, %1, 2'sinde çınlama/ uğultunun hayat kalitesini ileri derecede bozduğunu da yapılan çalışmalar gösteriyor. Doç. Dr. Üneri kulak çınlamaları ve uğultularıyla ilgili şunları söylüyor: "Nitelikleri haricinde bu iki olgunun oluşum şekilleri ve tedavileri de farklıdır. Çınlamalar, genelde işitme eğrilerinde, tiz tonlardaki sinir tipinde işitme kayıpları ile birliktedir ve tedaviye en az yanıt veren gruptur. Uğultuların ise kaynağında pek çok farklı problem bulunabilir ve bunların çoğu tedaviye cevap verir."


  TANI


  Her iki durumun tanısında öncelikle, kulak burun boğaz muayenesi ve tam odyolojik inceleme yapılması gerekiyor. Bu incelemeden sonra elde edilecek sonuçlara göre ileri tetkikler yapılması gerekebilir. Bu tetkikler arasında dahili, nörootolojik muayeneler ve ENG gibi tetkikler ile tomografi ve MRI gibi görüntüleme metotlarını saymak mümkün.


  TEDAVİ


  Doç. Dr. Üneri tedaviyle ilgili şöyle konuşuyor: "Tedavi sorunu yaratan probleme göre değişir. Erken dönemde tanı ve tedavi çok önemlidir. Özellikle pes tonlarda (alçak frekanslar, işitme eğrisinin 250-1000 veya 2000 frekans arası kısmında) sensori-neural tipte işitme kayıpları görülen kulak uğultuları, erken dönemde yakalanırlarsa medikal tedavilere çok iyi cevap verirler, uğultu ile birlikte işitme kayıpları da düzelebilir. Ani işitme kayıplarında, (özellikle alçak frekansları tutan tiplerinde) erken dönemde kullanılan özel kortizon ve ilaç tedavileri çok başarılıdır. Kulak uğultusu orta kulaktaki bir probleme bağlı olabilir; orta kulakta sıvı birikimi, kronik enfeksiyonlar ya da geçirilmiş enfeksiyonlar gibi, bu problemlerde de cerrahi tedavi uygulanır.


  ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?


  Kulak uğultusunun ya da çınlamasının önlenmesi çok kolay değil. Uğultu erken tanınıp tedavi edilirse tam düzelebilir ve bundan sonra yapılacak yakın takiple yeniden tekrarlaması önlenebilir, çınlama vakalarının bazıları da tedaviye olumlu cevap verirler. Ancak ilerlemesini engellemek mümkün. Bunun için belli hasta gruplarını yakın takip etmek faydalı olur. Doç. Dr. Üneri özellikle kulak çınlaması sorunu yaşayanlar için şunları öneriyor: "Hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi gibi dahili sorunların yakın takibi, aşırı tuzlu beslenme, aşırı kafein alımı, sigara, alkol, yüksek sese maruz kalma gibi olumsuz yaşam koşullarının düzeltilmesi sorunun ilerlememesine yardımcı olur."


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı