Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: google IN SAYISIZ FAYDALARI

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    16399

New Icon14 google IN SAYISIZ FAYDALARI

Allah'ını seven bu yazıyı okusun!.

Geçen hafta çok ilginç bir olayla karşılaştım..

Duygu ve düşüncelerini benimle paylaşacak kadar samimi olduğum bir kız arkadaşım, evlenme teklifinde bulunan ama fazla tanımadığı erkek arkadaşının bu teklifi hakkında bir karar verme aşamasında idi..

Dini hassasiyeti yüksek olan kız arkadaşım, bana “evlenme teklifinde bulunan kişiyi, annesini tanıyan annem vasıtasıyla tanıdım; kendisi önemli bir kariyere sahip, teklifi hakkında karar vermek için bu gece istihareye yatacağım” dedi..

Ben de o esnada “Google” sayfası açık halde iken bilgisayarın başındaydım..

Kız arkadaşım teknolojiye de vakıf olduğu için, “Google’ı görünce aklıma geldi, şu Googla’a ismini yazayım bakalım çıkacak mı?” dedi..

Google’a, evlenme teklifini yapan kişinin adını yazınca, karşısına 15 ayrı doküman çıktı..

Açılan sayfalarda neler çıkmadı ki?

Ortaya, yolsuzlukla ilgili haberlerden tutun, evli iken karısına kül tablası fırlattığına dair haber ve bir ****** filmde figüran olarak çalıştığını “ifşa” eden habere kadar, kendisinin önem atfettiği kusurlardan oluşan bir “potpuri” çıktı!.

Tesadüfen bilgisayarın başında olan ve Google’a bakmasına zemin hazırlayan biri olarak, bir yuvanın kurulmasına gayri iradi olarak engel olduğum için duyduğum vicdan azabı karşısında ne yapacağım bilemez durumda idim..

Kız arkadaşım ise gayet sakin bir ifadeyle “artık istihareye yatmama gerek bile kalmadı” dedi..

Ben ise duyduğum vicdan azabından kurtulmak için, “ama yanlış yapıyorsun, evlenme teklifi yapan arkadaşının yolsuzluk yaptığına dair bir haber çıkması, onun suçlu olduğunu göstermez ki, kişi suç sabit olana kadar masumdur, ayrıca geçmişte ****** filmde figüranlık yapmış olması bir ölçüt değildir, insanları geçmişiyle yargılamak haksızlık değil mi, ayrıca, eskiden evli olduğu eşine kül tablası fırlatması da yeterli bir kriter değildir, adam belki sigarayı bırakmıştır(!)” dedim..

Şimdi ben bu olayı niçin yazdım, izah edeyim..

Biliyorsunuz, gece bilinçli olarak dua edip yattıktan sonra görülen rüya üzerinden karar almak anlamına gelen “istihareye yatmak” sözü, dini referansları güçlü olan insanlar için, çok önem arz eden bazı hususlar hakkında nihai karar verebilmenin altyapısını oluşturan çok ciddi bir inanç boyutuna işaret eder..

“İstihareye yatmak” ile “Google’a girmek” arasındaki benzerlik, “33’lük Oltu tespihi” ile “tespihmatik” arasındaki benzerlikten hayli uzaktır..

İstihareye yatmak bir “inanç” alanı iken, Google’a girmek tamamen bir siberalem sahasından ibarettir..

Kız arkadaşım hem inançlı, hem teknolojiye vakıf ve bilime saygılı bir insan olduğu için, Google’a girdikten sonra istihareye yatmaktan vazgeçmesini anlayışla karşıladım, daha doğrusu anlamaya çalıştım..

Ve düşünmeye başladım..

Acaba bilime, yeniliğe ve çağdaş normlara karşı olan ve İslam'ın özü ile bir ilgisi bulunmayan Vahhabi kültürü ile inanç boyutunu gözardı etmeyen ve bizatihi yaşamak isteyen insanlara yobaz yaftası vuran jakoben, otoriter ve totaliter ideolojiler arasındaki benzerlik ne kadardır?

Bundan daha yedi sekiz yıl öncesine kadar, deprem ile ilgili bir takım tedbirler alınmasını öneren insanlara “deprem, Allah’tan gelir, siz ne yaparsanız yapın, beyhudedir” diyen bir zihniyet bu memlekette çok yaygındı..

Ancak benim de paylaştığım düşünce, yani, “elbette deprem önlenemez; ancak, depremde ölen insanların sayısının azalması sağlanabilir ve bu, depremin ilahi bir ikaz olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmaz” düşüncesi hakim olmaya başladı..

Bu “gerçeklik” olgusu, bilimle inanç boyutunun birbirine eklemlenemeyeceğine dair oluşan kanaatin sakat bir kanaat olduğu gerçeğini de pek tabii ki ortadan kaldırmıyor..

İnanç boyutunun yüceliğini idrakte zaafa düşün bazıları ise, “deprem bir ilahi ikazdır” diye bir cümle kuran insana hapis kararı vermekte bir beis görmemektedir..

Elbette, gelenekler iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır..

Yolcu edilen birinin arkasından bir sürahi su boşaltmak İslam’ın bir emri olmadığı gibi, bunun bir bilimsel izahı da yoktur..

Mezarda dua eden birinin duasının anlamsız olduğunu beyan eden bir ilahiyat hocasının anlamsız cümlesinin vahamet derecesi ne ise, köyündeki mezarının isimlerini ve dua eden müezzinin sesini kurduğu İnternet sitesine kaydederek “ruhlarına” Fatiha gönderen insanlara “bu bir saçmalıktır” diyen insanların sarfettiği cümlenin vahameti aynı kertededir..

Ha, unutuyordum..

Acaba kız arkadaşım, evlenme teklifine dair karar verebilmek için istihareye yatmış olsaydı ve “rüyasında” Google’a girseydi, çıkan dokümanlar da aynı olsaydı, yapılan teklif hakkında hangi kararı verirdi, gerçekten çok merak ediyorum!.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    16399

New Icon23

İnternetin ve arama makinalarının sayısız faydası var, kullanmasını bilene!

Vip
    Giriş Tarihi
    07-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    13315

Arama makinalarının faydalarına söz yok. Ama diğerleri çok yoruma açık.
    İnsanlar, olayları hep görmek istedikleri açıdan gözlemlerler. Hoşun gidenler
    söylendiğinde ve kendine yarayan bir tarafı varsa az da olsa onu görürler,
    diğer taraflar ilgisini çekmez veya görmezlikten gelirler. Hayatın bazı
    dönemlerinde karşılaştıkları olaylalarda bazen bakış açılarını değiştiriverir.
    Tamamen zıt görünüme bürünrnlerin sayısı da az değildir... Ucu görünmeyen
    bir tartışma içine girmek anlam ifade etmeyeceğinden.. Kısa kesip fazla
    uzatmayacağım. Fazla hassas konulara çok fazla dalmamak gerek...

Selamlar.....

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı