Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 11 mesajdan 1 ile 11 arası

Konu: SSK’lı bireylere ücretsiz radyolojik inceleme (6/12/2004)

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  SSK’lı bireylere ücretsiz radyolojik inceleme (6/12/2004)  Sosyal Sigortalar Kurumu Şemsiyesi altındaki her birey, International Polikliniği Etiler Radyoloji Ünitesinden SSK sevki ile ücretsiz yararlanabilir.
  Polikliniğin SSK ile yaptığı anlaşma;
  Bilgisayarlı Tomografi,
  Ultrasonografi, Doppler
  Ultrasonografi,
  Dijital Mamografi ve
  Kemik Dansitometri hizmetlerini kapsamaktadır.
  SSK kurumlarından alacağınız sevk ile hiçbir ek ücret ödemeden görüntüleme hizmetlerimizden, en hızlı şekilde faydalanabilirsiniz.
  Bilgi ve randevu için; Radyoloji sekreterliğine
  2122804030/ 120 dahili numaradan ulaşabilirsiniz.
  Düzenleyen cemusta : 08-12-2004 at 13:42

 2. #2
  Vip
  Giriş Tarihi
  26-03-2004
  Mekan
  09 Aydın
  Yaş
  50
  Mesajlar
  3,420
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  8622

  Bağkurlu olanlar faydalanamıyorlarmı dostum..?

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  Şimdilik SSK lı tüm hastalar ücretsiz faydalanır, bilgilendirme amaçlı yazdım.
  Selamlar

 4. #4
  Vip
  Giriş Tarihi
  26-03-2004
  Mekan
  09 Aydın
  Yaş
  50
  Mesajlar
  3,420
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  8622

  Tamam dostum, sağolasın...

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  SSK'lılar ilaçlarını serbest eczanelerden alabilecek
  SSK'lı, ilacını eczaneden alacak SSK'lı hastalar, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren ilaçlarını serbest eczanelerden alabilecekler. İlaç şirketleriyle yapılan pazarlıktan sonra ilaçların yüzde 15'e varan indirimle satın alınması konusunda anlaşmaya varıldı Hastanelerde, ilaç kuyruğunda ömür tüketen SSK'lı hastalar, nihayet rahata kavuşuyor. Uzun süredir, SSK'lı hastaların feryatlarını duymazlıktan gelen AKP Hükümeti, başta Avrupa Birliği olmak üzere çeşitfi uluslararası kuruluşların baskısı sonucu SSK'lı hastaların dertlerine çare buldu. Uzmanlar, özellikle Avrupa Birliği'nden gelen baskılar karşısında bunalan AKP Hükümetinin, AB'li yetkililerin önerileri doğrultusunda ilaç şirketleriyle anlaşarak, SSK'lı hastaların ilaçlarını serbest eczanelerden almalarının yolunu açtı. SSK'lı hastaların ilaç kuyruğu çilesi Ocak ayından itibaren sona eriyor. Sağlık uz- manları, Avrupa Birliği'nin devreye girmemesi halinde, SSK'lı hastaların ilaç ız-dırabının sonsuza kadar süreceğine dikkat çekerek, AKP'nin AB'den gelen direktifler doğrultusunda hareket etmesiyle sorunun çözüldüğünü söylediler. Hastaların çilesi bitiyor Edinilen bilgilere göre, geri ödeme kurumlarının, tlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası ve Araştırmacı tlaç Firmaları Derneği yetkilileriyle sigortalıların serbest eczaneden ilaç almasının yolunu açmak için 2004 yılı başından buyana sürdürdüğü görüşmeler tamamlanma aşamasına geldi. Emekli Sandığı, Bağ-Kur. SSK yetkilileriyle ilaç sektörü arasında yapılan pazarlık sonucunda kamunun ilacı yüzde 15'e varan indirimle satın alması konusunda anlaşmaya varıldı. Kamunun iskonto oranında anlaşmasıyla SSK'lı hastaların hastane kuyruklarında ki ilaç çilesi de bitecek. Ortak kullanım protokolü SSK'lılar, raporla yazılacak ilaçlar, katkı payından muaf ilaçlar, özürlü ilaçları ile işyeri hekimlerinin yazdığı ilaçların dışındakileri serbest eczanelerden alabilecek. Ayaktan tedavi sonucu yazılan ilaçlar da SSK'Iılarca serbest eczanelerden alınabile- cek. Hastanede yatan hastanın ilacı ise diğer sosyal güvenlik kurumlarında olduğu gibi hastanece temin edilecek. Taraflar, geri ödeme süresi konusunda da anlaştı. Buna göre, SSK, eczane reçetelerinin bedelini iki ay içinde ödeyecek. SSK'lılar, Ortak Kullanım Protokolü'nün ardından devlet hastanelerinde muayene olabiliyor, ancak ilaç almak için yine SSK eczanelerinde kuyrukta beklemek zorunda kalıyordu. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri konusunda da önemli sorun olarak SSK'lıların ilacını serbest eczanelerden alamaması görülüyordu.

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  Sağlık Tesisinin Bulunmadığı Yerlerde Sağlık Yardımlarından Yararlanma
  Madde 55- (Değ. R.G.: 1.12.2004/25657) Kurumca sağlık yardımlarından yararlandırılanların, Kurum ya da Kurum tarafından sözleşme veya protokol yapıldığı bildirilen kamu ve özel sağlık tesisleri ile hekimlerin bulunmadığı yerlerde hastalanmaları halinde, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri tabibi veya belediye tabibine yahut resmi bir sağlık tesisine, bunların bulunmadığı yerlerde ise özel bir hekime veya sağlık tesisinde yaptıracağı muayene ve tedavilerine ait masraflar, belgeleri karşılığında Kurumca ödenir.

  Kurum Dışı Sağlık Tesislerine Sevk
  Madde 56- (Değ. R.G.: 1.12.2004/25657) Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılanların, muayene ve tedavi için Kurum sağlık tesislerine başvurmaları üzerine, boş yatak bulunmaması veya hastalığın Kurum sağlık tesislerinde tedavisinin mümkün olmaması hallerinde, Kurumca resmi bir sağlık tesisine yahut Kanunun 123 üncü maddesi hükmüne istinaden Kurumca sözleşme yapılan özel sağlık tesislerine, buralarda da boş yatak bulunmadığı veya tedavinin yapılamayacağı raporla tevsik edildiği takdirde diğer özel sağlık tesislerine sevk edilmek suretiyle gereken muayene ve tedavileri Kurum tarafından sağlanır.
  Kurum dışı sağlık tesislerine sevk edilmeksizin tedavilerini Kurum harici resmi sağlık tesislerine başvurarak yaptıran Kurum sağlık yardımlarından yararlandırılanların, tedavilerinin Kurum ya da Kurum tarafından sözleşme veya protokol yapıldığı bildirilen kamu ve özel sağlık tesisi ile hekimlerince sağlanamadığı yer veya hallerde de, tedavi giderleri Kurumca karşılanır.
  Şu kadar ki, Kurum ya da Kurum tarafından sözleşme veya protokol yapıldığı bildirilen kamu ve özel sağlık tesisi ile hekimlerince sağlanamayan tedavilerin doğrudan başvuru veya hastanın kendi isteği ile sevk edilmek suretiyle Kurum dışı sağlık tesislerinde yaptırılması halinde, Kurumca karşılanacak olan tedavi giderleri, Kanunun 123 üncü maddesi hükmüne göre o yerde sözleşme yapılmış aynı tedavinin sağlanabileceği sağlık kuruluşu bulunuyor ise, bu kuruluşla yapılan sözleşmeye göre, böyle bir sağlık kuruluşu yoksa, başka bir ilde bu nitelikteki sağlık kuruluşuyla yapılan sözleşmeye göre ödenmesi gereken tutarı aşamaz.
  Ancak, geçirilen kaza sonucu kopan organları nedeniyle yapılan tedavilerde, Kurumca ödenecek olan masraf tutarı, başvurulan sağlık tesisi ile Kurum arasında bu konuda "paket program" sözleşmesi varsa onun üzerinden, bu konuda "paket program" sözleşmesi yoksa Bütçe Uygulama Talimatında belirtilen miktarlar üzerinden ödenir.

  Kurumca Sevk Edilmeksizin Kurum Dışı Sağlık Tesislerinde Yapılan Tedaviler
  Madde 57- (Değ. R.G.: 1.12.2004/25657) Kurumca sağlık yardımlarından yararlandırılanların ani ve acil hastalığı dolayısıyla Kurum ya da Kurum tarafından sözleşme veya protokol yapıldığı bildirilen kamu ve özel sağlık tesisleri dışında bir sağlık tesisine yatırılması halinde, bu husus raporla tevsik edilmek ve Kurum tarafından kabul olunmak şartıyla;
  a) Resmi sağlık tesislerinde yapılan tedavi masrafları aynen,
  b) Tedavi özel sağlık tesislerinde yapılmış ise, Kurum sağlık kuruluşlarında ayakta veya yatırılarak yapılacak muayene ve tedavilerden alınacak ücret tarifesi üzerinden hesaplanmak suretiyle,
  ödenir.
  Resmi sağlık tesislerinde özel nitelikte tedavi görmüş olanların masrafları, o sağlık tesisinin normal ücret tarifesi üzerinden, yatak ücretleri ise Kurumca belirlenecek yatak ücret tarifesi üzerinden ödenir.
  Kurumca olaya el konulabilmesi için durumun ilgililer tarafından mümkün olan en kısa zamanda Kuruma bildirilmesi şarttır.

 7. #7
  Junior Member
  Giriş Tarihi
  11-08-2004
  Yaş
  62
  Mesajlar
  42
  Üye No
  23111

  Sağol cemusta kardeşim. Ankara içinde yöntem aynı sanırım. Anlaşmalı yerlerin listesi de bildirilmiş. Açıklamaların için tekrar sağolasın. Bayramda kahve içmeye gelecektin, soğudu. diğer bayrama beklerim.

 8. #8
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  Bakandan SSK'lılara müjde

  Bakandan SSK'lılara müjde
  12 Aralık 2004 12:00

  Çalışma Bakanlığı, İlaç İşverenleri ve Eczacılar Birliği, başta SSK olmak üzere kamu şemsiyesi altındaki hastalara ilacın yüzde 14.5 indirimli satılmasında uzlaştı.  Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre bu indirim, devlete 1.1 katrilyon liraya varan tasarruf olanağı sağlayacak. SSK'lı da artık her eczaneden ilacını rahat alacak.

  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilaç sektörü arasında 8 aydır sürdürülen pazarlıklarda nihayet uzlaşmaya varıldı. Türkiye İlaç İşverenler Sendikası (TİİS) ve Türk Eczacıları Birliği'nin (TEB) özverisi ile kamu ilacı piyasa fiyatının yüzde 14.5'i oranında daha ucuza ilaç alacak. Kamu, bu uygulama sayesinde yılda 900 trilyon-1.1 katrilyon arası tasarruf sağlayacak. Böylece SSK ve Yeşil Kart şemsiyesi altında ilaç kuyruklarında çile çeken 45 milyon kişi ilacını doğrudan serbest eczanelerden alabilecek.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve başta Sosyal Güvenlik Kurumları Genel Müdürü Tuncay Teksöz olmak üzere bürokratları, indirim için aylardır ilaç sektörüyle pazarlık yapıyorlardı. Pazarlık birkaç kez kesildi, ipler kopma noktasına geldi. Ancak, TEB Başkanı Mehmet Domaç, TİSS Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Yerli İlaç Sanayicileri Derneği Başkanı Cengiz Celayir başta olmak üzere sektör temsilcilerinin de özverisi ile diyalog sağlandı.

  İLAÇ KUYRUKLARINA SON

  Bu tarihi uzlaşmayla, sadece SSK değil, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ile tüm kamu adına alınan ilaçlarda yüzde 14.5 oranında indirim yapılacak. SSK hastanelerinde yaşanan ilaç kuyrukları son bulacak. Ayakta tedavide eczaneden ilacını alamayan 13.5 milyon Yeşil Kartlı'nın çilesi de bitecek. Bugüne kadar olduğu gibi, bir ilacı SSK farklı, Sağlık Bakanlığı farklı fiyata almayacak. Tüm kamu aynı ilacı tek fiyata alacak. Taraflar arasında bir uzlaşma protokolü imzalanacak. Varılan uzlaşmaya göre, ilaç sanayicileri üretim fiyatı üzerinden yüzde 11, TEB (eczaneler) de yüzde 3.5 oranında iskonto yapacak.

  Yani, 100 liralık ilaçta sanayici 11 lira iskonto yaparak ilacı 89 liraya depocuya verecek. Depocu da yüzde 9 kárını koyup 97 liraya eczacıya verecek. Eczacı yüzde 25 yasal kárını koyup satmak yerine, bu fiyattan yüzde 3.5 oranında iskonta uygulayıp kamu kurumuna veya kamu şemsiyesi altındaki vatandaşa 116 liraya verecek.

  SOSYAL GÜVENLİK FİYATI

  Böylece toplamda kamunun ilaç maliyeti yüzde 14.5 oranında düşecek. Bu "Sosyal Güvenlik Fiyatı" tüm sosyal güvenlik kurumlarına ve kamu kurumlarına uygulanacak. Serbest piyasada eczanelerdeki fiyat ise değişmeyecek. Sosyal güvencesiz ilaç alanlar, bilgisayar ortamında kodlu olan yüzde 14.5'luk indirimden yararlanamayacak.

  İlaçta 'Sosyal Güvenlik Fiyatı' 40 günde başlayacak

  İLAÇTA 'Sosyal Güvenlik Fiyatı' diye tanımlanan yeni uygulama salı günü resmen açıklanacak. Uygulamanın başlaması için 40 günlük geçiş süreci tanınacak. Uygulam büyük olasılıkla 23 Ocak'ta başlayacak. Bu şekilde SSK'lı serbest eczanelerden ilaçlarını rahatlıkla alabilecek. Hizmette kolaylık olacak. Kamu tasarruf edecek. İlaç sektörü de çeşitli spekülasyon ve şaibelerden kurtulacak. Türkiye'de ilacın yüzde 85'ini kamu tüketiyor. Türkiye'nin sosyal güvenlik kurumlarının yıllık ilaç gideri 10 katrilyonu aşıyor.

  Uzlaşmanın mimarları

  8 aydır süren pazarlıklar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eşgüdümünde yapıldı. Bakan Murat Başesgioğlu da sık sık toplantılara başkanlık etti. Pazarlığa bir-iki kez Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı. Masanın karşı yanında ise TİSS Başkanı Bülent Eczacıbaşı, TEB Başkanı Mehmet Domaç, Türkiye Yerli İlaç Sanayicileri Derneği Başkanı Cengiz Celayir, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Başkanı Altan Demirdere oturdu. Toplantıya depocuların temsilcileri de katıldı.

  Ecza depoları indirime yanaşmadı

  ETHEM Sancak'ın sahibi olduğu Hedef Ecza Deposu sektörün yüzde 40'ına hükmediyor. Ahmet Keleşoğlu'nun patronu olduğu Selçuk Ecza Deposu da yüzde 33'lük pazar payına sahip. Sait Yücel'in başkanlığını yürüttüğü Eczacı Koperatifleri Birliği'nin payı ise yüzde 11. Pazarlığa katılan depo temsilcileri indirime yanaşmadı.
  Düzenleyen cemusta : 12-12-2004 at 15:31

 9. #9
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  linki verebilirmisin

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi guresin
  Sağol cemusta kardeşim. Ankara içinde yöntem aynı sanırım. Anlaşmalı yerlerin listesi de bildirilmiş. Açıklamaların için tekrar sağolasın. Bayramda kahve içmeye gelecektin, soğudu. diğer bayrama beklerim.
  Bu listenin olduğu linki ben bulamadım, verebilir misiniz?
  Çünkü SSK sitesinde bu liste yok diye biliyorum.
  Düzenleyen cemusta : 12-12-2004 at 15:30

 10. #10
  Junior Member
  Giriş Tarihi
  11-08-2004
  Yaş
  62
  Mesajlar
  42
  Üye No
  23111

  "cemusta" kardeşim, SSK nın sitesinde anlaşma yapılan üniversite hastaneleri mevcut. Bagkur da özelleride belirtmiş.
  Ankara SSK nın verdiği yanıt " liste hergün değişiyor " (!) şeklinde. Özel de yapılacakların eline bir kağıt verilmekte, seçim hastaya kalmış.

 11. #11
  Average Member
  Giriş Tarihi
  15-05-2004
  Yaş
  68
  Mesajlar
  388
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  13915

  SSK zamanında en köklü ve en iyi hizmeti verirdi. Şimdi is en normal sağlık hizmetlerine sevinir olduk.
  Kader utansın


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı