Huygens, Titan için hazır
Cassini’nin beraberinde getirdiği Huygens robot-aracı Titan’a inmek üzere son bir kontrolden geçirildi. Huygens, 25 Aralık’taki fırlatılışa her yönüyle hazır.

Satürn’ün gizemli uydusu Titan’a iniş 14 Ocak 2005’te gerçekleşecek. Cassini, 2.7 metre büyüklüğünde ve 319 kilogram ağırlığındaki robot-aracı, tam 7 yıldır beraberinde taşıyordu. Bilim adamları Huygens’in hazır olduğunu ve Titan’a atlayış için gerisayımın başlayacağını ifade ediyor. Titan’a atlayış tüm Cassini yolculuğununu en önemli aşaması olarak niteleniyor.

TİTAN’A VARIŞ 14 OCAK’TA
Titan’a atlayış 25 Aralık akşamı gerçekleşecek. Cassini’deki özel fırlatma başlıkları Huygens’i hafifçe iterek saniyede 30 cm hıza ulaştıracak. Bu hızda araç dakikada 7 devir yapacak. Huygens’in Titan’a ulaşması tam olarak 20 gün alacak. Titan’a inişte birçok sistem ‘sleep’ moduna alıncak; burada amaç uyduya inişle birlikte başlayacak bilimsel çalışmalar için enerji tasarrufu yapmak. Huygens, Titan’ın atmosferine 14 Ocak 2005’te TSİ 11.07’de girecek.
Huygens’in o anda hızının saniyede 6 km olması bekleniyor. Üç adet paraşüt robot-aracın yavaşlamasını sağlayacak ve Huygens, Titan yüzeyine yaklaşana kadar 3 saat süzülecek

AZOT YÜKLÜ ATMOSFER

Titan, Güneş Sistemi’ndeki diğer uydulardan ayrılıyor. Sistem’deki diğer tüm uydularla kıyaslandığında, sadece Titan’ın kendine özgü ber atmosferi bulunuyor.
Titan'daki koyu renkli bölgelerin metan okyanusları olduğu düşünülüyor.
Azot, metan ve diğer karbon temelli organik moleküller açısıdan son derece zengin olan Titan’da karbon ve azotun bileşimleri de bulunuyor. Bilim adamları Titan’da Dünya’da 4 milyar yıl önce gerçekleşen ve yaşamın gelişmesine vesile olan kimyasal süreçleri gözlemlemeyi umuyor. Titan’da yaşamın gelişmiş olduğu yönünde henüz herhangi bilimsel bir bulgu yok. Yüzey sıcaklığının -180 derecenin altında olduğu bir ortamda suyun sıvı halde bulunmaması, Dünya benzeri yaşam formlarının gelişmesine engel oluyor. Bilim adamları uyduda donmuş metan okyanuslarının bulunduğunu düşünüyor.


HUYGENS’İN YADİGARI
Titan, uyduyu detaylıca inceleyecek, binlerce fotoğraf çekecek ve bilim adamlarına göre yaşamın oluşması koşullarına dair önemli ipuçları çıkaracak. Huygens, esasen araştırmalarını havadan yapacak, ancak bilim adamları robot-aracın yere kadar indirilmesini planlıyor.
Christiaan Huygens (1629-1695)
Cassini sondasının Titan’a inecek cihazının adını aldığı Hollandalı fizikçi, matematikçi ve astronom Lahey doğumlu Christiaan Huygens (1629-1695) ışığın dalga kuramını buldu. Huygens, astromiye alanında ise, Satürn’ün halkalarının gerçek biçimini ortaya attı ve Titan uydusunu keşfetti.

BBC / Londra