Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 57 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Günlük Haberler ( 7 ARALIK )

 1. #1
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Günlük Haberler ( 7 ARALIK )  Vergi iadesinde değişiklik

  Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre ücretliler, 3 milyar liralık harcama tutarına kadar yüzde 8, ikinci 3 milyarlık harcama tutarına yüzde 6 ve 6 milyar liradan fazla harcama tutarına ise yüzde 4 oranında vergi iadesi alacaklar.

  Açıklamada, yeni uygulamanın vergi iadesi sisteminin ilk başlangıç yıllarındaki sisteme paralel bir uygulama olduğu da kaydedildi.

  Yapılan düzenleme ile tüm mükelleflerin eğitim ve sağlık harcamalarına indirim imkanı getirildiğinin belirtildiği açıklamada, buna göre mükelleflerin beyan edecekleri gelirin yüzde 5'ine kadar olan eğitim ve sağlık harcamaları tutarını indirmelerine imkan sağlandığı ifade edildi.

  Açıklamada, mal ve hizmet alışlarında fiş veya fatura almanın sadece vergi iadesinden yararlanmak için değil, vatandaş olmanın da bir gereği olduğunu belirterek, tüm vatandaşların kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmeleri için alışverişlerinde vergi almaya özen göstermeleri gerektiği vurgulandı.

  Açıklamada, gelir vergisi matrahı 4 milyar 422 milyon 465 bin lira (asgari ücretli) olanların 325 milyon 347 bin 900 lira, 5 milyar lira olanların 360 milyon lira, 6 milyar lira olanların 420 milyon lira, 10 milyar lira olanların ise 580 milyon lira vergi iadesi alacakları bildirildi.

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Çankaya'da AB zirvesi

  17 Aralık'taki kritik AB zirvesi öncesinde gelişmeler Çankaya Köşkü'nde masaya yatırılacak. Toplantıda, Kıbrıs ile ilgili son durum da değerlendirilecek.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında bugün saat 16.00'da başlayacak zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığı bürokratları katılacak.

  Toplantıda 17 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi öncesindeki durum ile zirveden çıkması muhtemel karar olasılıkları değerlendirilecek. AB Zirvesi için hazırlanan sonuç bildirisi taslağında yer alan ifadeler de toplantıda ele alınacak.

  BAYKAL VE ERDOĞAN GÖRÜŞECEK

  Zirvede Cumhurbaşkanı Sezer'e Kıbrıs ile ilgili gelişmeler hakkında da bilgi verilecek. Bu arada zirve öncesinde Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacak. 3. #3
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Putin, Türkiye'den ayrıldı

  ANKARA (İHA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'den ayrıldı.


  Ülkesindeki terör olayları nedeniyle Eylül ayındaki ziyaretini Aralık ayına erteleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, yaklaşık 27 saat süren Türkiye ziyaretinin ardından ülkesine döndü. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak, dün akşam saatlerinde Ankara'ya gelen ve Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Putin, Başbakan Erdoğan'ın onuruna verdiği akşam yemeğinden sonra, Esenboğa Havalimanı'na gelerek saat 22.10'da Ankara'dan ayrıldı. Rusya Devlet Başkanı'nı, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve eşi, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Vladimirovich Stegniy ve diğer yetkililer uğurladı. Putin, uçağa binişinde kendisini uğurlamaya gelenlere, elini kalbine götürerek el salladı. Bakan Tüzmen ve eşi, Putin çiftini çiçekle uğurladı.


  Öte yandan, Rus liderin gelişinde oluduğu gibi gidişinde de geniş güvenlik önlemleri alındı.

 4. #4
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  İsrail'den 'siyonizm' konferansı

  İsrail'in Ankara Büyükelçiliği, Siyonizm'in kurucusu Theodor Herlz'i anma toplantısı düzenledi.


  Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda düzenlenen anma töreni Türkiye'de ilk kez yapıldı. Sol görüşlü öğrenciler tarafından konferans sırasında protesto gerçekleştirileceğine dair iddia üzerine Milli Kütüphane çevresinde polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı. Konferans sırasında da Milli Kütüphane'ye girişler kontrollü olarak gerçekleştirilirken, konferans katılanlar ve basın mensupları da didik didik arandı. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen konferansa katılım çok düşüktü. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthard Born'un kısa bir süreliğine iştirak ettiği konferansta İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi açış konuşması yaptı. Konferansta daha sonra Siyonizm akımının öncüsü olan Theodor Herlz'in yaşamı ve bu akımın geleceği hakkında çeşitli konuşmalar yapıldı. Bu arada, konferans öncesinde ve gerçekleştiği sırada herhangi bir protesto olmadı.

 5. #5
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Cidde'ye saldıran: "Felluce Tugayı"

  WASHİNGTON (İHA) - Suudi Arabistan'ın Cidde şehrindeki ABD konsolosluğuna yönelik saldırıyı gerçekleştiren 5 kişinin, "Felluce Tugayı" üyesi olduklarını açıkladıkları bildirildi.


  Suudi Veliaht Prensi Abdullah bin Abdulaziz'in dış politika danışmanı Adil el-Zübeyr gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıdan kısa süre sonra yetkilileri arayan bir saldırganın, "Biz Felluce Tugayı'yız. Amerikan Büyükelçiliği'nde 15 kişiyi rehin aldık. Güvenlik güçlerine içeri girmemelerini söyleyin" dediklerini belirtti.


  Ancak bugün Suudi ve ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda saldırı sırasında kimsenin rehin alınmadığı duyurulmuştu.


  El-Zübeyr saldırıyı gerçekleştiren 5 kişiden 3'ünün ölü, 2'sinin ise yaralı olarak ele geçirildiğini söyledi. El Zübeyr ayrıca, saldırıda ölen 4 konsolosluk görevlisinin Suudi


  Arabistan, Yemen, Mısır ve Hindistan uyruklu olduklarını açıkladı.


  Öte yandan saldırganların, Usame bin Ladin'in başında bulunduğu El Kaide örgütünün üyesi olabilecekleri de ifade ediliyor.

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  12-03-2004
  Mekan
  07 Antalya
  Yaş
  52
  Mesajlar
  1,837
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  6746

  tşk ederim FoRTuNe üstat
  ellerin dert görmesin

 7. #7
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Karadeniz'deki kanser vakaları

  Sağlık Bakanlığı, Karadeniz Bölgesi'ndeki kanser vakalarında son günlerde artış olduğu iddiaları üzerine, Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı yönetiminde epidemiyolojik çalışma başlattı.

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde bazı basın yayın organlarında, Karadeniz Bölgesi'nde görülen kanser vakalarında artış yaşandığı yönünde iddialar bulunduğu belirtildi.

  İddialarla ilgili olarak bölgede, Kanser Savaş Dairesi Başkanlığı yönetiminde epidemiyolojik çalışma başlatıldığı bildirilen açıklamada, çalışmanın üniversitelerle koordineli bir biçimde yürütüleceği ifade edildi.

  Açıklamada, yürütülecek çalışmalar çerçevesinde, 11 Aralık'ta Trabzon, 12 Aralık'ta Samsun, 22 Aralık'ta ise Bolu-Gerede'de yerel çalışmalar başlatılacağı, 2005 ocak ayı içinde Trabzon'da bir toplantı gerçekleştirileceği ve toplantı raporunun daha sonra kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi.

 8. #8
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Haiti'de çatışma: 6 ölü

  PORT-AU-PRINCE (İHA) - Haiti'nin başkenti Port-Au-Prince'de çıkan bir çatışma sonucu, eski Devlet Başkanı Jean Bertrand Aristide taraftarı askeri grubun bir lideri ve 5 adamı öldürüldü.


  Haiti polisinin verdiği bilgiye göre, gece geç saatlerde meydana gelen çatışma, şehrin doğu bölgesinde çeşitli silahlı gruplar arasında çıktı.


  Dread Mackenzie ismiyle tanımlanan grubun elebaşı polis tarafından aranıyor.

 9. #9
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi baykaya
  tşk ederim FoRTuNe üstat
  ellerin dert görmesin

  Teşekkürler dostum baykaya ..

  Aç şu LOKANTA yı artık ölecez açlıktan :smiles3:

 10. #10
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  "Sünniler seçimleri boykot etmeyecek"

  WASHINGTON (İHA) - ABD'de temaslarda bulunan Irak Devlet Başkanı Gazi el-Yaver, Iraklı Sünniler'in 30 Ocak'taki seçimleri boykot etmeyeceklerini söyledi.


  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage ile yaptığı görüşme sonrasında konuşan Yaver, "Sünniler olumsuz değil. Seçimleri boykot etmeyecekler ve boykot yapmayı da planlamıyorlar" dedi.


  Yaver, "Şimdilik sadece bir güvenlik durumu söz konusu. Konu hakkında çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.


  Iraklılar, 30 Ocak'ta Ulusal Kongre için 275 üye seçecek. Iraklı Kürtler ise "özerk" parlamentoları için 111 üye seçecekler.

 11. #11
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  İstanbul'da çocuk çetesi operasyonu

  İSTANBUL (İHA) - Kapkaççılık yapmak amacıyla Diyarbakır'da kaçırılarak İstanbul'a getirilen 5 çocuk, İstanbul Haydarpaşa Garı'nda yakalandı. Düzenlenen operasyonda çete üyesi olduğu iddia edilen Özkan Yılmaz isimli bir kişi de gözaltına alındı.


  Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'dan hırsızlık, kapkaççılık ve cepçilik yapmak üzere kandırılarak kaçırılan 5 çocuk Haydarpaşa Tren Garı'nda yapılan operasyonla çete üyesi olduğu ileri sürülen Özkan Yılmaz (24) ile birlikte yakalandı.


  Daha önce Diyarbakır'da hırsızlıktan sabıkalı olduğu belirtilen Özkan Yılmaz, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ekipleri'nce Haydarpaşa Tren Garı'nda yapılan operasyon ile yanındaki 5 çocuk ile birlikte yakalandı. 3 gün önce Diyarbakır'da kaçırıldıkları anlaşılan 18 yaşın altındaki 5 çocuğun İstanbul'da kapkaççılık ve cepçilik faaliyetleri için aracı olarak kullanılacağı iddia edildi.


  Haydapaşa Garı'ndaki operasyonlarda yakalanan R.E. (15), M.E. (13), B.Y. (13), K.E. (15) ve M.E. (16) Kadıköy Çocuk Büro'ya götürülürken, Özkan Yılmaz suçlamaları reddetti etti.


  Bu arada emniyet yetkilileri, Diyarbakır'dan 6 çocuğun kaçırıldığı, çocuklarda birinin Adapazarı'nda polisler tarafından yakalandığı belirttiler.


  Emniyet yetkilileri, çocukların İstanbul'a ne amaçla getirildiklerinden habersiz olduklarını ve çocukların ailelerinin kaçıranlardan şikayetçi olacaklarını ifade ettiler.

 12. #12
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Grip, doktor Neşe'yi öldürdü

  İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde görevli Neşe Korkut'un ateş yükselmesi sonucu vefatı, "Kuş gribi Türkiyede mi?" sorusunun sorulmasına neden oluyor..  Dünden Bugüne Tercüman Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde görevli Neşe Korkut'un ani ateş yükselmesi sonucu vefatı, "yeni bir hastalık mı" kuşkusu doğurdu

  AYNI üniversitede mikrobiyoloji üzerine doktora yapan ve Genetik Anabilim Dalı bölümünde çalışan Neşe Korkut (37), cuma günü ateşlendi. Eşi Çağatay Korkut'un genel cerrah olduğu çalıştığı hastanenin acil servisine gitti. Doktorlar, muayenesinin ardından gerekli ilaçlarla iki günlük rapor vererek evine gönderdi. Tedaviye önce olumlu cevap verdi ve pazar günü ateşi düştü.

  HASTANEYE YETİŞEMEDİ

  ANCAK dün sabah saat 07.00'de ateşi tekrar yükseldi. Eşi tarafından, evinden birkaç yüz metre uzaklıktaki hastaneye götürülürken yolda son nefesini verdi. Raporuna, "üst solunum yolu enfeksiyonundan öldüğü" yazılırken, meslektaşları birbirlerine genç doktorun "grip" olduğunu söyledi. Bu durum, dünyayı korkutan "yeni tür gribin kurbanı olabileceği" ihtimalini gündeme getirdi.

  * * *

  Bölüm ve fakülte birincisi, genetik alanında uzman bir biyolog dün sabah, tüm meslekdaşlarını da şok eden bir sonla hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı'nda görevli biyolog doktor Neşe Kiremit Korkut, 3 Aralık Cuma günü ateşlendi. Eşi aynı hastanenin Genel Cerrahi Bölümü'nde cerrah olan Korkut, hastanenin Acil Servisi'ne giderek muayene oldu. İlk başta grip olduğu sanılan Neşe hanıma meslekdaşları ilaç verdi. Doktor Korkut, 2 günlük rapor alarak evine gitti. İlaçları kullanan Neşe hanımın Pazar sabahı ateşi düştü. Ancak dün sabah saat 07.00 sıralarında ateşi aniden yükseldi. Şehremini'de oturan Neşe hanım, cerrah eşi Çağatay Korkut tarafından evinden birkaç yüz metre uzaklıktaki hastaneye götürülürken yolda son nefesini verdi.

  HERKES ŞOKTA

  37 yaşındaki Neşe Kiremit Korkut beklenmedik ölümü eşini ve meslekdaşlarını şaşkına çevirdi. Özellikle genç doktoru muayene eden doktorlar Korkut'un ölümü karşısında hayretler içersinde kaldı. Doktorlar, Neşe hanımdaki belirtilerin tümüyle grip olması ve bunun ölümle sonuçlanması karşısında şok geçirdi. Dün Çapa Tıp Fakültesi'ne adeta ölüm sessizliği hakimdi. Doktorlar kendi aralarında Neşe hanımın ölüm nedeni olarak "Grip" diye konuşurken, ölüm nedenine ise "Üst solunum yolu ekfeksiyonu" olarak yazıldı.

  Bir çocuk annesi Neşe Kiremit Korkut, bugün düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

  FAKÜLTE BİRİNCİSİYDİ

  Neşe Kiremit Korkut, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bülümü'nü bölüm ve fakülte birincisi olarak bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda halen sürmekte olan doktora programına başladı. 2003 yılında doktorasını tamamlayan Korkut, 1991-1997 yılları arasında TÜBİTAK MAM Genetik mühendisliği bölümünde gen klonlaması, ekspresyon ve dizileme çalışmalarına başladı. Korkut'un birçok yayınlanmış eseri bulunuyor. Doktor Korkut, Çapa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü cerrahlarından Çağatay Korkut ile evliydi. Çağatay Korkut ise, Haliç Üniversitesi eski rektörü kardialog Prof.Dr.Ferruh Korkut'un oğlu.
  * * *

  WHO uyarıda bulunmuştu

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu yılın başlarında Asya'da iki kez patlak veren kuş gribinin salgına dönüşmesi durumunda dünya genelinde 100 milyon kişinin ölebileceği uyarısında bulundu. WHO Batı Pasifik Bölge Müdürü Şigeru Omi, H5N1 adlı virüsün mutasyona uğrayarak insanlar için ilk kez ölümcül hale geldiği Hong Kong'da şu açıklamayı yapmıştı: "Kuş gribi insan gribine dönüşecek olursa en ihtiyatlı çevrelere göre sadece birkaç hafta içinde 7 ila 10 milyon kişi ölecek. En karamsar tabloya göre bu sayı 50 milyonu geçebilir, hatta 100 milyona bile dayanabilir." Virüs bu yıl başında Vietnam ve Tayland'da 32 kişinin ölümüne yol açtı.

 13. #13
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Ülkücüler'den Borell'e köpek maması

  Swissotel önünde toplanan bir grup Ülkücü, Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell Fontelles'i ve AP'yi protesto etmek için otel önüne köpek maması döktü.  Bu arada Ülkücüler, kendilerini engellemek isteyen bir otel görevlisine saldırınca, polisle grup arasında bir gerginlik yaşandı.

  Bu akşam saatlerinde, sloganlar atarak Swissotel önüne gelen, İstanbul Ülkü Ocakları'na bağlı yaklaşık 150 kişilik grup, önce bir basın açıklaması yaptı. Grup adına, İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Yüksel Kaleci tarafından okunan açıklamada, AP Başkanı Josep Borrell'in, bir kaç gün önce Swissotel'de verdiği konferansta, Kürdistan'dan bahsettiği ifade edilerek, Fontelles'in Türkiye'nin üyelik konusundaki görüşmeleri Diyarbakır'da sürdüreceğini belirttiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, "Borrell, konuyla ilgili de Leyla Zana adlı tescilli bir bölücüyü muhatap alacağını söylemiştir. Sadece bu cümleler bile, AP'nin tüm organlarıyla Türkiye'ye karşı tutumunun ayrımcılık ve bölücülüğü teşvik ederek, milli devletimizin yıkılması hedefi doğrultusunda sergilendiğini göstermektedir. Bir kere daha tekrar ediyoruz. Yolu, sözde Kürdistan'dan, yolu Leyla Zana'nın ağzından çıkacak onaydan, yolu Diyarbakır'dan geçecek bir AB'yi istemiyoruz" denildi. Ülkücü grup, İstanbul'da katıldığı "Kritik Karar Eşiğinde Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri" konulu konferans sırasında Borrell'i protesto eden Ramazan Bakkal'a da destek verdi.

  Grup, açıklamanın ardından otel girişine doğru yöneldi. Otel önünde tedbir alan polis ekipleri, grubu engellemeye çalıştı. Ülkücüler, Swissotel önüne köpek maması boşalttı. Bu arada, gruba engellemeye çalışan bir otel yetkilisi, ülkücülerin tepkisiyle karşılaştı. Otel yetkilisine saldıran ülkücülerle, kendilerini engellemeye çalışan polis arasında gerginlik ve kısa süreli bir arbede yaşandı.

  Olayın büyümesi, polisin sağduyusu sayesinde önlenirken, Ülkücü grup, geldikleri gibi yine sloganlarla otel önünden ayrıldı.

 14. #14
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Irak'ta durum kötü

  Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Bağdat istasyon şefi tarafından geçtiğimiz ay gönderilen bir gizli raporda, Irak'taki durumun her geçen gün kötüye gittiği ve yakın zamanda ülkede işlerin yoluna giremeyebileceği uyarısında bulunulduğu bildirildi.


  Bush yönetimi yetkililerine dayanarak haberi birinci sayfasından veren ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times'a göre, CIA'nin Bağdat istasyonu tarafından Irak'taki siyasi, ekonomik ve güvenlik durumuna dair hazırlanan raporda, özellikle siyasi süreç anlamında önemli gelişmeler kaydedilmesine rağmen Irak'ı hala çok büyük güçlüklerin beklediği ifade edildi.


  Raporda, Irak'taki güvenlik durumunun daha da kötüleşeceği uyarısı yer alırken, Irak hükümetinin otorite kurmakta ve ekonomiyi yeniden canlandırmakta ilerleme kaydedememesi durumunda şiddet eylemlerinin ve dini gruplar arasındaki çatışmaların artacağı uyarısına yer verildi
 15. #15
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  TÜPRAŞ'ta 'B' planı

  Bu yılın en büyük özelleştirmelerinden olan Tüpraş'ta ihalenin Danıştay tarafından iptal edilmesinin ardından Özelleştirme İdaresi'nin ''B Planı'' devreye giriyor.


  Öncelikle bu hafta yapılacak çalışmalar sonucunda Tüpraş'ın nasıl bir strateji ile özelleştirileceği sorusuna cevap aranacak.


  Çalışmalar sırasında alternatif stratejiler gözden geçirilecek ve ihale için tarih ile satışın nasıl gerçekleştirileceği üzerinde durulacak.


  Çalışmalar sırasında ÖİB'nin elinde bulunan yüzde 65.76'lık payın tamamının mı yoksa sadece çoğunluğu sağlayacak oranda bir bölümün mü satılacağı sorusuna da cevap aranacak.


  Bunlara karar verilmesinin ardından Tüpraş özelleştirmesi için yeniden düğmeye basılacak ve Rekabet Kurulu'ndan ön izin istenecek.


  Bu izinin 20 gün civarında gelebileceği öngörülürken, ilk ihalede danışmanlık yapan firmayla yola devam edileceği için yeni bir danışman arayışına gidilmeyecek.


  Yeni Tüpraş ihalesinde bir öncekinden tek farkın yatırımcı sayısının fazla olması durumunda açık artırmaya gidilmesi olacağı da ifade ediliyor.


  İhale şartnamesinde mahkeme kararı ile ilgisi olmayan teknik konularda ise küçük değişiklikler olabileceğine işaret ediliyor.

 16. #16
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Eren için karar günü

  Sahneleyecekleri bir oyunun provası sırasında başına sahne dekoru düşen ve bu yüzden komaya giren tiyatrocu Selçuk Uluergüven'in tiyatrocu oğlu Eren Uluergüven ile ilgili endişeli bekleyiş devam ediyor.


  dün İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevkedilen Eren Uluergüven'in ağabeyi Emre Uluergüven, yapılan incelemelerde, kardeşinin beyne giden 4 damarın birinden hala kan gittiğinin belirlendiğini açıkladı. Uluergüven, beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmediğini belirleyecek olan kurulun bu yüzden kesin rapor veremediğini söyledi.


  Emre Uluergüven, kardeşine İstanbul Üniversitesi'nde 2 test yapıldığını, ve bu testlerde, beyne giden damarlardan birinden hala kan gittiğinin belirlendiğini söyledi. Eren Uluergüven'e bugün bir test daha yapılacağını belirten Emre Uluergüven, "3. testten sonra, kurul son durumu değerlendirmek için tekrar toplanacak. Şu anda bir damardan beyne kan gitmesinden dolayı 'beyin ölümü gerçekleşti' raporu verilemiyor. Bu yapılacak testte de durum aynı olursa, bekleme sürecine girilecek. Umudumuzu kaybetmeden beklemeye devam ediyoruz" dedi.


  Eren Uluergüven'in tiyatrocu arkadaşları da, genç tiyatrocuyu bir an olsun yalnız bırakmıyor. Arkadaşlarının, Emre Uluergüven'in odasının önünde sırayla nöbet tuttuğu öğrenildi.
 17. #17
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Hırsızlık için çocuk getirdiler

  Kapkaççılık yapmak amacıyla Diyarbakır'da kaçırılarak İstanbul'a getirilen 5 çocuk, İstanbul Haydarpaşa Garı'nda yakalandı. Düzenlenen operasyonda çete üyesi olduğu iddia edilen Özkan Yılmaz isimli bir kişi de gözaltına alındı.


  Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'dan hırsızlık, kapkaççılık ve cepçilik yapmak üzere kandırılarak kaçırılan 5 çocuk Haydarpaşa Tren Garı'nda yapılan operasyonla çete üyesi olduğu ileri sürülen Özkan Yılmaz (24) ile birlikte yakalandı.


  Daha önce Diyarbakır'da hırsızlıktan sabıkalı olduğu belirtilen Özkan Yılmaz, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ekipleri'nce Haydarpaşa Tren Garı'nda yapılan operasyon ile yanındaki 5 çocuk ile birlikte yakalandı. 3 gün önce Diyarbakır'da kaçırıldıkları anlaşılan 18 yaşın altındaki 5 çocuğun İstanbul'da kapkaççılık ve cepçilik faaliyetleri için aracı olarak kullanılacağı iddia edildi.


  Haydapaşa Garı'ndaki operasyonlarda yakalanan R.E. (15), M.E. (13), B.Y. (13), K.E. (15) ve M.E. (16) Kadıköy Çocuk Büro'ya götürülürken, Özkan Yılmaz suçlamaları reddetti etti.


  Bu arada emniyet yetkilileri, Diyarbakır'dan 6 çocuğun kaçırıldığı, çocuklarda birinin Adapazarı'nda polisler tarafından yakalandığı belirttiler.


  Emniyet yetkilileri, çocukların İstanbul'a ne amaçla getirildiklerinden habersiz olduklarını ve çocukların ailelerinin kaçıranlardan şikayetçi olacaklarını ifade ettiler.
 18. #18
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Politika hamasetle yürümez

  ANKARA (İHA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasında enerji, savunma sanayi ve turizm alanında bugüne kadar çok azı değerlendirilen potansiyelin sonuna kadar değerlendirilmesi konusunda Putin'le mutabık kaldıklarını açıkladı.


  AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin siyasete getirdiği büyük dinamizmin, hem milletin, hem Türk halkının hem de devletin ufkunu açtığını ifade etti. İki yıldır Türkiye'nin her gün yeni adımlar atmak suretiyle dünya gündeminde farklı bir şekilde yerini almaya devam ettiğini anlatan Erdoğan, Ankara'da kapalı kapılar ardında gergin, gündemsiz ve hiçbir sonuç alınamayan protokol toplantılarının yerini, ülkenin önüne her gün yeni imkanlar açan çalışmaların aldığına işaret etti. Bu nedenle son 1 aydır Grup Toplantılarına katılamadığını ifade eden Erdoğan, "Biz yurt dışındaki muhataplarımıza Türkiye'nin tezlerini anlatırken, fabrikaların açılışlarını yaparken sizler de Meclis'te Türkiye'nin yapısal sorunlarını çözecek çalışmalar yaptınız. Bu süreçte unutmayalım ki herkesin gözü üzerimizdedir, olmaya da devam edecektir. Her kesim ve herkes üzerindeki ataleti ve güvensizliği attıkça, yani vatandaşımızın ve ülkemizin kendine güveni arttıkça siyasetimiz de mecrasına oturuyor. Halk ile açılan mesafeler kapanıyor. Daha da almamız gereken mesafeler olduğunu biliyorsunuz" diye konuştu.


  Bu süreçte kendisini en çok sevindiren ve heyecanlandıran konunun, toplumun derin aklı selimi ve sağduyusu olduğunu vurgulayan Erdoğan, toplumun gücü arttıkça hükümetin de elinin sağlamlaştığını bildirdi. Toplumun gücü arttıkça Türkiye'nin dünyadaki gücünün arttığına dikkat çeken Erdoğan, bütün dünya medyasında, dünya devletlerinin güneminde sürekli konuşulan bir ülke olduğunu, bu ülkenin de Türkiye olduğunu ifade etti. Bu süreçte Türkiye'nin sadece ekonomisiyle, kültürel zenginliğiyle, stratejik konumuyla konuşulmadığına işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin, bütün değerleriyle, birikimiyle, gelecek vizyonuyla dünya devletlerinin aydınlarının ve medyanın gündeminde farklı bir şekilde yerini almaya devam ettiğini vurguladı.

  "2 YIL BOYUNCA DİPLOMASİ TRAFİĞİ SÜRDÜRDÜK"
  2 yıl içinde sayısız diplomatik temas kurduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin dinamizmini, gelişme potansiyelini böyle yönetmeseydik, ülkenin gücünü dünyanın tamamına hisettirmeseydik Türkiye bugün uluslararası arenada bu kadar önemli bir ülke olamazdı. Bu süreci başarıyla yürütmek büyük bir siyasetin gereği ve neticesidir. AK Parti grubu ve hükümeti bu siyaseti hayata geçirmeyi hep birlikte sizlerle başarmıştır" diye konuştu. Tek boyutlu bir dış siyaset ya da hakkaniyetten uzak, bazılarının idida ettiği gibi teslimiyetçi bir siyaset izlemeyerek Türkiye'nin bölgesinde barışın ve güvenin teminatı olduğunu herkese kabul ettirdiklerini söyleyen Erdoğan, iç politikanın da dış politikanın da hamaset ve popülizmle yürütülemeyeceğini dile getirdi. Erdoğan, hamasete ve popülizme yer vermediklerini, halkın da artık bu tür bayat siyasete asla yanaşmadığını ve prim vermediğini kaydetti.


  2 yıl önce ****dara geldiklerinde başkalarının yaptığı gibi toz pembe bir dünya taahhüt etmediklerini anlatan Erdoğan, yapısallaşmış sorunları bugünden yarına ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını belirterek, ilk birkaç yıl kendilerinden somut neticeler beklenmemesi gerektiğini, ilk yıllar derlenip toparlanma yılları olduğunu söylediklerini hatırlattı. Erdoğan, "3 yılın sonunda cebinizde bir şeyler görmeye başlayacaksınız dedik. Türkiye'nin yakaladığı istikrarlı gelişme seyri devletle millet arasında karşılıklı kurulan güven bağının neticesidir. Çok şükür ülkemiz kara bulutları üzerinden atmış, daha kısa bir sürede aydınlık bir geleceğe doğru yürümektedir" dedi.


  Gerek ekonomide gerek siyasette gerekse özgürlükler alanında milletin önündeki engelleri kaldıracak yapısal reformları gerçekleştirirken, bazılarının idida ettiği gibi öncelikle dış dinamikleri gözetmediklerini vurgulayan Erdoğan, düzenlemeler ve reformlarla Türk insanının yaşam standartını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Erdoğan, AK Parti hükümetiyle birlikte Türkiye'de siyasetin dar bir menfaat çatışması olmaktan çıktığını ve toplumdan beslenen ve bütün toplumu kucaklayan itibarlı bir konu olarak ortaya çıktığını kaydetti.

  PUTİN'İN TARİHİ TÜRKİYE ZİYARETİ
  Başbakan Erdoğan konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretine de değindi. Bu tarihi ziyaretin 1972 yılından bu yana Rusya'dan Türkiye'ye üst düeyde yapılan ilk resmi ziyaret olduğuna dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi:
  "Kuzey komşumuzla da diğer komşularımızla olduğu gibi ilişkilerimizi dostluğa, güvene dayalı bir zeminde geliştirme gayreti içindeyiz. Bu ziyaret dolayısıyla yaptığımız görüşmelerde memnuniyetle gördük ki Rusya Federasyonu da bizim bu sıcak hissiyatımızı paylaşmaktadır. 500 yıllık geçmişe sahip Türkiye-Rusya ilişkileri bu ziyaretle yeni bir ivme kazanacak. Sadece iki ülke arasında değil, bölgedeki diğer komşularımız açısından da ziyaretin son derece verimli neticeleri olacaktır. Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret hacmi 2003 yılı rakamlarına göre yıllık 6.7 milyar doları aşacak nitelikte olmuştur.

  Erdoğan, Türk girişimcilerin Rusya'da yaptıkları yatırımlar ve bu yıl içinde Rusya'dan Türkiye'ye gelen 1.7 milyon turistin iki ülke arasında çok ciddi bir kültür değişiminin de gerçekleşmesine vesile olacağını bildirdi. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu ve bu büyüklüğünün farkında olması halinde netice alabileceğini anlatan Erdoğan, Türkiye'nin büyüklüğüne yakışır bir dış politika dinamizmine sahip olması gerektiğini vurguladı. Barış adına öncelikli olarak evrensel değerleri gür bir sesle savunan bir dış politika stratejisi izlemek konusunda kararlı davrandıklarını belirten Erdoğan, bu adımların karşılığını yavaş yavaş almaya başladıklarını, Türkiye'nin dünya politikası üzerinde etkinliğini artırdığını ve itibar kazandığını ifade etti. Erdoğan, "Bugün dünyadaki bütün ülkelere karşı başımız dik, alnımız açıktır. Her zeminde sorunlara barışçı çözüm bulunmasında, devamlı dost kazanmaya, nefreti ortadan kaldırmaya, bunun yerine sevgiyi ve barışı egemen kılmaya yönelik çalışmalarımızla bölgede güvenlik ve istikrara katkıda bulunmaya kararlıyız. Bu noktada Türkiye gerek Irak'ta gerek İsrail-Filistin arasında, gerek Kafkaslar'da gerek batıda üzerine düşen neyse bu bölgelerde aktif rol üstlenerek barışın aracısı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 19. #19
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Atatürk Köprüsü 9 Aralık'ta kapalı

  Atatürk Köprüsü, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 9 Aralık'ta 5.5 saat süreyle araç ve yaya trafiğine kapatılacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Atölyeler Müdürlüğü, Atatürk Köprüsü'nün Beyoğlu tarafı birleşme derzlerinde meydana gelen arızaların trafik akışını olumsuz etkilemesi dolayısıyla, burada bakım ve onarım çalışması yapacak.

  Bu nedenle köprü, 9 Aralık'ta 00.30 ile 06.00 saatleri arasında araç ve yaya trafiğine kapanacak.

  Belirtilen saatlerde Atatürk Köprüsü'nü kullanmak isteyen araç ve yayaların, aynı tarihte 00.30-05.00 saatleri arasında Yeni Galata Köprüsü de deniz trafiğine açılacağı için Haliç Köprüsü'nü tercih etmeleri gerektiği bildirildi.

 20. #20
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  01-03-2004
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,839
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  5106

  Müzakere tarihinde top liderlerde

  AMSTERDAM (İHA) - Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Hollanda, 17 Aralık Zirvesi'nde görüşülecek Türkiye ile ilgili taslak metin üzerinde değişiklikler yaptı. Ankara'nın itirazları üzerine gözden geçirilen metin, yeniden müzakere edilecek.

  AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Avrupa İşleri Bakanı Nicolai Atzo, 17 Aralık Zirvesi taslak metninin güncelleştirilmiş hali ile bugün Ankara'nın karşısına çıkarıyor. Metin, daha sonra AB Daimi Temsilcileri tarafından yeniden görüşülecek. Basına sızan bilgilere göre, taslak metnin son halinde AB ülkelerinin istediği yönde bazı değişiklikler olsa da Ankara ile müzakerelerinin ne zaman başlayacağı ve AB sürecinin tam üyelikle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı hala yanıtsız. Karar yine AB liderlerine bırakılıyor.

  Kıbrıs ile ilgili paragrafta ise Rum yönetimi, istediği yönde değişiklik yaptıramadı. Bu konuda, Türkiye-AB arasında 1963'te yapılan Ankara Anlaşması'nın, 10 yeni ülkeyi göz önüne alarak ek bir prokolle genişletilmesi çağrısı yapılıyor. Bu ifadelerle AB, Türkiye'nin Rum yönetimini "zımni" olarak tanımasını istiyor. Bu da tanıma yönünde ilk adım olarak görülüyor. Ancak, bu çağrı, müzakerelere başlanması için bir ön şart olarak formüle edilmiyor.


  Türkiye ile ilgili kararda Avusturya, AB'nin yeni ülkeleri kendi bünyesine katma kapasitesinin de Avrupa entegrasyonu için önem taşıdığının vurgulanmasını istedi. Ancak
  Avusturya hükümetinin isteği ile bu yönde eklenen ifadeler, Ankara'yı rahatsız etmiyor.


  Yunanistan'ın odaklandığı konu ise, Türkiye'nin komşuları ile ilişkilerine atıfta bulunduğu ifadelerin bulunduğu paragraftı. Yunanistan'ın isteği ile bu paragrafta yer alan Türkiye'nin komşuları ile sınır sorunlarını, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına göre halletmesi yönündeki çağrı güçlendirildi. "AB'ye üyelik konusundaki etkisi görülebilecek bu sorunların çözümü için Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı'na gidilmesi gerekebileceği" belirtildi.


  Fransızlar ve İtalyanlar ise, Türkiye'deki reform sürecinin övüldüğü paragrafta yer alan, Türkiye'nin reformları hayata geçirmesi gerektiği yolundaki ifadelerin güçlendirilmesini istediler. Bu yönde yapılan son değişiklik ise, Türkiye'ye son kalan, TCK, Ceza-Usul, İstinaf, İnfaz ve CMUK'tan oluşan 6 yasanın yürürlüğe girmesi için çağrıda bulunulmasına yönelik eklenen ifadeler.


  Müzakerelerin nasıl yürütüleceğine dair genel ilkelerin açıklandığı bölümde ise birkaç ufak değişiklik var. Ancak temel olarak bu bölümde yer alan "Üyeliği AB'ye mali sonuçlar doğuracak bir adayın, 2014 yılı öncesinde üyeliğinin söz konusu olmadığı" belirtilerek Ankara'ya yöneltilen mesaj değişmedi.

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı