Ankesörden internet'e bağlan

Türk Telekom, kablosuz internet özelliğine sahip 2 bin ankesörlü telefonun montajına başladı. Cep telefonu, el bilgisayarı ve laptop kullanıcıları ankesörleri kullanarak internete yüksek hızda bağlanabilecek
Özelleştirme takvimi açıklanan Türk Telekom, bir taraftan bu çalışmalar için hazırlık yaparken diğer yandan da değerinin artışı için yeni teknolojileri bünyesine katmaya devam ediyor.
Türk Telekom'un servisleri arasına kattığı en son teknoloji, taşınabilir bilgisayar (laptop), el bilgisayarı ve cep telefonu kullanıcılarının halka açık alanlarda kablosuz olarak hızlı ve kesintisiz internet teknolojisinden yararlanmasını sağlayan 'Wi - Fi'. Telekom bu servise 'Winet' adını veriyor.
Öncelikle alışveriş merkezleri, havaalanları, oteller, kafeler, parklar, marinalar ve üniversitelerde, Telekom'un sağlayacağı bu servis kullanılarak internete bağlanabilecek. Bu teknolojiden tüm laptop kullanıcılarının yanı sıra, WLAN diğer adıyla Wi - Fi teknolojisini destekleyen telefon ve el bilgisayarına sahip kullanıcılar yararlanabiliyor. Bu arada Telekom, yeni servisini ankesörlü telefonlar üzerinden de kullandıracak. Türkiye genelinde toplam 2 bin noktada kurulumuna başlanan ankesörlü telefonlar, aynı zamanda kablosuz internet için erişim noktası olacak.
Örneğin herhangi bir iş merkezine veya İstanbul - Ankara arasında otoyola yerleştirilen bir ankesör, kullanıcılar için yüksek hızda internet bağlantısı sağlayabilecek. Telekom bunun yanı sıra, 68 bin yeni ankesörün montajını da başlattı. Böylelikle manyetik kartlı olan ve oldukça fazla arıza yapan ankesörler yenileriyle değiştirilecek.

Şimdilik ücretsiz
Telekom'un henüz başında olduğu servisin yüksek hızda bir başka ifadeyle geniş bantta olması sayesinde, internet sörf ve e - posta hesabına bağlanmanın yanı sıra yüksek kapasitede dosya indirme ve gönderme işlemi de kolaylıkla yapılabilir. Winet'ten şu an itibariyle ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Servis ücretlendirilmeye başlandığında ön ödemeli kartlar veya kredi kartı ile ödeme yöntemleri kullandırılacak.
Aralarında İstanbul Atatürk Havalimanı, Bilgi Üniversitesi, Swiss Hotel'in bulunduğu farklı erişim noktaları ve ayarlar için Telekom'un hazırladığı 'winet.turktelekom.com.tr' adresi kullanılabilir.

Cep'ten çok daha hızlı

Winet'te internet bağlantısı Wi - Fi adı verilen kablosuz iletişim standardı üzerinden gerçekleştiriliyor ve kullanıcılar 50 - 100 metre menzilde internete yüksek hızda bağlanabiliyor. Yani herhangi bir erişim noktası (hot spot) veya bu teknolojiyi destekleyen ankesörün menzili içine girildiğinde internete bağlanılabilecek. Bu teknolojinin avantajı, cep telefonundan internet bağlantısı sağlayan GPRS?den (Genel Paket Radyo Servisi) çok daha hızlı olması. Telekom erişim noktalarının kurulumu için Intel ile işbirliği yaptı. Bu teknolojiden Centrino işlemciye sahip laptop kullanıcıları herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan direkt olarak internete bağlanabiliyor. Diğer laptop kullanıcıları ise WLAN kartı ile bu teknolojiden yararlanabilecek.

Teknoçağ / ŞÜKRÜ ANDAÇ