Dosyaları kendinize saklayın

Kullanıcılar arasında dosya paylaşımı sağlayan ağ ve yazılımlar, korsan film ve müzik kopyalarına 'yardım ve yataklık'tan baskı altında. Üstelik mücadele fayda etmiyor...
İnternette dosya paylaşımı özellikle müzik ve film üreticilerinin en büyük sorunu. Bu alanda en çok kullanılan ikinci yazılım Kazaa, bir süredir yasal takiplerle mücadele ediyor. Geçtiğimiz hafta aralarında EMI, Warner Bros. ve Sony'nin de bulunduğu bir grup müzik şirketi Kazaa'ya kendi vatanı Avustralya'da yeni bir dava açtı. Grup Kazaa'yı korsan müzik kopyalamak için geliştirilmiş bir sistem olarak görüyor.


100 milyonluk ordu

Şu ana kadar 130 milyon kere çekilen yazılım şu anda yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcıya sahip. Araştırmalara göre Kazaa ağında her ay çoğunluğu şarkı ve film olarak 3 milyar dosya kopyalanıyor. Davada Kazaa adına savunma sunan Sharman firması yazılımın fotokopi makinesinden ya da video kasetten farkı olmadığını savunuyor. Kullanıcıların o yazılımla kopyaladığı dosyalar için kendilerinin suçlanamayacağını iddia ediyor. Kazaa'nın tartışılmayan bir başka yanıysa beraberinde bilgisayara casus yazılımlar yüklemesi. Firma kendi gelirini de buradan sağlıyor. ()
Bu akımı başlatan ve dolayısıyla ilk davaya konu olan ve mahkeme kara-rıyla kapatılan Napster'ın yaratıcısı Shawn Fanning de 'imana' gelenlerden. Fanning şu aralar kurduğu Snocap adlı şirketle yasal şarkı kopyalama sistemi üstünde çalışıyor. Söz konusu sistemde şarkıların parmak izi alınıyor ve kopyaların paylaşımı engelleniyor. Yasal şarkıların kaç kere ücretsiz din-lenebileceği ve kaç paraya satılacağınıysa yayıncı firmalar belirleyebiliyor. ()


Davalar faydasız

Öte yandan araştırmalar bu ağları kullananlara karşı açılan 7 bine yakın davanın beklenen faydayı sağlamadığını ortaya koydu. Çoğunluğunu yirmili yaşlardaki kullanıcıların oluşturduğu bu grubun sadece müzik şirketlerine zararı 2 milyar doların üstünde. Yasal olarak satılan MP3 şarkıların oranıysa henüz çok düşük düzeyde. Şu anda satılan şarkıların sadece yüzde 4.6'sı internetten. 2010'da siber satışların CD satışlarını aşarak öncelikli mecra olması bekleniyor.