Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: DVB-S Tercihi ve Beraber Kullanılacak Sistem

Starting Member
    Giriş Tarihi
    05-12-2004
    Üye No
    48851

DVB-S Tercihi ve Beraber Kullanılacak Sistem

Merhabalar

Ben uydu konularına yabancıyım ve forumlara baktığımda bölüm bölüm birçok mesele açıklanmış ancak; Tümüyle bir sistem tavsiyesine ihtiyacım var.

1. Tv Kartı :
    - Hem anten girişli hem de uydu izlenebilecek bir kart varmıdır?
    - Digiturk gibi yayınlar için kart yuvası olanlar varmıdır?
    - Offline download olayı için ne gereklidir?
    - Ayrı olarak bir receiver gereklimidir?
    - Gerekli olan başka özellikler nelerdir?
    - Bu özelliklerin çoğu veya bir kısmına sahip kartlardan tercih edilebilecek olanı
    hangisidir?

2. Diğer
    - Uydu için bir tv kartı ile birlikte çanak vs dahil neler gereklidir?
    - Sıfırdan nasıl bir sistem tercih etmeliyim?

(Not : Forumda arama yaptım ama böyle toplu halde güzelce anlatılmış bir girdi
    bulamadım. Bulamamam benim yanlış arıyor olmamdan kaynaklanıyorsa özür
    dilerim. (Sonuçta bu konuları bilmiyorum, affınıza sığınıyorum.) Eğer ki böyle
    bir bölüm var ise tekrar yazmaktansa beni oraya yönlendirirseniz daha kolay
    olur sanırım.)

İlginize şimdiden teşekkürler...

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-04-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    11734

hem anten girişli hem uydu izlenilebilecek bir kart derken analog tunerli bir dvb-s kartı bilmiyorum ama avermedia dvb-s kartlarda görmüştüm scart sinyali girişi var receiver dan s-video veya scart sinyali girişli yayın alabilirsin. ama o markayı alırken de bir araştırmanda fayda var. ben ayrıca avermedia mpeg2 tv kartı kullanıyorum. kart girişli ss1 dvb-s kartı var hemde uzaktan kumandalı. daha doğrusu modül girişli. offline download kısmı apayrı bir arştırma konusu. şu anda yeni bir sistem üzerinde çalışılıyor. forumda bolca bulursun. sistem gereksinimleri ise şu anda standart olarak satılan bilgisayarlar işini görür. tabii kesene göre konfigrasyonu kendin belirlersin.
    birde ayrı bir receivere gerek varmı diye sormuşsun. bilgisayardan tv ye her zaman istediğin görüntüyü alamayabilirsin ama amacına bağlı olarak karta gerek kalmadan hemen hemen her tür yayını izleyebilirsin özellikle skystar ile.
    biraz okursan burda herşeyi bulursun kolay gelsin

Junior Member
    Giriş Tarihi
    21-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    17573

1.
    - bildiğim kadarıyla böyle bir kart yok. dvb-s kartının yanına analog herhangi bir kart takabilirsin. ben skystar2 ile birlikte avermedia analog kartını birlikte kullanıyorum. aynı anda iki kanal izleme şansın oluyor.
    - bildiğim kadarıyla kart yuvası olan kartların kart yuvası digiturk kartına uyumlu değil. bunun için dvb-s kartının yanında phoenix programmer denen 10-20$ arası com1 den bağlanan devreye ihtiyacın var. eminönünde veya kadıköyde rahatlıkla bulabilirsin.
    - offline download için ekstradan bir donanıma gereksinim yok. dvb-s kartının bu özelliği olması yeterli (skystar2 de mevcut)
    - ayrı olarak bir receiver gerekli değildir. elinde fazladan bir receiver varsa analog bir kartla bunu kullanabilirsin. dvb-s için gerekli değil.
    - gerekli olan bütün özellikler skystar2 de var.
    - skystar2

2.
    - bilgisayar, skystar2, digiturk yasal kart okutmak için phoenix (digiturk istemiyorsan gerek yok), kablo, birden fazla uydu için disecq (tek uydu için gerek yok), uydu anteni, her uydu antenine 1 lnb.
    - bir üst maddede anlattıklarıma ek olarak şu konular önemli: bilgisayarının işlemcisi en az 800Mhz olmalı. 256MB veya daha fazla ram olmasında fayda var. LNB tercihi çok önemli. Bilinen markaların ürünlerini tercih etmelisin (disecq ve lnb olarak next önerilebilir, antenin markası çok önemli değil).

kolay gelsin...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    20577

1. Böyle bir kartın varlığı söylenmişti, ancak ne duyan ne gören olmadı. Dvb-s kartı tv kartı ile birlikte kullanabilirsin. ancak önemli olan seçeceğin markanın decoder chipi her ikisinde de aynı olmasın. örneğin twinhan clone'ları bt878 kullanıyor. 2 adet bt 878 aynı makinada sorun yaratabiliyor. riske girmeye değmez. örneğin ss2 ile böyle bir sorun yaşamazsın.

2.Evet kart yuvası olan kartlar var. ancak phoenix alman daha esnek bir yapı sağlar. Uyum vb sorunlar yaşamazsın.

3. Offline download olayı için DVB-S kartı ve bolca sabır ve tecrübe gerekli. bu anlamda ss2 oldukça avantajlı. çünkü programlar ve kullanıcıların tecrübeleri bu kart üzerine yoğunlaşmış durumda.

4. Ayrı olarak bir receiver gerekli değildir.

5. Bilgisayarının güçlü olması dvb-s için önemli. özellikle hdtv gibi yayınların ileride yaygınlaşacağı düşünülürse şimdiden güçlü bir bilgisayarla giriş yapmak yararınıza olacaktır.

6. Ben inca kullanıyorum. karttan genel olarak memnunum ancak ss2'ye özel yazılmış yazılımlar (altdvb - fsd türevleri vs) zaman zaman kıskanmama yol açıyor. hem fiyat hemde bu veriler göz önüne alındıında ss2 özellikle tecrübesiz kullanıcılar için (geçmiş tecrübelerden yararlanma adına) tek tercih.

2. Diğer

1. Burası kişiden kişiye zevkden zevke değişir. Ancak 1 çanak ve düşük db'li bir lnb ve kablo en ekonomik çözüm. Ancak bir süre sonra gökyüzündeki tüm uyduları görmek isteyebilirsiniz. bu anlamda motorlu bir sistem deneyebilirsiniz. Yada birden çok çanak. her uydu için kaçlık çanak gerektiği vb bilgiler forumun muhtelif yerlerinde mevcut.

2. Eğer maddi imkanınız elveriyorsa ilk kurulumda en iyiyi kurarsanız daha sonra keşke şöyle yapsaydım türü dürtüler yaşamazsınız. Örneğin imkanınız ve yerinizin uygunluğu düzeyinde büyük bir çanak, motorlu sistem, kaliteli kablo gibi olaylar ilk kurulumda gerçekleştirilmediğinde uzun süre memnuniyetsiz bir kullanıma yol açabiliyor. O yüzden baştan iyice araştırıp, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve ona göre yatırım yapmak en iyisi.

Şimdi durup düşünmeniz gerekli.

1. hangi uyduları izlemek istiyorsunuz.
    2. evde pc dışında ayrıca receiver kullanmayı düşünüyor musunuz ,(ilk yatırımda ikili lnb ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için)

İzlemek istediğiniz uydulara göre kaç çanağa yada motora ihtiyacınız olup olmadığı ve veya çanak boyutu tespit edilebilir.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    05-12-2004
    Üye No
    48851

Evde ayrıca TV'den de izlemek için bilgisayardaki tv kartındaki receiver kullanılabilir mi peki?

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-04-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    11734

kullanılabilir bunu şu mantıkla yapabilirsin.
    1. örneğin SS2 için bir uzaktan kumanda bulup (bunu kendinde yapabilirsin forumda var) uzaktan kumanda desteği sağlayabilirsin.
    2. ekran kartının tv out özelliği varsa televizyonu bir bilgisayar monitörü gibi kullanabilirsin. bu kunuda ben pek başarılı olamadım açıkçası çünki tv out desteği veren programları istediğim gibi ayarlayamadım. dvb-s kartlarının ayrıca tv out özelliği olanı varmı bilmiyorum ben sadece ss2 üzerinde çalıştım.
    kolay gelsin.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    17-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    28709

Arkadaşlar çok güzel herşeyi aktarmışlar bende ilave etmek isterimki Sky starın yeni bir kartı çıkmış SS1 CI bu kartın üstünde modül takmak için bir slot var biraz fiyatı yüksek 120-130 USD civarında istersen o kartı bir gör derim ama ben kullanmadım kullanan arkadaşlar varsa yazarlarsa bizde bilgi ediniriz.Beta uydunun internet sayfalarında resimleri var bu kartın..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    20577

@suSanAdam

evet kullanabilirsin. ancak receiver kadar pratik olmayacağını da söylemeliyiz. Tv out kablosundan scart'a girerek görüntüyü aktarabilirsin. ve overlay görüntülerde seni tatmin edebilecek bir kaliteye ulaşırsın. ancak farklı odadaki tv'ye kablo uzattığında kumanda kablosu ses kablosu gibi herşeyi uzatman gerekir ki epey zahmet verir. pc ve tv yakınsa uygulayabilirsin.

öte yandan eğer tv de de uydu yayınlarını izlemek istiyorsan mutlaka ikili lnb al. şu anda receiver almıyor olsan bile yarın öbürgün almaya niyetliysen alt yapın hazır olsun. boş yere lnb paran çöpe gitmesin.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı