Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Devletten 49 YILLIĞINA ARSA, BİNA ya da herhangi bir şey kiralayan HERKES,YAŞADI!

 1. #1
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  26-01-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  9,830
  Üye No
  960

  New Icon2 Devletten 49 YILLIĞINA ARSA, BİNA ya da herhangi bir şey kiralayan HERKES,YAŞADI!  9 yıllık kiracılar yaşadı ÇÜNKÜ, Maliye Bakanlığı, devletten 49 yıllığına kiralanan taşınmazların satışına imkan tanıdı. Yani 49 yıllığına bir şey kiralayanlar, isterlerse o kiraladıkları şeyi SATIN alabilecekler... Bakın bu uygulama ile neler satışa çıkmış oluyor!

  Hazine'den irtifak hakkı yoluyla alınan araziler üzerinde kurulan otel, tatil köyü, üniversite ve özel hastaneler, bu taşınmazları devletten kiralayan kişi ya da kuruluşlara satılıyor.

  Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı ve Hazine'ye ait taşınmaz malların değerlendirilmesine ilişkin Milli Emlak Genel Tebliği, irtifak hakkı ile devletten 49 yıllığına kadar sürelerle kiralanan ve üzerlerinde çeşitli tesisler inşa edilen taşınmazların satışına da imkan tanıdı.

  Düzenleme çerçevesinde Hazine taşınmazları üzerine eğitim, sağlık ve turizm tesisi inşa edenler, istemeleri halinde rayiç bedel üzerinden bu taşınmazlara tümüyle sahip olabilecek. Ancak, satış için irtifak hakkı tesis ettirilen alan üzerindeki yatırımların tamamlanmış olması şartı aranacak.

  Orman Yasasına tabi alanlar üzerinde inşa edilmiş tesisler ise satış kapsamı dışında tutulacak.


  KİRACILAR MÜLK SAHİBİ OLACAK


  Antalya-Belek, Antalya-Beldibi ve Muğla-Fethiye başta olmak üzere Güney sahillerindeki turistik tesisleri çok yakından ilgilendiren bu düzenleme uyarınca Hazine'den irtifak hakkı yoluyla kiraladığı alanlar üzerine otel, motel ve tatil köyü inşa edenler, Maliye Bakanlığı'na başvurarak, bu yerleri satın almak istediklerini bildirecek.

  Başvuruda bulunan irtifak hakkı sahibinin yatırımını tamamlayıp tamamlamadığı incelenecek ve aranan koşullar yerine getirilmiş ise rayiç bedel üzerinden söz konusu tesis alanı, buraları devletten kiralayanlara satılacak.

  Değer tespitinde, örneğin 10 yıl 4 ay 9 gün önce üzerinde 49 yıl süreyle irtifak hakkı tesis edilmiş bir taşınmazın üzerindeki yapı ve tesislerin Hazine'ye geçmesi gereken kısmının satışa esas tahmininde, başlangıçtan itibaren geçen süre ve hakkın kullanım süresi dikkate alınacak. Hesaplama sonucunda bulunan bedele, zemin bedeli ilave edilerek taşınmazın satış bedeli hesaplanacak. Toplam bedelden yıpranma payı da düşülecek.

  Bu kişiler, Hazine arazilerinin satışında geçerli olan taksitlendirmeden de yararlanabilecek. Satış bedelinin taksitle ödenmesi halinde, bedelin en az dörtte biri peşin, kalanı da en fazla 2 yılda, eşit taksitlerle ve hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte tahsil edilecek.

  Söz konusu uygulama ile aralarında Çırağan Sarayı, Robinson Tatil Köyü, Club Salima, Club Zigana, Clup Aquamarin, Palm Beach Otel, Sümela Garden ve Kemer Holiday'ın da bulunduğu çok sayıda turistik tesisin mülkiyeti, buralarda irtifak hakkı tesis eden kişi ya da şirketlerin eline geçecek.

  Atatürk'ün kullandığı Savanora gemisi de satılacak varlıklar arasında yer aldı.


  EĞİTİM VE SAĞLIK TESİSLERİNDE DURUM

  İrtifak hakkı yoluyla kurulan eğitim ve sağlık tesisleri ise emlak vergisine tabi değerin yarısı üzerinden satılacak.

  Bu düzenleme ile aralarında Başkent, Bilkent, Okan, Maltepe ve Çankaya Üniversitelerinin de bulunduğu çeşitli vakıf üniversiteleri, artık kiracı değil tümüyle mülk sahibi haline gelecek.

  Aynı şekilde Hazine arazileri üzerine kurulan özel hastaneler de, buraları kurup işleten kişi ya da kuruluşların mülkü olacak.

  İrtifak hakkı tesisinde Maliye, Hazine'ye ait arazileri, buralarda turizm, eğitim ve sağlık tesisi kurmak isteyenlere kiralıyor. Kiralama süresi 49 yıla kadar çıkıyor. İrtifak hakkı süresi dolduğunda, kiralanan arazi, üzerindeki tesislerle birlikte devlete kalıyor. Yeni düzenleme ile devlet, irtifak hakkı yoluyla otel, motel, tatil köyü, eğitim kurumu ya da özel hastane inşa eden kişilere, buraların gerçek sahibi olma hakkını veriyor.


  DİĞER DÜZENLEMELER

  Milli Emlak Genel Tebliği, Hazine ile hissedar olan şahıslara da satış imkanı getiriyor. Türkiye Odalar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) gibi kuruluşlara da hizmet binası ve eğitim tesisi için doğrudan satış olanağı tanınıyor.

  Aynı şekilde Aydın, İzmir ve Manisa gibi illerde yoğun olarak yaşanan tapu fazlalıkları sorununa da çözüm bulunuyor. Tapuya tescilli olup da �...metrekareden fazlası Hazine'ye aittir� şerhi bulunan bu taşınmazlardaki Hazine'ye ait görünen bölümlerin tapu malikine ya da mirasçısına yine rayiç bedel üzerinden doğrudan satışı sağlanıyor.

  Tebliğ, üzerinde en az 10 milyon dolarlık yatırım yaparak, en az 50 kişiye istihdam sağlayacak yatırımcıya da boş ya da tesisli Hazine arazilerinin, harca esas değer üzerinden satışına da imkan veriyor.

  SATILACAK TURİSTİK TESİSLER


  Hazine'den irtifak hakkı yoluyla kiralanan ve halen faaliyette bulunan bazı taşınmazlar ile tesisler şöyle:

  -Bursa-Nilüfer: Belediye Başkanlığı

  -Erzurum: Dedeman Holding A.Ş

  -İzmir-Selçuk: Özel Büyük Kolej

  -İstanbul-Bakırköy: Ataköy Marina Yat. İşl. A.Ş

  -İstanbul-Beşiktaş: Çırağan Sarayı

  -Aydın-Kuşadası: Otel İmbat, Sunset Turistik Tesisleri, Kuşadası Kongre Merkezi A.Ş, Yaman Otel

  -Antalya-Merkez: Vayoger Med. Tur. A.Ş, Kamer Ant. Kaleci Tur. İşl. Kervansaray

  -Antalya-Alanya: Banana Tur. A.Ş, Cömertoğlu Otel

  -Antalya-Belek: Özaltın, Turka Otelcilik, Eta Tur turizm işletmeleri, Royal Belek

  -Antalya-Side: Cennet Tur

  -Antalya-Manavgat: Büyükhanlı, Turkuaz Otel, Kervan Tur, Manavgat Belediye Başkanlığı, FSP Tur, Robinson Turizm İşletmesi, Süral Otel, Taksim Otelcilik, Altınkum Tatil Köyü, Belinda

  -Antalya-Kemer: Kiriş Otelcilik, Ceylan Tur, Akdeniz Martı, Arykanda, Okan Tur, Inter Cont. Res, Park Otel, Marco Polo Tatil Köyü, Tukan Cty, Club Akman, Ruto Elyze Beach Otel, Rabinson, Clup Belköy, Clup Med, Rönesans Otel, Şampiyon Tatil Köyü, Clup Salima, Clup Zigana, Clup Aquamarin, Otel Belant, Anais Otel, Palm Beach Otel, Elit Otel, Sümela Garden, Rama Otel, Peker Otel, Sultan Saray, Kemer Holiday, Clup Boran, Royal Resort, Ma Biche H Saide, Kimenos Tatil Köyü, Riksos, Kaplan Paradise, Phesalis Prinsis, Corinhtina Otel, Ayışığı Tesisleri, Yörük Parkı, Jıy Kiriş World, Le Jardin Resort

  -Muğla-Marmaris: Altınyunus, Yazıcı.

  -Muğla-Fethiye: İltur, Anadolu Turizm, Alsim, Silkar ve Ecetaş İşletmeleri

  -Muğla-Bodrum: Ak-Tur, Halikarnas Tur. Yat. A.Ş, Marmara Özel Eğitim İşletmesi, Alacatur, Kervansaray Turizm San., Aker Turizm.
  NETHABER
  Düzenleyen medcezir : 05-12-2004 at 19:22

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  Türk toprakları üzerinde yabancılara satılan bina ve arsa sayısı 43 bin 353'e ulaştı
  BU RAKAMI AÇIKLAYAN KİŞİ, MALİYE BAKANI UNAKITAN...
  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şimdiye kadar yalnız 43 bin 3 taşınmazın yabancılara satıldığını ifade ederek, ''Bunun 37 bin 342'si zaten yabancıların mülk edinmesine ilişkin çıkan kanundan önce alınanlar. Yani bizim zamanımızda 7 bin civarında satış olmuş'' dedi.
  Plan ve Bütçe Komisyonu'nda DPT, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Gelir bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Unakıtan, Türkiye'nin güneyindeki turizm potansiyelimizin çok artığını bildirdi.
  Turizmde yeni üretim yapılması gerektiğini, bunun olmaması halinde gelirlerin artamayacağını kaydeden Unakıtan, ''ürün sayısını artırmak gerekiyor. İtalya'da turizm gelirleri çok fazla ancak çeşitlilik olmadığı için donmuş durumda. Dinamik şekilde yükselen ülkeler içinde Türkiye başta geliyor'' dedi.
  Yabancılara emlak satışının ''karşılıklık'' esasına göre yapıldığını kaydeden Unakıtan, şöyle konuştu:
  ''Bunu bir kere bilelim. Bizim ülkemizin vatandaşı alıyorsa, onun vatandaşı da gelip bizden alıyor. (Kusura bakmayın, sistem böyle işliyor) diyoruz. Kanun geldikten sonra 1.3 milyar dolarlık, Güney'deki gayrimenkuller, kapış kapış gidiyor. Belki belli yerlerde köyler kurulacak, İngiliz, Alman köyü gibi...
  Bu tren inşallah çok daha hızlı gider. Kanun çıkmadan önce 10 bin tane boş daire Antalya'da bekliyordu.
  Burada memleketin önü açılmış oldu. Turizm gelirlerinin artışı da oldu ama buraya paralı insan geliyor, buraya güveniyor.
  Güvenmediğiniz ülkeye gider misiniz, paranızı yatırır mısınız? Bundan dolayı oldukça memnun olmamız lazım, önünü de açmamız lazım. Hiç kimse merak etmesin, köylerimiz talan edilecek, gelecekler bizim ülkemizi alacaklar, bizi dışarı çıkaracaklar gibi düşünce sahibi olmak hayret verici bir husus.
  Şimdiye kadar yalnız 43 bin 3 taşınmaz satılmış. bunun 37 bin 342'si zaten kanundan önce alınanlar. Yani bizim zamanımızda 7 bin civarında satış olmuş ama bizimkilerin mahiyeti değişik. Daire, villa almışlar... Daha önce mesela Türk asıllı Yunan uyruklular, Batı Trakyalı Türkler, gelmiş 11 bin 508 taşınmaz almışlar.
  (İsrailliler geliyor GAP'ta yer alıyor, GAP'ı kaptırmayalım, ondan sonra hep beraber ayaklanalım) falan... Bir baktık ki, şimdiye kadar İsrail uyruklular 133 tane yer almış, o da eskiden. GAP'ta da bir tane bile yok. Bir bardak suda niye fırtına koparılıyor anlamıyorum.''


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı