Uzmanlara göre yeni bir grip salgınının tüm dünyayı sarması olasılığı yüksek.

Bulaşıcı hastalık uyarısında bulunan Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, öldürücü bir grip virüsü birkaç hafta içinde 100 milyon insanın yaşamına mal olacak. Uzmanlar, yeni virüs için aşı geliştirmek içinse zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor.
Dünya Sağlık Örgütü, bir kez daha bulaşıcı hastalık uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Shigeru Omi, öldürücü bir grip virüsünün birkaç hafta içinde 100 milyon insanın yaşamına mal olmasının mümkün olduğunu söyledi. Sorunun kaynağı ise, virüsün şu sıralar özellikle soğuk olan kuzey yarıkürede rahatlıkla kurban bulabilmesi değil, virüslerin tamamen değişmiş olması ve 'kuş gribi' gibi hayvandan insana bulaşabilmesi. Ama ne yazık ki doğrudan tehdit altında olan ülkeler böyle bir salgınla mücadele için hazır değiller. Virüs uzmanları, yeni bir grip salgınının milyonlarca insanın yaşamına mal olabileceği konusunda uzun zamandır uyarıda bulunuyor. Bu tehlike özellikle Asya bölgesi için mevcut.
Tahminlerin abartılmış olmadığı görüşünde olan Robert Koch Enstitüsü uzmanlarından Susanne Glasmacher, "Kuşkusuz tahminde bulunmak zor, salgınlar genellikle virüsün tipine bağlı. Ama genelde grip virüsünün tüm dünyada etkili olabileceğini ve ölümlere yol açabileceğini biliyoruz. Bilmediğimiz bu salgının ne zaman ortaya çıkacağı. Geçtiğimiz yüzyılda üç kez pandemi, yani dünya çapında grip salgını yaşadık. İstatistiksel olarak yeni bir salgın ortaya çıkması ihtimali yüksek. Dünya Sağlık Örgütü, 1999 yılında ülkelere böyle bir salgına karşı hazırlıklı olmaları uyarısı yaptı" dedi.

"SALGIN HASTALIKLARLA MÜCADELE ŞANSIMIZ AZALIYOR"
Uzmanlara göre, yeni bir grip salgınının tüm dünyayı sarması olasılığı yüksek. Aslında gribin hem aşısı hem de ilaçla tedavisi mümkün. Ama aşı her virüse karşı etkili değil, yeni ortaya çıkacak bir virüsün aşısı ise ancak salgın başladıktan sonra bulunacak. Frankfurt Üniversitesi'nden Virolog Dr. Wolfgang Preiser, aşının da sınırları olduğunu vurgulayarak, "Yeni bir aşının geliştirilmesi aylar sürüyor, üstelik kitlesel aşılamadan önce bir deneme süresi gerekiyor. Ardından geliştirilen aşının büyük miktarlarda üretilmesi söz konusu. Daha şimdiden aşının ancak virüsün ortaya çıkmasından bir 1,5 yıl sonra geliştirilebileceğini söyleyebilirim. Ancak o zaman kitlesel aşılamaya başlayabiliriz. Öte yandan, böyle bir virüsün çok çabuk bulaşacağını ve kısa sürede tüm dünyayı saracağını biliyoruz. O zaman da aşı için geç kalınmış olacak" şeklinde konuştu.
Geçen yıllardır yaşanan SARS salgınından sonra, en azından salgının yaşandığı ülkeler önlem almayı öğrendiler. Hastalığın en hızla yayıldığı ülkelerden biri olan Çin'de önlemler daha yaz aylarında başladı, ama sadece SARS salgınına karşı. Bir grip salgınına karşı Çinliler de hazırlıklı değil. SARS salgını sırasında Asya ülkelerinde araştırmalar yapan Virolog Dr. Wolfgang Preiser ise, "Bir yıl önce Uzakdoğu'daki kuş gribi sırasında, salgın hastalıklarla başa çıkabileceğimize olan inancım sarsıldı. Salgının boyutlarını kavramak ve önlem almak çok uzun sürdü. Bir çok ülke için, hükümetlerin durumun farkına varmakta geç kalmamasını diliyorum. Henüz hazırlık için zamanımız var. Ne yazık ki çalışmaya başlayan yok. O yüzden de salgın hastalıklarla mücadele şansımız azalıyor" şeklinde konuştu.
Küreselleşme döneminde, salgın hastalıkların sınırları aşması çok daha kolay. Dünya Sağlık Örgütü, sadece daha önce salgın hastalıkla mücadele etmek zorunda kalmış Asya ülkelerine değil, tüm ülkelere çağrıda bulunuyor.
İHA