Kanser hastalarına ‘bitki’ uyarısı

Kanser tedavisinde sürekliliğinin önemli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Meftun Ünsal, tedavinin yarıda keserek bitkilerden çare aranmasının yarardan çok zarar getireceği uyarısında bulundu.

Samsun’da 5 yıldır aktarlık yapan Selahattin Göğne, kanser tedavisi için özellikle ısırganotu tohumunun rağbet gördüğünü kaydetti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, şifalı bitkiler konusunda bir çok kişinin bilinçsizce hareket ettiğine dikkat çekerek, genellikle söylentilere itibar edildiğini bildirdi.

‘KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE HAREKET EDİLİYOR’

“İnsanlar kulaktan dolma bilgilerle hastalıklarına iyi geleceği umuduyla her duydukları bitkisel reçeteyi denemek istiyorlar” diyen Ünsal, “Tedavilerini aksatıp, şehir şehir şifalı bitki arayan kanser hastaları var. Hiçbir bilimsel çalışmaya dayanmayan bu çabalar umuttan öteye geçmiyor” dedi. Birçok tıbbi ilacın da bitki kökenli olduğunu belirten Ünsal, ancak bu ilaçlar hazırlanırken bitkilerin etken maddeleri tespit edilerek bir çok deneye tabi tutulduklarını hatırlattı.

‘BİTKİLERİN YAN ETKİLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER’

Bitkileri sağlık amaçlı kullanırken yan etkilerinin iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden Ünsal, şunları kaydetti: “Hastalar şifa umuduyla kullandıkları bitkilerin yan etkilerinin farkında değiller. Bu bitkilerin etken maddeleri bilinmiyor. Bir bitki vücutta bir organa iyi gelirken, diğer organlarda tahribata yol açabiliyor. Ayrıca, aktarların sağlıklı şekilde denetlenmemesi ve bazı aktarların bitkileri hijyen kurallarına uymadan satışa sunmaları da bitkilerde oluşan mantar ve aflatoksinle birlikte ayrı bir tehlike oluşturuyor.”

EN RAĞBETTE OLAN ISIRGANOTU TOHUMU

Samsun’da 5 yıldır aktarlık yapan Selahattin Göğne ise müşterileri arasında çoğunlukla rahim, prostat ve karaciğer kanseri hastaların bulunduğunu söyledi.
Hasta ya da yakınlarının genellikle hücre yenileyici olarak bilinen bitkilere rağbet gösterdiklerini belirten Göğne, kanser tedavisi için de özellikle ısırganotu tohumunun rağbet gördüğünü kaydetti.
Göğne, bir çok müşterinin ise ellerindeki reçete benzeri karışım tarifleri ile geldiğini ifade ederek “Hastalar ellerinde bitkisel reçetelerle geliyor” diye konuştu.

Samsun
AA