Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: ‘İşporta ürünler sağlığı tehdit ediyor’

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  20-03-2004
  Mekan
  41 Kocaeli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  5,737
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  7857

  New Icon2 ‘İşporta ürünler sağlığı tehdit ediyor’  â€˜İşporta ürünler sağlığı tehdit ediyor’

  Halk arasında ‘işportacı’ olarak adlandırılan seyyar satıcıların tezgahlarında sağlıksız ve kalitesiz malların satıldığı, bu ürünlerin halk sağlığını tehdit ettiği ifade edildi.

  Genellikle ucuz olması nedeniyle toplumun belli bir kesiminin ilgi gösterdiği işportada satılan giysilerin ciltte alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirildi.

  Ankara Giyim Sanayicileri Derneği’nin hazırladığı (AGSD) “Seyyar Satıcıların Sosyal ve Ekonomik Yaşama Etkileri” konulu raporda, büyük kentlerde yıllardan beri varolan ve tüm girişimlere karşın bir türlü önlenemeyen seyyar satıcılığın, ekonomide kayıt dışı olarak adlandırılan kesimin gözardı edilemeyecek bir boyutunu oluşturduğu belirtildi.
  Seyyar satıcıların gerek çığırtkanlarıyla, gerek basit el yapımı tezgahlarıyla uluorta her köşe başında ya da cadde ortasında sağlıksız ve kalitesiz malları sattıkları ifade edilen raporda, “Halk arasında ‘işportacı’ olarak adlandırılan seyyar satıcıların tezgahlarında tekstil ürünlerinden, oyuncağa, sebze ve meyveden, takıya, süs eşyasından, kozmetiğe kadar çok geniş bir ürün yelpazesine rastlamak mümkün” denildi.
  Seyyar tezgahlarda satılan ürünlerin halkın sağlığını tehdit ettiği vurgulanan raporda, işportada menşei belli olmayan malların satıldığı, özellikle tekstil ürünlerinin sağlıksız kumaşlardan üretildiği ve sağlıksız kimyevi maddelerle boyandığı için bu ürünlerin ciltte alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirildi.
  Ucuz olması nedeniyle toplumun belli bir kesiminin ilgi gösterdiği bu malların, kalitesiz ve sağlıksız olması bakımından, ekonomik ömürlerinin de çok kısa olduğu vurgulanan raporda, bu ürünlerin birkaç kullanımdan sonra deforme olduğu, özelliğini yitirdiği veya tamamen bozularak kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekildi.
  Ekonomik ömürleri çok kısa olan işportada mallarının sanıldığının aksine ucuz değil, tam tersine pahalı olduğuna dikkat çekildi.

  SEYYAR SATICILAR STRESE SOKUYOR
  Seyyar satıcıların kentsel yaşamı da olumsuz etkiledikleri, görsel ve işitsel kirlilik yarattıkları belirtilen raporda, şöyle denildi: “Seyyar satıcılar, mallarını satabilmek için yüksek seslerle bağırıp çığırtkanlık yaparak, insanları rahatsız etmekte ve gürültü kirliliğine neden olmaktadırlar. Seyyar satıcıların bu uygulamaları bazen öyle boyutlara ulaşmaktadır ki, insanlar kaldırımlarda yürümekte bile zorlanmaktadırlar. Adım başı bir çığırtkanın rahatsız edici sesleri arasında insanlar gidecekleri yere stres içerisinde ulaşmaya çalışmaktadırlar.”
  Raporda, şu görüşlere yer verildi: “Çarpıklığın ve düzensizliğin göstergelerinden birisi sayılan seyyar satıcılık; görsel ve işitsel kirliliğe, kalitesiz ürünlerin satılması nedeniyle tüketicinin yanılmasına ve milli servetin boşa harcanmasına, kayıt dışı olması nedeniyle vergi kaybına, hijyene önem verilmemesi ve hastalıklı ürünlerin satılması nedeniyle halkın sağlığının bozulmasına dolayısıyla tedavi amaçlı sağlık harcamalarının artmasına, ilk bakışta ucuz gibi görülmesine rağmen, ekonomik ömrü az olması nedeniyle burada satılan ürünlerin gerçekte tüketiciye pahalıya mal olmasına, yer kapma kavgaları nedeniyle toplumun huzurunun bozulmasına, haksız rekabet dolayısıyla mağazaların zor durumda kalmalarına neden olmaktadır.”


  Ankara
  AA

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-06-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  3,616
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  16399

  Evet arkadaşlar hiçbirimiz kalitesiz ve ucuz mal alacak kadar zengin değiliz, en basitinden 12 si bir milyona piller birer hafta bile dayanmıyor.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı